Šta je novo?

Orion Telekom

Kako Orion moze da ima ovako fantasticne brzine po ovoj ceni a Telekom ne.I ne samo cene nego i brzine ? Steta sto Orion nema svoju optiku i po drugim gradovima. U stvari, pravi problem je sto ne mogu svi da iznajme optiku pod jednakim uslovima..kao u SFRJ Njemackoj..na primer.
 
Cela poenta je da:
  • kroz internet ništa nije garantovano
  • svi provajderi prodaju mnooogo više nego što imaju kapacitet

Kao primer... provajder ima:
  • 200Gbps prema nekom internet exchange-u u Evropi
  • 160Gbps prema nekom drugom čvorištu u Evropi
  • 200Gbps lokalni peering ka SoX-u (gde su skoro svi provajderi u Srbiji)
  • Lokalne servise (sopstveni IPTV, Youtube, netflix cache...) sa možda 40-200Gbps

Da skupimo sve na 860Gbps kapacitet cele mreže.

Oni ubace da je standardan paket 1 ili 2Gbps, znači mogu da imaju 430-860 korisnika? Naravno da nije.

Prosečan korisnik neka u peak vremenu (uveče) koristi 20-40Mbps.

860.000 / 30 = 28.666 korisnika.

U praksi je i manje, možda čak 10Mbps po korisniku (sredinom 2010-ih je bilo oko 3Mbps po korisniku).

86.000 korisnika može komotno u odnosu na 860 korisnika kojima bi "garantovao" 1Gbps. Što je "agregacija" 100:1, odnosno prodato 100x nego što imaš.

To je normalno potpuno. Zato i mogu da ponude toliko.

Ako ISP uspeva da "ispegla" "vrhove" potrošnje, to znači da je to odličan ISP. Ako uspeva da nema velike padove u vremenu vršne potrošnje, onda je to relativno dobar ISP, a ako ne uspeva, odnosno korisnici ozbiljno vide padove, taj ISP je loš.
 
@Hattala Baš si našao Nemačku kao primer "dobrog" interneta. A imaju jednu od najgorih internet infrastruktura u zapadnoj Evropi.
A za Orion i brzine: pa papir trpi sve :D :D Eto kako može.
Mislio sam na zakup optike . Ne mora svaki provider da kopa svoje rovove i vuce kablove...na to sam mislio.
 
pre 2 ,5 godine potpisemo ugovor sa orionom za triple plus tv paket za 1gb up/0.5gb down brzinu
tokom celih 2,5 godine brzina ispod 700mb/s i upload ispod 150mb/s
placali smo sa "popustom" 3698 din sve do proslog novembra 2022 povecali su na 4048 din ,niko mi nije nista javio niti sam dobio email ili poruku koja objasnjava povecanje cene
danas me pozove njihov "telemarketer" i kaze ako doplatite jos 400 dinara dobicete duplo brzi internet ,zahvalim se i kazem nazvacu kad odlucim

odem na njihov website da pogledam sta je trenutno u ponudi i mog triple plus tv paketa vise nema koji sam uzeo samo zato sto nije mogao bolji internet bez njega (za posao transferujem fajlove koji imaju i po 20gb+) ,ali zato ima nevidjeno dobrih paketa za samo 1474 din 1687969208269.png

pre nego sto ih nazovem da li neko zna da li oni smeju da menjaju cenu paketa ili da cak uklone paket sa prodaje koji je trenutno jos u ugovoru , i zasto jednostavno nisu smanjili cenu koju placam za 1.5gb/s onog trenutka kada su odlucili da promene ponude paketa
 
Mogu, pisali smo o tome dosta, ali to korisnicima daje mogucnost da u roku od mesec dana raskinu ugovor bez placanja penala...

Ako si vec imao toliko nizu brzinu nije mi jasno sto se nisi zalio, pogotovo sto kazes da ti znaci upload...

ljudi, morate se boriti za svoja prava, nece niko umesto vas...
 
naravno da sam se zalio ,uvek sam dobio odgovor sredicemo ili to je samo trenutno zagusenje na mrezi ,nego nisam mogao da verujem da ih tolko zabole za korisnike , najverovatnije cu raskinuti ugovor i uzecu drugi paket
 
Svaki put kad rade neki upgrade na mreži bude isto. Makar jednom godišnje mi se isto desi, imali radove na mreži, ONT mi resetovali, nije u bridge modu više, plaćam statičku IP, naravno promenila se.

Zvao call centar, prvi nivo naravno ne može ništa, sad ću da čekam verovatno do sutra i prekosutra da mi vrate ONT u bridge mod i da vrate IP na onu koja treba da bude. Prošli put sam morao 3x da zovem call centar u dva dana dok nisu sve vratili kako je bilo.

Koliko god da je OK dok radi, toliko me nerviraju što stalno prave iste gluposti.
 
Ja danas nemam ništa zbog radova do 17:00 koji još traju.... Blok 8a N.Bgd
 
Ja danas nemam ništa zbog radova do 17:00 koji još traju.... Blok 8a N.Bgd
Ako su radovi najavljeni, to ti je sto ti je. :|
Cela poenta je da:
  • kroz internet ništa nije garantovano
  • svi provajderi prodaju mnooogo više nego što imaju kapacitet

Kao primer... provajder ima:
  • 200Gbps prema nekom internet exchange-u u Evropi
  • 160Gbps prema nekom drugom čvorištu u Evropi
  • 200Gbps lokalni peering ka SoX-u (gde su skoro svi provajderi u Srbiji)
  • Lokalne servise (sopstveni IPTV, Youtube, netflix cache...) sa možda 40-200Gbps

Da skupimo sve na 860Gbps kapacitet cele mreže.

