Šta je novo?

Orion Telekom

Ma opusteno, nisam ni ja mislio na geografiju, malo se salim zbog toga sto je shaman legenda ove teme,a znamo se dugo ja i on pa sam malo slobodniji...
 
Obavezno rođo :D :D Naročito u posledjih mesec-dva:

Pogledajte prilog 410273

Pogledajte prilog 410272
Ovo mogu da potvrdim, polu potvrdim
Što se ookla speedtesta tiče, mts daje najbolje i naj konzistentnije rezultate. 900+Mbps download uvek.
Ostali provajderi - od 250 do 600Mbps uveče. Imam ogroman utisak da Orion - SoX link nema dovoljan kapacitet.

Upload uvek 490-500Mbps.

Moja lokacija je Niš, paket - metro optika, "1.5/0.5Gbps".

Internet generalno ok radi, za tu cenu, ono u surfu itd ne vidim nešto primetno lošije u odnosu na 250Mbps SN koji sam do skoro koristio.
To je verovatno zbog gigabitnog porta na ruteru?
Na svim paketima osim "NET SONIC BOOM 10 Gb/s" se dobijaju ruteri koji po jednom portu mogu najviše realno 940Mbps. Jedino taj premium paket dobija ruter sa jednim 10Gbps portom. Ja sam na "Metro 1.5/0.5" dobio Huawei HG8245Q2 ONT (sa integrisanim ruterom, wifi 5 ap-om itd). Trenutno ne koristim Bridge mode (mada sam razmišljao o tome), ali koristim 2 različita rutera iza njihovog, za glavnu mrežu jedan, jedan za goste, IOT i ostale gluposti, pa su na 2 porta (da kazem sebi eto da teoretski mogu da iskoristim "1.5Gbps"). Naravno DMZ je podešen na ruter koji mi je za glavnu mrežu.
bar je limit hardver a ne provajder.
Limit jeste hardver sa 1Gbe konekcijom.
prekidi, smetnje?
Jednom u poslednjih mesec dana nisam imao net jednom - jer je neko pokidao kabl dolazni, negde . Prekid trajao 2h. Prekid je bio na nekom glavnijem vodu u Bulevaru Svetog Pantelejmona (Somborskoj), iako mi je jako čudno da toliko - okolo naokolo vuku optiku do moje lokacije blizu početka Knjaževačke (preko reke od Delta Planeta), pa verujem da je prekid bio široj okolini.
Znam da ne pitaš direktno mene, ali TV nemam, imam mts iris max paket, pa mi je besmisleno. Ne radi mi Iris GO direktno na Orionu, al se snađem. A EON uz TTV radi normalno :)
Sta se dobije u onom osnovnom 1.5gbit paketu?
samo opticki modem sa integrisanim ruterom?
Ako uzimaš samo net 1.5G, dobićeš 99% HG8245Q2.

Ako uporedim sa mts optikom koju koristim ovde u Pirotu - 1000/400 paket konkretno, mogu da kažem da mts radi bolje od Oriona. Bolje su rute, nisu toliko opterećene, ali zato i košta mnogo, mnogo više. Nekako sam pri stavu da im "gledam kroz prste" zbog cene, ali da to može i mora bolje, apsolutno mora.
 
Saman je malo specifican zbog lokacije na kojoj je.
Šaman je specifičan samo po tome što ima speedtest istorijat da podupre svoje tvrdnje za razliku od drugih koji izjave "meni nikad prekinulo nije" i "meni je uvek maximalna brzina". To što neko nešto nije primetio ne znači da se nije desilo i da se ne dešava periodično.

I speedtest ka MTS-u demonstrira jasno da nije problem sa uplink kapacitetom mreže ovde lokalno.
shaman legenda ove teme
Legenda svih tema valjda bre 😂😂
 
Poslednja izmena:
@PJ jesi li se ti pokajao?
nude mi iste uslove kao i tebi.

U principu nisam. Sad kad me podseti, da, definitivno treba da odem da odjavim Telenor Home paket. Zadržao sam ga "za svaki slučaj".

Za ovih 10ak dana, bilo je nekoliko fantomskih događaja, ali nisam siguran čemu konkretno da ih pripišem. Možda uopšte nije do Oriona.
Evo sada mi jedan ruter vuče 100mbps sa njihovog rutera, a sve komponente izmedju su cat 6/6a. Na tom ruteru nema korisnika kojima je potrebno više od toga, pa nije ni bitno, ali testiraću pojedinačne komponente, da vidim gde je zapelo.

Samo ostaje glup osećaj što sam uzeo 150 dinara skuplji paket :)

Što se TVa tiče, gledamo EON preko VPN (moj privatni VPN na lokaciji gde imam SBB), i to generalno radi OK. Samo EON ide kroz VPN, da ne bi i Netflix bezveze pravio dupli saobraćaj. Bilo je nekih manjih prekida, ali generalno, smo više prekida imali na redovnom SBB preko kabla i kartice u tom TV.
Inače, većina kanala radi i bez VPN, uključujući i N1, koliko sam video, samo Sport klub kanali ne rade.

Vidiš, I taj SBB, paket još od Ikoma, treba da odjavim. Pa meni će Orion na kraju da bude i ušteda! Opraštam im onih 150 dinara/mesečno 🤓
 
Da uzeo bih samo net, posto bi hteo da iskoristim pakete televizije koje i onako placam a ne gledam sa druge dve lokacije, i tu imam EON i supernovu koji bi gledao preko aplikacija, jer tv i onako jako malo gledamo.

Ako uzimaš samo net 1.5G, dobićeš 99% HG8245Q2.

To je ujedno modem za optiku i ruter, verujem da se taj huawei ne bi trebao zaglupljivati?

mada ja iza njega svakako moram staviti drugi ruter da bi pokrio celu kucu.

Sve u svemu niko nista lose nije rekao, ja igre ne igram bitno mi je samo da uvek ima protok bez prekida, a brzina manje vise bice veca od 100mbit kojih sada imam.

Najvise bih presao zbog cene, jer kod supernove me ceka 3500 mesecno naspram 1300 kod oriona.
 
Da dopunim, za stabilnost, kada radim od kuće, radim isto preko VPN i to sa veoma ograničenom brzinom, tako da sve preko 20/20mbps mi je overkill.
Mada sve radi flawless, tako da me baš briga za brzinu. Za 3 cela radna vremena od kuće, imao sam bar 3 pucanja VPN konekcije. Uglavnom se sam rekonketuje za nekoliko sekundi. Tako da je bilo možda i više pucanja koja nisam primetio, jer nisam na ekranima imao nešto gde to mogu da primetim.

Imao sam povremena pucanja i preko mobilne mreže, ali tamo je kao po definiciji bio potreban ručni reconnect na VPN.
 
Za ovih 10ak dana, bilo je nekoliko fantomskih događaja, ali nisam siguran čemu konkretno da ih pripišem. Možda uopšte nije do Oriona.
Evo sada mi jedan ruter vuče 100mbps sa njihovog rutera, a sve komponente izmedju su cat 6/6a. Na tom ruteru nema korisnika kojima je potrebno više od toga, pa nije ni bitno, ali testiraću pojedinačne komponente, da vidim gde je zapelo.
Mislim da je do huaweija budjavog i meni je poceo da brlja tako random npr svakih x meseci random prebaci sve portove na 100mbs , reset uredjaja vrati na 1gbs portove , btw ovaj model je u pitanju EG8145X6
 
Da, i kod mene je isti uređaj. Nisam probao da ga resetujem. Ono što je definitivno, baš se pregreva. Ostavio sam njega da rutira saobraćaj, pa verovatno zbog toga.
 
Jel do tog Huawei uredjaja ide direktno optički kabl od spolja?

Kod mene to treba da ide od same bandere na tavan kuće pa kroz buzir u zidu.
Koliko je u opšte debeo taj kabl?
 
Poslednja izmena:
Kao malo deblja dlaka, ali ima svoju sajlu od bandere.
I kod mene ulazi sa bandere u tavan i tu sam stavio njihov ruter. Sa tavana su mi razvučena instalacije po celoj kući, ali rack prostorija je na potpuno drugom mestu.
 
Da, i kod mene je isti uređaj. Nisam probao da ga resetujem. Ono što je definitivno, baš se pregreva. Ostavio sam njega da rutira saobraćaj, pa verovatno zbog toga.
ja sam uzeo 14mm fan i napravio adapter za usb i ubo u ruterov usb port i sad ladi sam sebe
 
Jel do tog Huawei uredjaja ide direktno optički kabl od spolja?
Kabl sa bandere je obično sa 2 vlakna + čelična ili češće plastična "sajla". Onda blizu rutera ide kutija sa splajsom, i onda kratak onaj zuti kabl do Huawei-ja.
Kod mene to treba da ide od same bandere na tavan kuće pa kroz buzir u zidu.
Kod mene ide sa bandere preko krova, na tavan pa u malu ostavu (sa koje se izlazi na tavan). Tu je njihov huawei, tu je bio i Supernovin pre toga, a imam razvucene kablove odatle mrežne po kući (još iz doba kad sam koristio wireless net). Naravno, wireless na njihovom ruteru isključen jer je besmisleno iz te prostorije bilo šta pokrivati.
Koliko je u opšte debeo taj kabl?
Ukupan prečnik je reda veličine CAT5e mrežnog kabla.

