Šta je novo?

Wireless video nadzor vikendice

nil80

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2003
Poruke
37
Poena
304
Pozdrav svima,

Izvinjavam se unapred ako sam temu okacio na pogresno mesto pa me uputite na pravu adresu ako sam pogresio :)

Ono sto me zanima je sledece. Hteo bih da uspostavim video nadzor na vikendici (30km od Beograda), nista posebno jedna kamera i to je to. Ali mi je vazno da ja mogu iz Beograda da vidim sta se tamo desava. Znaci sednem za kompjuter i pogledam sta se desava nesto kao kamere kojima mozemo da pristupimo da vidimo sta se desava na pojedim delovima Beograda. U vikendici ima strujna instalacija ali nema internet, koji bih mogao da instaliram ukoliko je potrebno. Zanima me sta mi je potrebno da to ostvarim i da li je to uopste ostvarivo i koliko mi je novca za to potrebno?

Hvala unapred!!!
 
Moras da obezbedis sledece:

1) Racunar
2) Kameru koja ce sve da snima (verovatno i pri slabom osvetlenju) i koja ce biti prikljucena na racunar
3) Internet konekcija. Ovo je verovatno najveci problem posto tamo od adsl-a ili kabla verovatno nema nista, pa ces morati da vidis jel ima neki wireless internet provajder koji pokriva to podruchje. Ako ima bice ti potrebna oprema za wireless internet, a to zavisi i od uslova provajdera.
 
И наравно неки програм који ће ти омогућити да све то урадиш :D
 
Program nisam navodio jer ce to naci besplatno :d
Naveo sam samo troshak.
 
Ima IP kamera koje imaju u sebi web server i dynamic dns klijent, tako da nije neophodan računar.
Internet naravno jeste i to neki koji dozvoljava propuštanje porta spolja, tj. daje javnu IP adresu.
 
Jel mozes da mi kazes neku marku ip kamera koje imaju u sebi web server? A da li je bitno kakav internet imas wireless ili kablovski?

Hvala na odgovorima :)
 
Uh, ne znam sada na pamet. Nameštao sam ortaku jednu web kameru da može da gleda bebu sa posla, ali se ne sećam koji je model bio u pitanju. Mislim da je bila neka D-Link.
Što se Interneta tiče, kao što rekoh bitno je samo da imaš javnu IP adresu, ostalo nije relevantno.
 
Ako se slucajno setis modela napisi. U svakom slucaju hvala na datim informacijama :)

Pozdrav
 
Jel baš mora javna (statička?) IP adresa ili može kroz neki ruter sa DynamicDNS i propušteni portovi?
 
Mozda ti i kao veza bude dovoljna GPRS/EDGE/3G mobilna veza, a ne ADSL/kablovska/wireless. Mozda neki od mobilnih operatera ima povoljan paket gde dobijas stotine megabajta za nekoliko stotina din. mesecno, a uzmes neku kamericu koja ono sto snima kaci kao motion JPEG na neki server sa statickom IP adresom (posto preko GPRS-a valjda svi deluju kao da su iza NAT-a).
 
Naravno da ne mora statička adresa ako se podesi DynamicDNS, ali mora javna (javna<>statička).
 
Mozda ti i kao veza bude dovoljna GPRS/EDGE/3G mobilna veza, a ne ADSL/kablovska/wireless. Mozda neki od mobilnih operatera ima povoljan paket gde dobijas stotine megabajta za nekoliko stotina din. mesecno, a uzmes neku kamericu koja ono sto snima kaci kao motion JPEG na neki server sa statickom IP adresom (posto preko GPRS-a valjda svi deluju kao da su iza NAT-a).

Tesko da moze sa ogranicenim internetom. Kamera koja bi snimala trosila bi preko 100 mb na sat. Znaci za 1 dan bi vec napravio 2.5 gb protoka.

p.s. ovo pod pretpostavkom da snima 24 fps. Ako bi recimo imala podesavanje da snima u dosta manjem frejm rejtu (npr. nekoliko frejma u sekundi), onda bi se to smanjilo, ali i dalje bi na mesecnom nivou bilo dosta vishe nego da ti ograniceni internet paketi budu isplativi :)
 
Poslednja izmena:
Mozda ti i kao veza bude dovoljna GPRS/EDGE/3G mobilna veza, a ne ADSL/kablovska/wireless. Mozda neki od mobilnih operatera ima povoljan paket gde dobijas stotine megabajta za nekoliko stotina din. mesecno, a uzmes neku kamericu koja ono sto snima kaci kao motion JPEG na neki server sa statickom IP adresom (posto preko GPRS-a valjda svi deluju kao da su iza NAT-a).


GRPS/3G nema javnu IP adresu.

Dandy, zašto ne bi mogla adresa iza NAT-a, ako ti ISP dodeli port za tu svrhu?
Kada čujem vikendica, meni to odmah zvuči kao Fruška Gora (šta ćeš, Sremac :)), a tamo po selima ima malih ISP-ova sa kojima se može dogovoriti puštanje porta.
 
Tesko da moze sa ogranicenim internetom. Kamera koja bi snimala trosila bi preko 100 mb na sat. Znaci za 1 dan bi vec napravio 2.5 gb protoka.

p.s. ovo pod pretpostavkom da snima 24 fps. Ako bi recimo imala podesavanje da snima u dosta manjem frejm rejtu (npr. nekoliko frejma u sekundi), onda bi se to smanjilo, ali i dalje bi na mesecnom nivou bilo dosta vishe nego da ti ograniceni internet paketi budu isplativi :)

Naravno da nebi potroshila. Nece on gledati taj video 24 sata dnevno. Nego se taj video snima na rachunar na vikendici a on bi se logovao nekoliko puta dnevno i video da je sve u redu i to je to... Tako ja imam sredjeno na poslu. Koristimo Geovision program za video nadzor...
 
Naravno da nebi potroshila. Nece on gledati taj video 24 sata dnevno. Nego se taj video snima na rachunar na vikendici a on bi se logovao nekoliko puta dnevno i video da je sve u redu i to je to... Tako ja imam sredjeno na poslu. Koristimo Geovision program za video nadzor...

Koliko ja skontah mi ovde pricamo o varijanti bez racunara na vikendici (samo ip kamera) :d
A ako pricamo o varijanti sa racunarom (koju sam predlozio na pocetku) onda naravno da nece imati toliki protok. Medjutim ta varijanta ima jednu veliku manu. Zamisli provali neko u vikendicu i odnese racunar :d
 
o tome treba razmisljati :d
 
Ako moze adsl , preporuka vivotek kamera (sad u zavisnosti spoljasnja unutrasnja,sa ir ili bez),i sve se resava brzo;)
Ako je problem protok,kamera se moze podesiti da salje sliku na mail,u slucaju detekcije pokreta,koja se kreira na odredjenu zonu pokrivanja koja je bitna..
 
Aj da podignem temu iz groba.

Treba za vikendicu 3 kamere da se postave. Nema neta ali recimo neki net od mobilnih operatera bi mogao da se uzme.

Koje su vam preporuke u 2020oj na ovu temu?
 
Ja uzeo wifi kameru-sijalicu led za vikendicu. Sljaka super. Jes me spijuniraju kinezi ali nemas problema sa natom. I radi dobro. Brza instalacija [emoji16]

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
US $5.39 37%OFF | SANNCE 360 degree 960P Wireless IP Camera Bulb Light FishEye Smart Wireless CCTV Camera 1.3MP Panoramic Security WiFi Camera
https://a.aliexpress.com/_B16vLO samo sto ja kad sam kupovao isporuka je bila nesto sitno. Sad su bas digli cene i koliko vidim ide samo preko dhl

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Hvala, ima ih na kp za 2200. Videću da li mu radi posao.
 
Nazad
Vrh Dno