Šta je novo?

HDMI duzina kabla i HDMI 1.4 noviteti

Iskreno razmisljao sam i o tome. Proverio, apdejtovao sam nove drajvere.
 
Poslednja izmena:
Ne bi rekao da je kabl problem, i ja koristim neki jeftini i nikad nisam imao problema, onaj što si linkovao je samo pozlaćen i to je razlika, to je digitalni signal ili ga ima ili nema a nemože da promeni boju.
Priroda kanalskog kodovanja je kod HDMI takva da loš SNR rezultuje artefaktima u vidu belih tačkica.

Ako ti TV veće rezolucije možda te tačke postoje na snimku a na monitoru ih ne vidiš jer je slika malo skupljena a i na monitoru ti je manji kontrast i imaš manje boja nego na plazma tv-u.
Ti baš ne znaš ništa o videu, al' ti to ne smeta da imaš razne teorije. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ti baš ne znaš ništa o videu, al' ti to ne smeta da imaš razne teorije. :)

Ako ti misliš da je kabel 1,5m problem ajd moguće je. Pošto si ekspert sigurno imaš viška kablova pa posudi jedan pro Zubi oboje ste iz Bg, da se čovek ne izlaže troškovina ako ne mora, i pošto si pro daj preporuku koji je kabel dobar i zašto je ovaj od 1,5 tako loš, umesto što kritikuješ druge.
 
1. Kabl može biti problem, al' možda je i nešto drugo.

2. Mogao sam da mu pozajmim kabl al' me nije pitao.

3. Čovek se izložio trošku od 650€ za televizor, mogao bi da se "izloži" još 6,5€ za dobar kabl.

4. Dao sam mu preporuku na PM, još juče.

U principu će raditi svaki kabl koji ima oznaku High-speed i dolazi u ambalaži, a plaćen je 1.000-2.000 RSD u radnji (za 1-2 m), odnosno 500-900 RSD preko oglasa. Kabl koji u radnju košta 585 dinara u nabavci nije ni 2€, što opet ne znači da neće da vrši posao, ali svakako stvara sumnju.

Što se kritike tiče, zaslužuje je svako ko povećava šum od koga ne može da se dođe do korisnih informacija. Teorija sa različitom rezolucijom, zbog koje se neke tačkice ne vide, samo je pokazala koliko je duboko tvoje nepoznavanje materije, a opet se javljaš da nekome nešto objašnjavaš. Drugo, otkud ti ideja da na plazmi ima više boja nego na monitoru? Na osnovu čega si to zaključio?
 
Evo da skratim ovu raspravu kupicu nov kabl. Nemojte ljudi da se prepirete nije to vredno nerviranja ima mnogo gorih stvari u zivotu sbog kojih se treba nervirati. Verujte mi kad vam kazem. Govorim vam iz iskustva.:(
 
moze neki link za kvalitetan hdmi kabal za transfer preko hdmi arc tv to av risirver.
 
Mozda nije najadekvatnija tema ali da priupitam ovdje :) Negdje procitah da je slika na IPTV preko HDMI kabla bolja nego preko SCART-a? Da li je ovo istina i ako da kolika je to zapravo razlika? Posto imam mtel iptv i nisam zadovoljan kvalitetom slike na 50" TV-u.

Prije sam imao neki manji TV i slika je bila dobra ali kako sam presao na 50" IPTV je prilicno los kad ga uporedim recimo sa jednim jako neozbiljnim kablovskim operaterom cije usluge takodje koristim. Kod njih je slika znatno bolja gotovo na svim kanalima. O HD kanalima ne vrijedi ni polemisati.

PS. Trenutni STB nema hdmi izlaz pa ne mogu provjeriti. Ali ako je slika dosta bolja preko hdmi onda bih trazio da zamjene STB sa novim koji dolaze sa hdmi izlazom.
 
За HD канале је бесконачно боља док SD не може да поправи ништа, резолуција је никаква за велике телевизоре.
 
Za tako veliku dijagonalu HD kanali su adekvatniji i naravno povezivanje preko HDMI. Na SD kanalima razlika između SCART-a i HDMI je manje očigledna ali ako je reč o digitalnoj televiziji sigurno jedna DA konverzija manje ako se koristi HDMI.
 
- Termin SCART nije deterministički (ne zna se tačno koja vrsta signala se prenosi) - on je kao kontejner fajl za video, može da prenosi strimove kompresovane različitim tehnikama (CVBS, Y/C, RGB, YPbPr).

- RGB interkonekcija u SD PAL formatu može da ima propusni opseg do 27 MHz (>18 MHz kod potrošačke opreme), dok kroz kompozitni dobijate signal opsega 5,5 MHz, od čega luminansa dobije jedva 3,5 MHz.

