Šta je novo?

ko šta ima od "retro" računara

@ bocke

Moja ploča i njen procesor ne vrede više od 30-40$, svaka od ostalih komponenti i periferija (hdd, kontroleri, grafička, cd-rom, monitor, tastatura, štampač itd.) imaju svoju cenu. Njegova realna vrednost je minimum 350$ sigurno a ja sam ga prodavao za 200 ovde, još je sve pritom full očuvano, testirano i spremno za korišćenje uz to da sam ja prvi i jedini vlasnik. Za koliko po tebi treba da ga prodam, za 100e ? Da li bi ti svoju A500 prodao za 50e jer je na Ebay-u nabijena cena kako kažeš ? Lako je pametovati kada nešto treba da se kupi, kada prodajete onda svi vi znate da nabijete cenu.
Koliko si očuvanih i sredjenih PC286 konfiguracija video u prodaji u Srbiji u poslednjih nekoliko godina ? Evo ja ću ti reći, NIJEDNU sigurno. Bilo je svega 2-3 prava krša koji su se prodavali pod popularnim izgovorom "neispravno-neispitano" ili je neka polu-konfiguracija u pitanju kojoj fali masa toga.
Pogledaj na Ebay-u kakva je ponuda 286 desktop konfiguracija ako uopšte uspeš da ih nadješ izuzev 4-5 komada. Nema ih uopšte maltene u ponudi na prvom mestu. Moja mašina je poslednja 286 serija procesora proizvedena '91 godine, dakle pre 26 godina i plaćena je tada 2000DM dok je prosečna cena A500 bila 600 ili 700DM. PC286 nije bila platforma koja je bila dostupna svakome jer je papreno skupa bila pa je i logično da ih danas nema previše u ponudi.
Samo malo realnosti i objektivnosti moliću lepo.
 
Poslednja izmena:
Grešiš za cenu A500 1991. godine, mada to i nije bitno.

Sa druge strane, ne vidim zašto bi neko dao i 200, a kamoli 350$ za 286 konfiguraciju, čak i da je brendirana. No, možda grešim. Tebi nek je sa srećom prodaja.
 
@ripkid: Imao sam kritiku i izneo sam je. Nema potrebe da se oko toga prepiremo ili da razvlačimo priču. :)
 
Poslednja izmena:
@ bocke


Slažem se da ne treba razvlačiti priču pogotovo ako druga strana nema argumente pa uleti sa nečim eto tek tako čisto da napiše


@roadracer


Cenu za A500 sam otprilike naveo, pretpostavljam da je išla do oko 1000DM no opet nije bitno za priču. Zašto bi neko dao pare za 286 ? Zašto bi neko dao pare za bilo šta ? Pitanje ti je konfuzno
 
@ bocke
Slažem se da ne treba razvlačiti priču pogotovo ako druga strana nema argumente pa uleti sa nečim eto tek tako čisto da napiše

Drug, ne postoji "druga strana". Samo sam hteo da kažem šta mislim jer me je svrbelo. Ali nisam imao nameru da te uveravam ili da ti menjam mišljenje. Tvoja stvar. Meni ni iz džepa ni u džep da li ćeš ti nešto prodati li ne. Zato i rekoh, gotova priča. :)
 
Čemu nekome može služiti 286 konfiguracija?

Zašto bi neko kupio prastaru konfiguraciju?
 
1991 godine amiga 500+kolor monitor+512 kb prosirenje taman oko 2000DM kao i ta 286
Cudni su putevi pospodnji kome sta moze da posluzi. Svaka roba ima svog kupca ako mu cena odgovara.
 
@ dejan_osipaonic

Da samo što si zanemario činjenicu da ti ni monitor ni proširenje nisu bili neophodni da bi se igrao na Amigi za razliku od PC-a a i ne znam nikoga ko je tada kupovao Commodore monitore tek tako jer su bili papreno skupi, oko tipa 700DM i jače a ni proširenje nije bilo jeftino a i imao si gomilu naslova koji su radili na 512kb pogotovo te '91. Ovaj moj 286 sa svim svojim komponentama je tada bio oko 1400-1500DM i to bez štampača Epson LX-400 koji sam takodje uključio u cenu bio i prodavao sam ga takoreći za dž sa sve novim tonerima a ako se ne varam ti isti prodaješ na KP za 80eur sem ako te nisam pomešao sa nekim drugim Dejanom iz Smedereva.

