Šta je novo?

Starija ploca - zamena kondenzatora

To može da ti uradi bilo koji drugar koji se imalo razume u elektroniku i ima lemilicu i pumpicu za kalaj, mada ovo drugo i nije baš toliko neophodno, treba samo naći kondenzatore istog kapaciteta i oznaka kao što su na ploči, a ploča nikako neće da strada zbog loših kondenzatora, može samo postepeno da otkazuje poslušnost. Ja sam se igrom slučaja upoznao sa tim problemom nedavno kad mi je čovek doneo komp da mu sredim Windows i instaliram neke drajvere, to se malo duže zadržalo kod mene i ploča je, onako priključena na stolu van kućišta postepeno počela da startuje tek posle 2-3 resetovanja i isključivanaja napona, kad sam starovao Ubuntu sa LiveCD-a iz grafičkog moda je prvo prikazivao samo pola slike da bi u krajnjem stadijumu prelazio bez ikakvog razloga u tekst mod i ispisivao boot prompt. Problem smo rešili tako što je on, pošto nije imao original kondenzatore svaki od tih naduvenih pojačao tako što je sa druge strane dodao paralelno još jedan novi od 1000uF/10V i kad mi je doneo nazad na probu ploča je najnormalnije proradila i mada ja smatram to fušerskim rešenjem on insistira da to ostane tako jer ne želi ništa da ulaže, mada ti kondenzatori koštaju svega 150 din komplet, posle pročitah da ti naduveni kondenzatori mogu da iscure i da od toga crkne ploča tako da si ti ipak u pravu, pa zato menjaj dok je vreme, pogotovo i najpre one koji su najviše naduveni, mada ja opet sumnjam da bi do toga moglo da dođe pošto su ploča i spoljašnje veze zaštićeni onim lakom, ali ipak oprez sigurno neće ništa naškoditi.
 
Ne bih ja bas bilo kome provjerio tu promjenu kondenzatora, koliko god taj posao banalno izgledao (iz iskustva)!
Imam drugara koji se bavi Mikroeletronikom (pri kraju je studija), i decko nije obicni streber, vec ima bas mnogo prakticnog iskustva, ali nije uopste bio u vodama racunarskog hardvera... Jednom prilikom sam mu povjerio mijenjanje kondenzatora na ploci (a kome bih drugom, htjeo sam najjeftinije da prodjem) koja je slicno max-ovoj bila potpuno funkcionalna, ali sa naduvenim kondenzatorima - nakon toga ploca vise nije htjela ni da mrdne! :(
Znaci, nesto je zeznuo, ali nismo mogli skontati sta (lemovi su bili idealni, kondenzatori su kupljeni sa analognim parametrima kao originalni i to neki skuplji, ploca nigdje drugdje nije slucajno ostecena...)!
Poenta moje price je: posao povjerite nekome ko ipak ima iskustva u radu sa maticnim plocama, i uopste racunarskim komponentama, ako vam je bitno da ploca 100% ostane ziva - inace je sve lutrija...
 
Naj bolje iskustvo sa sitnom elektronikom imaju u servisima mobilnih telefona, ili neki bolji servis racunara, kao sto rece Condor posao treba poveriti ljudima od iskustva. Inace ako je neko od ploča iz tvog potpisa malo mi je čudno da su kondenzatori otišli obzirom da su solid tipa na obe ploče!?! Otkud ti ideja da su kondenzatori u pitanju?
 
I meni je konstatovano da treba zameniti elektrolite, to su valjda kondenzatori. Nisu iscureli i ne bih rekao da su naduveni, ali ploca pravi probleme, komp se upali i tako stoji. To bi trebalo da kosta ~1600din. Koliko ce ploca biti u funkciji nakon ovakve intervencije i da li se ista isplati?
 
Ne bih ja bas bilo kome provjerio tu promjenu kondenzatora, koliko god taj posao banalno izgledao (iz iskustva)!
Imam drugara koji se bavi Mikroeletronikom (pri kraju je studija), i decko nije obicni streber, vec ima bas mnogo prakticnog iskustva, ali nije uopste bio u vodama racunarskog hardvera... Jednom prilikom sam mu povjerio mijenjanje kondenzatora na ploci (a kome bih drugom, htjeo sam najjeftinije da prodjem) koja je slicno max-ovoj bila potpuno funkcionalna, ali sa naduvenim kondenzatorima - nakon toga ploca vise nije htjela ni da mrdne! :(
Znaci, nesto je zeznuo, ali nismo mogli skontati sta (lemovi su bili idealni, kondenzatori su kupljeni sa analognim parametrima kao originalni i to neki skuplji, ploca nigdje drugdje nije slucajno ostecena...)!
Poenta moje price je: posao povjerite nekome ko ipak ima iskustva u radu sa maticnim plocama, i uopste racunarskim komponentama, ako vam je bitno da ploca 100% ostane ziva - inace je sve lutrija...

Ako je lemio sa buvljachkom pishtolj lemilicom ubio sa je ko zeca.
 
Nije bila buvljacka lemilica, daleko od toga... Iskustvo je vjerovatno presudni faktor.
 
I meni je konstatovano da treba zameniti elektrolite, to su valjda kondenzatori. Nisu iscureli i ne bih rekao da su naduveni, ali ploca pravi probleme, komp se upali i tako stoji. To bi trebalo da kosta ~1600din. Koliko ce ploca biti u funkciji nakon ovakve intervencije i da li se ista isplati?

ako je to tvoja ploca iz potpisa..ne isplati se sigurno jer ta ploca sama,ispravna, ne vredi vise od 20tak evra...a toliko ulagati, i pri tome nemas garanciju da ipak nece da crkne za 2 nedelje...
bolje potrazi neku polovnu,ovde na forumu se pojavi poneka, ponekad...
 
Najbolje je da sam zamenis kondenzatore, nista posebno... Uzmes neku staru plocu, nadjes odgovarajuce kondenzatore i zamenis. Kapacitivnost je pozeljno da je sto veca, bar sam ja tako uradio, stavio jace... voltaza ista. skoro sam menjao i evo radi kao sat.
 
ako je to tvoja ploca iz potpisa..ne isplati se sigurno jer ta ploca sama,ispravna, ne vredi vise od 20tak evra...a toliko ulagati, i pri tome nemas garanciju da ipak nece da crkne za 2 nedelje...
bolje potrazi neku polovnu,ovde na forumu se pojavi poneka, ponekad...

Zasto ne vrijedi kad su kondenzatori skoro pa dzaba. A svako sa malo iskustva i paznje moze da ih zamjeni.
 
krastavac, ja sam morao u servis, ali opet za 1500 din, stavljeni su novi, veci i lepsi. Ploca radi ko nova, a da sam cekao, jurio po oglasima i sl, ostao bi bez neta koji isto placam ~1500 mesecno.
 
Evo i ja da se javim.

Zamena kondenzatora (elektrolita) na plocama nije uopste jednostavna stvar.

Prvo morate da pronadjete kondenzatore koji imaju istu specifikaciju kao oni koje skidate.
Ljudi obicno gledaju samo kapacitivnost ali ne i ostale parametre.

Maticne ploce su viseslojna stampa i mora jako pazljivo da se radi, jer ako se koristi ne adekvatna lemilica ili pre velika temperatura plocu mozete posle samo da bacite.

Ukoliko ce neko to vec da vam radi onda je zaista najbolje da odete u servis mobilnih telefona ili nekoga ko ima iskustva sa sitnom elektronikom, NIKAKO servis TV uredjaja itd. jer sam video primere ploca koje su oni popravljali i to je sve bilo lemljeno lemilicama za oluke.

Ako neko hoce da se sam upusta u to onda bolje prvo malo sam da vezba, uz doboljno vezbe stvar moze da se zavrsi cak i plinskom lemilicom sa buvljaka na koju je stavljen siljasti vrh i sa pumpicom za skidanje kalaja.

Kazem ponovo glavni fazon je ne grejati plocu vise nego sto je neophodno.
 
Moje iskustvo je obrnuto. Ako zamena kondenzatora nije jednostavna, onda ne znam šta jeste. Pipneš, usisaš, izvadiš stari, zalemiš novi. Ja sam radio upravo sa nekom prastarom ogromnom štapnom lemilicom koja je više za oluke nego za elektroniku :D. Drugu nemam, pijačne sam probao, mala olovka jeste precizana ali nije uopšte grejala dovoljno pa ništa nisam mogao da uradim jer ne mogu dovoljno brzo (trenutno) da rastopim tinol pa onda besomučno grejem umesto samo da dodirnem mesto žicom za trenutak. A pijačna pištoljka mi je crkla odmah na prvom lemljenju. Tako da mi je ispala bolja ova prastara iako je sigurno dosta jača nego što treba.
 