- Ukoliko oba uređaja podržavaju RGB način prenosa, dobar SCART kabl neće biti inferioran u odnosu na HDMI, osim ukoliko prijemnik nema neke loše A/D konvertere i/ili loše radi obradu video signala.

- Kol'ko znam, svi IPTV/OTT prijemnici koji su kod nas u opticaju, bez obzira na operatera, od analogne interkonekcije imaju samo CVBS, tj kompozitni video izlaz (čak i SCART daje samo CVBS).

- Ukoliko i prijemnik i emiter podržavaju HDMI treba koristiti tu vrstu interkonekcije.
 
Pozdrav ljudi, potrebna mi je preporuka za hdmi kabl.

U pitanju je graficka i tv.Interesuje me koji biste mi kabl preporucili od 5m za blu-ray filmove, igrice, itd.?Po prodavnicama su 1500 pa navise, a ima na kp od 600 din pa navise. :)
 
Treba ti bilo koji high-speed da je pristojnog kvaliteta.
 
Ni ne piše koji je. Jedino da pitaš. A treba da možeš da vratiš ako ne valja. Ja imam neki no name sa KP sa pozlaćenim konektorima od 10m i radi odlično.
Tebe zanima high-speed varijanta.
 
Poslednja izmena:
Aha.Ok videcu onda kod lika na kp 5m pozlaceni 1.4 800 din. :D
 
Pozdrav ljudi, potrebna mi je preporuka za hdmi kabl.

U pitanju je graficka i tv.Interesuje me koji biste mi kabl preporucili od 5m za blu-ray filmove, igrice, itd.?Po prodavnicama su 1500 pa navise, a ima na kp od 600 din pa navise. :)
Grafička karta ti podržava HDMI 1.4, ali TV nije 3D i HD rezolucije je (1920x1080) tako da ti ne treba ništa bolje od 1.3 sertifikovanog kabla.

Imaš ih po oglasima za 600-700 dinara, a ako već uzimaš u radnji možeš uzeti ovaj ili ovaj, a imaš ih i u Mikroprincu.

Aha.Ok videcu onda kod lika na kp 5m pozlaceni 1.4 800 din. :D
Ma kupi u radnji, za 100 dinara više i miran si, a i izgleda lepše. :p
 
Poslednja izmena:
Ne postoji 1.4 kabl, high speed je ili nije.
 
Ne postoji 1.4 kabl, high speed je ili nije.
To nije tačno, barem ne sasvim. HDMI specifikacije 1.3 i 1.4 obe imaju maksimalni propusni opseg 340 MHz i u tom pogledu im kablovi jesu isti, ali 1.4 donosi ARC (povratni audio) i HEC (eternet) koji može biti problematičan za neke starije kablove.

U principu jeste kao što kažeš, postoje dve kategorije kablova - kategorija 1 (standardni) je atestirana do 74,5 MHz i kategorija 2 (brzi) koja je atestirana na 340 MHz. Međutim, od specifikacije 1.4 HDMI standard definiše 5 vrsta kablova:

- Standardni (do 1080i/60)
- Standardni sa eternetom
- Automobilski
- Brzi (do 1080p/60, uključujući i 4K, 3D i proširene bitske rezolucije)
- Brzi sa eternetom

Prodavci i proizvođači se služe raznim trikovima tako da i to što piše na ambalaži treba uzimati sa rezervom, ali... standard 1.4 podrazumeva i 3D u punoj HD rezoluciji, što znači da kabl MORA da bude kategorije 2, tj brzi. Ne znam kako bi neko mogao na ambalaži da napiše "1.4" a da kabl ne podržava prenos 3D slike, tj da nije brzi? Zato sam ja oznaku "1.4" upotrebio kao sinonim za kategoriju 2, tj brzi.

P.S. Odosmo predaleko pa zaboravih da se osvrnem na praktičnu implikaciju svega ovoga. Pošto čovek ni nema 3D televizor, a i njegov LCD ima frekvenciju osvežavanja ekrana od 50 Hz (MCI 100) te ne bi imao šta da radi sa većim frejmrejtom, on će puštati kroz taj kabl najviše 1080i/50 i 1080p/24 za šta mu je dosta 74,5 MHz, tj kabl kategorije 1. To konkretno znači da može da gleda i kablove sa provodnicima debljine AWG 28 ili čak 30, jer to nije zahtevna aplikacija za tih 5 metara.

Valjda sam sada bio dovoljno jasan. :)
 
Poslednja izmena:
@magick

Prvo hvala na poduzem odgovoru, e sada me kopka kada si rekao 1080i/50hz, da li to znaci, ako tipa hocu da igram neku sportsku igru, maksimalno mogu da izvucem 50fps pri 1080i rezoluciji?
 
