Šta je novo?

Orion Telekom

Недавно сам сазнао за Орион оптички интернет па ме занима неколико ствари:
1. Да ли користе своју инфраструктуру или имају уговор са mts-ом о коришћењу њихових каблова?
2. Ако имају своју инфраструктуру, вероватно су доступни само у појединим деловима Београда (Нови Београд, центар, итд)?
3. Да ли је неко урадио тест брзине интернета на рачунару повезаног директно на модем или на рутер преко 10 гигабитне мреже? Да ли се остварују очекиване брзине за пакет 4,5 Gbps / 1 Gbps? 😐
1.Svoju.
2.Ne.
3.Da.
 
Недавно сам сазнао за Орион оптички интернет па ме занима неколико ствари:
1. Да ли користе своју инфраструктуру или имају уговор са mts-ом о коришћењу њихових каблова?
Svoju infrastrukturu imaju
2. Ако имају своју инфраструктуру, вероватно су доступни само у појединим деловима Београда (Нови Београд, центар, итд)?
Dostupni su i u drugim gradovima i u nekim selima. Nije preterano veliki broj mesta, ali treba proveriti.
3. Да ли је неко урадио тест брзине интернета на рачунару повезаног директно на модем или на рутер преко 10 гигабитне мреже? Да ли се остварују очекиване брзине за пакет 4,5 Gbps / 1 Gbps? 😐
Orion telekom za sve pakete osim sonic boom 10/2Gbps nudi XGS-PON ruter koji nažalost nema 10Gbe interfejse. Nažalost njihov ruter ne podržava ni bonding.

Za 10/2Gbps paket daju XGS-PON ruter koji ima 10Gbe interfejs na sebi. Tek na tom paketu možeš imati >1Gbps na jednom uređaju.

Za ovaj "običan" 4.5/1Gbps računica im ke sledeća:
  • 4 gigabitna etherneta (realno po 940Mbps)
  • wifi 6 (realno 700-800Mbps)
  • ukupno: 3840Mbps (žičano) + 800Mbps (wifi) = 4640Mbps = 4.53Gbps

Zato je i paket 4.5 a ne 5Gbps, pa mogu pred Ratelom da objasne kako korisnik teoretski može da iskoristi 4.5Gbps, te da korisnik nije doveden u zabludu...
 
Za ovaj "običan" 4.5/1Gbps računica im ke sledeća:
  • 4 gigabitna etherneta (realno po 940Mbps)
  • wifi 6 (realno 700-800Mbps)
  • ukupno: 3840Mbps (žičano) + 800Mbps (wifi) = 4640Mbps = 4.53Gbps

Zato je i paket 4.5 a ne 5Gbps, pa mogu pred Ratelom da objasne kako korisnik teoretski može da iskoristi 4.5Gbps, te da korisnik nije doveden u zabludu...

Хвала на детаљима. Знао сам да постоји нека фора јер сам се изненадио да ми нико до сада није споменуо да постоји 4,5 гигабитни интернет.
Са једне стране гигабитни интернет и даље остаје максимум који се нуди за један уређај, а са друге стране не морам још да размишљам о унапређењу кућне мреже на 10Gbps. :)
 
Pa i da unapredis kucnu mrezu opet je sve preko 1GBps overkill za uredjaje. Nista sem high end kompjutera nema "jacu" mreznu kartu. Npr televizori i dalje imaju 100Mbps mrezne karte iz nekog razloga 🤦‍♂️
 
Nije više toliko skupo, naročito ne 2.5Gbps ethernet. 10Gbps se slažem da je poprilično skup.
Zašto koristim 2.5Gbps mrežu:
  • Dovoljno je brza da iskoristi pun potencijal većine NAS hard diskova
  • Relativno jeftini USB i PCIe adapteri
  • Radi sa istim kablovima sa kojima i 1Gbe (mada su svi sem kratkih patch kablova kod mene u kući CAT6)
  • Relativno pristupačni 2.5Gbe switchevi (do 8 portova)

Naravno dobar deo mreže je idalje na 1Gbps, a ponešto i na 100Mbps.

@shomiNBGD Televizori idalje imaju 100Mbps jer je jeftinije tako, a bilo koji striming servis zahteva mnogo manje od 100Mbps.
 
Da li može neko da mi kaže šta je najjeftiniji Orion paket net+tv, a da ima 7 dana premotavanje i Fox/Life/Crime/Movie u paketu?

Je8ali ih cenovnici i tabele i ponuda iz sandućeta koja se ne slaže ni jednom cenom sa sajta.
I ovo održavanje mreže, negde piše uključeno, negde piše 350 dinara/mesec.

Nude ugovor na 24 meseca, ceo ugovor u pola cene.
 
Da, piše na flajeru da je uključeno, ali flajer ima niže cene, nego akcijske cene na sajtu. Gde ne piše da je uključeno.

I ovo za spisak kanala mi je enigma. Ispadne da Fox Life I Crime postoje isključivo kao doplata od 350 dinara mesečno.

Imam utisak da te stvari rade namerno, da naprave konfuziju.
Kao i ovo sabiranje do 4.5gbps.
 
Ja sam januara potpisao ugovor, stoji mi u ugovoru +FOX - i imam sve (Fox, Life, Crime, Movies). Dalje ne znam da ti kažem.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Svi fox imaju vraćanje unazad 7 dana. Ne koristim orion net samo orion app za tv, svi kanali za 900 din mesečno. Cenkaj se malo. Oni svaki mesec imaju nove akcije, promocije, cenovnike.
 

Prilozi

  • IMG_20230706_135320.jpg
    IMG_20230706_135320.jpg
    260.5 KB · Pregleda: 53
Pozoves tog micu cije je ime na flajeru i napravice ti kombinaciju kakvu hoces, samo da predjes :D
Kolegi su nudili dozivotnu cenu od 2500 din mesecno za ovaj najjaci triple paket, i da mu pokriju x meseci kod drugog provajdera besplatnim mesecima kod njih.
 
Da, pozvaću ga, da vidim koja je najniža cena za to što mi je potrebno, jer mi je kod njih i najmanji paket interneta dovoljan.

Da li su IP adrese kod Orion javne ili iza NAT?
 
A ima li Orion opciju net only? Ili moraju kombo paketi? Nekad davno davno sam imao njihov adsl😅
 
Uplatio sam juče račun mobilnim pomoću onog QR koda, jer aplikacija ne radi, ali na mom nalogu mi još uvek ne pokazuje da je račun plaćen. Zna li neko koliko obično vremena prođe dok se ne pokaže uplata? Ono preko aplikacije mi je uvek odmah prikazivalo da je plaćeno.
 
Prikazaće ti danas ili u ponedeljak. Kad plaćaš karticom na webu tada odmah prikaže, a za sve drugo treba par dana.
 
malo neobican problem/pitanje

Drugar koristi orion android da bi gledao kanale na svom start TV. Sve je normalno radilo dok nije presao na novi Orion ugovor/nalog. Njemu je sad na TV ostao diseblovan stari nalog i nikako ne moze da se izloguje i uloguje sa novim nalogom koji radi.. Cak je radio i factory reset i i dalje ne moze da promeni nalog sa starog na novi orion..?
 
Mora otići na svoj nalog na moj orion i tamo izbciti tv koji je zakačen za njega ili obrisati taj nalog.
 
Iskreno lakse je kroz android app.

I malo upozorenje, ograniceno je koliko puta mozes da menjas uredjaje na mesecnom nivou, tako da pazljivo klikcite
 

Prilozi

  • Screenshot_20230711_131029_Orion TV.jpg
    Screenshot_20230711_131029_Orion TV.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 35
Poslao im e mail i odgovorili mi da sa izuzet od poskupljenja. Izgleda da pecaju ove sto nece videti obavestenje. Ko god pita na njega se ne odnosi 🤣. Krstkorocno ce im doneti profit, ali dugorocno tesko, verovatno ce im odlaziti korisnici. Polako prilaze sa cenama teskasima iako su jos uvek jeftiniji.
 
Hvala svima. REseno je. istina posto je bilo problema pozvan je Orion pa su oni obrisali stare uredjaje na starom nalogu
 
Aplikacija Moj Orion je totalno pukla, ne pokazuje ni stanje računa a više je ni nema u Google Play. Šteta, nije radila loše, preko nje sam plaćao račune, komunicirao sa podrškom, čitao njihova obaveštenja. Sada moram da idem na njihov sajt a bilo mi je mnogo lakše preko aplikacije.
 
Ima neko problem sa downloadom na optici u NS? Koliko vidim rade rutiranje preko neobee a to obicno rade samo kad imaju problema sa glavnim uplinkom
 
Da li neko ima iskustva sa Orion optikom u Mirijevu(Beograd)? Kada sam pre dva dana zvao rekli su da nemaju na mojoj lokaciji, ali me danas zovu da kažu da bi mogli da ugrade za nekih 15 dana, pa da proverim ako neko slučajno ima nekih iskustava. Hvala unapred!
 
Da li neko ima iskustva sa Orion optikom u Mirijevu(Beograd)? Kada sam pre dva dana zvao rekli su da nemaju na mojoj lokaciji, ali me danas zovu da kažu da bi mogli da ugrade za nekih 15 dana, pa da proverim ako neko slučajno ima nekih iskustava. Hvala unapred!
Ja imam optiku Orion (Stojčino brdo) i prezadovoljan sam internetom i stanjem mreže. E sad, što se tiče kvaliteta TV signala, tu malo zaostaju za MTS-om koji je dosta čistiji i ima skoro sve kanale na vraćanje - kod Oriona samo neki kanali imaju tu mogućnost. Verovatno ću koristiti Orion dok mi ne istekne ugovorna obaveza, a onda opet MTS ili možda SBB - u zavisnosti ko bude imao bolju ponudu. I tako svakih 2 godine, menjam provajdera i uvek imam neki benefit od toga. Uopšte ne razumem lojalnost klijenata u ovakvim tržišnim uslovima...
 
Nazad
Vrh Dno