Da razjasnimo misteriju.

Zamena kondezatora je jako prost posao, šta tek onda reći za zamenu socket-a ili zamenu nekog od čipova na ploči.

Treba obratiti pažnju na:
-Polaritet - Konezatori koji su kontra polarisani su kao kratak spoj, odmah će ili zeznuti ili isključiti napnosku u kojoj su
-Napon - Kada je napon niži od prethodnog, kondezator je opet kratak spoj.
-Kvalitet lema - da nije neki od kondezatora prespojen, i da kalaj nije na sve strane, jer može da napravi štetu negde drugde
-Kvalitet kalaja - takođe bitan faktor, ako dobro ne uhvati spoj, kao da nema kondezatora, a loši kalaji (pijačni) znaju da se slabo vezuju za postojeće
-Strpljenje - nigde ne žurite, jedan po jedan, stićiće te

Nikako ne nositi kod servisera mobilinh telefona, to su sve novopečeni "mikroelektroničari" koji neznaju masku da zamene, a kamoli kondezatore. TV serviseri su mnogo bolji po tom pitanju.

PS. Nije bitno da je vrh lemilice tanak, ja sam jednom uspešno zamenio kondezatore sa onim letkonom koji nema čak ni regulaciju temperature. Mnogo je bitniji kvalitet samog kalaja, i mirna ruka operatera.
 
samo da dodam apropo toga da su kondenzatori zamenjeni vecim.
to je glupost i to ne treba raditi, sme da se zameni 10-20% vecim kondenzatorom i to ako bas nema adekvatnog, nikako prevelikim.
ista prica vazi i za napajanja.
takodje je jako bitna i deklarisana temperatura, na ploce uglavnom idu kondenzatori deklarisani na 105° C

ipak postoji razlog zasto su kondenzatori toliki koliki su

Pozdrav
 
Najbolje je odneti u servis i resiti problem...``trebalo bi i oni da zive od nesto`` :crash:
 
heh...
ispustih iz vida da tema nije u "servis" podforumu...
 
samo da dodam apropo toga da su kondenzatori zamenjeni vecim.
to je glupost i to ne treba raditi, sme da se zameni 10-20% vecim kondenzatorom i to ako bas nema adekvatnog, nikako prevelikim.
ista prica vazi i za napajanja.
takodje je jako bitna i deklarisana temperatura, na ploce uglavnom idu kondenzatori deklarisani na 105° C

ipak postoji razlog zasto su kondenzatori toliki koliki su

Pozdrav

Kakve veze ima ako je kondezator većeg napona??? To može da bude samo plus. To je ista fora kao kad imaš komp koji vuče 370 W i napajanje od 400 W a onda mu staviš napajanje od 1200 W (nadam se da razumeš o čemu pričam) Ako na kondezatoru piše 25V ne znači da on toliko izbacuje nego je namenjen da radi do te vrednosti . Fabrika neće da stavi kondezator od npr. 63 V da filtrira napon od 5V, ploča bi bila skuplja, nego stavljaju malo veće vrednosti od radnog napona. :D Ja sam menjao kondezatore na jednoj ploči pre 2 godine i znam da sam stavio dosta veću voltažu i ploča dan danas radi bez problema :wave:
 
mislio sam na kapacitet, naravno
napon mora da bude isti ili veci, nije bitno koliko veci
samo sto je cena kondenzatora proporcionalna energini (naelekrtisanju) koje moze da uskladisti, a to naelektrisanje je proporcionalno C*U iliti kapacitivnost*napon

elem

kad se menja kondanzator:
napon moze da bude bilo koliko veci, ne sme manji
a kapacitivnost ne bi smela da bude preko 20% veca

Pozdrav
 
Ok, ja sam skontao da misliš na napon kondezatora a ne na kapacitivnost :D :D :D

Pozdrav!
 
Nazad
Vrh Dno