Šta je novo?

Orion Telekom

Sva oprema je od provajdera, zasebno.
Čujte, samo sam nadovezao sličnost situacije sa el_patronom. Da li oni treba ili ne treba da nam "ispunjavaju želje" kako neki tvrde, ne znam. Znam kako je rađeno pre optike i očekivao sam da se razvlačenje UTP kablova i stavljanje konektora ne dovodi u pitanje.
Sjajno ako neki nisu iznenađeni sadašnjom politikom ali imajte u vidu da ima nas koji nismo pokupili svu pamet u ovoj sferi i da će mnogi takođe biti iznenađeni ako nastave sa ovom sadašnjom praksom.
Suština ove već sad kampanje je da drugi poput mene znaju šta mogu očekivati od instalatera. Nije problem da kažu da to više ne rade, već što sam bio u situaciji da su polepili kablić i utakli u ZOK a onda pitali gde ćemo ruter. I onda da nisam imao svoj kabl, šta? Da skidaju optiku, ostave za drugi dan kad nađu klješta ili ga smeste uz TV pa posle sam da premeštam?
Ono što ja očekujem je da kad pitam (a pitao sam pre dolaska) da dobijem tačne informacije kad sam pomenuo razvlačenje kabla s kraja na kraj stana. Ono što od njih ne očekujem i što im nisam tražio je da čiste za sobom. Nisu čistačice niti sobarice, tu su da rade montažu pa sam im rekao ne hvala i prijatno.
Na to su hteli da gube vreme ali za konektor se nema vremena? Meni je trebalo manje od 3 minute kao apsolutnom početniku i još 10 minuta za čišćenje.
 
Aman čoveče nije ti istekao ugovor! Isteklo je MINIMALNO TRAJANJE ugovora. Lepo si potpisao da je ugovor na NEODREĐENO, sa minimalnim trajanjem od npr. 24 meseca. To što ne čitaš ugovor kad potpisuješ je tvoj problem a ne problem operatera

Ovo uopste nije tacno. Prva stavka poslednjeg ugovora po tom pitanju je da se potpisuje na ODREDJENO vreme. To sto na kraju dodaju po svom nahodjenju da nakon isteka tog vremena se "podrazumeva" da se ugovor obnavlja na mesecnom nivou je druga stvar.

A totalno treca stvar je to sto ti njihovi ugovori nicemu ne sluze i nista ne vrede kad je njima dozvoljeno da menjaju odredbe vazecih ugovora kako im se fucka. U pravnoj drzavi bi za to trebali da snose penale (ne samo oni, svi su to uradili), da svima koji su vec imali sklopljene ugovore a izmenili su stavke vrate otet novac za nista (za tih dodathin 350 din. nista ne dobijas, totalna ulicna prevara) + da budu novcano kaznjeni za svesno i namerno obmanjivanje svojih korisnika jer nisu nikoga obavestili o promeni cena, nego samo okcacili na nekim njihovom levom sajtu. Sta, kao mogu svakog meseca da mi posalju mail koliko mi je dospela preplata a kao nisu mogli to da ce povecati cene za vazece ugovore i da imas fol neki rok za raskid kao jedinu opciju?
 
Ovo uopste nije tacno. Prva stavka poslednjeg ugovora po tom pitanju je da se potpisuje na ODREDJENO vreme. To sto na kraju dodaju po svom nahodjenju da nakon isteka tog vremena se "podrazumeva" da se ugovor obnavlja na mesecnom nivou je druga stvar.
Ugovor je "neogranicen" i samo definise saradnju izmedju dve ugovorne strane.
ugovorna obaveza je vremenski ogranicena i njom se precizno definise koliko dugo i kako je neko u obavezi da nesto koristi i koliko se to placa.

Znaci to su ukupno dve vezane stvari, obicno se i potpisuje vise papira prilikom sklapanja ugovora.
Ugovor (tj isporuka usluge) se ne prekida dok jedna strana ne izjavi zahtev za prekidom usluge.

Za obavestavanje o promeni cena se slazem,
ali tu je kriv zakonodavac jer je on definisao da je dovoljno da se promena cena objavi na sajtu.
 
Zašto ljudi ne angažuju advokata ako su 100% sigurni da su prevareni?
 
Pa da ih i advokat prevari?!

...
 
Sve vec pise u ugovorima samo treba citati.
btw, advokatu pisanje tuzbe je 50eur
 
Ovo uopste nije tacno. Prva stavka poslednjeg ugovora po tom pitanju je da se potpisuje na ODREDJENO vreme. To sto na kraju dodaju po svom nahodjenju da nakon isteka tog vremena se "podrazumeva" da se ugovor obnavlja na mesecnom nivou je druga stvar.

