Šta je novo?

ko šta ima od "retro" računara

Baza Once Upon a Byte udruženja je konačno online:

https://onceuponabyte.iz.rs/

Još uvek nije sve tamo, ali najveći deo jeste...

Zahvaljujem se Igoru na web aplikaciji i Petru na pomoći oko postavljanja sajta. Ako primetite kakve greške, javite na mail udruženja (ima na sajtu).

Budite strpljivi sa sajtom, na besplatnom je hostu i malo se vuče...
 
Poslednja izmena:
Impresivna kolekcija, praktično kompletna muzejska postavka.
Mogu samo da zamislim, koliko vremena, truda, a i novca je uloženo u sve ovo.
Svaka ti čast, uživao sam, pogotovo u računarskoj sekciji.

btw, u prvi mah sam pomislio da je moguća neka menjaža, pošto imaš dosta duplikata, ali kad vidim da je tu praktično sve što je bitno, biće stvarno teško naći, nešto što tebi treba. :)
Ipak, možda nije loše da napraviš i neku listu želja za razmenu, nikad se ne zna šta ljudi sve drže po ormanima i tavanima...
 
Odlicna postavka. Zapravo mislim da nema sta nema i da je tu sve bitno.
Otkrovenje da ima i CPC664, mislio sam da to ovde nema niko.
Tu su i Acorn Archimedes, Commodore PET (nema maticne?), Multitech MPF-1...

Zarko, da odes na pusto ostrvo i da mozes da poneses samo tri retro racunara sa sobom - kakav bi ti bio izbor? :)
 
Impresivna kolekcija, praktično kompletna muzejska postavka.
Mogu samo da zamislim, koliko vremena, truda, a i novca je uloženo u sve ovo.
Eh... Veći deo računara je nabavljen preko oglasa, jedan deo je nabavljen na "sajmovima tehnike" kako ih je nazvao jedan moj prijatelj (buvljaci), a jedan manji deo je dobijen na poklon (hvala još jednom svima koji su pomogli). Kada se finansije razvuku na broj godina od kada se ovo skuplja, u principu nije strašno (za neke sprave sam skupljao novac prodajom duplikata, što nije nešto što rado činim, ali nema mi druge). No, sređivanje mašina i dovođenje u reprezentabilno stanje je ono gde odlazi puno vremena (a i vreme je novac). Još uvek ima dosta mašina koje jednostano treba očistiti, a ima i dosta onih sa falinkama koje treba nekako srediti (što često uključuje nabavljanje rezervnih delova iz inostranstva). To svako od nas radi onako kako ima vremena i interesovanja.

btw, u prvi mah sam pomislio da je moguća neka menjaža, pošto imaš dosta duplikata, ali kad vidim da je tu praktično sve što je bitno, biće stvarno teško naći, nešto što tebi treba. :)
Ipak, možda nije loše da napraviš i neku listu želja za razmenu, nikad se ne zna šta ljudi sve drže po ormanima i tavanima...
Recimo da su domaće sprave uvek dobrodošle :) I nama su pomagali, pa smo u principu raspoloženi da pomognemo drugima, javi se na mail pa ćemo se valjda nešto dogovoriti...

Odlicna postavka. Zapravo mislim da nema sta nema i da je tu sve bitno.
Otkrovenje da ima i CPC664, mislio sam da to ovde nema niko.
Tu su i Acorn Archimedes, Commodore PET (nema maticne?), Multitech MPF-1...
664 je kupljen ovde preko oglasa, ali je u prilično lošem stanju. Elektronika radi, fali više tastera i nema foliju. Tastere ću uskoro rešiti (par je već napravljeno, možeš videti na fotografiji), a foliju moram kupiti, nema druge (što će se finansirati prodajom par ZX/C64 mašina). MPF je takođe kupljen ovde preko oglasa, ali je za razliku od 664, maltene nov.

Zarko, da odes na pusto ostrvo i da mozes da poneses samo tri retro racunara sa sobom - kakav bi ti bio izbor? :)
Uh, težak izbor, recimo C64, Amiga 1200 i Galaksija. A je l' mogu da ponesem i (solarni) generator? :)
 
Recimo da su domaće sprave uvek dobrodošle :) I nama su pomagali, pa smo u principu raspoloženi da pomognemo drugima, javi se na mail pa ćemo se valjda nešto dogovoriti...

Ja sam tek nedavno primetio da su na jednom hrvatskom aukcijskom sajtu nuđeni i prodati računari Galeb i Orao.
Link za Galeb sad ne mogu da nađem, a Orao je otišao za 68 evra:
http://www.njuskalo.hr/pc-racunala/retro-racunalo-orao-oglas-18421142

btw, poslao sam ti poruku na mejl, možda nešto iskombinujemo sada ili ubuduće, nije žurba.
 
