Šta je novo?

Tiše hlađenje servera.

misk0

Slavan
Učlanjen(a)
31.01.2005
Poruke
52
Poena
309
Nedavno sam kupio Acer Altos 520G server. Imam kući jedan stariji IBM server koji je svoje odradio pa sam ga htio zamjeniti nekim novijim (naravno i Acer je polovan). Prebacio disk sa starog u novi i radi sve super osim ...... buke.
Acer je znatno bučniji od svih kompjutera koje imam u prostoriji (a imam ih jo 3) i to je soba u kojoj radim tako da nije baš prijatno.

Dok sam ga otvarao da vidim gdje i kako montirati disk, skontao sam da ima poprilično ventilatora, tačnije:
- jedan na CPU cooleru
- jedan ispod kaveza sa diskovima koji tjera zrak preko ploče (bar mislim da mu je to namjena)
- jedan na zadnjoj strani koji je zapravo dupli (postoje dvije elise, jedna do druge mada ja vidim jednu da se vrti)
- nešto unutar napojne jedinice (ne mogu da vidim šta ali tjera vazduh vani).

Ventilatori ne izgledaju mnogo prljavi i mogao bi ih i sve zamjeniti ali tesko mi je utvrditi koji od njih pravi najvecu buku. Sumjnam na napajanje, ali ne vidim nista unutra.

Interesuju me savjeti i prijedlozi šta mogu uraditi. Hvala
 
Otkacis jedan po jedan ventilator i osluskujes? Ako ne postoji kontrola za njih (kao sto postoji na IBM-u) pa svi ostali ventilatori drasticno ubrzaju kada taj jedan otkacis - moci ces lako da utvrdis koji je problematican. Ja bih se kladio na napajanje i ove ispred diskova. Cesto se na ovakve masine stavljaju pasivni CPU kuleri a protok pravi preko in-out ventilatora.
 
svi serveri (baren one koje sam ja imao prilike da vidim) rade na principu nekakvig vazdusnog tunela... dakle gomila ventilatora koji vuku vazduh kroz celu sasiju servera...

na zalost, tesko da ces naci tih server, sve je to projektovano da sedi u server sobama u kojima nema nikoga...

za kucne varijante po meni je bolje sklopiti sam neku pasivnu masinu koja samo hladi hard diskove tihim ventilatorima, i to je to... pa cak i ako ti treba neki remote managment, mozes naci neke ip console switcheve sa jednim portom...
 
Probacu to sa iskljucivanjem pojedinih ventilatora ne bi li primjetio razliku. I ja sumnjam na ventilator na napajanju posto je najmanji. Juche sam izvadio napajanje (izmjenjivo je, ne znam da li je hotswap) i taj ventilator ne mogu tek tako otkcaiti buduci da je kabl zalemljen unutra na plocu a ventilator se nalazi sa vanjske strane.

Dimenzije (vanjske) ventilatora su 60x60x40mm i idu 3 zice na njega. Mozete li mi preporuciti gdje mogu naci ili bar gdje da trazim takav ventilator samo tishi?


Postoji taj 'tune' od plastike koji zapravo zaklapa plocu, a mislim da u njega uduvava vazduh ventilator ispod kaveza sa diskovima a izduvava ga drugi koji se nalazi na zadnjoj strani.

Da li postoji pasivni CPU cooler koji bih mogao staviti? Procesor je Xeon (Prescot mislim) 3.0Mhz sa 2 jezgra.
 
Verovatno su svi ventilatori sa kugličnim ležajevima, zato se toliko čuju. Zameni ih sa nekim silent ventilatorima i sigurno ćeš osetiti razliku. Ne znam samo za taj 60x60 x 40(?) gde ćeš naći? Jesi siguran za ovu treću dimenziju?
 
!Bi-nd)gB2k~$(KGrHqEOKjcEs4oEGqm0BLRklPEYr!~~_12.JPG


To je napajanje u pitanju i vidi se da je 'dubok' tacnije 40mm. Trazio sam ali nista ne nalazim takvih dimenzija.

Mozes mi reci koji proizvodjaci prave 'tise' ventilatore, da trazim bas po njihovim sajtovima?
 
Ja ti to ne preporucujem, eventualno da zamenis taj 6cm sa nekim 8-9cm uz adapter (acentricni koji ces tesko naci i pitanje da li ima mesta da se montira). Potrebno je mnogo vazdusnog protoka da bi se ohladilo to napajanje, sporiji 6cm vent to nece moci...

p.s. Dodatni problem je da li ces uopste drugim ventilatorom (osim sporijim) dobiti nesto - jer postoji mogucnost da shum prave komponente u samom napajanju.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nema prostora da stavim veci ventilator unutra. Mislis da ne postoji takav ventilator iste snage samo tishi?
 
Mislim da nema prostora da stavim veci ventilator unutra. Mislis da ne postoji takav ventilator iste snage samo tishi?
mozda samo za nijansu, ali to ce biti neznatno... nisam siguran, ali proveri kakav je konektor na tim ventilatorima... oni obicno imaju onu, kako se zove... slot varijantu, gde ga samo obodes u leziste... tako da ako kupujes neki 3rd party, moraces da lemis verovatno...
 
svi da gi podmazes sas motorno ulje i lagano...smanji obrtaje softverskim putem
 
Na serveru? :)
 
Nazad
Vrh Dno