U Pirotu mts optiku isto imam u kući, njihov kabl sličan onom kojeg i Orion koristi sa bandere ide do ZOK-a (završna optička kutija) - ima optički konektor u sebi. Kutija se nalazi u hodniku na spratu isto blizu mesta gde se izlazi na tavan. Tu je na zidu i mts ONT/ruter, a ispod imam ormarić sa mrežnom opremom, NAS mašinom itd. I odatle preko tavana pa kroz bužire idu mrežni kablovi na sve strane.

Ovakav pristup je po meni lakši jer je "demarkaciona tačka" što se tiče provajdera tu na "ulazu" u kuću, a posle sve moja instalacija. Loše je što je besmisleno koristiti wifi sa provajderovog rutera u tom slučaju. Ja i onako ne koristim taj wifi uopšte.
 
Da li jos mozda neko iz NS ima problem sa optikom?
Nestalo pre 1 sat, u sred sastanka...
 
Zvao podrsku, resili problem... nesto je izgleda bilo do mog starog dobrog Eltex-a
 
Kabl sa bandere je obično sa 2 vlakna + čelična ili češće plastična "sajla". Onda blizu rutera ide kutija sa splajsom, i onda kratak onaj zuti kabl do Huawei-ja.

Kod mene ide sa bandere preko krova, na tavan pa u malu ostavu (sa koje se izlazi na tavan). Tu je njihov huawei, tu je bio i Supernovin pre toga, a imam razvucene kablove odatle mrežne po kući (još iz doba kad sam koristio wireless net). Naravno, wireless na njihovom ruteru isključen jer je besmisleno iz te prostorije bilo šta pokrivati.

Ukupan prečnik je reda veličine CAT5e mrežnog kabla.

U Pirotu mts optiku isto imam u kući, njihov kabl sličan onom kojeg i Orion koristi sa bandere ide do ZOK-a (završna optička kutija) - ima optički konektor u sebi. Kutija se nalazi u hodniku na spratu isto blizu mesta gde se izlazi na tavan. Tu je na zidu i mts ONT/ruter, a ispod imam ormarić sa mrežnom opremom, NAS mašinom itd. I odatle preko tavana pa kroz bužire idu mrežni kablovi na sve strane.

Ovakav pristup je po meni lakši jer je "demarkaciona tačka" što se tiče provajdera tu na "ulazu" u kuću, a posle sve moja instalacija. Loše je što je besmisleno koristiti wifi sa provajderovog rutera u tom slučaju. Ja i onako ne koristim taj wifi uopšte.
I meni bi usao taj kabl na tavan i tu bi verovatno postavio taj "splajs" (ne znam da li njemu treba struja?)

nego posle od njega treba da idu kablovi kroz buzir a tu je vec vrlo tesno, ali svakako mogu izvuci jedan coax koji mi vise ne treba.


takodje planiram zadrzati coax sa bandere do tavana od supernove, ne verujem da ce njega neko skidati?
 
@bakara evo kako ovog trenutka izgleda speedtest na 1gbps kablu.
Prvo merenje iz Firefox


Drugo merenje iz Chrome


Ponovljena merenja daju veoma slične za oba browsera. Sva merenja su ka SBB serveru.

Meni je i ono prvo više nego dovoljno, ali definitivno ni blizu onoga što paket zvanično sadrži. Uzmi osnovni paket, na njihovom ruteru ništa ne diraj, zbog potencijalnih resetovanja, traži da ga stave u bridge i sve kontroliši sa svog rutera.
 
I meni bi usao taj kabl na tavan i tu bi verovatno postavio taj "splajs" (ne znam da li njemu treba struja?)
Nije potrebna struja.

nego posle od njega treba da idu kablovi kroz buzir a tu je vec vrlo tesno, ali svakako mogu izvuci jedan coax koji mi vise ne treba.


takodje planiram zadrzati coax sa bandere do tavana od supernove, ne verujem da ce njega neko skidati?
Ostavi Coax od bandere, nikad se ne zna.
Ja sam sada skinuo UTP kablove od 2003 godine (ne koriste se bar 10 godina), lokalna mreža u komšiluku je išla preko mog krova :)
 
Nisam kod kuće, pa nisam video kakvi su to prekidi tokom Premijer lige, ali sam se više puta i ovde i podršci žalio na zamrzavanje slike i naravno ništa nisu rešili pa sam digao ruke i pomirio se s tim. Slika se zamrzne na sekund, ton ide kako treba, i onda nastavi posle sekunde... Zamislite kad se to desi dok lopta ide u šesnaesterac i odjednom zamrzne i sledeće što vidite je da je lopta na tribinama ili u golu... Ne mogu da vam opišem koliko mi smeta.
Коаксиални каблови, чини ми се.
 
@PJ etavi screenshotove sa mts servera u Beogradu
I meni bi usao taj kabl na tavan i tu bi verovatno postavio taj "splajs" (ne znam da li njemu treba struja?)
Ne treba mu struja samo je pitanje da li imaju dovoljno dugačak "žuti" optički kabl.
nego posle od njega treba da idu kablovi kroz buzir a tu je vec vrlo tesno, ali svakako mogu izvuci jedan coax koji mi vise ne treba.
Taj coax iskoristi da s njim vučeš optički kabl (čak bi ti rekao da taj kabl sa bandere uvučeš kroz bužir).
takodje planiram zadrzati coax sa bandere do tavana od supernove, ne verujem da ce njega neko skidati?
Njega neće dirati, možda samo zakače optički paralelno sa njim.
 
Poslednja izmena:
Ponovljeno merenje, isti server, isti browser, UL daje skoro identično, DL bude i +/-100mbps.

Kada izmerim SBB paket na drugoj lokaciji, bez obzira na browser, server ili ponovljeno merenje, uvek je samo neki mali procenat ispod limita paketa koji je 400/40. Sama brzina jeste manja, pa da imam toliki paket na Orion, verovatno bi isto merio "u čep".

Kao što rekoh, više puta, meni je ovo sasvim dovoljno, neka drži 100/100 bez dropova i ja sam zadovoljan, SAMO NEMOJ DA SE JOŠ NEKO ZEZNE, PA DA UZME BILO KOJI PAKET SEM OSNOVNOG. Kupi ruter kakav hoćeš, njihov u bridge mode i ćao.

Na više merenja, DL nikada nisam video 9xx, UL je samo jedan trenutak bio 80x.

Chrome, Orion Server

Chrome, MTS server


------------------------
FireFox, Orion server

Firefox, MTS server
 
skini ookla speed test iz win store i meri time, browseri nisu pouzdani jer adblockovi hoce da prave probleme i nacin kako rade simultane http konekcije
 
Samo el-torente moj bajo.

Danny Trejo Eating GIF by Remezcla
 
Nemam add bloker, ni private DNS, ali da, ima smisla to što kažeš.

^torente baš retko koristim. A i to povučem sa nekog public trackera, preko bitcomet, pa nije merilo.
 
Ponovljeno merenje, isti server, isti browser, UL daje skoro identično, DL bude i +/-100mbps.

Kada izmerim SBB paket na drugoj lokaciji, bez obzira na browser, server ili ponovljeno merenje, uvek je samo neki mali procenat ispod limita paketa koji je 400/40. Sama brzina jeste manja, pa da imam toliki paket na Orion, verovatno bi isto merio "u čep".

Kao što rekoh, više puta, meni je ovo sasvim dovoljno, neka drži 100/100 bez dropova i ja sam zadovoljan, SAMO NEMOJ DA SE JOŠ NEKO ZEZNE, PA DA UZME BILO KOJI PAKET SEM OSNOVNOG. Kupi ruter kakav hoćeš, njihov u bridge mode i ćao.

Na više merenja, DL nikada nisam video 9xx, UL je samo jedan trenutak bio 80x.

Chrome, Orion Server

Chrome, MTS server


------------------------
FireFox, Orion server

Firefox, MTS server
dosta su velike oscilacije i ping...
Ako imas 2.5giga malo je bez veze da ne dotakne ni tih 900mbit
 
Evo ovog trenutka, "Metro 1.5/0.5Gbps":
mts server - kao i obično
9d9d7dd8-ffe8-4154-84e4-739c9740ce62.png

Orion server - kao i uvek - katastrofa:
52f53982-fb88-443f-8215-baacb3d9aa6e.png

Amsterdam - RETN:
f31fd825-c2c8-401a-91d0-cfc9717b7910.png

Vodafone CZ:
571d5508-f760-496c-a0fd-53ca88d40823.png

Beotel Beograd:
0e3a4348-24ee-4a4f-b18a-dbeb43006ac1.png

Supernova Beograd:
7df17541-0150-4bf8-8ff8-b859f80a5a91.png

SBB Beograd:
7d080757-0bec-4bae-bb7d-bb632eab9d85.png


Kod Oriona mnogo zavisi kroz koju rutu prolazi saobraćaj. Imaju očigledno preopterećene linkove.
 
Kod mene su speedtest brzine ka Orion i ka SBB BG serveru u 90% slučajeva vremenski sinhronizovano loše i slično loših brzina.
 
skini ookla speed test iz win store i meri time, browseri nisu pouzdani jer adblockovi hoce da prave probleme i nacin kako rade simultane http konekcije
Skinuo sinoć i probao. Na MTS server DL UP to 874mbs, a UL maks 728mbps.
Minimum koji sam merio 630/356.

Popeću se jedan dan na tavan, da direktno u ruter ubodem mrežnu sa notebooka, da vidim da li će da preabaci tih 900, a UL već ide dovoljno, na MTS server na 97% deklarisane brzine.
 
Nazad
Vrh Dno