Šta je novo?

PSU noviteti

Najavljeno za avgust
 
 
Možda su im napajanja dobra, ali imam ne baš najbolja iskustva sa njima. Na poslu (reč je o, naravno, poslovnim računarima koji ne vuku mnogo struje i napajanja su stara i od 500W) imam 5 računara sa CM napajanjima, dva su riknula u roku od tri godine, tri rade već sedam bez problema. Što je uspeh pored EPS-a.
Ali od jednih napajanja bežim kao đavo od krsta. Pre četiri godine smo dobili 20 računara sa TT kućištima i napajanjima. Naravno, kancelarijske mašine sa napajanjima od 500W. Danas je samo jedno čitavo. Ne znam kakva iskustva imaju drugi, ali njihova napajanja crkavaju lagano dok kineske no name cigle rade i duže i bolje od istih, što je ono u šta sam se lično uverio.
Lično, u svoj računar ne bih stavio ništa osim Seasonic, Corsair, FSP ili BeQuiet! Znam da ima još dobrih napajanja, kao što su EVGA ili NZXT (ovo nagađam po klipovima sa YouTube), ali ovo je samo moje mišljenje.
 
Cooler Master hronično pati od toga da su im prve verzije proizvoda falične...maltene uvek. I vazda posle neke revizije koje popravljaju stvari...
 
Thermaltake Toughpower 775XT. Svinja koja skoro puni 10 godina. Kod mene bila 7.
 
V850 i V1000 serija im je na onim tanušnim sexy (za to vreme) trakastim kablovima izdržavala bez problema i ikakvog štuca ono što Seasonic 850 i 1050 i 1250 sa prst debelim kablovima nije iako je unutra isti OEM. Uprkos tome, uspeli su da uprskaju sa novom SFX serijom tako da su za mene i dalje hit&miss... probaš, vidiš, ako radi kako treba kupuj, inače zaobiđi. Nije neka preporuka, ali šta da se radi... valjda koliko para toliko i muzike, kao i svuda.
 
Silverstone predstavlja Platinum napajanje od 2050W (gde nađoše tih 50): https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=1023&area=en
Grk je samo napravio glupost sa svojim oznakama sertifikata, sad se mesa sa 80+sertifikatima, a nisu isti. Kao da nije mogao da i tu da neke grcke oznake pa da bude razumljivije koji je sertifikat u pitanju. Nisam siguran koliko ce biti prihvacena sertifikacija na svetskom nivou...
Inace, FSP 2000w 80+Platinium treba da bude dostupno u februaru, ako se nesto opet ne promeni zbog svih ovih izmena sa grafickim konektorima...
 
Grk je samo napravio glupost sa svojim oznakama sertifikata, sad se mesa sa 80+sertifikatima, a nisu isti. Kao da nije mogao da i tu da neke grcke oznake pa da bude razumljivije koji je sertifikat u pitanju. Nisam siguran koliko ce biti prihvacena sertifikacija na svetskom nivou...
Tako je bilo prvobitno, drukciji su bili logovi i bedzevi, on je bio spomenuo bas taj razlog da ne pomesa neko sa sertifikatima, ali posle odredjenog vremena u praksi se pokazalo da nema efekat koji treba/ne radi kako treba, pa su promenili na ove trenutne (ne secam se detalja sta je rekao na youtube-u kad su novi stigli).

98b3d7790ab9.jpg
KLkXEviUqd00kOTl.jpg
 
Poslednja izmena:
O? Nisam video ovo...
Ima li negde kako su to klasifikovani?
 

Ima interaktivno kad se scrolluje dole na prvoj strani. Takodje ima test-ova (nakorisnije za buku) za ogroman broj najnovijih napajanja, nedeljama, i mesecima ranije pre nego sto se pojave na njegovom youtube-u, njegovim techpowerup ili tomshardware recenzija, ili bilo gde drugde u svetu osim kod azijskih review-era. Zbog saradnje sa proizvodjacima direktno.

A za azijske, i po koje druge najbrze primete likovi sto su odrzavali PSU Tier list temu na linustechtips (koja je se sad odrzava na njihovo sajtu), odnosno u linku za ogroman google exel doc stave linkove kako se pojavi bilo koja recenzija bilo gde na svetu. A za jos brze od najbrzeg, pre toga, u temi gde stoji Tier list-a redovno ljudi salju slike, linkove za najnovija napajanja (nesto mora da promakne, + od obskurnih youtube kanala), pa onda oni dodaju u listu za sta uraditi za Tier list, ...



 
Poslednja izmena:
Tako je bilo prvobitno, drukciji su bili logovi i bedzevi, on je bio spomenuo bas taj razlog da ne pomesa neko sa sertifikatima, ali posle odredjenog vremena u praksi se pokazalo da nema efekat koji treba/ne radi kako treba, pa su promenili na ove trenutne (ne secam se detalja sta je rekao na youtube-u kad su novi stigli).
Pa upravo zato i mislim da je greska, eto taj najavljeni Silverstone nema 80+Platinium sertifikaciju, ali ima Platinium iz Cybenetiksa. 90% ljudi ce misliti da je to 80+Platinium napajanje.
 
Fractal je izbacio Anode, Bronze SFX napajanje od 450W: https://www.fractal-design.com/products/power-supplies/anode/anode-sfx-bronze-450w/
Ne znam da li će biti i jačih...
Dobro je što se prave i jeftinije SFX varijante, ne samo skupi monstrumi od 750W+, plus ovo ima meke kablove kao i ostala Fractal napajanja.
Ne sviđa mi ventilator od 80mm umesto 90/92, i što je polumodularno...na stranu što mnogi sa SFF mašinama vole da imaju custom kablove, ovo je low-watt bronze napajanje pa je to malo verovatno, ne valja što su fixirani i SATA kablovi koje mnogi neće koristiti. Plus, mnogi verovatno neće koristiti ni kablove za grafičku, ovo je dobro za APU mašine...Zeznuli su stvari s ovim kablovima.
 

Buducnost je stigla. Konacno kvalitetan primerak FlexATX napajanja od nekog velikog igraca (Enhance 7660B platforma), danas izlazi u Evropi izgleda. Jedina mana je fiksni kablovi, al svejedno veoma bitan korak da pogura jos velikih firmi da krenu, ili privedu kraj razvitak slicnog.

Takodje sa dolaskom prostranih SFX kucista koja podrzavaju 115mm kulere < 7L uz diskretne graficke (kad se se stavi FlexATX umesto SFX), bice manje bitno sto ima toliki svezanj kablova, ali za sad MF700F je odlicna srednji izbor isto (malo losije komponente od odlicne Enhance platforme):

fx600-pt-34left-top.jpg
Ha7f6a00fedd747e782ef9e7f4ea974c5P.jpg
 
Poslednja izmena:
Takodje je najavio i novo IPC napajanje od 2400W
Što je najgore, to više nije "miners only" napajanje, već one bogate budale koje ne znaju šta će sa parama i koje bi povezale 3090TI u SLI modu moraju da imaju jedno takvo napajanje. :) :)

P.S. Ovo je više šala nego ozbiljna konstatacija, iako je istinita.
 
Što je najgore, to više nije "miners only" napajanje, već one bogate budale koje ne znaju šta će sa parama i koje bi povezale 3090TI u SLI modu moraju da imaju jedno takvo napajanje. :) :)

P.S. Ovo je više šala nego ozbiljna konstatacija, iako je istinita.
CRPS napajanja nisu bas za to namenjena...
 


Jel se meni cini, ili je Stephen, Intel PSU covek, na pocetku, mislio i na Gen 5 M.2 NVMe disk-ove, kad je spomenuo Power Excursion ? xD
 


Jel se meni cini, ili je Stephen, Intel PSU covek, na pocetku, mislio i na Gen 5 M.2 NVMe disk-ove, kad je spomenuo Power Excursion ? xD

Ne znam koliko je "legit," ali deluje OK i detaljan članak na temu ATX 3.0:


I drugi deo:

TL/DR:
Za korisnike i ekologiju loše, a za one koji to prave i prodaju super. :)
 
Bugatti, Lamborghini, Koenigsegg, McLaren, Ferrari. Isti pristup samo za pc delove.

Svi nude i efikasne komponente, i Halo proizvode. Ko god hoce da podrzi ekologiju, uvek moze da uzme RX 6600/ RX 6600 XT, Intel 12400/F, AMD 5600, 5700x. Platinum SFX napajanje, i malo kuciste (manje materijala potroseno za proizvodnju), Toyota Prius se fino prodavala xD

A za 300W za ostatak sistem brojku i meni je bilo cudno, jedino sto mi je palo na pamet je da planiraju unapred za 50-60W PCI-E Gen 6 SSD-ove, i 15-20W DDR6.
 
Poslednja izmena:
Bugatti, Lamborghini, Koenigsegg, McLaren, Ferrari. Isti pristup samo za pc delove.

Svi nude i efikasne komponente, i Halo proizvode. Ko god hoce da podrzi ekologiju, uvek moze da uzme RX 6600/ RX 6600 XT, Intel 12400/F, AMD 5600, 5700x. Platinum SFX napajanje, i malo kuciste (manje materijala potroseno za proizvodnju), Toyota Prius se fino prodavala xD

A za 300W za ostatak sistem brojku i meni je bilo cudno, jedino sto mi je palo na pamet je da planiraju unapred za 50-60W PCI-E Gen 6 SSD-ove, i 15-20W DDR6.

Mislim da je fora u tome da se isforsira novi standard - moraju se kupovati nove stvari.

Stari standard napajanja je bio predugo aktuelan za savremeni kapitalizam. Ovaj novi očekujem da traje puno kraće i da ga zameni neki koji preferira i zamenu kućišta (kako god to uspeju smisliti i "opravdati"). Videćemo.

Po pravilu stare komponente brzo nestanu sa lagera i više se ne mogu kupiti po povoljnoj ceni - uvek se gura novi standard. Voleo bih da grešim - videćemo za koju godinu.
 
Nazad
Vrh Dno