Šta je novo?

Ljudi koji koriste LCD HDTV kao PC monitor

Hvala. Koji je ekvivalentni LG za Samsung ue32d5000?
 
Ekvivalent ue 32 d5000 ili 5500
Je takodje samsung ue 32 d5000/5500
Tv je savrsen. I ne mozes ga porediti sa Lg u toj klasi. Prema tome ako zelis da nadjes manu naci ces je ali je onda problem u tebi a ne u tv-u jer ko djavola trazi nadje ga. I bez sitnicarenja, za 350€ takav tv je najbolja kupovina. U zdravlje...
 
Hvala. Nadovezao sam se na ono što mi je KurtK napisao post iznad. Šta misliš o tome?

Ekvivalent ue 32 d5000 ili 5500 Je takodje samsung ue 32 d5000/5500
Ovo je maestralno, kako i sam tvoj nick kaže! Ekvivalent za X je X. :)
 
Poslednja izmena:
Pazi ne znam za sta ti tacno treba monitor/tv. Ovo je tema o ljudima koji koriste tv kao PC monitore. Posto je meni prikljuceno sve preko kompa, titlove i sve ostalo mogu i manuelno da namestim, tako da to nije problem a i ovako preko flesha kad ucitam titl, velicina je zadovoljavajuca. Za te pare neka napise neko neki ekvivalent samsung monitorima sa svim ovim funkcijama, meni je cudno da kupujes tv i da mu svuda nalazis mane a ne gledas nijednu prednost.
 
Video sam sve prednosti. Takođe kupujem TV samo kao monitor, dakle, sam ću iz PC plejera da podesim sve što želim (ako puštam film, npr). Hteo sam da čujem i druga mišljenja, jer se traženjem bavim vrlo kratko vremena (ni dva dana), da sagledam i druge savete, kao što je bio onaj za LG, recimo. Dobronamerno nalazim mane! ;)

Što se mene tiče, UE32D5000 je favorit, posebno jer ima DLNA.
 
Hvala. Koji je ekvivalentni LG za Samsung ue32d5000?

Ne bih znao koji model tacno, znam samo da je generalno softver mnogo bolji kao i sama elektronika i naponska jedinica na LG. Inace na samsung nemam zamerki za koriscenje kao monitor, vec samo kao TV.
 
Zvao sve ljude sa KP, cena za D5000 je 350-370e, kažu prodaju upravo poslednje količine i sumnjaju da će ga više i nabavljati jer jer izbačena zamena, za koju kažu da i nije nešto, a skuplji je model.

D550 ima primamljivu cenu od 300-310e, dok D5500 niko nema na lageru, a išao je inače za 400-420e.
 
Zvao sve ljude sa KP, cena za D5000 je 350-370e, kažu prodaju upravo poslednje količine i sumnjaju da će ga više i nabavljati jer jer izbačena zamena, za koju kažu da i nije nešto, a skuplji je model.
Upravo tako! U jednom danu zvao sam više "donosilaca" iz Mađarske, kod nekih je bio već 400e, ali na dva mesta je i dalje bio 350e u BG i 350e u SU plus transport do BG.

Ljudi koje sam zvao bili su korektni, a jedan od njih, neću navoditi ko, jer se u SU znaju, rekao mi je i kako to rade: on i njegov ortak ne kupuju u MediaMarkt-u, već prave dil za njihovim dobavljačem, gde se ugrađuje i neki mađar posrednik. Onda uzmu 30-ak komada i prebace na crno preko grane, plate nešto "za uslugu" carinicima. I imaju lager u SU. On kaže da njih dvojica prodaju 15-ak kom i za manje od nedelju dana, jer dolaze iz BG i kupuju da bi preprodavali za 40-50e više. Sem toga, rekao mi je da u Mađarskoj, na više mesta, prodaje se uz pasoš, tako što može max da se kupi jedan ili dva komada, i oni ne mogu u radnji da kupe 10 ili 20. Takođe, rekao mi je da od povraćaja PDV-a (27%) efektivno dobiju oko 20% nazad, uz sve fore gde i kako podići sa najmanjom provizijom.

Onda me je zvao dva dana kasnije taj isti i rekao da je sa 15 kom, koliko je bilo pre 2 dana, ostao na 3 kom na lageru i pita da li želim da rezervišem. Kaže mi da vrlo verovatno modela Samsung UE32D500 neće više biti.

* * *

To je kul priča, i bio sam na granici da kažem "kupujem". A onda dve stvari: 32" monitor mi nimalo nije hitan, hteo sam da popunim prazninu izmežu 23" i 42". Drugo, pod sličnim uslovima sam prošlog marta kupio sadašnji monitor 23" Dell U2311H: bio je izvikani model, prvi sa e-IPS panelom, u radnjama ga je retko gde bilo i svi su govorili da je prilika koja se ne propušta i da ga više neće biti, da je hit cena, neće se uvoziti, blabla. I kupih za 22-23 kdin, zaboravio sam. Sada se isti prodaje za 15 kdin, godinu dana kasnije.

Ako bi sledio taj trend pada cene, UE32D5000 bi sledećeg marta koštao 288 evra. :) Šalim se, znam da je 350e za njega vrlo ok cena, jer u BG u radnjama košta 51-54 kdin.

* * *

Izvinjavam se na dužem postu, imam i jednu nedoumicu.

Ovaj 32" bih stavio u prostoriju gde bih želeo da je prilagodljiv za dve funkcije: da može da služi kao monitor za radnim stolom (80-100cm udaljenost), ali i kao ekran za gledanje filmova sa ~2m. To je kompleksan zahtev, najbitnija razlika: radni sto je visok 75cm, dok je sto za gledanje TV-a visok 35-45cm (da bi bio u nivou sa očima kada je gledalac zavaljen u fotelju, dvosed, trosed). Da li je neko imao sličan problem? Naravno, "tumbanje" monitora nikako nije rešenje.

Kao i vi, ja bih 32" TV koristio 99% kao monitor i media player, ne TV. Imam LG 42" 1920x1080 star dve godine, možda tri. Kada na njega prikačim komp, stavim ga u 720p mod da bi mi bilo krupnije i gledam sa veće udaljenosti, čime zapravo gubim funkciju monitora, jer gledam sa 2m i više. Nekako mi je previše veliki da bi mi lice bilo na 80-100cm od ekrana i zahtevalo bi da pomeram glavu što želim da izbegnem. Iz te udaljenosti nisam zapazio krupni piksel, naravno. ;)

Ne gori mi pod nogama da kupim 32". Imam 3,5" na mobu, 7" na tabletu, 10" na netbook-u, 12" na notebook-u, 15" na laptopu, monitore 2x19" extended desktop (4:3) i 23" (16:9). I onda praznina do 42". Nisam nikad radio pred 32" kao monitorom.

Ne znam da li je na 80-100cm od 32" ekrana potrebno pomerati glavu da bi se pratio sadržaj? To nikako nije dobro.

Eto, malo sam ugnjavio sada. :smoke:
 
Kupio danas D5000 za 350e, TV je bio neotpakovan, sve kesice (daljinski, šrafovi, ...) fabrički zapakovane, račun, garancija na 2 godine. Pogledao sam service menu, stoji type: 32A6UF0E, što valjda znači da je u njemu Samsungov panel...

Sve u svemu tv je perfektan i ja sam zadovoljan. Još jednom hvala svima na pomoći oko izbora.
 
Koji HDMI kabel mi preporucujete da povezem LG 32LK530 sa kompjuterom?
Da li da uzmem nesto skuplje i poznatije ili je svejedno? Hvala
 
Ja nisam primetio razliku izmedju skupljeg i jeftinog slika je identicna ;)
 
Probao sam podešavanja koja je Gizmo dao sa nekog sajta, i to kod mene ne radi tj. slika bude malo mutna, kada imenujem HDMI ulaz kao PC slika je prilično oštra i dobra sa sharpness 50, a ako smanjim na 0 bude prilično mutna.

Da li ima neko da je isprobao "sve moguće" kombinacije na D5000 i šta se pokazalo kao najbolje?
 