Vrlo impresivna kolekcija. :)

Vidim da fali par mašina koje se povremeno nađu na Amibayu (A1000 i A2000). Da li si probao nešto da naručiš iz inostranstva? Kakva si imao iskustva? Viđao sam tamo i ne preskupih cena. Doduše i dalje je to malo jače za naše uslove. Ali je manje (nekad i značajno) od nekih cena koje viđam po našim oglasima/aukcijama.
 
Vidim da fali par mašina koje se povremeno nađu na Amibayu (A1000 i A2000). Da li si probao nešto da naručiš iz inostranstva? Kakva si imao iskustva? Viđao sam tamo i ne preskupih cena. Doduše i dalje je to malo jače za naše uslove. Ali je manje (nekad i značajno) od nekih cena koje viđam po našim oglasima/aukcijama.
Desktop Amige su nešto što mi je van platežnih mogućnosti, odnosno morao bih da se rešim previše drugih mašina da bih priuštio jednu desktop Amigu. Na stranu to što je naći delove za njih dosta teže nego za rasprostranjene 500/600/1200 modele.

Jesam u više navrata kupovao koješta sa AmiBay-a, sitne stvari su slate direktno u Srbiju, a krupnije na adresu rođaka u Austriji i iskustva u toj kombinaciji su dobra. Tako sam recimo nabavio Atari 600XL sa kasetofonom, oba u vizuelno veoma jadnom stanju, ali sam uspeo sve da restauriram i popravim uz Markovu pomoć (https://onceuponabyte.iz.rs/ident/COMP-0015). Često bude mašina sa normalnim cenama, ali se vrlo brzo prodaju, odnosno, moraš pratiti sajt 24/7 i odmah javiti da si zainteresovan kad neko postavi nešto što te interesuje (jer prvi ko se javi dobija pravo kupovine).
 
A1000 i A2000 su bile samo kolekcionarska nabavka, pojavom Vampire 2 te masine se koriste... Ja cekam jednu hiljadarku da stigne oduse NTSC je i na 110 volti...
Tako da ce napajanje verovatno biti zamenjeno...
 
Odlična kolekcija, btw.
Hvala, ali nije samo moja... :)
vidim da imaš 2 komada A600 od kojih je jedna sa 8MB, mogu da ti ponudim onu moju A2000HD što je bila ovde u oglasima u zamenu za nju, glava za glavu. Ako si zainteresovan cimaj me u inbox
Veoma velikodušna i primamljiva ponuda, moram da priznam, ali jedna od A600 je kod mene, druga kod Marka, te tehnički nažalost nemam viška. No, hajde da takve priče ostavimo za privatne poruke.
 
Koga zanima domaćica, lik na KP nudi Iskra Delta Partner. U pitanju je Z80 mašina sa CP/M-om i 128 kb rama. Koliko sam video na netu, uglavnom su korišćeni u poslovne svrhe. Nije naveo cenu.
 
Često bude mašina sa normalnim cenama, ali se vrlo brzo prodaju, odnosno, moraš pratiti sajt 24/7 i odmah javiti da si zainteresovan kad neko postavi nešto što te interesuje (jer prvi ko se javi dobija pravo kupovine).

Mada to važi i za domaće sajtove (praćenje, ne i rezervacija). Pre mesec-dva je bio jedan C128 po vrlo povoljnoj ceni na jednom domaćem sajtu. Dok sam ja postavljao dodatna pitanja prodavcu, neko drugi ga je uzeo bez pitanja. Bukvalno u nekoliko minuta.
 
Kolekcija Once Upon a Byte udruženja je premeštena na https://collection.onceuponabyte.org/ i to bi trebalo da nadalje bude stalna adresa. Bilo je više izmena u proteklih mesec dana, ali su dve najznačajnije da ZX+2 ponovo radi (zahvaljujući msolajic-u) i da je ubačena jedna sprava koja je dugo kod nas, ali tek od nedavno radi kako treba, SX-64 (opet, zahvaljujući msolajic-u). Mašina je "malo" havarisana, ali se nadam da ću uspeti da je doteram i u fizički dobro stanje (prethodni vlasnik je imao svakakvih ideja, nažalost).
 
Sinoć sam opet razgledao, vidi se da je na novoj adresi, odziv mnogo bolji.
Neke od modela, sam bukvalno prvi put video čak i na slikama, a zanimljiv je i onaj beli Spectrum, sličan je Sinkler napravio za sebe u čast milionitog prodatog primerka. :)
 
Elem, tamo negde u podrumu čuče:
- Galaksija
- Commodore C64 (novi model)
- Commodore monitor 1085
- 486
- Atari 1040STe
- Atari SM124
i gomila ostalih delova.... za PC :)
 
Nazad
Vrh Dno