Uzmi 1.4 iliti high speed kako god obeležen ako podržava 3D. I imaš sve.
 
@magick

Prvo hvala na poduzem odgovoru, e sada me kopka kada si rekao 1080i/50hz, da li to znaci, ako tipa hocu da igram neku sportsku igru, maksimalno mogu da izvucem 50fps pri 1080i rezoluciji?
Prvo da razjasnimo nomenklaturu. :) U oznaci 1080i/50, prvi broj je vertikalna rezolucija koja definiše format slike, zatim sledi slovo "i" ili "p" koje predstavlja "interlace" odnosno "progressive" režim skeniranja slike, i na kraju ide broj koji označava broj frejmova, odnosno poluslika u sekundi.

Tvoj televizor ima ekran koji se osvežava 50 puta u sekundi, pri čemu mu je sasvim sve jedno šta će prikazati 50 puta u sekundi, poluslike ili cele frejmove. Ti na njemu možeš prikazati najviše 1080p/50, tj imati 50 fps. Onih 100 Hz je ustvari "Motion Clarity Index", nešto čime LG reklamira svoje algoritme za uklanjanje zamućenja pri pokretu.

Vidi, ako je odziv piksela dobar i ako nemaš efekat komete sa svetlim objektima na tamnoj pozadini, baš te briga za frekvenciju osvežavanja - tvoja grafička karta će imati lakši posao da izbaci 50 frejmova nego li 60 ili 120. :)

TV ti podržava "true cinema" režim, tj 24p što je i najbitnije za filmove. ,)
 
Ok 90% pojmova sam vec znao samo ovo 50 fps me je bunilo, ali bolje kad ima neko ko se bolje razume. :)
Dakle da bih ostvario 1080p/50fps treba mi 1.4 kabl zbog veceg banwith-a ili i 1.3 moze da odradi ovaj posao?
 
Za 1080p/50 bi ti već trebalo ~ 124 MHz, što je kategorija 2, tj brzi kabl. Razlika u ceni više i nije neka, a svaki kabl koji se vodi kao 1.4 bi trebalo da je brzi, tj kategorije 2.

U svakom slučaju, tvoji zahtevi nisu tako veliki tako da mislim da će bilo koji kabl da ti završi posao.
 
Poslednja izmena:
OK, možda ipak malo više naginjem ka onom iz Kanibala. Šta znam, ipak su oni specijalizovana radnja za to, a i kod ovoga iz Netiksa me odbija ono "1.4 compliant" i to što je AWG 30, mada kod ovog drugog debljina provodnika nije ni deklarisana. Bilo kako bilo, tebi za tih 124 MHz na 5 metara ništa od toga neće predstavljati bilo kakvo ograničenje. :)

P.S. Videh sada da ima na Kupindu istih ovakvih kablova od 5 metara, kao iz Kanibala, za 700 din. :D Mislim, piše da su 1.4 i imaju feritne prstenove. 500 kinti razlika. Za 250 dinara ti ga donesu na vrata i platiš pouzećem. :)
 
Poslednja izmena:
Odličan izbor. :D
 
Ima li sanse da 1.4 cat2 sa 28AWG radi na 15m?
 
Hmmmm, sad sam citao malo o tom awg standardu, to je zapravo mera kojom se ukazuje na "debljinu" kabla.Ipak cu ja da uzmem http://www.kupujemprodajem.com/Kablovi-HDMI-HDMI-V-1-4-ultra-brzi-17483251-oglas.htm?filter_id=20417720, mislim da ce da odradi posao za prenos slike i zvuka bez problema.Ima pozlacene kontakte! :D

Pogrešan izbor :) čitaj pažljivije oglas, neznam da li je greška ili zaista tako ali piše na oglasu:
HDMI 19-PIN MUŠKI - HDMI 19-PIN ŽENSKI

Inače ja sam se živ smorio kad sam pre mesec dana kupovao za sebe. Retko ko od prodavaca zna šta prodaje i u opisu kabla je vrlo često samo dužina. Zbog svega toga želeo sam da kupim u prodavnici da bar vidim šta kupujem a ne preko oglasa da dobijem ko zna šta. Ono što sam uspeo da shvatim je da je "Audio Return" odlika 1.4 pa sam gledao de se to pominje. Na kraju kupih 10m za čini mi se 1600 din u jednoj prodavnici u Zemunu. Meni bi sigurno posao završio i 1.3 ali sam hteo da u budućnosti ne razmišljam ako mi zatreba bolji kabl. Inače meni je trebalo samo od grafičke do tv-a.

Ima li sanse da 1.4 cat2 sa 28AWG radi na 15m?

Ako je proizvođač napravio takav kabl od 15m ne vidim razloga da on ne bi ispunio sve tehničke mogućnosti 1.4 na 15m.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno