Šta je novo?

Orion Telekom

Ma svako malo nešto drkaju... Tako je i pre par dana u Nišu bilo, 24h prekid...
 
Da li neko može ako ima vremena da mi lepo objasni sve ove njihove termine: Optika city,Optika hybrid, Optika metro?
Iz Nisa sam i planiram da predjem u orion
 
@Mix25
Metro = XGPON = download brzine preko 2.5 Gbps, do 10 Gbps Gbps

City = GPON = download brzina do 2.4 Gbps

Hybrid = nemaš uopšte optičko vlakno u stanu već WiFi + mrežni kabl frankenštajna, a negde u krugu od par kilometara od tvoje zgrade je druga WiFi antena koja jeste povezana na optičku mrežu.
 
Ukratko je @shamanNS objasnio.

Prvo osnovno, kod bilo koje PON (Passive Optical Network) mreže provajder povezuje najčešće 32 do 64 korisnika na jedno vlakno. Taj broj korisnika deli ukupan kapacitet tog vlakna.

Različite verzije PON standarda se mogu koristiti paralelno na istom vlaknu, to je ogromna prednost PON mreža.

GPON - Gigabit capable Passive Optical Network podržava: 2488Mbps po vlaknu za download i 1244Mbps za upload.
XGPON - 10Gigabit capable Passive Optical Network podržava: 9953Mbps po vlaknu za download i 2488Mbps za upload.
XGSPON - 10Gigabit capable Symetrical Passive Optical Network podržava 9953Mbps po vlaknu za download i 9953Mbps za upload.

Orion telekom što se optike tiče koristi GPON i XGPON.

Metro optika je kombinacija GPON i XGPON tehnologija na istom vlaknu. Korisnici na manjim paketima (prepaid, i 1.5Gbps postpaid) koriste GPON signal i dele ukupnih 2.5Gbps, a korisnici 2.5, 4.5 i 10Gbps paketa koriste XGPON signal na istom vlaknu.

City optika ima samo GPON signal prisutan i svih 32 - 64 korisnika na vlaknu dele 2.5Gbps kapacitet vlakna. To jeste prava optika, samo su brzine nešto sporije.

Hybrid...

Hybrid u stvari i nije prava optika, optika je do neke zgrade blizu tebe, a onda na nju stave 60GHz bežični link - koji kad su uslovi dobri podržava 1/1Gbps. Sa krova tvoje zgrade do tebe onda dolazi klasičan CAT6 mrežni kabl, a gore obično stave i mrežni switch, pa svi korisnici u tvojoj zgradi dobiju svoj mrežni kabl, i svi delite taj 1/1Gbps kapacitet bežičnog 60GHz linka.

To može da radi kako treba, ali je osetljivo na loše vremenske uslove, naročito kišu.

Hybrid nije prava optika do tvog stana.
 
Jel neko imao problem da nakon "promo" perioda dobije racun koji je blizi punoj ceni nego onoj koja je po ugovoru, tj 50% manja?
 
Jel neko imao problem da nakon "promo" perioda dobije racun koji je blizi punoj ceni nego onoj koja je po ugovoru, tj 50% manja?
Vidi u ugovoru da nisi potpisao kao ja jednom na 2 godine ali da popust vazi 20 meseci a ne 24 , i onda tih 4 meseca po nekoj izmedju ceni. Ako ne onda pises u reklamacije da ti koriguju racun.
 
Ne ne, u ugovoru stoji 7 meseci 100% popusta, a onda 50% narednih 24 meseci.
Medjutim ovih 7 racuna koji su stizali su kao "placeni" ali cena je neka tipa 4000, a treba da bude sa sve odrzavanjem 2500.
Da ne krene natezanje kad stigne pravi racun pa da mi gase usluge zvog svojih propusta
 
Ne ne, u ugovoru stoji 7 meseci 100% popusta, a onda 50% narednih 24 meseci.
Medjutim ovih 7 racuna koji su stizali su kao "placeni" ali cena je neka tipa 4000, a treba da bude sa sve odrzavanjem 2500.
Da ne krene natezanje kad stigne pravi racun pa da mi gase usluge zvog svojih propusta
Nije to nikad iskljuceno sa Orionom da ce i da se "zeznu" ali isprave sve kad im napises na mail reklamacije
 
koji paket supersonic 2.5gbps ? pa sacekaj prvi racun pa onda vidi ne bi trebalo
 
Pozdrav, meni su juče ugradili optiku do 2.5 gb.
Uzeo sam taj veći paket zbog takozvanog wifi 6 rutera.
E sad, imam sumnju da li je meni uopšte instaliran wifi 6 ruter, model koji sam dobio je Sagemcom F@st 5657.
Zna li neko odavde ovo da mi potvrdi pre nego što ih pozovem i naduvam, ako ruter nije wifi 6 :LOL:
Ono što mi pravi sumnju je to što kada se popnem u spavaću sobu, signal je već slabiji, a ono što su mi pričali za njega je da taj ruter ima ekstra signal.
Ovako internet radi dobro.
moze li se znati da li si resio ovaj problem, posto i ja hocu da uzmem taj paket, pa da mi ne uvale isti ruter :D
 
Od nedavno nema sanse da mi salje mail preko telefona (iPhone) a radio mi zadnjih 12 godina. Probao brisati nalog, al nista.. dok uredno primam sve.

Neki savet ili ideja?

Naravno zvao sam danas korisnicki, cekao 2x po 15min ali niko mi se nije javio.
 
dobio sam nekakav predlog za produzetak ugovora...
1713389737542.png

a na sajtu imamo:
1713389779893.png

u ugovoru mi nude SUPERSONIC do 1.5Gb/s, a na sajtu imamo da je taj paket do 2.5Gb/s... koju ja brzinu dobijam? :D vise me ovo zanima zbog uploada, download mi je nebitan, ionako sam limitiran ont-om na 1Gb...

Agent ne zna da mi kaze, tako su joj prosledili :)
 
1000006858.png

@mirop Dakle, svaki od paketa ima 3 podvarijante za 3 varijante tehnologiji: Metro (=XGPON oprema), City ( = GPON oprema = starija specifikacija optičkog interneta) i Hybrid. Slično kao što MTS / Telekom Srbija ima VDSL vs optički net podverzije paketa. Isti naziv paketa, ista cena a brzine različite.

Na tvojoj lokaciji očigledno nemaju XGPON opremu prema tome dobijaš tj nude ti "City" podverzije paketa a tu je download 1.5 Gbps a upload 500 Mbps. A na Sonic bi imao 750 Mbps download.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 438714

@mirop Dakle, svaki od paketa ima 3 podvarijante za 3 varijante tehnologiji: Metro (=XGPON oprema), City ( = GPON oprema = starija specifikacija optičkog interneta) i Hybrid. Slično kao što MTS / Telekom Srbija ima VDSL vs optički net podverzije paketa. Isti naziv paketa, ista cena a brzine različite.

Na tvojoj lokaciji očigledno nemaju XGPON opremu prema tome dobijaš tj nude ti "City" podverzije paketa a tu je download 1.5 Gbps a upload 500 Mbps. A na Sonic bi imao 750 Mbps download.
da, bravo! suvise konfuzno ako se gleda na brzinu :D hvala!
 
Zadnjih par nedelja je katastrofa internet.
Imam gpon light 650/150.
Stranice se bukvalno jedva ocitavaju.
Evo rezultata na kablu.
Sve ovo traje od par minuta do par sati, pa bude opet normalno par sati i tako u krug.
Korisnicka podrska resetuje tamo nesto, vrte pricu da je mozda virus i sl. i isto u krug.
 

Prilozi

  • rtl.jpg
    rtl.jpg
    51.4 KB · Pregleda: 20
  • rtl2.jpg
    rtl2.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 21
kod mene je obicno uvek dobar net (Novi Beograd), ali je bilo nekih problema u mrezi od petka uvece do utorka. To se manifestovalo povremenim kratkim prekidima od minut dva i variranjem brzine od 40 do 70 mbps. Paket mi je optika 200/20. Od utorka nemam smetnji uopste i na wifi imam punu brzinu, povremeno i nesto vecu, ide malo i preko 200. Na kablu nisam merio. Meni u potpunosti zadovoljava potrebe, da ne ureknem...
 
Nazad
Vrh Dno