Šta je novo?

PSU noviteti

Poznavaoci su već obavešteni, ali hajde da ipak pomenem:

Seasonic pušta u prodaju nova napajanja G serije (SSR-xxxGP/RM). U pitanju je budžetska 80 Plus Gold serija napajanja, snagâ 360W; 450, 550, i 650W. Najslabiji model, kao što vidite, ima sve fiksne kablove, ostali koriste modularne kablove.
Fotografija unutrašnjosti 360W modela: klik (hvala Filipu Fabu iz Nemačke). Na slici vidimo redukovani X-series dizajn, LLC rezonantni polumost + sinhrona rektifikacija i DC-DC konverzija na sekundaru. Na primaru je u ovom konkretnom modelu Hitachi 105°C kondika, mada pretpostavljam da će se u nekim primercima zateći i Nippon Chemi-con. Na sekundaru se vide EneSol solid polymer kondenzatori (EneSol je južnokoreanska firma, ali za svoju proizvodnju ima tajvanske podizvođače, na nivou je sa Teapo i OST solid polimerima), kao i NCC standardni 105°C elektroliti. Fan se ne vidi na slici, ali u svim modelima će to biti ADDA AD1212MB-A70GL, uparen sa Seasonic-ovim S²FC fan kontrolerom. Ovo obećava nešto tiši rad nego kod S/M12-II Bronze (SS-xxxGB/GM) modela. Cenovni raspon se očekuje da će uskoro biti na nivou pomenutih Bronze modela, trenutno je 10-20% iznad.

Još kad bi ih neko uvezao...
 
Sjajne vesti
 
Koja ce im cena biti?

Da, stvarno, steta sto se tako slabo uvoze SS napajanja, mozda sa ovom serijom se i nesto promeni po tom pitanju.
 
Ja čekam prave vesti od Seasonic-a. Mene interesuje kada će, najzad, da izbace naslednika njihove ionako superiorne P serije napajanja iz Platinum kolekcije.
 
A lazne su vesti ako napajanje ne kosta 200+ evra? CCC
 
Ne, naravno da nisu. Izvukao si me iz konteksta, to uopšte nisam hteo da kažem. Nego ja sam pikirao Seasonic P1000 napajanje a pošto su krenuli da osvežavaju ponudu zato sam rekao da ja čekam osveženje i njihove P serije.

Verovatno će i X serija dobiti nove modele do kraja godine, pretpostavljam.
 
Ne bih se previše nadao da će da osveže seriju koja je u prodaji već čitavih 9 meseci...
Osim toga, sledeći nivo kvaliteta iznad ovog, ako je uopšte i dostižan, biće nepotrebno skup a nudiće nedovoljno opipljiva poboljšanja, koja teško da će doprineti makar i hardcore LN2 overklokerima, a kamoli regularnim korisnicima.

Pristupačna a kvalitetna, tiha i efikasna napajanja malih i srednjih snaga, sa dovoljno konektora dovoljne dužine, su ono što je iz praktičnog ugla gledanja najpotrebnije i najpoželjnije sada. Ponuda u 850+W premium segmentu je itekako bogata, red je da napredne tehnologije "siđu" i u "niže" segmente, a G serija je veliki korak u pravom smeru. FSP je već pokušao nešto sa "cost-down" Aurum platformom (pod imenom Raider), ali avaj, i "punokrvni" Aurum je već "cost-effective" proizvod, sa jasnim i osetnim kompromisima...

Da ponovim, cene G serije za dva slabija modela (360 i 450W) će biti otprilike jednake sa cenom 380GB i 430GB, od kojih su jasno i definitivno kvalitetniji, izradom i performansama. Dva jača modela će biti na pola puta između M12-II i X-serije. Očekuje se da će kroz dva-tri meseca te cene ići dole još 10-20%, kako se bude smanjivala ponuda Bronze a povećavala Gold. Recimo, na NewEgg je interesantno videti sledeće: 380GB vs 360GP (ali i 430GB sa "sasečenom" cenom...); kao i gradaciju 620GM -> 650AM -> 650RM -> 650KM. Inače, informacije o broju konektora nisu tačne za 650RM, koji ima 2 kabla sa 2x6+2-pin PCI-E a ne jedan.
450W i 550W modeli se očekuju za ~2 nedelje u početnim, a za 3-4 nedelje u većim količinama.
 
Procena je bila za "worldwide" dostupnost (tj. širom sveta) - kada će naši uvoznici da potegnu količine vredne pomena, zaista ne umem reći, barem ne još.

No, gledajući koliko im je trebalo da počnu sa uvozom SS-xxxAM serije (obnovljene M12-II), verovatno ništa pre kasne zime/ranog proleća 2013. Nadajmo se da grešim.
 