Ne sećam se da sam davao podešavanja za D5000 model :) . To za sharpness danas izgleda zavisi od ulaza i modela, nekom je slika oštra na 50, nekom na 0. Probaj ovo ako te ne mrzi. Nemoj da preimenuješ ulaz u PC i stavi sharpness na 0, da vidimo šta se tada dešava. Takođe, isprobaj ovo na nekoliko ulaza, da pokušavamo da napravimo šemu i odredimo kada je pravilo da ide na 0, a kada na 50.
 
HDMI 1 (u zagradi piše DVI kod njega jedino) slika je jedino oštra ako se ulaz imenuje kao PC i sharpness ostavi na 50. Ako se ulaz imenuje kao Games ili se ostavi bez imena, slika je mutna u bilo kom slučaju, manje je mutna sa sharpness na 0, ali je ipak mutna.

HDMI 2, 3 i 4 slika je mutna u bilo kojoj kombinaciji sharpness i imena ulaza.

Još jedino pitanje, instalirao sam Serviio na laptopu i sve je lepo proradilo, međutim par filmova koje sam pustio secnu s vremena na vreme, mislio sam da je do wirelessa, pa sam sve spojio kablovima (100Mbit), ali problem je ostao. Takođe primetio sam da kada prikazujem slike sa Galaxy S telefona za slike koje su geo tagovane izbaci "nepodržan format". Neko rešenje za ove probleme? :)
 
Da li neki vlasnik D5000 može da slika recimo ovaj ili neki drugi post u makro modu i da okači ovde sliku, da vidimo kako izgledaju fontovi?
 
Nisam video da je neko bas tacno naveo, ako jeste moje izvinjenje, ali LG 42LW4500 ima 4 podesavanja velicine fonta. Najveci je povelik, otprilike 1/5 ili 1/6 ekrana.
 
Ima li i dalje modela Samsung UE32D5000 kod naših sa Severa? Model se više ne proizvodi, koliko čujem.

@Marko_n: Kako si zadovoljan modelom? ;)
 
Iskren da budem i nisam nešto zadovoljan. TV je kao TV odličan, za filmove i generalno multimediju, ali za rad sa tekstom nije jer ne postiže oštrinu koju daje monitor. Prosto mutna su slova, imaju neku senku ma koliko se trudio da ih podesim (HDMI1, imenovanje ulaza u PC, sharpness tamo-vamo), ClearType wizard, nVidia, Ati kartica, VGA, HDMI, DVI kabl... dakle sve kombinacije sam isprobao i to nije to po mom mišljenju. Moguće da je Samsung menjao nešto u SW jer je "standardno" da sharpness treba da bude na nuli, dok to na ovom modelu nije slučaj... U svakom slučaju planiram da ga prodam nekome kome će koristiti kao TV jer za monitor nije.
 
^ Auh, onda je ovo velika prekretnica. Upravo sam hteo da ga uzmem za monitor, kao i druga velika vecina. Da ti nije zapao los primerak jer drugi nisu javno navodili problem mutnije slike? Zao mi je. :sly:
 
Nije moguce vec je 100% Samsung iskljucio mogucnost gasenja procesuiranja sharpness-a u PC modu za sve D serije Samsung modela u odnosu na A, B, ili C modele.

Ne bi bilo lose da u makro modu napravis slike na 0 , pa na 25, te na 50, itd kako bi videli uticaje sharpness-a i da li uopste postoji 1:1 pixel mapping.
 
Iskreno ne znam, ne verujem da je lošiji primerak jer je TV perfektan po svim pitanjima, kontam da bi se eventualna neispravnost manifestovala na još neke načine... Zato sam i gore pitao da neko postavi makro fotografiju, jer kad kažem "mutna slova", ne mislim jako mutna, nego na nijanse. Neko da sedne i pogleda oduševio bi se slikom na prvi pogled, ali tek kada se pored stavi monitor i klonira desktop na oba i poredi sadržaj direktno, vidi se da je na monitoru ipak oštrija slika.
 
Poslednja izmena:
da li uopste postoji 1:1 pixel mapping.