Oni ubace da je standardan paket 1 ili 2Gbps, znači mogu da imaju 430-860 korisnika? Naravno da nije.

Prosečan korisnik neka u peak vremenu (uveče) koristi 20-40Mbps.

860.000 / 30 = 28.666 korisnika.

U praksi je i manje, možda čak 10Mbps po korisniku (sredinom 2010-ih je bilo oko 3Mbps po korisniku).

86.000 korisnika može komotno u odnosu na 860 korisnika kojima bi "garantovao" 1Gbps. Što je "agregacija" 100:1, odnosno prodato 100x nego što imaš.

To je normalno potpuno. Zato i mogu da ponude toliko.

Ako ISP uspeva da "ispegla" "vrhove" potrošnje, to znači da je to odličan ISP. Ako uspeva da nema velike padove u vremenu vršne potrošnje, onda je to relativno dobar ISP, a ako ne uspeva, odnosno korisnici ozbiljno vide padove, taj ISP je loš.
Hvala na strpljenju da napišeš ovo.
Odlično sročeno.
 
ima li još neko problem da se moj naziv mreže i šifra vrate na fabričke nazive mreže i šifre? opet danas zovi podršku koja me ubeđuje da to ne može tek tako da se promeni ako nisam "pritisnuo dugme na ruteru"... :mad: još počne da se nadvikuje sa mnom i ne da mi da završim jer uzaludno pokušavam da objasnim da ništa nisam pritiskao nego da sam nešto gledao na netu i da su se wifi mreže odjednom resetovale...

i naravno gomila uređaja više ne prepoznaje orion mrežu i njen password...
Da li neko zna resenje ovog problema? Vise puta mi se naziv mreze i sifra vrati na fabricka podesavanja, i sve iznova moram da podesavam jer mi se svi uredjaji izloguju. Jako iritantno!
 
Da li neko zna resenje ovog problema? Vise puta mi se naziv mreze i sifra vrati na fabricka podesavanja, i sve iznova moram da podesavam jer mi se svi uredjaji izloguju. Jako iritantno!
bar kad se to meni dešavalo jedino rešenje je bilo da im ti dostaviš željene parametre ( uključujući i šifru mreže, i know :mad:), i to je bio jedini način da se sve ne vrati na fabričke postavke...mislim da se tu ništa nije promenilo, i da ne postoji način da ti sam to kontrolišeš...

imam novi wifi6 ruter, i iskreno nisam probao da li je i sa njim ista priča, ali ko što rekoh mislim da su oni to tako zamislili i da ne umeju da obave daljinske radove bez reseta tvojih parametara...zašto se to ne dešava kad im dostaviš parametre ne znam...
 
Meni su juce posle te njihove intervencije koja je trajala do 17h na drugoj lokaciji izbrisali javnu IP adresu, tako da sam morao da ih zovem, jer je na ont-u lampica za internet bila bez signala. Resili za 5 min, sada sam dobio novu IP adresu.
 
naravno da sam se zalio ,uvek sam dobio odgovor sredicemo ili to je samo trenutno zagusenje na mrezi ,nego nisam mogao da verujem da ih tolko zabole za korisnike , najverovatnije cu raskinuti ugovor i uzecu drugi paket
Onda imas RATEL pa ce srediti...

Za one kojima se resetuje konfiguracija rutera, resenje je da ili dobijete novi ruter kome nije pokvaren config ili da oni "ubace" podesavanja sto kao sto je receno zahteva da im date i sifru mreze...
 
Meni su juce posle te njihove intervencije koja je trajala do 17h na drugoj lokaciji izbrisali javnu IP adresu, tako da sam morao da ih zovem, jer je na ont-u lampica za internet bila bez signala. Resili za 5 min, sada sam dobio novu IP adresu.
Meni i dalje na novom wifi 6 ruteru blinka zeleno PON lampica i nemam net i ostalo (TV, telefon). Poslao mail, ostavio chat poruku, zvao ih i kažu da im je rok 48 sati da poprave!
 
Da, na žalost, može im se. :( Za korisnika kome treba net 48h u 21. veku je kao da nema vodu/struju.
Уколико је брзина преноса података мања
од минималне брзине услед прекида рада електронске комуни-
кационе мреже, узрок мора бити отклоњен у најкраћем могућем
року, а не дужем од 48 сати од тренутка настанка. Ако прекид траје
дуже од 48 сати, оператор је у обавези да износ месечне претплате
умањи сразмерно периоду у коме није пружао услугу, за услуге за
које се плаћа фиксна месечна претплата.

Citat iz novog pravilnika.
 
Krajnje su nesposobni, već drugi dan zovem call centar da mi vrate ONT u bridge mod, operater to ne može, prebaca na L2, tamo niko ne reaguje i tako...
 
Osim očigledno tehničke podrške koja im ne radi ništa. X puta zvao call centar, slao mailove, sve odgovaraju sredićemo i naravno ne urade ništa.

Na kraju našao na netu kako da priđem ONTu i sam ga prebacio u bridge mod,. U principu par klikova, al teško im da posvete tih minut vremena svom poslu.

Za kućnu upotrebu su ajd još i onako kad radi, ali za firmu Orion ne bih uzeo apsolutno nikad.
 
Nazad
Vrh Dno