Šta je novo?

Orion Telekom

Prvo ograničenje je brzina servera sa koga se downloduje, ništa ne može da stigne pre nego što pođe. Sa nekih servera se šalje brže a sa nekih sporije. Ti testovi pokazuju samo maksimalnu mogučnost brzine u tom trenutku a ako si povezan sa nekim sporijem serveru onda je ta brzina. Džaba ti i 1Tbps teoretske brzine ako server šalje sa 1Mbs.
 
Prilikom bilo kog direktnog downloada preko browser-a, preko razlicitih servera, brzina mi ne prelazi par MB/s, neretko jedva 2MB/s.
@CountMike stoji to sve ali čovek po svoj prilici ima problem.
@mazurinho probaj skinuti nešto sa google drive, google serveri nisu loši. Skini i neki popularan torrent sa dosta seedera (na primer neki hd film iz kategorije top 100 na thepiratebay).
Par megabajta jednostavno ne smeš imati, ako ih i tu imaš potvrđen ti je problem.
Ili ako ne želiš na pirateriju skini Ubuntu installer preko torrenta.
 
Probaj i sve elemente da izmenjaš, probaj drugi kabl, probaj drugi kompjuter, i probaj sadašnji kompjuter na drugoj mreži.
 
@Poolmaker Probao sam i različite , trenutno popularne torente, naravno sa što više seedera, brzina ide do nekih 15-ak MB/s maksimalno.
Vrlo čudan problem, kažem, ne uspevam da dokučim gde grešim i gde je zaista problem. Ni ja a ni ljudi iz Oriona.
@CountMike Slažem se i upoznat sam sa svime što si naveo, ali nije mi realno da svi serveri koje sam probao daju slične/loše rezultate.
@daxyco Zaboravio sam to da navedem, promenjena su 3 lan kabela, sve to u kombinaciji sa 3 različita računara, od kojih je na jednom ipak bila malo veća brzina skidanja ubuntu linuxa (recimo da je bila 20-ak MB/s), što opet mislim da nije dovoljno. Jedino što nisam pokušao je svoj računar na drugoj mreži, hvala na savetu.
 
Ako Speed test pokazuje dobre brzine onda nema problema sa umrežavanjem kompjutera i rutera.
Mada ni ti testovi nisu baš tačni ili ne mere šta realno treba. Meni se događalo da Ookla pokazuje 10-20Mbps a skida windows update sa MS sajta 50+. ili obrnuto, Speedtest dobre brzine asa MS sajta se vuče kao mrcina sa par Mbps.
 
Poslednja izmena:
Pa naravno da varira u zavisnost na šta se prikači i kojim putem stigne do i nazad. Jedanod načina da se sazna je preko Ping comande. Evo recimo Google server

1709817418318.png
 
A sta bi tacno trebao da sazna pingovanjem googla?
 
Pokušaj neki download u toku noći, rano ujutru, kada bi trebalo opterećenje mreže da bude najniže. Takođe, drugi računar bi trebalo da pokaže da li je nešto do tvog računara, ako je i na drugom računaru isto, do mreže je. Kako se ponaša sve preko wifi?
 
A sta bi tacno trebao da sazna pingovanjem googla?
Ni meni iskreno to nije jasno, ali uradio sam i to.
Pokušaj neki download u toku noći, rano ujutru, kada bi trebalo opterećenje mreže da bude najniže. Takođe, drugi računar bi trebalo da pokaže da li je nešto do tvog računara, ako je i na drugom računaru isto, do mreže je. Kako se ponaša sve preko wifi?
Bez naslova.png
Brzina preko wifi. Što se tiče downloada isto kao i preko kabla (2-5 MB/s).
 
Poslednja izmena:
Orion je poceo da daje neke sagem modeme?
kakvi su oni?
 
Tu je "traceroute" valjda znate šta prikazuje
1709878695099.png
 
@mazurinho ajd probaj sa nekog live sistema ako možeš.
Da odmah eliminišemo problem hardvera.
Kako ti radi download na telefonu?
 
@mazurinho ajd probaj sa nekog live sistema ako možeš.
Da odmah eliminišemo problem hardvera.
Kako ti radi download na telefonu?
Nisam trenutno u mogućnosti da probam, nisam na adresi.
Ako nije problem, samo mi pojasni šta podrazumevaš pod "live sistem". Kako to da uradim ?
Download na telefonu mogu probati u popodnevnim satima, pa ću javiti rezultate.
Hvala u svakom slučaju na želji za pomoći.
 
Live system, neki Linux distros sa usb flash-a.
 
Ja sam ovakvih problema imao sa jednim amd chipsetom i realtek mreznom. Bilo davno, reseno tako sto sam iskljucio ili ukljucio hardware offloading :) mozda pomogne ako imas pored live distribucije i da testiras sa nekom usb mreznom karticom.
 
Ono sto znam, kod starog provajdera, (Exe Net) retko koji server nije slao maximalnu brzinu. Bas bas retko koji... Sa Orionom ispada da je tehnologija nazadovala...
Preko Steama retko kad predje 60mb download...Drive isto...Xbox app ne prelazi 20mb itd itd...
 
Kako da instaliram normalnu netflix aplikaciju na ovom "laki" uređaju?

Ovo šta dolazi uz uređaj je blagi užas, nit može da se koristi preko daljinskog niti funkcioniše kako valja
 
Nikako, ako to nije sertifikovani uredjaj.
A verovatno da nije, tako da moze da se gleda u samo 480p
 
Razmišljam da uzmem Orion optički internet Sonic 1500/500. Kakav je protok? Koliko se realno dobija? Čukarička padina je u pitanju...
 
Realno, na Cat6 LAN kablu 900-950/500, ako server sa kojim ostvaruješ konekciju može da gura toliku brzinu.
 
Razmišljam da uzmem Orion optički internet Sonic 1500/500. Kakav je protok? Koliko se realno dobija? Čukarička padina je u pitanju...
Na Čikaričkoj padini dobijam od 750 do 930 DL. Upload je 850-950. Paket 4.5/1.
Dok sam imao 1000/200, DL je bio isti, upload 195-210.
Edit: imam nekoliko desetina uređaja u mreži, tako da je realan protok nešto veći, nikad ne testiram samo sa jednim računarom.
 
razmisljam da uzmem samo Internet paket kod Oriona, naravno najnizi paket od 1.5Gbps .Zemun Gornji grad... kaakva su vam iskustva?
 
Uzeo sam Orion Sonic 1500/500 paket. Uradio Speed test i rezultati su ovakvi. Ovo je daleko od protoka koji bi trebao da imam...
Nešto tu ne štima, ja imam 4,5 / 1 Gb/s i ovo su rezultati kroz jedan zid od rutera (variraju, naravno, ali ovo je neki prosek):

Wi-Fi 5 laptop povezan na 5 GHz Wi-Fi:



Wi-Fi 6 laptop povezan na 5 GHz Wi-Fi:



Dešavalo mi se nekoliko puta kada su mi tek uveli uslugu i kada sam češće merio brzinu da dobijem neku tako baš malu vrednost, ali samo prekinem Wi-Fi vezu i ponovo se povežem i sve bude u redu.
 
Ističe mi ugovor (samo net). Zna li neko šta nude akviziteri, da uporedim sa onim što su mi ponudili kada su zvali iz kol-centra?
 
@Peđa84

Koji telefon imas ?
I da li je to brzina na 2,4GHz ?

@brzibg

Najverovatnije isto sto i na sajtu

Sonic 1.5 / 0.5 Gb/s
20x1.679 + 4x2.399
 
Nazad
Vrh Dno