Sve u svemu ne pričam napamet i vodim se činjenicama, ko ne veruje uvek može da prelista arhivu Sveta Kompjutera iz tih godina:

http://pc.sux.org/indexSK.html


U svakom slučaju,

286 je stoga danas prilično retka sprava da se nadje u ispravnom i očuvanom stanju. Ploče sa procesorima se već mogu naći od 30-40$ kao što rekoh a to što nisu još skuplje je samo zato što 286 nije preterano interesantan ljudima za razliku od 386/486/Pentium I konfiguracija. Svaka roba ima svog kupca i moje je pravo da tražim za nešto koliko ja hoću i mislim da vredi vodeći se nekom prosečnom cenom na globalnom tržištu. Problem ljudi na ovom delu foruma je što guraju nos tamo gde im nije mesto i komentarišu ono što ih se ne tiče čisto ili iz pakosti, zato što su dokoni, ljubomorni ili pak totalno neinformisani. Kod nas je uvek važilo ono pravilo "zašto ti da imaš a ja da nemam", ta potreba za omalovažavanjem i prozivanjem je duboko ukorenjena u svest palanačke iskompleksirane sirotinjske malogradjanštine i teško da će se promeniti. Ali svom srećom naučio sam i ja lekciju te svoje stvari od sada stavljam isključivo na Ebay, ovaj PC286 i A2000HD su samo deo moje kolekcije i stvari iz nje neće sigurno više visiti nigde po srbistanu. Većina ovde misli kako neki nazovi kolekcionar možeš da budeš bez dinara u džepu, e pa gospodo kao što sam nekima već rekao, te da ponovim....za takve je ciganski buvljak, odeš lepo kod cige pa ako ti se posreći dobiješ musavu konzolu ili računar iz kontejnera za 100din koji su pritom naravno netestirani pa onda ako ti se po drugi put posreći radiće kada ih uključiš u struju.
 
1991 godine amiga 500+kolor monitor+512 kb prosirenje taman oko 2000DM kao i ta 286

Upravo tako. Nije toliko bitno koliko ljudi je kupovalo i monitor (a nije ih bilo malo + bilo je i monitora drugih proizvođača, a ne samo C=, npr. philips), jer se ipak mora porediti cena sličnih komponenti. 286 je trebalo da se snađe i za zvuk, za koji je trebalo dosta doplatiti da bi ličio na amigin.

@ripkid - Nisam pitao, konstatovao sam. Čuvam svoju A500, ali je ne doživljavam kao neki fantastičan relikt prošlosti. Sa druge strane, nijednu staru pc konfiguraciju nisam sačuvao i ne vidim zašto bih. Prvi pc mi je bio jedan 486 laptop za koji verujem da danas vredi koliko i drugi IT otpad. Jednostavno, takvih konfiguracija ja i svetu bilo u milionima i ne vidim zašto bi bilo koja imala ozbiljnu vrednost, osim ako stvarno ima nešto jako retko i kolekcionarima zanimljivo u sebi.

Opet kažem, možda grešim. Ovo je samo moje mišljenje.
 
Pomesao si me s nekim drugim Dejanom licno jos ne prodajen mista od retro kolekcije meni to nije izvor zarade. Od tih starih stampaca imao sam dva jedan MT80 ili 81 i jedan coomodorov i oba su zavrsila u reciklazi pre nego su poceli da dobijaju na ceni. Ionako su bili neispravni a ja dovoljno drzim do sebe da ne uvaljujem takve stvari.
Od pc-a imam jednu 486 compaq masinu koja ne znam dali radi i manje vise me i ne zanima.
Sto se amige tice barem dodatnih 512Kb ram ti je trebalo u vecini slucajeva 1991 godine. Ako je nesto nije bilo neophodno ne mora da znaci da se nije kupovalo. Kolor monitori za pc nisu bili nimalo jeftini devedesetih. Gomila pc-a se prodavala s herkules grafikama i monitorima.
Nista taj pc nije bio vredniji ni tada ni sada bez obzira sto ti branis takav stav.
 
Svaka roba vredi onoliko koliko obično kaže neka prosečna cena na Ebay-u, velika većina se orjentiše prema njemu, toplu vodu niko ne izmišlja niti ima potrebe za tim. To što ovde ljudi ne daju pare i što hoće sve za dž i pored jeftinije cene je sasvim druga stvar. Svako voli (uključujući i mene) da ulovi nešto za smešne pare ali zna se dobro kako, na koji način i gde je to ostvarivo. Pored toga takodje nisam imao problem da platim realnu i punu cenu nečega, nabavljao sam vredne igre za po 200din a neke sam plaćao i po 60-70eur.
 
Al nemoj da potcenis pacijente koji na Ebay stavljau cene pa ko se upeca upeca a ima ih ihihi AMiga tastatura 450 evra na pr i to nije mint.
 