Eh taman sam se zaleteo da kupim napajanje kad sam video procenu ponadao sam se da je to za nase trziste pa reko ajde da sacekam koju nedelju, ovako ce ipak da padne kupovina nekog gm modela, tj i njega kad se smiluju da uvezu posto sam sve firme zvao i niko ih nema na stanju trenutno.
 
Kad se Kim-Tec smiluje da preuzme od matice (M-San Grupa) uvoz, biće i kod nas. U teoriji, veći partneri Kim-Teca bi mogli da ih "nagovore" da požure sa "dovlačenjem", no morala bi stvarno da skoči tražnja osetno.
 
EVGA SuperNova NEX1500 Classified

[youtube]w_s9O98sTeE?hd=1[/youtube]
 
Nagovorismo Crmaris-a sa TPU da nam fotka unutrašnjost napajanja, pa tako evo da i ovde podelim: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Sa slika se (jedva) vide sledeće stvari: Kompleksan dizajn, konkretno ovde je upotrebljena ZVS (Zero Voltage Switching) Full Bridge + SR (Sinchronous Rectification) + DC-DC topologija, sa mogućnošću softverske kontrole kroz DSP (Digiral Signal Processor) i DSC (Digital Signal Controller).

Ulaz kreće sa integrisanim ulaznim filterom, ali ne vidim ostale komponente (ono što jesam video je još dodatni X i dva Y kondenzatora, ali to sigurno nije sve). Grecov most je GBU2506, što će reći do 25A pri do 600V na 100°C. Pošto je montiran na sopstvenom hladnjaku, ovo znači da je sposoban za ~5500W - debeli overkill. Vidim dve APFC zavojnice, tako da pretpostavljam da je napravljen CCM (Constant Conduction Mode) Interleaved APFC, što ima smisla, jedna APFC faza "hrani" jednu polovinu ZVS mosta, druga faza drugu polovinu.

Primarne kondike su Hitachi 470uF/450V @ 105°C, suvi kvalitet. Glavni trafo je krajnje čudan, deluje veoma mršavo... Čini se da je integrisan sa 12V MOSFET-ima, ali ne tvrdim još ništa, nema dobrih uglova gledanja. Jasno se vide tri uspravna i jedan paralelni "daughterboard" (dodatna štampana ploča), uspravni su 3,3V DC-DC, 5V DC-DC i kontrolni (DSP/DSC) modul, dok je vodoravni možda deo sa dodanim filtriranjem, nisam siguran. Na kontrolnoj ploči se nalazi i fan kontroler i feedback mreža za očitavanje napona, kao i OCP selektor (napajanje ima 3 moda, single rail - 124A (na 131A se napajanje gasi) na 12V, multi rail - 8x20A (na 25A se gasi) na 12V i overdrive - 133A (140A) na 12V).

Filter kondenzatori su Nippon Chemi-Con KZG/KZE, na DC-DC modulima su Nichicon solid polymer, dok su na ploči sa modularnim konektorima osim NCC-ova prisutni i OS-CON (Sanyo) solid polymer. Krem krema. Upotrebljeni DSC dozvoljava "štelovanje" 12V grane u rasponu od 11,8 do 12,4V precizno do u 0,02V. Napajanje je deklarisano na 1650W pri 50°C na 220V ili 1500W na 50°C na 110V mreži. Ventilator, koji je Sanyo Denki San Ace dual ball bearing, može da radi u silent, normal i overdrive režimima.

Perverzija. Jedva čekam da vidim napajanje na delu (u testovima, makar)...
 
Poslednja izmena:
Etasis EPAP-1500GA-C81 R3. ;)
Firma pravi pretežno serverska napajanja, i otprilike su jednako kompleksaši kao Delta i Zippy/Emacs.

Biće i 1200W NEX model, takođe Etasis, kao i 750, 850 i 1000W - FSP.
 
Poslednja izmena:
Ih, kako ne znam za Etasis. ;) Neki raniji Silverstone modeli su bili Etasis (bese onaj Nightjar 450W).
 
Ih, kud baš uhvati za taj neuspešan poduhvat... :p

Kompletne Olympia i Decathlon linije su proizvedene u Etasis fabrikama (mada je el. dizajn Impervio najvećim delom...)
 
sta reci nego boles' :D
 
Ima to napajanje Evga vec neko u Srbiji videh negde na .C..erzi
 
Odlicno napajanje, prava zamena za sad vec matoru GB/GM seriju.:)
 
Crmaris je bio vredan... EVGA SuperNOVA NEX1500 Classified :)

Kanda sam pogodio najveći deo nagađanja na osnovu ranih fotki... Ono što me iznenadilo je model Sanyo Denki venta - 4500 rpm model je čudovište, u klasi sa "usisivač Deltama" :D

...a napajanje još ima i DIP switch za "force 100% fan mode". Zlo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno