Šta je novo?

zamrzavanje racunara

Makodno

Cenjen
Učlanjen(a)
14.07.2010
Poruke
1
Poena
151
zdravo
delove za komp sam kupio u razlicitim firmama tako da je prilicno tesko da se cimam ako ne znam sta pravi problem pa se nadam da ovde dobijem pomoc od nekoga :smackbum:
desava mi se da mi se komp zamrzne na 20 sekundi i posle toga nastavi da radi. ako je muzika ukljucena, prvo se muzika utisa skroz, ja mogu jos par sekundi da skakucem po sajtovim ili sta vec radim ali onda se potpuno ukoci komp na 20-30 sekundi. dok sam igrao WoW to se desavalo kad naglo ispadnem negde na otvoren prostor gde se po mom misljenju podize hardverska zahtevnost, ukoci se sve 10 sekundi, nakon toga ekran postane beo, isaran horizontalnim linijama(belim) i desi se kako neki reset i nakon toga nastavi da radi. sada se koci u windowsu posto ne igram igrice vise, nema belog ekrana vec se samo zaledi, ugasi ekran kad je reset i nastavi da radi. primetio sam i da crvena lampica na kucistu(oznacava rad hd-a valjda) prestane da radi kad se ukoci pa se nadam da je HD problematican ali nisam siguran. ovo se desava zadnja 3-4 meseca.
ako je neko imao slicna iskustva ili jednostavno zna sta bi mogao da bude uzrok nadam se da zeli da podeli svoje znanje samnom :)
hvala
 
specifikacija kompletnog racunara....
 
Kao sto prethodnik rece prvo nam napisi specifikaciju tvog racunara :) Mada te linije obacavaju na graficku karticu :D Jesi li proveravao temperature kojim slucajem? Jesi li pokusavao sa drugim napajanjem? Menjao ram i graficku? Pokusao sa reinstalacijom sistema?
 
nisam bio tu pa kasnim sa fidbekom, sry za to
sada, posto vise ne igram igrice pa ne moze tada da se koci, vise nema belih linija i ne cuje se taj reset, zamrzavanje izgleda ovako: ako je mozilla ukljucena zatamni se, pojavi se gore not responding i onaj kruzic, sto se pojavi kad kao ucitava nesto mesto strelice misa, ja mogu da minimiziram mozillu i vidim desktop, muzika iz winampa se cuje jos nekih 10tak sekundi nakon sto se mozilla ukoci, a ako pokusavam da otvorim neku novu aplikaciju samo pocne da je ucitava. posle 20tak sekundi racunar se skroz zamrzne i cekam da ponovo proradi. monitor se vise ne gasi, i ne cuje se "klik", kao pre, trenutak pre nego sto pocne da radi. zamrznut je, ja mislim, nekih 30tak + sekundi i posle toga normalno radi. evo komponenti i temperature(prilicno sam siguran da se ne pregreva):

napajanje je kinez od 10tak evra
------------------
System Information
------------------
Time of this report: 7/22/2010, 18:07:38
Machine name: -PC
Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7600) (7600.win7_rtm.090713-1255)
Language: Serbian (Latin) (Regional Setting: Serbian (Latin))
System Manufacturer: BIOSTAR Group
System Model: TA780G M2+
BIOS: Default System BIOS
Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5000+ (2 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 2048MB RAM
Available OS Memory: 2048MB RAM
Page File: 1326MB used, 2768MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.01.7600.16385 32bit Unicode
---------------
Display Devices
---------------
Card name: ATI Radeon HD 3600 Series
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type: ATI display adapter (0x9598)
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_9598&SUBSYS_01D61043&REV_00
Display Memory: 1020 MB
Dedicated Memory: 253 MB
Shared Memory: 767 MB
Current Mode: 1024 x 768 (32 bit) (25Hz)
------------------------
Disk & DVD/CD-ROM Drives
------------------------
Drive: C:
Free Space: 3.1 GB
Total Space: 60.0 GB
File System: NTFS
Model: Hitachi HDT721032SLA360 ATA Device