A totalno treca stvar je to sto ti njihovi ugovori nicemu ne sluze i nista ne vrede kad je njima dozvoljeno da menjaju odredbe vazecih ugovora kako im se fucka. U pravnoj drzavi bi za to trebali da snose penale (ne samo oni, svi su to uradili), da svima koji su vec imali sklopljene ugovore a izmenili su stavke vrate otet novac za nista (za tih dodathin 350 din. nista ne dobijas, totalna ulicna prevara) + da budu novcano kaznjeni za svesno i namerno obmanjivanje svojih korisnika jer nisu nikoga obavestili o promeni cena, nego samo okcacili na nekim njihovom levom sajtu. Sta, kao mogu svakog meseca da mi posalju mail koliko mi je dospela preplata a kao nisu mogli to da ce povecati cene za vazece ugovore i da imas fol neki rok za raskid kao jedinu opciju?
Čoveče aman jesi tvrdoglav svi ti pišemo kako ide i kako jeste ti sve sporiš, radi kako misliš i ćao. Ne smaraj više sve redom.
 
koji je ovo program? i sta omogucava?
To je rezultat kombinacije 3 različita programa, i Python skripte koja speedtest CLI rezultate trpa u InfluxDB bazu podataka :)

1) speedtest CLI (radi same speedtest.net testove)

2) InfluxDB (baza za skladištenje podataka, u ovom slučaju rezultata speedtestova)

3) Grafana (program za vizuelizaciju podataka iz InfluxDB, u vidu grafikona)

Skripta je varijacija iz ovog tutorijala:


Dakle, tutorijal je za Linux OS i za Raspberry Pi kao uređaj na kom će se raditi monitoring ali sa nekim elementarnim nivoom IT znanja i razumevanjem koji programa šta radi može se prilagoditi korišćenju na Windows-u.

Ja doduše koristim baš Raspberry Pi 4 za monitoring ZLOrion neta i sa Windows varijantom nisam imao potrebe da se igram.
 
Prešao na Orion optiku, 2.5GBps paket. Rezultati su direkt iz njihovog uređaja preko LAN kabla.
Multi(slika levo) i single(desna slika):
sm.jpg
Pošto je teorijski 1Gbps(po portu), meni je ovo dobra brzina. Za sada nemam problema, bez prekida, imam dobar ping u igrama.
Ranije sam bio na SBB-u.
 
Squad 52ms na nekom random nemačkom serveru,
World of Tanks do 50ms na EU1.
 
Pa to bas i nije DOBAR ping 😁
Koliki ping imas u igrama?
Covek ti je rekao za svoj primer, apsolutno nista ne znaci koliki je ping u jendoj nasumicnog igrici jer to zavisi od mnogo faktora, ako postoji server u Srbiji naravno da ce biti manji ping, a da ne kazem da ce u usa serveru da ide ping i preko 200 ako se kacis odavde iz srbije makar ti bio i sa tvojim provjaderom 1ms.

Da ne davim sa terijom sto imate manji ping ka orion serveru imacete i manji ping u igrama, ali svakako ni priblizno da ce biti 1ms vec najcesce 20+ sto zavisi najvise koliko je udaljen server od vase igre.

Evo malog primera na COD koji igram, kada menjam vpn zemljlje odnos pinga ka najblizem serveru i pinga u igri u isto doba dana.

orion bez vpn
speed test: 1ms u igri: 22ms

orion sa vpn
speed test: 3ms u igri: 28ms
speed test: 21ms u igri: 44ms
speed test: 30ms u igri: 49ms
speed test: 37ms u igri: 51ms
 
Ja igram Fifu preko PS5, kada me matchuje sa nekim iz evrope onda mi je ping 25-30, kad me matchuje sa nekim iz USA ili Kanade onda bude i do 200 i tada je neigrivo. Sto kaze kolega gore, sve zavisi gde su serveri i sta igras.
Dok sam igrao CSGO prema EU serverima je isto bilo oko 20ak
 
u Fifi sam sa kim god imao 45+ ping, makar protivnik bio i vrata do mojih,
sto se COD (warzone) tice, od kad sam odradio DNS Jumper, bude do 35-6...retko kad iznad 40... mada zna i da varira

https://ping.canbeuseful.com/ (isprobajte ovaj sajt pa javite rezultate)

kod mene:
min. : 49 ms

avg. : 58 ms

max. : 142 ms
 
Poslednja izmena:
@father_of_the_lambs evo za poredjenje sa mts optike:
1704714499879.png
Naravno, sve kablom povezano nikakav wifi.
 
Evo 30 prolaza na WiFi6
1704721058699.png
A evo 30 prolaza na kablu
1704721221340.png

S tim da je stariji laptop u pitanju, vidim da nece da povuce preko 500/500 na speedtestu
 
Jok, i meni je bilo cudno :D
 
Pozdrav svima, ukoliko neko ima slobodno mjesto na nalogu za Orion TV app, molio bih da me kontaktira. Pišem iz CG, probao bih da li se učitava lista kanala za korisnike iz Srbije, ili prepoznaje geografski kod i prebaci na CG listu. Ako bude radilo, postignućemo neki dogovor. Hvala
 
U poredjenju sa eon, osim razlike u sportskim kanalima, i dokumentarnih kanala imaju svega 3-4, dok kod sbb ih ima 16-17. Orion ima vise ruskih kanala i mislim euronjuz na srpskom, nisam sad bas siguran jer ih vec duzi period ne gledam. Imam i orion laki i eon bokseve za sve mreze.
 
Nazad
Vrh Dno