Šta je novo?

Orion Telekom

Dobio sam od Oriona ONT model HN8245Q sa 10 GB lan portom. Da li neko zna koji je user/pass za admin logovanje, klasicno root/admin nije.
Pozdrav
 
E sad jos jedno pitanje. Uzeo sam dva zasebna paketa odnosno rutera sa statickim javnim IP adresama. jedan za kucnu mrezu a drugi za posao za neke servere. Medjutim ne vide se medjusobno, odnosno kada iz mreze jednog pingujem mrezu, odnsocno staticnu IP adresu drugog ne prolazi ping. Na ruteru za kucnu mrezu nisam radio nikakva podesavanjka, dok sam na ovaj drugi radio Port Mapping gde sam forvordovao lokalnu IP adresu na javnu i aktivirao potrebne portove. Van Orionove mreze se vide bez problema. Jel ima neko iskustva. Pozdrav
 
Taj problem postoji i kod Supernove i kod svih provajdera koji koriste DHCP za dodeljavanje adresa. Najbolje bi bilo da prebace jednu statičku IP adresu u drugi opseg.
 
@palco5 Da li su obe javne IP iz istog subneta?
Ja nisam mogao da ping-ujem komšinicin ONT sve dok nisam dodao static route.
 
Nemam pojma kako izgleda web ui na tom modelu, ja imam Huawei Q2. Na njemu je pod Route > Static Route Configuration > klik na "New" dugme.
 
Da li si logovan kao admin? Daj screenshot da vidim(o) šta ima od opcija na tom uređaju.
 
Logovan si kao "root" user?
Na prvi pogled to izgleda kao samo druga šminka sa manje-više istim opcijama kao na starijem UI:

Screenshot_20240225_135112_Chrome.png

Sad zašto tu nema route podešavanja nemam pojma.
Svakako nisu u LAN sekciji koju si ti "raširio" pa se ne vidi ima li šta i šta se tačno nalazi posle "Application".

Screenshot_20240225_135427_Chrome.png
 
Ne radi ti ona kombinacija admin / PON serial? Ili ako i dalje taj model koristi telecomadmin / admintelecom kombinaciju...
@rajkosto Ima li noviji (6T beše??) MTS-ov Huawei ONT što ima ovakav noviji interfejs Route opcije dostupne??
 
@palco5 Evo proverih ja na Q2 kako izgleda ako se logujem kao "user" korisnik i vidim da onda bude sakrivena "Route" sekcija. Što znači da taj tvoj "root" user najverovatnije nije pravi admin (superadmin) korisnik i da zato nema tih opcija?
 
@palco5 Evo proverih ja na Q2 kako izgleda ako se logujem kao "user" korisnik i vidim da onda bude sakrivena "Route" sekcija. Što znači da taj tvoj "root" user najverovatnije nije pravi admin (superadmin) korisnik i da zato nema tih opcija?
iz prve ne zeli
sada cu ga resetovati pa onda probati opet.
Ne prolazi admin/PON_SN.
Mora se videti koja je kombinacija za admin login na ovaj ONT. Al su ga zakomplikovali svaka im cast.
 
Poslednja izmena:
E to je to. Evo dobitne kombinacije za ovaj model.
telecomadmin/admintelecom
I sad ima opcije Route. E sad da viddimo sta kako treba jos. i sta kad ima 3 rutera sa javnim IP adresama iz istog subneta. Jel mogu da se rutiraju na svakom po 2 iz ostalih.
 
Onda dodaješ na svaki ONT 2 pravila ka druge 2 IP adrese ;)
Pošto pretpostavljam da ni taj Huawei kao i ovaj moj ne dozvoljava da dodaš jedno pravilo za ceo subnet (da uneseš CIDR umesto IP adrese). To je bilo moguće uraditi na matorom Eltex ONT-u.
Evo dobitne kombinacije za ovaj model.
telecomadmin/admintelecom
To su fabrički podaci... što znači da iz nekog razloga (zaboravili? 😂) Orion za taj model ne šalje u sklopu remote config-a i promenjena podešavanja za korisničke naloge.
Na Q2 je taj login validan posle factory reset ako startuješ ONT bez optičkog signala a čim se konektuje povuče config koji promeni to na admin/PON serial fazon.
 
Poslednja izmena:
a sad kako da znam iz kakve mreze je javna IP adresa. Da li je /24 ili ne zbog subnet mask i koji je Gateway?
 
Ne razumem prvu rečenicu :D Taj problem nemogućnosti pristupa je prisutan samo ka ostalim Orion korisnicima iz istog subnet-a. Za sva ostalo radi i nema potrebe za čačkanjem po route table.
 
Ne razumem prvu rečenicu :D Taj problem nemogućnosti pristupa je prisutan samo ka ostalim Orion korisnicima iz istog subnet-a. Za sva ostalo radi i nema potrebe za čačkanjem po route table.
Static Route.pngMeni i treba za IP adrese iz istog Subneta. na ovom rutera je .3 a na drugom .2
 
Evo ga reseno. Nisam navikao na ovakav subnetmask 255.255.255.255.
Bitno je da radi.
Hvala puno svima a najvise @shamanNS. Hvala puno na strpljenju i pomoci!
 
Da li Orion izlazi u susret korisnicima ukoliko imaju potrebu za bridzovanjem konekcije? ili je natezanje oko toga?
 
Nema natezanja sa njima oko bridge moda - pozovete korisničku podršku objasnite šta vam treba. Jedino traže da se slažete da ćete imati 1Gbps download brzinu (osim ako nemate premium paket uz koji ide ruter sa 10Gbps portom).
 
kakve veze ima download brzina sa bridge?

na lan portu vec svakako imamo 1gb
 
Zato što sa bridge-om ukupno možeš da dobiješ 1gb, bez bridge možeš 1gb na 4 porta plus wifi.
 
Nazad
Vrh Dno