Šta je novo?

Ljudi koji koriste LCD HDTV kao PC monitor

Gizmo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
05.02.2008
Poruke
7,324
Poena
570
U poslednje vreme sam primetio da je sve vise i vise ljudi koji koriste LCD televizor kao kompletnu zamenu za PC monitor. Ako ste jedan od tih ljudi napisite koliko dugo to vec radite, model televizora, koju dijagonalu koristite, na kojoj udaljenosti, i obavezno slike kako to izgleda iz nekoliko uglova. Ono cemu se nadam je da ce ova tema inspirisati ljude koji imaju uslova da nam se pridruze u ovaj klub.

Kao zacetnik ove teme cu prvi poceti naravno. LCD televizor mi menja ulogu monitora skoro pa godinu dana, model televizora je Samsung A656 dijagonale 40 inca i od njega sedim otprilike na 1.2m. Slike kako sve to izgleda se nalaze u spoileru.








 
Jedno 3 godine... od cryptona 32", preko 37" samsunga, do sad LG 42". Jednostavno kad sam stavio 32" vise me 20" nije zanimalo...
Udaljenost otprilike 2-2.5m, nekad blize kad se igram (retko), dalje kad gledam filmove |) Kako sam se navikavao na poziciju, tako sam povecavao i dijagonalu... Daljina mi nikad nije bila problem, prosto sam povecavao font gde sam slabo video... u odnosu na poziciju na poslu mi odgovara promena da malo odmorim oci...
TV mi je na komodi na tockice, pa mogu da ga priblizim/odaljim po potrebi, takodje na garnituri imam sirok raspon |) kad mi se spava onda se zavalim u cosak na 3m...
Imao sam neku malu tastaturicu sa kurzorom umesto misa, al i to je nako... sad imam pravu tastaturu i misa (wireless comfort)... mis je na naslonu od garniture na improvizovanoj podlozi
 
ja sam probao ali ne mogu... sve sto ima teksta mi smeta. mnooooogo je ostrije na monitoru.

Cak recimo nisam mogao ni da igram igre koje imaju dosta teksta...

Sony Bravia neka serija 3 (26'' i 32'') i Samsung b550 40''...
 
U poslednje vreme sam primetio da je sve vise i vise ljudi koji koriste LCD televizor kao kompletnu zamenu za PC monitor. Ako ste jedan od tih ljudi napisite koliko dugo to vec radite, model televizora, koju dijagonalu koristite, na kojoj udaljenosti, i obavezno slike kako to izgleda iz nekoliko uglova. Ono cemu se nadam je da ce ova tema inspirisati ljude koji imaju uslova da nam se pridruze u ovaj klub.

Kao zacetnik ove teme cu prvi poceti naravno. LCD televizor mi menja ulogu monitora skoro pa godinu dana, model televizora je Samsung A656 dijagonale 40 inca i od njega sedim otprilike na 1.2m. Slike kako sve to izgleda se nalaze u spoileru.

Isti TV, isto odstojanje, u septembru ce biti 2 godine kako koristim ovaj setup. Sve je stvar navike, navikne se covek i na 40" isto kao sto na poslu radim na 23". Doduše, na poslu nema multimedije pa je i to bitna razlika. Jedino što mi fali na 40" je veća rezolucija, 2560 bi baš lepo legla na tu dijagonalu, a ne bih se bunio ni na 4K rezoluciju :smoke:
 
Jel neko od vas imao crni okvir po obodu ekrana na lcd-u, prilikom prvog setup-a. Ja sam to resio u catalyst control centru jer sam overscan stavio na 0%.
 
takodje...
 
ja sam probao ali ne mogu... sve sto ima teksta mi smeta. mnooooogo je ostrije na monitoru.

Cak recimo nisam mogao ni da igram igre koje imaju dosta teksta...

Sony Bravia neka serija 3 (26'' i 32'') i Samsung b550 40''...

O cemu ti to? Ta Bravia nema 1:1 pixel maping a B550 99% nije bio lepo podesen na PC mode ili stavljen Just scan. Sharpness je bio veci od vrednosti 0.

Tekst ne moze da moze mutniji na FullHD televizoru od monitora, jer je u pitanju ista tehnologija, jedino moze da utice odnos dijagonala/rezolucija a to na 40" na mom rastojanju apsulotno ne pravi nikakav problem. Nepravilno podesen tv naravno da ce da prikaze mutan tekst tako da nemoj da plasis ljude molim te.




Kao sto vidis na slici 1:1 pixel maping omogucava da svako slovo bude maksimalno ostro. Pogledaj kako slova popunjavaju pixele i bice ti jasno. Da bi se bolje videlo okacio sam i slike u punoj rezoluciji dole.



Ovako to izgleda odaljeno.







Zumirati da nestanu linije kada se gleda na imageshack-u.


