Šta je novo?

Orion Telekom

Jeste povoljno, samo jos da daju tu brzinu. jo sse mlatim sa time sto mi upload nisu povecali na 1gbps nego sa 500 na 600. Opet se prave ludi i traze mi 100x da saljem speedtestove i neke gluposti. Prosli put je tako bilo sa 500mbps da sam dobijao 250, bilo do njih i portova, sad isto, i opet teraju da se mlatim sa glupostima. I bez toga je povoljno, ali ono, koja svrha uzimati najjaci paket ako upload ostane isti..
 
generalno iskustvo sa Orionom - prezadovoljan sam.
cloud server mi savrseno radi van lokalne mreze, nikad do sada nisam imao osecaj da mi je ovih 1Gbps malo,
plex remote radi savrseno na HD kvalitetu sa par konekcija u isto vreme
a sto se tice skidanja, PS5 mi je na 1Gbps i redovno skida sa preko 100 MBps
na kompu torenti idu samo tako, HD film od dva/tri GB skidam za dva tri minuta, najbrze sto sam do sada video je 180 MBps
preko Steam-a i Epic-a sam imao par igrica koje su isle i preko 350MBps... tako da sad bukvalno sve zavisi od konekcije servera.

Slazem se, ja sam uzeo paket 2.5gbps sa 0.75, realno prezadovoljan sam. Uopste me ne interesuje sto su mi portovi 1gbps i to da li mi je download 300, 500 ili 900 mbps, upload mi je isto dobar.
Dobio sam statiku i bridge-ovao na moj Mikrotik, podigao ipsec ka kancu i dokle god mi je stabilna veza i bez pucanja, zadovoljan sam.
 
Pozdrav svima,
Ako je neko zainteresovan za Orion pakete usluga ili eventualno ima nekog prijatelja ili komšiju koji je zainteresovan (postojeći korisnici dobijaju 1 mesec gratis usluge za preporuku), neka mi piše u DM. Ponuda je stvarno povoljna i neuporediva sa ponudom konkurencije na tržištu.🙂
Hvala Vam unapred 👍
A li to je samo za optiku, mi koji smo na adsl pitanje je da li ćemo doživeti orionovu optiku.
 
Cao svima, samo da se javim, uveli su mi optiku, radi sve kao sat. Orion, 2.5/0.75 ali naravno 1gbps na jednom portu kao sto smo pricali. Hvala svima na pomoci pre 10ak dana i na informacijama!

Jedno malo pitanjce: Ja imam na maticnoj 2 porta, oba su 2.5gbps, sta bi se desilo kada bih ja sada iz rutera izveo jos jedan lan kabl i ubo i njega u drugi port na maticnoj? Da li bih dobio vecu brzinu? Ako ne bih odmah cim ubodem, da li nesto moze da se podesi u windowsu da se 'spoje' signali sa 2 porta na maticnoj?

Maticna je Gigabyte B550 Vision D-P
Ruter koji su mi doneli je Huawei HG8245Q2
 
Za tako nešto mora i ruter (switch) i tvoj operativni sistem da podržava bonding oba linka. Taj Huawei ne podržava bonding.
 
Za tako nešto mora i ruter (switch) i tvoj operativni sistem da podržava bonding oba linka. Taj Huawei ne podržava bonding.
Neko je na 299 strani pitao slicno i odgovorili su mu 'Samo ako napravis agregaciju na tom komp'. Pitao je za isti ruter. Jel taj termin bonding isto sto i aggregation?
 
Zvao sam Orion, javio se decko neki pojma nema o cemu pricam, kaze sad cu da vidim sa Slavicom ona je malo strucnija. U nakon 35min razgovora sa njim nista nismo zakljucili i ne znamo uopste gde bijemo. Nikad ne bih rekao da je ovoliko komplikovano a zvuci bar donekle jednostavno... :cautious:
Provlace se termini LACP, link aggregation, eth-trunk itd... Zajedno smo gledali snimke na youtube i guglali iste stvari i nista ne razumemo... Ako neko moze da pomogne... Hvala
 
LACP = Link Aggregation Control Protocol definisan u IEEE 802.3ad standardu. Ovaj protokol omogućava standardan način detektcije kada neki od više ethernet linkova prestane da radi i nastave da se koriste ostali, kao i da omogući da na portovima može da se poveže i običan (ne aggregated) uređaj i da sve i dalje radi. Problem je što taj huawei ne podržava ni ručno podešen bonding ni 802.3ad.

Jedno "rešenje" je da tvoj računar glumi da su dva računara (npr: da napraviš virtuelnu mašinu kojoj proslediš jednu mrežnu karticu (ili PCIe passthrough ili kao "bridged virtual adapter"). Pa da i VM i glavni sistem imaju po 1Gbps.

Drugo "rešenje" je multi-wan router gde oba wan porta povežeš na ONT i koji ima LAN mrežne interfejse od 2.5Gbps.
 
LACP = Link Aggregation Control Protocol definisan u IEEE 802.3ad standardu. Ovaj protokol omogućava standardan način detektcije kada neki od više ethernet linkova prestane da radi i nastave da se koriste ostali, kao i da omogući da na portovima može da se poveže i običan (ne aggregated) uređaj i da sve i dalje radi. Problem je što taj huawei ne podržava ni ručno podešen bonding ni 802.3ad.

Jedno "rešenje" je da tvoj računar glumi da su dva računara (npr: da napraviš virtuelnu mašinu kojoj proslediš jednu mrežnu karticu (ili PCIe passthrough ili kao "bridged virtual adapter"). Pa da i VM i glavni sistem imaju po 1Gbps.

Drugo "rešenje" je multi-wan router gde oba wan porta povežeš na ONT i koji ima LAN mrežne interfejse od 2.5Gbps.
Skapirao sam u medjuvremenu, da. Hvala ti svakako na trudu.
Reci mi vezano za poslednju opciju, multi-wan router, to je uredjaj koji stoji izmedju ovog mog Huawei-a i mog racunara, dakle 2 lan kabla po 1Gbps iz huaweia idu u njega, on ih 'sabira' u 2.5Gbps i onda jedan kabl (ili opet dve, nebitno) idu u moju maticnu i time dobijam 2Gbps?

Moja ploca svakako ima 2 ulaza i svaki je po 2.5Gbps.
Koji bi to uredjaj bio, konkretno? I koliko otprilike kosta? I da li treba nesto njih da zovem ako to hocu da uradim ili to nema veze sa njima?
 
Postoje uređaji kao TP-Link TL-R600VPN, TL-R605, TL-ER6120 za koje proizvođač kaže da imaju Multi-WAN.

Proizvođači za njih kažu da mogu raditi kao Failover (da se prebace na drugu internet vezu kad prva prestane da radi), ili kao Load-Balancing gde različite TCP/UDP streamove usmeravaju na različit uplink, i NAT-uju na dve različite WAN ip adrese, tako da i dolazni paketi stignu do jednog ili drugog WAN interfejsa.

Prvi problem je što nisam video takve multi-gigabit (2.5/5/10Gbps) uređaje... a ovi konkretni ne piše da podržavaju aggregation.

Drugi problem je što za jedan TCP/UDP stream nikada nećeš videti više od 1Gbps, već samo kada ih imaš više.
 
Može li se telefonom upravljati onim Laki boxom? Konkretno me zanima mogu li da promenim kanal?
 
Cao svima, samo da se javim, uveli su mi optiku, radi sve kao sat. Orion, 2.5/0.75 ali naravno 1gbps na jednom portu kao sto smo pricali. Hvala svima na pomoci pre 10ak dana i na informacijama!

Jedno malo pitanjce: Ja imam na maticnoj 2 porta, oba su 2.5gbps, sta bi se desilo kada bih ja sada iz rutera izveo jos jedan lan kabl i ubo i njega u drugi port na maticnoj? Da li bih dobio vecu brzinu? Ako ne bih odmah cim ubodem, da li nesto moze da se podesi u windowsu da se 'spoje' signali sa 2 porta na maticnoj?

Maticna je Gigabyte B550 Vision D-P
Ruter koji su mi doneli je Huawei HG8245Q2
Koliko možeš da izvučeš preko wifi? Ja sa istim paketom, na HP laptopu (sa wifi-6), ne mogu više od 800/500. Niko drugi u mojoj blizini ne koristi 5ghz pa nema smetnji. Takođe i preko lan-a maksimum je 940/500.
 
Skapirao sam u medjuvremenu, da. Hvala ti svakako na trudu.
Reci mi vezano za poslednju opciju, multi-wan router, to je uredjaj koji stoji izmedju ovog mog Huawei-a i mog racunara, dakle 2 lan kabla po 1Gbps iz huaweia idu u njega, on ih 'sabira' u 2.5Gbps i onda jedan kabl (ili opet dve, nebitno) idu u moju maticnu i time dobijam 2Gbps?