Da li neko ima QL-a i kakvi su mu utisci o masini?

Sa QL-om imam iskustva samo preko emulatora i iskren da budem to je jedan od retkih računara koji mi nimalo nije prijao u radu.
Računar sam po sebi nije loš, 16 bitna Motorola sa osakaćenim 68008 procesorom, ali jednostavno Sinkler je pretrerao sa kompromisima koji su mogli da prođu kod Spectruma, ali jedna poslovna mašina, da koristi membransku tastaturu i mikrodrajv, bilo je previše.
Lično nemam nikakvu ambiciju da ga nabavljam, jedino što stvarno vredi je Psionov poslovni paket i nekoliko igara, a pre svih Psion Chess, koji je stvarno odličan.
 
@Universe
Taj racunar mi je dala neka zena da bacim kad se iseljavala pre par godina. Ja zavirim u onu crnu kesu za smece da vidim mozda je neki dobar racunar kad ono nov atari 800xl. Nisam znao da ima Wolfenstein klon za atari, moram probati. Ima i za digitron:) https://www.youtube.com/watch?v=JzW1l0uBgaY
 
Računar sam po sebi nije loš, 16 bitna Motorola sa osakaćenim 68008 procesorom, ali jednostavno Sinkler je pretrerao sa kompromisima koji su mogli da prođu kod Spectruma, ali jedna poslovna mašina, da koristi membransku tastaturu i mikrodrajv, bilo je previše.

Ok, hvala na utiscima. Ja se secam QL-a jos 80-ih kada su pisali o njemu cesto, bas u rubrikama sa kompjuterskim novostima i sajmovima. To mi je uvek bilo cudno da je racunar bio relativno cesto zastupljen u magazinima, a da ne znam nikoga zivoga da ga je imao.
 
Čemu nekome može služiti 286 konfiguracija?

Zašto bi neko kupio prastaru konfiguraciju?

Da pokaže koliko su bezglave MASE bile koje su se odlučile za IBM umesto za Atari, Amigu ili Mac.

Barem sada možemo pogledati realno, i hladne glave, šta je svaka od platfomi nudila i koliko smo, ili nismo, pogrešili što smo favorizovali jednu, bez ikakvog dubljeg razumevanja, nego drugu.
 
Poslednja izmena:
IBM PC kao platforma nema nikakvog smisla u retro prici. To je rolling platforma da tako kazem, nije to jedan model sa fiksnim hardverom i namenski pisanim softverom. Smesno mi je uopste sto neko pokusava da to proda kao nekakav kolekcionarski predmet. Imam ja nekog Tridenta negde skuplja prasinu, jel to sad kao vredi nesto hahaha?

Mislim ko nema neku staru konfu od 20-25 godina na tavanu ili podrumu? Osim ako nije cistunac i plasi se da ne postane hrcak sto skuplja skakakvu starudiju.
 
Moja mašina je poslednja 286 serija procesora proizvedena '91 godine, dakle pre 26 godina i plaćena je tada 2000DM dok je prosečna cena A500 bila 600 ili 700DM. PC286 nije bila platforma koja je bila dostupna svakome jer je papreno skupa bila pa je i logično da ih danas nema previše u ponudi.
Samo malo realnosti i objektivnosti moliću lepo.

Druze, pre 20 godina je svaki iole solidniji komp kostao 1500-2500 DM. Jesu Amige bile znacajno jeftinije, ali to sto je komp bio 2000 DM ne znaci da je bio skup komp nego je to tada jednostavno toliko kostalo. Da li je to 286 kada se pojavio ili 386, 486, pri Pentium, onaj Pro nabudzeni, moj PII koji sam isto tako platio oko 2000 DM ili neki PIII Coppermine sa GeForce grafickom (sto je komotno moglo ici i do 3000 DM bez stampaca i ostalih periferija). Kompovi su stvarno bili skupi 90-tih, tek im je kasnije sa omasovljavanjem Celeron linije i generalno P4 i konkurentiskim Athonima pala cena u evrima na ispod 1000, pa u jednom periodu dok nije bilo poreza i na oko 600 evra za odlican komp od pre desetak godina.
 
IBM PC kao platforma nema nikakvog smisla u retro prici. To je rolling platforma da tako kazem, nije to jedan model sa fiksnim hardverom i namenski pisanim softverom. Smesno mi je uopste sto neko pokusava da to proda kao nekakav kolekcionarski predmet. Imam ja nekog Tridenta negde skuplja prasinu, jel to sad kao vredi nesto hahaha?

Mislim ko nema neku staru konfu od 20-25 godina na tavanu ili podrumu? Osim ako nije cistunac i plasi se da ne postane hrcak sto skuplja skakakvu starudiju.

Apsolutno.
Čak i da neko ima dozu nostalgije prema PC računarima, tražiće nešto što je istinski retro, kao recimo prvi IBM PC ili PCjr koji je stvarno redak i ima realnu kolekcionarsku vrednost.
U tom smislu bi i jedan XT, AT ili PS/2, bili značajniji nekom pc kolekcionaru, nego 2/3/486 kante, ma kako nabudžene bile.
Porediti njihovu retro vrednost sa legendama koje su nam ostavili Apple, Atari, Tandy, Commodore, TI, Sinkler i još po neki, nema ama baš nikakvog smisla.
 
Pa mozda i terba imati negde neki stariji PC ono za dos igre. Imam u garazi jedan compaq 486 na mislim 40mhz mana mu je sto ne vidi edo ramove i uopste ne mogu da dodam rama preko 8mb. Ima nesto zalemljenog rama na ploci i vga graficku sa svojim ramom takodje zalemljenu na ploci
 
Druze, pre 20 godina je svaki iole solidniji komp kostao 1500-2500 DM. Jesu Amige bile znacajno jeftinije, ali to sto je komp bio 2000 DM ne znaci da je bio skup komp nego je to tada jednostavno toliko kostalo. Da li je to 286 kada se pojavio ili 386, 486, pri Pentium, onaj Pro nabudzeni, moj PII koji sam isto tako platio oko 2000 DM ili neki PIII Coppermine sa GeForce grafickom (sto je komotno moglo ici i do 3000 DM bez stampaca i ostalih periferija). Kompovi su stvarno bili skupi 90-tih, tek im je kasnije sa omasovljavanjem Celeron linije i generalno P4 i konkurentiskim Athonima pala cena u evrima na ispod 1000, pa u jednom periodu dok nije bilo poreza i na oko 600 evra za odlican komp od pre desetak godina.

Ne znam šta si hteo ovim da kažeš ? Ja ukazujem na to da je 286 mašina danas retka da se nadje očuvana jer se proizvodila do '91 i cena joj je tada bila visoka a nije preterano ni bila privlačna ljudima pored Amiga računara što ne znači da 286 mašina nije mogla da tera sve isto što i Amiga sa pravim hardverom, čitaj grafičkom i zvučnom kartom kao i VGA monitorom samo što bi takav PC286 tada koštao 3000DM, samo neka standardna konfiguracija sa Hercules CGA grafičkom i Mono monitorom je koštala oko 2000.
Hoćeš da kažeš da se 286/386/486 ispravne i očuvane konfiguracije danas lako nalaze ? Po oglasima ih nema gotovo nikada što je i razumljivo jer su bile paprene u svoje vreme a i teško je naći nešto tog tipa staro po 25 godina. Amiga ima jer ih je posedovala svaka druga kuća, kao i Spectrum i C64.


IBM PC kao platforma nema nikakvog smisla u retro prici. To je rolling platforma da tako kazem, nije to jedan model sa fiksnim hardverom i namenski pisanim softverom. Smesno mi je uopste sto neko pokusava da to proda kao nekakav kolekcionarski predmet. Imam ja nekog Tridenta negde skuplja prasinu, jel to sad kao vredi nesto hahaha?

Mislim ko nema neku staru konfu od 20-25 godina na tavanu ili podrumu? Osim ako nije cistunac i plasi se da ne postane hrcak sto skuplja skakakvu starudiju.


Ajde ne blamiraj se, čuj IBM PC nema kolekcionarsku vrednost, lupi čovek i ostade živ. Pošalji mi slobodno tog Tridenta onda, rado bih ga uzeo a takodje mogu i svi ostali da mi pošalju slobodno svoje stare PC konfiguracije, rado ću ih preuzeti. Čisto da vam ne skupljaju prašinu...Ahh da mogu i neke PC Big Box igre slobodno
 
Poslednja izmena:
Po oglasima ih nema gotovo nikada što je i razumljivo jer su bile paprene u svoje vreme a i teško je naći nešto tog tipa staro po 25 godina. Amiga ima jer ih je posedovala svaka druga kuća, kao i Spectrum i C64.
Po mom iskustvu, starih PC računara uglavnom nema po oglasima jer ih većina jednostavno nije smatrala vrednim čuvanja, nakon što je nabavljen noviji PC. Možda su poklonjeni kakvom mlađem bratu ili sestri, posle čega su završili na tavanu ili u kontejneru, ili očerupani za iskoristive delove pre nego su bačeni. I 286 se od osnovne konfiguracije mogao poprilično nabudžiti, ali to na kraju nije više ona ista 286-tica sa početka, sa Herkulesom i biperom, manje-više to je onda drugi računar.