Evo ako nekog zanima kupovina LCD-a za ovu svrhu, mereni input lag na raznim modelima:

Samo da pomenem da su ovo modeli za americko trziste koji se razlikuju od modela za evropsko.

Jel neko od vas imao crni okvir po obodu ekrana na lcd-u, prilikom prvog setup-a. Ja sam to resio u catalyst control centru jer sam overscan stavio na 0%.

Overscan nikad po defaultu nije namesten na 0%, moras rucno da ga vratis na tu vrednost.
 
ja mislim da je problem upravo dijagonala/rezulucija, ali ne volim kada stavljam fontove na neke large... volim default prikaz, i mom oku je lakse, a i lepse da gledam u monitor za prikaz teksta/citanje...

kazem, za igre, tv je neprikosnoven (osim za glupi wow gde opet uglavnom koristim chat :) )
 
Pa ovo je default prikaz, velicina fonta je nepromenjena.

Imam pored 19 inca LG 194WT i ne moze da se poredi za surf sa ovim tv-om.

Wow sam igrao godinu dana na ovom tv-u tako da je i to bio skroz odlican dozivljaj.
 
Vec sam na drugoj temi napomenuo, 46inca, sony 46ex402, sa 3 metra totalno neupotrebljivo kao desktop, kada se stavi dpi na 150% moze da prodje, ali to nije kompatibilno sa svim aplikacijama pa ne pije bas vodu. Sto se tice igrica, assassins creed je na primer extra, dok na primer dota nema sanse da se igra jer je sitno sve sa ove daljine.
Meni je mnogo lepse da sednem ipred 22 inca i koristim kao monitor, nego sa daljine veci televizor, to za desktop, a za poneku igricu koja je pravljena za konzole rekao bih, koje su i predvidjene za tv, i naravno filmovi i slicno je bolji tv.
 
Pa ovo je default prikaz, velicina fonta je nepromenjena.

Imam pored 19 inca LG 194WT i ne moze da se poredi za surf sa ovim tv-om.

Wow sam igrao godinu dana na ovom tv-u tako da je i to bio skroz odlican dozivljaj.
probao sam ponovo... problem je do setovanja na glupom TV-u. nisam imao pojma da se setovanje vrsi za svaki ulaz posebno, te je na jednom od hdmi ulaza i dalje stojao sharpness 50?! bah, stavio sam 0, i sad je mnogoooooo bolje sto se teksta tice, probacu ostale stvari
 
Uglavnom oko toga nastaje zabuna, i oko 1:1 pixel mapinga kad nije podesen. Kada se ove dve stvari lepo nameste, text mora da bude ostar, nema razloga da ne bude heh :)

Uglavnom ljudi misle da Sharpness poboljsava sliku, a u ovom slucaju je drasticno pogorsava, jer dodaje "Artificial contouring information" ( ne znam kako bi pravilno preveo ovo na srpski ).

btw.

Presao sam na Dual monitor setup. Ne znam kako se ovoga ranije nisam setio, nemam reci koliko ovo olaksava stvari. LG 194WT je hvatao prasinu, a gle sad kako blista, fenomenalan je monitor inace, panel mu je savrsen.

Jednim okom gledam HD satelitske kanale, drugim oko pratim bench. Ima li bolje stvari od toga?

Opet ne verujem kako se ovoga nisam setio ranije :wall:





Uz par klika menjam uloge, nekad gledam HD kanale na LG-u a citam bench na Samsungu, a nekad obrnuto, sve zavisi kako sam raspolozen. Milina raditi ovako.
Sta mislite? Savetovao bih svakom ovo da odradi, fenomenalno je.
 
Hehe, izgleda super :) Ja recimo to radim sa plazmom odavno. Doduse nezgodno mi je sa kreveta krstariti netom (mis i tastatura uz manju rez) pa je net uvek na monitoru a tv na tv :)
 
^ takodje sa plazmom radim ovo vec par godina.

@gizmor
da li bi me uputio na temu ako postoji (cini mi se da sam video ali ne mogu da nadjem) gde si objasnio kako si uradio ambilight, vrlo sam zainteresovan da oprobam
 
@emaremare

Pominjao sam negde, ali se ni ja ne secam gde.

Nije neka nauka. Cooler Master Aurora neonkice, dual kit.

cuv.jpg


Ovakve samo plave. Odredis polozaj iza na televizoru gde ces da ih stavis, ne previse blizu ivici ali ni ne previse zabijene ka sredini, jedna sa jedne, druga sa druge strane. Uz njih idu i samolepljivi sundjercici koji se odlepe usled toplote za 2 dana, tako da sam ja nasao bolje resenje u vidu one jake dvostrane samolepljive trake za ogledala. Iseckao 4 kvadratica i zalepio na svaku neonkicu i nema gde da mrdne.

E da, uz neonkice ide ona stvarcica osetljiva na zvuk, tako da imas opciju da se pale/gase sinhronizovano sa zvukom. Ja na primer nikad nisam palio ovo jer previse odvraca paznju od filma, meni konstantno svetle.
 
Gizmore legendo, pitanje:

Posto vidim da si jako lepo i pedantno odradio ovo kacenje lcd-a i zvucnika na zid, kako si odradio da ti se ne vide kablovi? pretpostavljam da su isli u zid nekako...
 
Odlicno, hvala, uskoro mi stize LG 42LD450 pa cu isto tako odraditi i okaciti rezultate :)
 
Meni je ceo stan prakticno napravljen od gips-kartona, pa se smrznem od ideje da dodam jos |)))
...mada kod tebe to sasvim fino izgleda
 
42" LG koristim vec mesec dana umesto monitora i odlicno je...sad ne bih mogao da predjen na "samo" 22" :)
 
Ne spadam bas u grupu ljudi koji koriste LCD TV kao monitor ali povremeno iskoristim priliku i na plazmi od 42" malo poteram koju igricu. Kvalitet slike nazalost nije bas neki, izinjavam se.
 
Malo manje od godinu dana koristim Toshibu RV635D.Udaljenost od televizora oko 1m. Dijagonala ekrana je 32" ili 81cm.
 

Prilozi

  • DSCF0023.jpg
    DSCF0023.jpg
    261.5 KB · Pregleda: 632
  • DSCF0014.jpg
    DSCF0014.jpg
    411.7 KB · Pregleda: 502
  • DSCF0020.jpg
    DSCF0020.jpg
    194.4 KB · Pregleda: 437
  • DSCF0015.jpg
    DSCF0015.jpg
    265.5 KB · Pregleda: 495
Poslednja izmena:
@emaremare

Pominjao sam negde, ali se ni ja ne secam gde.

Nije neka nauka. Cooler Master Aurora neonkice, dual kit.

cuv.jpg


Ovakve samo plave. Odredis polozaj iza na televizoru gde ces da ih stavis, ne previse blizu ivici ali ni ne previse zabijene ka sredini, jedna sa jedne, druga sa druge strane. Uz njih idu i samolepljivi sundjercici koji se odlepe usled toplote za 2 dana, tako da sam ja nasao bolje resenje u vidu one jake dvostrane samolepljive trake za ogledala. Iseckao 4 kvadratica i zalepio na svaku neonkicu i nema gde da mrdne.

E da, uz neonkice ide ona stvarcica osetljiva na zvuk, tako da imas opciju da se pale/gase sinhronizovano sa zvukom. Ja na primer nikad nisam palio ovo jer previse odvraca paznju od filma, meni konstantno svetle.

A reci mi da li postoji mogucnost da se nameste da budu osetljive na video a ne na zvuk?

Kakav je tvoje iskustvo sa ambilight da li je bolje sa njim ili ne?
Deluje mi na slikama da imas vise od dve lampe
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne mogu da se nameste da budu osetljive na video, ovo su neonkice za osvetljavanje kucista a ne Philipsov Ambilight.

Daju odlican ugodjaj, manje se zamaraju oci nego u potpuno mracnoj prostoriji, ne sljaste puno vec onako suptilno i doprinose da prikaz crne boje izgleda dublje, kao i svako osvetljenje iza televizora, dakle bolje je sa njim.

Ovde na primer http://www.gigatronshop.com/products/show_product/11727/44

Imam dve neonke, ne vise.

edit:

Imas i ovde zelene, ljubicaste i crvene po duplo nizoj ceni na rasprodaji http://www.desk.rs/katalog/pretraga/aurora
 
Poslednja izmena:
Ta stvarcica osetljiva na zvuk je neka vrsta mikrofona?
 
Recimo, tako nesto. Vidis kako izgleda, kutijica na slici desk linka. Detektuje bilo kakav zvuk i mozes da podesis koliko osetljivo moze da bude.

Ako te jos nesto zanima, bolje preko PM-a, jer je ovo offtopic, tema nije ambilight :)
 
evo i mog okruzenja:)

lg ld 520, sivi chiftec na donjoj polici desno je komp.
 

Prilozi

  • hh 090.jpg
    hh 090.jpg
    512.4 KB · Pregleda: 769
Poslednja izmena:
Centar ti je mnogo visoko i napravi malo vise cm iznad AVR, za svaki slucaj.
 
Centar ti je mnogo visoko i napravi malo vise cm iznad AVR, za svaki slucaj.
na prvoj polici su igre za x360 iznad tv-a, moro bih prvo njih da sklonim levo ili desno da bih spustio centar (unuk ima 6 i po necu da se naslanja na tv kad oce nesto da uzme), a sto se tice avr-a ne mogu da pravim trecu policu :) i ovako sam morao da prepravljam ovu veliku za diskove da bi tv cucno u "rupu", kasnije polako...
 
Nazad
Vrh Dno