Moja ploca svakako ima 2 ulaza i svaki je po 2.5Gbps.
Koji bi to uredjaj bio, konkretno? I koliko otprilike kosta? I da li treba nesto njih da zovem ako to hocu da uradim ili to nema veze sa njima?
Imaš ovako nešto što bi ti sigurno završilo posao: https://www.startech.com/en-eu/networking-io/et10gsfp
Cena: prava sitnica :D
 
Poslednja izmena:
Koliko možeš da izvučeš preko wifi? Ja sa istim paketom, na HP laptopu (sa wifi-6), ne mogu više od 800/500. Niko drugi u mojoj blizini ne koristi 5ghz pa nema smetnji. Takođe i preko lan-a maksimum je 940/500.
Evo preko kompa i preko wifi na fonu. Ovo je Xiaomi 11t pro, ovo su mu specs za wifi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-05-18 1158111.jpg
    Screenshot 2023-05-18 1158111.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 65
  • Screenshot_2023-05-19-13-52-36-298_com.brave.browser.jpg
    Screenshot_2023-05-19-13-52-36-298_com.brave.browser.jpg
    63.3 KB · Pregleda: 54
Pitanje za korisnike gpon light varijante specificno 650mbps paketa kakvi su pingovi i stabilnost mreze i da li se izvlaci max potencijal? Hvala unapred.
 
Evo preko kompa i preko wifi na fonu. Ovo je Xiaomi 11t pro, ovo su mu specs za wifi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct
Druže, slabo ti je to za WiFi6. Ja na WiFi5 sa svojim OnePlus 7 Pro izvlačim:
1684699156890.png
Ako ti treba brže od 200 prođi kroz podešavanja telefona i rutera, sigurno negde zapinje.
++Edit: Zapinje kod dela gde su ti uvalili WiFi 5 ruter umesto "WiFi 6 ruter za kućni HotSpot" kao što stoji na njihovom sajtu. Opet ako ti je bitna veća brzina na telefonu (mislim da bi išlo 4 puta brže) zahtevaj od njih da ti daju ruter koji su obećali na njihovom sajtu. Pogledaj i šta ti piše u ugovoru... ako se pominje WiFi6 definitivno ih cimaj da isprave ovo.
Ovakve su brzine na WiFi6: https://forum.benchmark.rs/threads/orion-telekom.229973/post-6869949
Pozdrav svima,
Ako je neko zainteresovan za Orion pakete usluga ili eventualno ima nekog prijatelja ili komšiju koji je zainteresovan (postojeći korisnici dobijaju 1 mesec gratis usluge za preporuku), neka mi piše u DM.
Hvala Vam unapred 👍
Druže, OK je reklama al molim te nemoj češće od jednom u nedelju dana.
Pitanje za korisnike gpon light varijante specificno 650mbps paketa kakvi su pingovi i stabilnost mreze i da li se izvlaci max potencijal? Hvala unapred.
Prelistaj ovde, ima dosta komentara na temu gpon light.
Mislim da najviše zavisi koliko vas je nakačeno na antenu i u kom si delu grada jer pojedini "klasteri" imaju problem.
Stabilnost mreže može biti problem na duge staze...
 
Poslednja izmena:
Ne znam koji je wifi ali ja sa mojim xiaomijem na tuđem Orionu(pripejd).
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-05-22-00-01-45-835_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg
    Screenshot_2023-05-22-00-01-45-835_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 26


evo kod mene na kompu odmah pored rutera, wifi 6
a ovo je u sobi pored, na tri metra od rutera

 
Daljina i prepreke su najveci faktor kod Wifi6, to je prosto tako. Svakako je daleeeeko bolje nego 5Ghz na Wifi4.

Evo kako izgleda moj stan, ruter je u donjem levom cosku prostorije 1

1684746052384.png

Merenje odmah pored rutera
1684746069189.png

Merenje u prostoriji 6, bez ikakvih prepreka izmedju rutera i telefona:
1684746110410.png

Merenje u prostoriji 5, gde su vazdusnim putem 2 betonska zida izmedju ali nije mnogo daleko:
1684746167497.png

Merenje u prostoriji 4 u gornjem levom uglu gde ima samo jedno parce betona izmedju rutera i telefona, da li je takodje dalje nego od prostorije 5:

1684746243750.png

I najslabije a ujedno i najdalje merenje u prostoriji 7 (jedino slabije od toga je terasa 8)

1684746305401.png

Pretpostavljam da nema nikakve veze, ali sobe 3, 4 i 7 su spojene u jednu i izmedju njih nema nikakvih pregradnih zidova, tako da dijagonalno gledano ima samo prostorija 2 izmedju rutera i telefona.
Sva merenja su na paketu 4.5/1Gbps sa Samsung S23 Ultra telefonom
 
Daljina i prepreke su najveci faktor kod Wifi6, to je prosto tako. Svakako je daleeeeko bolje nego 5Ghz na Wifi4.

Evo kako izgleda moj stan, ruter je u donjem levom cosku prostorije 1

Pogledajte prilog 390392

Merenje odmah pored rutera
Pogledajte prilog 390393

Merenje u prostoriji 6, bez ikakvih prepreka izmedju rutera i telefona:
Pogledajte prilog 390394

Merenje u prostoriji 5, gde su vazdusnim putem 2 betonska zida izmedju ali nije mnogo daleko:
Pogledajte prilog 390395

Merenje u prostoriji 4 u gornjem levom uglu gde ima samo jedno parce betona izmedju rutera i telefona, da li je takodje dalje nego od prostorije 5:

Pogledajte prilog 390396

I najslabije a ujedno i najdalje merenje u prostoriji 7 (jedino slabije od toga je terasa 8)

Pogledajte prilog 390397

Pretpostavljam da nema nikakve veze, ali sobe 3, 4 i 7 su spojene u jednu i izmedju njih nema nikakvih pregradnih zidova, tako da dijagonalno gledano ima samo prostorija 2 izmedju rutera i telefona.
Sva merenja su na paketu 4.5/1Gbps sa Samsung S23 Ultra telefonom
Ja sam na paketu 2.500/750 ali na wifi nisam nikada prešao 800/500. Doduše moj laptop je HP, nov je, neka srednja klasa ali ima wi-fi 6 a telefon mi je Poco na wi-fi 5 i tu je maksimum 500 download. Isto sam na NBG, nisam zahtevan korisnik, ovo mi je sasvim dovoljno ali ne znam treba li nešto u podešavanjima da promenim da bi dobio veće brzine na wifi.
 
Ja trenutno na laptopu merim vise nego na telefonu, a jedan pored drugog su :)
Koristio sam HP Elitebook 850 G8 za merenje

1684759604945.png
 
Поздрав људи, да ли неко случајно има Laki firmware 1.0.34 за стари Орион ТВ-102 бокс?
Добио сам га на поклон, сам бокс ради али има неку стару верзију система и ниједна апликација на њему не функционише иако је накачен на интернет, сваки пут кад се упали он понуди ажурирање, али из неког разлога никад не успе да одради ажурирање до краја, тако да бих покушао да га флешујем преко усб-а... Или, ако не ко зна који процесор и чип има, па да пробам да му убацим неки други систем. Никако не успевам да га отворим па да сам проверим који је хардвер, нема шрафове, изгледа да се цео предњи део некако скида, али не проваљујем како...
 
Postoje li neka specijalna podesvanja za wifi signal? Evo ja sad merim odmah pored rutera, dl oko 75Mbps, ul isto toliko. Na kablu mi je 950/192Mbps
 
Jel si na 5G wifi ili 2,4? Po rezultatima deluje kao da je 2,4 jer ako je za 5G onda je to katastrofa. Od podesavanja nema nista specijalno, jacina emitovanja signala, sirina kanala i sam izbor kanala...
 
Postoje li neka specijalna podesvanja za wifi signal? Evo ja sad merim odmah pored rutera, dl oko 75Mbps, ul isto toliko. Na kablu mi je 950/192Mbps
To ti je uobičajena brzina na 2,4Ghz WiFi mreži.
Ako ti WiFi uređaj kojim meriš podržava bržu 5Ghz WiFi mrežu, treba da se zakačiš na nju (ima drugačiji naziv).
Onda ćeš imati veću brzinu ali ta mreža ima manji domet pa već par zidova značajno obore brzinu.
Znači, nije stvar u podešavanjima već na koju si mrežu zakačen.
Ako napišeš marku rutera koji imaš, možemo ti reći više vezano za podešavanja.
 
Kakav sam ja mentol, totalno sam zaboravio na to jer bukvalno ni ne palim wifi dok sam kuci, sve vreme sam na mobilnom netu.

Evo sad sam izmerio 452/213Mbps dl/ul. Upload je dobar, al dl je slab, imam 1Gb/s paket. Ruter je onaj novi Huawei cini mi se, beli sa dve antene, mislim da podrzava wifi 6
 
Stanes blize i bice bolje :D
Pogledaj jedan od mojih prethodnih postova sa rasporedom soba i merenjima
 
Kakav sam ja mentol, totalno sam zaboravio na to jer bukvalno ni ne palim wifi dok sam kuci, sve vreme sam na mobilnom netu.

Evo sad sam izmerio 452/213Mbps dl/ul. Upload je dobar, al dl je slab, imam 1Gb/s paket. Ruter je onaj novi Huawei cini mi se, beli sa dve antene, mislim da podrzava wifi 6
Jeste, to ti je HN8145X6.
Brzina ti OK - sve preko 200/200 za telefon je više nego dovoljno.
 
Nazad
Vrh Dno