S druge strane, C64, ZX, Amiga, ST i ostale mašine su ljdima (opet, po mom iskustvu) uvek bile nekako draže mašine i mnogo češće su čuvane i mnogo duže nakon što su postale inferiorne u odnosu na tekući PC.

Što PC se kolekcionarstva tiče (sledi opet lično mišljenje, ne generalizujem stvari), meni su interesantne prvenstveno domaće sprave, Ei Lira, Novel ET i slične i pokoja strana (recimo, prvi IBM PC, ili prvi PC laptop, ili pocket DOS mašine s kraja 80-tih), ali i to zato što su u pitanju manje-više fiksne platforme, odnosno kada sam nabavio neku od tih sprava, to je to - ne moram juriti još gomilu dodataka da bi bile ovakve ili onakve.
 
Pa mozda i terba imati negde neki stariji PC ono za dos igre. Imam u garazi jedan compaq 486 na mislim 40mhz mana mu je sto ne vidi edo ramove i uopste ne mogu da dodam rama preko 8mb. Ima nesto zalemljenog rama na ploci i vga graficku sa svojim ramom takodje zalemljenu na ploci

Treba imati jedan stariji sa flopi drajvom i paralelnim portom.
 
Po mom iskustvu, starih PC računara uglavnom nema po oglasima jer ih većina jednostavno nije smatrala vrednim čuvanja, nakon što je nabavljen noviji PC. Možda su poklonjeni kakvom mlađem bratu ili sestri, posle čega su završili na tavanu ili u kontejneru, ili očerupani za iskoristive delove pre nego su bačeni. I 286 se od osnovne konfiguracije mogao poprilično nabudžiti, ali to na kraju nije više ona ista 286-tica sa početka, sa Herkulesom i biperom, manje-više to je onda drugi računar.

S druge strane, C64, ZX, Amiga, ST i ostale mašine su ljdima (opet, po mom iskustvu) uvek bile nekako draže mašine i mnogo češće su čuvane i mnogo duže nakon što su postale inferiorne u odnosu na tekući PC.

Što PC se kolekcionarstva tiče (sledi opet lično mišljenje, ne generalizujem stvari), meni su interesantne prvenstveno domaće sprave, Ei Lira, Novel ET i slične i pokoja strana (recimo, prvi IBM PC, ili prvi PC laptop, ili pocket DOS mašine s kraja 80-tih), ali i to zato što su u pitanju manje-više fiksne platforme, odnosno kada sam nabavio neku od tih sprava, to je to - ne moram juriti još gomilu dodataka da bi bile ovakve ili onakve.


Slažem se a opet i kažem veća je šansa da ćeš danas naći Amigu, C64 ili ZX očuvane jer su prosto mnogo više bili zastupljeni i samim tim su dostupni i danas relativno lako. Na početku 90-ih znao sam samo jednog lika koji je imao recimo 486 i kada sam video prvi put mogućnosti istog kao i čuo Sound Blaster sledio sam se, al taj lik je bio teška buržujčina krastavac.
Danas Ms-Dos retro gaming nije toliko još uzeo zalet kao što je stvar sa konzolama ali ljudi će juriti stare konfiguracije da bi se igrali na starom i originalnom hardveru. Primera radi, ja imam IBM laptopove koje su PIII mašine i njih koristim za Ms-Dos igre i dosta igara radi ok al opet nije to taj osećaj kao kada sednem za 286/386/486. I te iste Amige pre 10 godina nisu vredele ništa a danas se ljudi otimaju za njih. Onaj ko je imao sreću ih je nabavljao mnogo ranije kada nije vladalo interesovanje za njih. Zna se kako su kolekcionari došli do svojih vrednih kolekcija.

Od tih domaćih sprava možda mogu da ti nabavim neke, šta nudiš zauzvrat ? :D I btw. sećam se da sam ovde davno video lika da je okačio spisak svoje ogromne Commodore kolekcije, zna li se ko je to ?
 
Od tih domaćih sprava možda mogu da ti nabavim neke, šta nudiš zauzvrat ?
Imam jednu Liru 512, srećom ispravnu, a nedavno sam dobio ET188 (kućište sa elektronikom), ali njega još nisam stigao da sredim. Tekuća baza Once Upon a Byte udruženja će, nadam se, uskoro biti online, pa ćeš moći da vidiš šta ima od duplikata...
 
Nazad
Vrh Dno