Drive: E:
Free Space: 12.4 GB
Total Space: 245.2 GB
File System: NTFS
Model: Hitachi HDT721032SLA360 ATA Device





e da, ako drzim bilo koji taster na tastaturi muzika pocne da susti, mozda ima neke veze :D
hvala
 
Poslednja izmena:
da li ti se cuje kliktanje iz harda?
zameni memoriju, i stavi svez Win
javi sta si uradio....
 
pre se culo kliktanje, sad se vise ne cuje ali se cesce zmrzava. cesto se zamrzava kada palim vise prozora u mozili i sl. nekad se muzika iz winampa ukoci, nekad ne. memoriju sam samo svoju vadio pa vracao, kad se vrati drug sa mora pokusacu sa njegovom. reinstaliranje windowsa bih ostavio kao posledju soluciju jer kad reinstal windows ne mogu povezem komp mesec dana, stalno fali neko programce, ovaj je star god dana.
jel mozes da mi kazes da li postoji neki program da ga ukljucim da optereti komp ili tako nesto i da snimi sta ne valja? :D

hvala puno na odgovoru
 
pre se culo kliktanje, sad se vise ne cuje ali se cesce zmrzava. cesto se zamrzava kada palim vise prozora u mozili i sl. nekad se muzika iz winampa ukoci, nekad ne. memoriju sam samo svoju vadio pa vracao, kad se vrati drug sa mora pokusacu sa njegovom. reinstaliranje windowsa bih ostavio kao posledju soluciju jer kad reinstal windows ne mogu povezem komp mesec dana, stalno fali neko programce, ovaj je star god dana.
jel mozes da mi kazes da li postoji neki program da ga ukljucim da optereti komp ili tako nesto i da snimi sta ne valja? :D

hvala puno na odgovoru
cim je ranije kliktao, a sada je prestao, znaci da je problem hard disk
sacuvaj sve bitne podatke na usb,cd....
tvoj problem su izgleda bad sektori na hardu.promeni hard stavi win i trebalo bi da resi problem:D
 
imam garanciju jos na hard ali u ****nom Win-Winu, ima da cekam 40+dana na novi
facepalm
a imas li ideju zasto zvuk susti i secka ako drzim neku tipku na tastaturi?
 
prvo daj da istestiramo hard:)
skini HD tune i proveri da li ima bad sektora,
pa mi javi, a za zvuk cemo da vidimo cim zavrsimo sa hardom:)
 
evo skrinova:
1.


2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

na devetom sam nacrtao strelicu(lol) na mestu gde je doslo do zamrzavanja racunara. kolko ja vidim nema bad sectora :S
:crash:
 
i meni se komp "zamrzavao" an 4-5 sec. jer je burazer skidao svasta sa torrent-a,
stavi novi win,(na brzaka cisto da vidis da li ce tad da ti koci)
btw, koj antivirus koristis?
 
Ja bih mogao da se kladim da je softverski problem. Reinstaliraj windows. I stavio si 64-bitni windows a imas samo 2 giga memorije. Ne ide to.
 
i ja mislim da je kablic, pise tamo problem with communication.. stavio sam kablic od rezaca, videcu sta ce da bude, ako ne prestane reinstall cu win pa cu da javim sta je bilo. koristim avast
:rupa:
 
I stavio si 64-bitni windows a imas samo 2 giga memorije. Ne ide to.

Kakve to veze ima? 64bit OS radi sasvim lepo i na 1 GB rama.
Razlika u 32 i 64bit nije u tome koliko MINIMALNO rama podržava već maksimalno.

On topic:

promeni sata kabl prvo, pa tek onda HDD ako ne primetiš poboljšanje...
 
Kakve to veze ima? 64bit OS radi sasvim lepo i na 1 GB rama.
Razlika u 32 i 64bit nije u tome koliko MINIMALNO rama podržava već maksimalno.

Jel' tako? Windows 7 system requirements. Svako ko zna nesto o windowsu ce onu minimalnu potrebnu kolicinu memorije pomnoziti sa dva.

On topic:
Ja sam vidjao da komp zakucava zbog hardverskog kvara, ali u ovom slucaju komp sam proradi nakon tridesetak sekundi ako sam ja dobro shvatio, a to mi signalizira da je u pitanju softver. I sto ste se svi uhvatili sata kabla ko da nista drugo ne izaziva da komp zakuca?
 
Poslednja izmena:
Zato sto ima ljudi koji znaju o cemu pricaju, S.M.A.R.T. upucuje na problem sa kablom a ako je komunikacija preko SATA/ATA protokola dosta degradirana windows se se skroz spuca na par sekundi/minuta... imao sam takvih slucajeva jer su SATA kablovi mahom OCAJ, pre svega znam da Asus daje bas lose kablove....
 
Zato sto ima ljudi koji znaju o cemu pricaju, S.M.A.R.T. upucuje na problem sa kablom a ako je komunikacija preko SATA/ATA protokola dosta degradirana windows se se skroz spuca na par sekundi/minuta... imao sam takvih slucajeva jer su SATA kablovi mahom OCAJ, pre svega znam da Asus daje bas lose kablove....

A meni je simptomaticnije sto na sistemskoj particiji ima samo 3 giga slobodno. Iz toga bih zakljucio da je instalirano ko zna sta od softvera i ko zna sta se kolje. Inace kakve sata kablove ti sreces ne znam. Ja nisam imao problema ni sa gygabajtovim, asusovim, mikrostarovim pa cak ni onim najjeftinijim sto kostaju sto dinara. Mada kad vidim da stalno ljudima preporucujes ploce od trideset evra i ne cudi me takvi problemi.
 
Poslednja izmena:
1. Pogledaj jos jednom SMART screenshot jel vidis da neki parametri odudaraju od normlanih?

2. Kakve veze ima cena ploce sa kvalitetom kabla da mozda ne mislis da prave posebne kablove za ploce od 40e i za one od 70e... ne budi smesan...
 
U jeftinim biostar plocama su pre par godina ubacivali sata kablove koji su masovno izazivali probleme. Sa skupljim modelima mb nije bilo problema, i drugi su kablovi bili u pitanju, sa drugom bojom
Vrlo moguce da je do sata kabla
 
hvala na odgovorima
prvo sam probao da zamenim sata kablic i probao sam jos 2 ali problem je ostao isti.
reinstalirao sam windows 2 puta i menjao kablice oba puta, ostao je isti problem.
nosio sam hard kod druga i pokusavao njegovim kablicima - isto. i kod njega imam isti error u hd tune-u.
skenirao sam hard mhdd-om, nema bad sectora definitivno.
gledao sam po netu za ovaj error "Ultra DMA CRC Error Count" i uvek prepurucuju zamenu kablica a to nikada nikome to nije resilo problem(pogledao sam barem 6-7 slucaja).
jel mi se zbog ovog errora zamrzava komp? jel ce da mi priznaju garanciju na hd i daju drugi?



ima i novina :D
komp mi odjednom prepoznaje da imam 2 monitora i 2 graficke. rainstall sam win posle toga 2 puta ali i dalje ih vidi. ja drugi monitor ne vidim a 2 graficke nemam :D ne mogu vise ni tv da prikljucim, bune se 2 monitora ne daju i treci :S mislim da se sjebalo zbog tv kabla posto su mi komp i tv povezani.
jel zna neko kako da odtripujem racunar?


 
Poslednja izmena:
Sto se tice SMART-a on se ne snizava niti resetuje vec uvek ostane ta vrednost i jedino se usled loseg sata kabla RAW podatak povecava... kontas dok sa dobrim sata kablom RAW error rate treba da soatne na staroj vrednosti i onda je sve u redu... naravno ako windows OK radi i ako nemas drugih problema
 
Ono sto vidis dve graficke je normalno. Problem je sto ti vidi dva monitora.
Zamrzava li ti se komp i dalje?
 
Sto se tice SMART-a on se ne snizava niti resetuje vec uvek ostane ta vrednost i jedino se usled loseg sata kabla RAW podatak povecava... kontas dok sa dobrim sata kablom RAW error rate treba da soatne na staroj vrednosti i onda je sve u redu... naravno ako windows OK radi i ako nemas drugih problema

prijatelju 4 razlicita kablica i na nijednom ne valja, jel iz NASA-e da uzmem pa da radi :) ima drug isti kao moj hd i njemu lepo radi na jednom od kablova koje sam probao :p nego jel mislis da mi se zbog toga zamrzava komp? jel ce da mi zamene hd zbog tog errora?

@Canis Lupus
da zamrzava se i dalje :S
 
Poslednja izmena:
prijatelju 4 razlicita kablica i na nijednom ne valja, jel iz NASA-e da uzmem pa da radi :) ima drug isti kao moj hd i njemu lepo radi na jednom od kablova koje sam probao :p nego jel mislis da mi se zbog toga zamrzava komp? jel ce da mi zamene hd zbog tog errora?

@Canis Lupus
da zamrzava se i dalje :S

Taj parametar iz SMARTA ne spada u domen reklamacije, takodje SMART moze da bude OK a hard neispravan onda ce ti ga zamenuti ako se i na drugom kompu javlja isti simptom...
 
Problem je ako Ultra DMA CRC Error Count raste. To je broj gresaka u iscitavanju podataka sa hardiska u toku celog njegovog rada od kada je kupljen i vise se ne moze vratiti na nulu. Podaci koji se cuvaju na disku i podaci koji su ucitani na memoriju nisu isti, sto je utvrdjeno na osnovu ne podudaranja CRC bita koji sluzi za kontrolu pri transportu podataka. Sve je ovo dosta laicki objasnjeno jer teorija ovde nije ni bitna. Uzrok za ove greske moze biti neispravan hard disk, neispravan kabl ili neispravan kontroler na ploci. Zakljucak cele price je da treba pratiti da li ovaj broj raste, na onom screenshotu je bio dve hiljade i nesto. Da dodam da i HDTunes nije bas najbolji program za iscitavanje SMART parametara jer nekad zna da pogresno ocita i prijave greske gde ih nema. Neki ljudi preporucuju kao bolju opciju S.M.A.R.T. Monitoring Tools
Zamrzavanje kompa moze biti izazvano mnogim razlozima, ljudi ovde su odmah pomislili na SATA kabel, jer je to problem koji se najlakse moze resiti. Ja sam imao slucaj da komp zakucava kad se optereti (pokrene se vise programa odjednom) i cuo se klik iz hard diska (prvo sam mislio da je neispravan hard), a problem je bio nadut kondenzator na maticnoj.
Ovde je cudno sto komp zakuca pa ponovo proradi sto moze biti izazvano softverskim problemom, na sta ja licno tipujem ili mozda i hard diskom, ali samo ako radi u AHCI modu, jer onda radi HOT SWAP. U biosu mozes proveriti u kom modu radi hard disk. Ja licno nisam video da sistemski hard izgubi kontakt u toku rada, a da komp proradi bez restarta, ali ako drugi kazu da jesu ja im verujem.
Sta bih ti ja preporucio da uradis je da pratis opterecenje memorije i procesora kad pokreces Firefox, mislim da si rekao da ti on izaziva zakucavanje. Neke verzije Firefoxa mogu strasno da opterete procesor i memoriju kad se duze surfuje netom.
Izvinjavam se sto sam bio ovako opsiran, nadam se da sam bio od neke pomoci.
 
Poslednja izmena:
Verovatno zaboravljena tema, ali sličan problem. Crkla mi je stara N7V8X-X ploča i dobio sam drugu za Intela Acorp (nisam sad kod kuće ali najsličnije ovome: http://www.motherboard.cz/mb/acorp/4S651MN.htm ) i P4 1.8GHz. Ostatak konf. je: 2x512MB NCP DDRa, GeForce 6600 AGP (256MB), ATA Maxtor DM9 160GB i neki 500GB Maxtor na PCI SATA kontroleru i jedan ventilator uperen ka njima, i novo Chiftec 420W napajanje (staro kung-fu je spržilo i sebe i ploču jer je radio na granici a stavljen mu je jedan disk previše). Elem na ovaj manji sistemski sam stavio XP, 7icu i Ubuntu 10.04, i uz zezanje sa bootloaderima ih nekako naterao da rade (nedelju dana stari sistemi). Prva je počla da zakucava 7ica (valjda je najzahtevnija), zatim i Ubuntu, a juče i XP. Znači definitvno je hardware. Zakucavanje - zamrzavanje znači da u random trenutku (bez ikakve najave) zablokira sve i ni miš ni ctrl+alt+del ne rade, samo reset dugme. Ovo se obično dešava kad je uključeno više procesa, npr: nešto se skida s neta ili surfuje u par tabova, nešto se kopira s harda na hard, i pusti se film iz BSa. Ovo je često već dovoljno da se zamrzne i ne oporavlja se ni posle 10-15 min. Samo reset. Posle reseta a dok broji memoriju ploča izbacuje osnovne karakteristike i procesor se kreće od 49-52 što je sasvim normalno, radio sam memtest sa linux live-a i ništa nije našao.

Osim što mi je malopre palo na pamet, pa ću i da proverim kad dođem kući, da se možda pregreva pasivno hlađeni NorthBridge ili tako nešto (na starom asusu bio prlično vruć ali nikad ovo nije uradio), koliko bi pomogao jedan 8-12cm ventilator u tom pravcu, kao i da li neko ima još neku ideju?

Hvala :)
 
Verovatno zaboravljena tema, ali sličan problem. Crkla mi je stara N7V8X-X ploča i dobio sam drugu za Intela Acorp (nisam sad kod kuće ali najsličnije ovome: http://www.motherboard.cz/mb/acorp/4S651MN.htm ) i P4 1.8GHz. Ostatak konf. je: 2x512MB NCP DDRa, GeForce 6600 AGP (256MB), ATA Maxtor DM9 160GB i neki 500GB Maxtor na PCI SATA kontroleru i jedan ventilator uperen ka njima, i novo Chiftec 420W napajanje (staro kung-fu je spržilo i sebe i ploču jer je radio na granici a stavljen mu je jedan disk previše). Elem na ovaj manji sistemski sam stavio XP, 7icu i Ubuntu 10.04, i uz zezanje sa bootloaderima ih nekako naterao da rade (nedelju dana stari sistemi). Prva je počla da zakucava 7ica (valjda je najzahtevnija), zatim i Ubuntu, a juče i XP. Znači definitvno je hardware. Zakucavanje - zamrzavanje znači da u random trenutku (bez ikakve najave) zablokira sve i ni miš ni ctrl+alt+del ne rade, samo reset dugme. Ovo se obično dešava kad je uključeno više procesa, npr: nešto se skida s neta ili surfuje u par tabova, nešto se kopira s harda na hard, i pusti se film iz BSa. Ovo je često već dovoljno da se zamrzne i ne oporavlja se ni posle 10-15 min. Samo reset. Posle reseta a dok broji memoriju ploča izbacuje osnovne karakteristike i procesor se kreće od 49-52 što je sasvim normalno, radio sam memtest sa linux live-a i ništa nije našao.

Osim što mi je malopre palo na pamet, pa ću i da proverim kad dođem kući, da se možda pregreva pasivno hlađeni NorthBridge ili tako nešto (na starom asusu bio prlično vruć ali nikad ovo nije uradio), koliko bi pomogao jedan 8-12cm ventilator u tom pravcu, kao i da li neko ima još neku ideju?

Hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno