Šta je novo?

Ljudi koji koriste LCD HDTV kao PC monitor

Ni kod mene na Samsung LE40C550 na HDMI sa PCa ne moze da se podesava sharpnes, ne kapiram zasto?
Ne mogu ni game mod da upalim.
 
Pa rekao sam zašto, kada preimenujete ulaz na PC, svo procesiranje slike koje vrši televizor se gasi i grafička preuzima posao, zato je većina opcija zasivljena i zaključana. Ovo osigurava nizak input lag. Sharpness podešavanje uopšte i ne bi trebalo da bude dostupno u PC režimu, tako je bilo na A, B i C serijama, ali na D seriji je Samsung petljao stvari i omogućio ga. Na primer, na ranijim serijama i Movie je bio dostupan u PC režimu, sada ima samo Standard i Entertainment na D seriji.
 
Poslednja izmena:
Nego šta :) . Realno, svo znanje koje sam nakupio tokom godina o ovome je došlo preko iskustava koje drugi prenose na raznim forumima i sajtovima, jer se tako i najbolje uči. Jedini je uslov da čoveka ne mrži da čita i traži odgovore na pitanja, i da ga zanima ova oblast, posle je lako ispraksirati se.
 
Cekaj Gizmo kod mene je HDMI rezervisan za PC i tu ne moze nista da se menja na samom TV-u? Treba samo da prebacim na drugi HDMI port ako hocu rucno da podesavam sliku?
 
Evo ovako, mislim da sam skapirao neke stvari :). Prvo konkretno na ue32d5500 kada se preimenuje hdmi1 ulaz na PC, sharpness ne treba ni dirati, jer 50(default) daje sliku kao kad stavite 0 na ostalim modovima kada vam ulaz nije preimenovan u PC, znaci Game, Movie itd...modovi. Meni slika jeste malo lepsa kada stavim na Game mode, Sharpness na 0, iskljucim Dinamicki Kontrast i podesim jos neke detalje...lepse su boje i ostrina je veca nego na PC modu i sharpness na 50(napominjem da kada spustate sharpness ispod 50 u PC modu slika je sve mutnija). Sad ne znam tacno koliko ovo utice na igre kada na Tv-u ukljucite neki drugi mod i da li se primecuje kasnjenje slike. To cu da proverim kada se budem malo igrao sa Fifom, Betmenom i jos nekim novijim naslovima sledece nedelje. Za filmove cu isto da javim utiske kada odgledam neke brze naslove gde ima dosta akcije i gde se takve stvari mogu primetiti.
 
Samo da napišem za vlasnike Sony televizora, naime da bi dobili Pixel Mapping 1:1 kao što je već pomenuto trebate staviti nativ rezoluciju tv-a, Overscan da bude na 0 ali imate i jedno podešavanje u samom televizoru. Naime trebate pritisnuti Home dugme, zatim skroz levo idete u novom meniju i ulazite u Screen opcije i tu za Display Area aktivirate Full Pixel. Posle toga vam je aktiviran Pixel Mapping 1:1.
 
Ako je na TV-u samo jedan HDMI port moguce namestiti da radi u PC modu, kako onda povezati konzolu i PC na isti TV a dobiti mali input lag? Mozda konzolu ne stavljati na port u PC modu?
 
Postoji konsenzus proizvodjaca da se samo d-sub zvanicno koristi kao PC mod. Zasto, pored toliko prednosti digitalnog prenosa, meni uopste nije jasno, ali eto - mozes da povezes PC preko VGA kabla a konzolu preko HDMI-DVI porta (HDMI 1 kod novijih samsunga).

Ono sto je jos zanimljivije, izgleda da je Samsung izbacio potpuno mogucnost preimenovanja inputa, sudeci po mom modelu 40D6100 koji je verovatno iz neke kasnije proslogodisnje serije, i kome uopste ne moze da se preimenuje ulaz u PC! Ako malo razmislite, sama ideja da morate tu nesto da preimenujete uopste nije user friendly i potpuno je nebulozna, kao da je Samsung hteo da sakrije od korisnika takvu opciju jer to nije prva stvar koju ce prosecan amerikanac kada izvadi televizor iz kutije da uradi.

Samo da napišem za vlasnike Sony televizora, naime da bi dobili Pixel Mapping 1:1 kao što je već pomenuto trebate staviti nativ rezoluciju tv-a, Overscan da bude na 0 ali imate i jedno podešavanje u samom televizoru. Naime trebate pritisnuti Home dugme, zatim skroz levo idete u novom meniju i ulazite u Screen opcije i tu za Display Area aktivirate Full Pixel. Posle toga vam je aktiviran Pixel Mapping 1:1.

Upravo tako, identicno je bilo na mom Sony Bravia televizoru, ali overscan sam morao da podesavam u ATI drajverima, ako se dobro secam. Overscan vrednosti nisu iste za Ati i nVidia karte izgleda, a zavisi i od proizvodjaca televizora.
 
Source na daljinskom, pa Tools dugme, trebalo bi da se pojavi Edit name prozor i još neke opcije - one se ne pojavljuju kod tebe?
 
eh, ubih se da pronadjem tu opciju, postoji! tnx. :)

sharpness moze i dalje da se menja ali drugacije funkcionise, treba ostaviti ostaviti na default 50, jako se zamuti kada se smanji na 0, dok u svim ostalim modovima sharpness 0 daje najbolji prikaz.

Da budem precizniji, povecanje sharpnessa u pc modu od 50 do 100 nema nikakvog efekta.
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam celu temu bar tri puta, a i ostale teme gde se spominju HDTV + PC kombinacije, i mnoge stvari su mi sad jasnije, ali ne baš sve, zato imam par pitanja.
U narednih nekoliko dana kupujem TV i to će najverovatnije biti LG 32LK450, a grafička mi je 8800GT (nema HDMI tako da bih je povezao sa televizorom preko kabla DVI-HDMI, ili preko takvog adaptera + običan HDMI kabal). Probao bih da koristim TV kao monitor.

Evo i pitanja - da li će biti moguće da sve podesim da slika sa kompjutera bude u punoj 1920x1080 rezoluciji, bez da "ispada" izvan ekrana, da ne bude mutnjikava ili da ima crne okvire? Vidim da su se ljudi žalili na slične problema, ali nisam baš shvatio da li su ih sve rešili. Dakle treba mi da ostvarim odnos piksela 1:1, samo da na kompjuteru podesim rezoluciju 1920x1080 i da ona bude ispravno prikazana na TV-u. Dalje, ako se ovo ostvari podešavanjem TV inputa na onaj predefinisani "PC" (ili kako se već zove), da li će onda biti ostvaren dobar odnos oštrine, pixel mappinga i input laga? Vidim da su ljudi preporučivali da se izabere neki drugi input, a ne PC, jer je onda kažu bolja slika, ali zar onda neće lag biti veći?

Znam da je sve ovo već diskutovano, ali nisam uspeo da dobijem potpunu ideju o tome da li je moguće da se sve idealno podesi. Dakle, koja su to pravilna podešavanja da se dobije čista, jasna slika sa kompjutera na ovom televizoru?
Ili, ako to nije moguće, onda mi kažite na vreme da bih odvojio još par hiljada i odlučio se za neki Samsung.
 
Poslednja izmena:
@star-duster

Kao što si mogao da pročitaš u ovoj temi može se namestiti da tv zameni monitor. Moraš samo paziti na nekoliko stvari, prvo da proveriš da li model tv-a koji hoćeš da kupiš podržava Pixel Mapping 1:1, takođe na televizorima se od marke do marke razlikuje nameštanja mapiranja piksela 1:1, ovde je objašnjeno za Samsung i Sony, nisam siguran za LG ali to možeš naći svakako na netu ako ovde niko ne bude odgovorio. Preimenovanja HDMI ulaza u PC je bilo potrebno samo za Samsung tako da to nemaš potrebe raditi na drugim televizorima, čak i za Samsung nije potrebno kod svih serija. Što se kompa tiče tu trebaš podesiti kao što si sam rekao rezoluciju na 1920x1080@60hz, Overscan treba da ti je na 0, ako si sve dobro podesio na tv-u slika će ti biti u okviru ekrana televizora, jasna i oštra.
 
A zašto samo jedan od hdmi ulaza u tv ima mogućnost priključivanja pc u dobroj rezoluciji ? Recimo meni je sad problem, jer mi lcd tv služi kao monitor, priključenje laptopa, jer u preostalih dva hdmi ulaza koje tv poseduje ne mogu da dobijem dobru sliku, pa moram da vadim i stavljam hdmi svaki put u taj famozni hdmi 2 ulaz.
 
Ja ne znam u cemu je fora al nakacio sam na HDMI2 i ok je slika? Gizmo?

Btw, nov raspored, nije jos doterano do maksimuma i tek treba da mi stignu bezicni mis i tastatura. Komp je na drugom kraju sobe, nekih 3-4m. Trenutno je setup samo za filmove i igre sa dzojstikom. Udaljenost od fotelje ~ 2.5m
img0413xs.jpg


img0412v.jpg
 
Poslednja izmena:
Tebi je u bilo kom hdmi ulazu ok slika, ako sam te dobro razumeo ? Imam vec nekoliko godina samsung le40r82bx, tv nije full hd i zreo je za penziju. Pre neki dan uzmem mini display port u hdmi adapter da prebacim i moj macbook pro na lcd , ali samo u tom hdmi ulazu 2 imam cistu sliku, a na ostala dva totalni fijasko.U praksi to znaci da moram svaki put da vadim i stavljam kabl u hdmi 2 na tv-u, sto dosta umara :)
 
Pa deluje mi da je ista slika i u HDMI1 i u HDMI2, e sad nisam cackao podesavanja od sredjivanja sobe, za vikend cu da proverim da li je sve isto, sad stvarno ne mogu, opasno je cimanje pomerati tv i ubadati u drugi HDMI, a vec je usrafljen na nosac :) A ti bi mogao da probas hdmi razdelnik da mozes dva hdmi uredjaja na jedan ulaz, verujem da moze da se nabavi u mikro princu tako nesto.
 
Poslednja izmena:
Dobra ideja, hvala, ali cu onda morati da gasim jedan ili drugi po potrebi, mada je i to lakse nego se cimati iza zida :) Ipak cu prvo da zamenim za neki noviji tv, kad vec kazes da to moze da normalno funkcionise na dva odvojena hdmi ulaza, ovaj je vec odsluzio svoje. Sto bi rekla braca englezi obsolete mi je tv :)
 
Treba mi nov HDMI kabl 1.5m..al' da valja! :p
Imao sam HAMU,radio 2 meseca i nekim cudom sada gubi kontakt???
 
Hama je skroz ok brand. Mozda ti je zapao los komad ili jednostavno, neko sa gajbe ti ga slucajno shebo.
 
Bila je HAMA dobra,dok se proizvodila u Nemackoj...
 
Poz ljudi. :)
U narednih par dana trebalo bi da pazarim Samsung LE32D551K2 koji bih koristio najvise kao monitor.
Kakva su vasa misljenja i iskustva ako ga neko ima?
Nisam uspeo da nadjem neki posten review za ovaj model ali po specifikacijama deluje odlicno za taj novac.
 
Ja sam pitao za TV, kabal stize u petak.
 
Poz ljudi. :)
U narednih par dana trebalo bi da pazarim Samsung LE32D551K2 koji bih koristio najvise kao monitor.
Kakva su vasa misljenja i iskustva ako ga neko ima?
Nisam uspeo da nadjem neki posten review za ovaj model ali po specifikacijama deluje odlicno za taj novac.
Za koji novac?
 
Dodaj ~30e i uzmi D5000. TV je extra!
A za taj LCD sam cuo da je dobar...
 
Kod mene na le32d550 samo na HDMI 3 mi kad prebacim na PC nema procesuiranje slike i slika je ostra tj kakva treba da bude (sharpness na 0). Dok kod svih ostalih hdmi prikljucaka slika nije cista iako je stavljen PC, a sharpness ako stavim na 0 sve bude mutno.
 
Kol'ko placas taj kabl?

3m, oko 800 din plus dostava, oko 1180 din me izaslo.
Ne bih uzimao D5000 zbog veceg input laga kod led televizora naspram klasicnih LCD.
Drugo, koristio bih ga kao monitor, tako da mi LAN i ostale zezalice nisu potrebne. Dok poplacam postarine, dostavu, kablove, to je tih 30e. :p
 
Nazad
Vrh Dno