Mislim da je to problem, što ne radi 1:1 pixel mapping... Jer kad gledam lupom, vidim da recimo donja crtica zlova "z" nije u jednom redu pixela kao na monitoru, nego pola u jednom, pola u drugom redu pixela. Ali čak i tako oštrina je zadovoljavajuća i mislim da 95% korisnika ne bi reklo da su slova mutna i nedovoljno oštra, ali kad je neko picajzla kao ja, ne pada mu napamet da pravi takve kompromise. :D
 
Nije moguce vec je 100% Samsung iskljucio mogucnost gasenja procesuiranja sharpness-a u PC modu za sve D serije Samsung modela u odnosu na A, B, ili C modele.

Ne bi bilo lose da u makro modu napravis slike na 0 , pa na 25, te na 50, itd kako bi videli uticaje sharpness-a i da li uopste postoji 1:1 pixel mapping.

Prešao sam te stvari sa njim već preko privatnih poruka, tražio sam mu makro fotku, ali sve što smo pokušali nije imalo uticaja.

Kod mene na A656 to izgleda ovako http://www.2imgs.com/91213e14c7 , dakle savršeno oštro.

Kod njega ima ta neka mutnoća i senke u slovima - http://www.dodaj.rs/f/X/w5/TRadAd8/d5000.jpg i čudan efekat u susednim pikselima teksta na crnoj pozadini http://www.dodaj.rs/f/3a/f4/1sA0x0wJ/crna-bela-slova.jpg . Na ovoj drugoj fotki se jasno vidi da to nije 1:1 pixel maping.

Po ovoj temi, D5000 bi trebalo da bude savršeno ok i bez problema da prikazuje 4:4:4 http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=21386797#post21386797 , ali to nije slučaj. I mene veoma buni, čak sam mu rekao da proba i VGA kabl, ali nema promene.
 
Poslednja izmena:
A koji monitor je bio pored uporedno, koje je velicine i koliki su pikseli.
To je jako bitno da li je paritet, na 22" jednostavno je jako tesko videti lupom, mozda eventualno makro modom boljeg aparata.
Kazem ti pozajmi aparat ako ga nemas odradi 10 slika u makro modu samo ne iz ruke stavi knjige ili nesto kao stabilizaciju, uradi za veci broj sharpness podesavanja, pa da vidimo kakav utisak cine razlicite vrednosti.
 
Gizmo, kad pogledaš slike teksta koje sam ti poslao, jel se i tebi čini da su vodoravne crtice slova podeljene u dva reda pixela ili ja to tripujem? :)
 
Prešao sam te stvari sa njim već preko privatnih poruka, tražio sam mu makro fotku, ali sve što smo pokušali nije imalo uticaja.

Kod mene na A656 to izgleda ovako http://www.2imgs.com/91213e14c7 , dakle savršeno oštro.

Kod njega ima ta neka mutnoća i senke u slovima - http://www.dodaj.rs/f/X/w5/TRadAd8/d5000.jpg i čudan efekat u susednim pikselima teksta na crnoj pozadini http://www.dodaj.rs/f/3a/f4/1sA0x0wJ/crna-bela-slova.jpg . Na ovoj drugoj fotki se jasno vidi da to nije 1:1 pixel maping.

Po ovoj temi, D5000 bi trebalo da bude savršeno ok i bez problema da prikazuje 4:4:4 http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=21386797#post21386797 , ali to nije slučaj. I mene veoma buni, čak sam mu rekao da proba i VGA kabl, ali nema promene.

Zato i kazem jedna slika nije dovoljna, barem 5-7 na razlicitim vrednostima sa istom slikom i da za svaku sliku dobijemo podatak koliki je sharpness, plus u effects ne treba da bude ni standard a ni clear type, vec potpuno ugaseno.
 
Upravo to, ima taj neki prazan prostor između crtica slova, žute i ljubičaste piksele pored njih. Nikada tako nešto nisam video do tad :)

@Vuk

Pa generalno iz priče drugih, 50 sharpness i HDMI 1 preimenovan u PC bi trebalo da vrši posao, ali nešto je trulo u državi Danskoj :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno