Šta je novo?

Orion Telekom

Eon radi preko svih provajdera, koliko sam upućen, bez obzira koji Eon paket imaš.
Ukoliko imaš Eon paket na mreži (da ga zovemo Eon SBB) onda ti neki kanali neće biti dostupni ukoliko Eon koristiš preko provajdera koji nije SBB.
Ukoliko imaš Eon paket van mreže onda će ti biti dostupni svi kanali bez obzira kog provajdera koristiš.
Dakle, razlika je samo u određenim kanalima koje ćeš moći da gledaš i zavisi od toga koji Eon paket imaš.
Ova tema je mnogo puta prežvakana u više foruma i nema veze sa drugim provajderima (nije mts kriv u ovom slučaju) već sa SBB i njihovom poslovnom politikom.
 
Eon radi preko svih provajdera, koliko sam upućen, bez obzira koji Eon paket imaš.
Ukoliko imaš Eon paket na mreži (da ga zovemo Eon SBB) onda ti neki kanali neće biti dostupni ukoliko Eon koristiš preko provajdera koji nije SBB.
Ukoliko imaš Eon paket van mreže onda će ti biti dostupni svi kanali bez obzira kog provajdera koristiš.
Dakle, razlika je samo u određenim kanalima koje ćeš moći da gledaš i zavisi od toga koji Eon paket imaš.
Ova tema je mnogo puta prežvakana u više foruma i nema veze sa drugim provajderima (nije mts kriv u ovom slučaju) već sa SBB i njihovom poslovnom politikom.
Hvala na info, ja npr eon koristim samo za sport klub i mislim (ogradjujem se) da ne radi bas na svim provajderima. Zbog toga sam napisao one prethodne poruke. Ali hvala ti što si izdvojio vreme da meni i drugima pojasnis. 😁
Ps da ja koristim eon sa mreze tj od priljatelja tako da te neke kanale ne bi imao
 
Dobro si razumeo. Eon van mreze kao paket radi svuda, a ako ti neko drugi da pristup neces moci da gledas N1, Novu, Sk... Uglavnom pravdace ti svi da to nisi platio, a ustvari ti brane da gledas ono sto neko drugi placa i tebi daje... Pa ti sad shvati kako hoces.
 
Razlika je samo sto preko Oriona radi i N1 jer ga imaju u ponudi, dok kod ostalih ne radi nista.

Platis eon van mreze i nemas problema :)
 
Mali offtop ali svakako će zanimati one koji bi da pređu sa Orionovog ADSLa na Beotelov:
Kako su uspeli Telekomovi radnici da pokvare konekciju i zašto uopšte oni rade prebacivanje sa ADSL na VDSL ako imaš potpisan ugovor sa Beotelom?


Kako je uopšte moguće "pokvariti" VDSL konekciju koja je radila dobro?
Fizički pristup telefonskim centralama ima samo Telekom.
Tako da šta se tamo dešava ostaje misterija za nas ostale.
 
Konacno dobio Orion optiku, 2.5Gbps sa 0.75.
Interesuje me da li je neko probao da izbaci njihov ruter i stavi neki single mode MC?


MicrosoftTeams-image.jpg
 
Pisao sam ja o tome, radilo mi je na ubiquiti loco uredjaju. U medjuvremenu sam ga zamenio i vratio njihov uredjaj posto mi je trebao jos jedan wan port :)
 
Može li mi neko reći kako da izvedem premeštanje ove kutije u koju ulazi optički kabal koji ide do rutera. Hteo sam da premestim ruter u predsoblje, ima dovoljno kabla, ne treba ništa da se buši, samo da se prvo premesti ova kutija. Ne znam kako je u njoj povezan kabl, ne znam ni kako se otvara, čini mi se da je zalepljena ili zašrafljena za zid. Zvao sam njih ali su mi tražili ili da potpišem novi ugovor na dve godine (a prošlo mi je samo par meseci) ili da platim premeštanje 3.000 din.
 

Prilozi

  • IMG_20230509_191512.jpg
    IMG_20230509_191512.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 122
Iz te kutije ovaj kabl ide u ruter?

Onda je to tzv ZOK (zavrsna opticka kutija) - tako je bar mts-ovci zovu. Njeno premestanje je komplikovano iz razloga sto do nje (unutra) - kroz zid ili na neki drugi nacin dolazi dolazni opticki kabl od Oriona.
 
^rasklopi kutiju obicno monteri namotaju nutra jos koji koji metar fibera pa mozes da je pomeris za toliko, E sad ako treba na drugi kraj sobe ili prostorije onda moraju da dodju oni spasuju nastavka kabla, ne mozes sam nikako.
 
Ja sam mislio da izvučem kabl iz nje pošto bih premestio tu kutiju u drugu prostoriju pa da ponovo spojim.
Ima sasvim dovoljno kabla pošto bi mi kutija bila u hodniku odakle i dolazi kabl. Koristim samo wifi pa sam mislio da je bolje da bude ruter u hodniku radi bolje pokrivenosti. Probaću da otvorim kutiju da vidim kako je spojen optički kabl, ako nije nešto komplikovano ne bih davao 3.000 din. za tri minuta posla, jedino ako baš budem morao.
 
Ja sam mislio da izvučem kabl iz nje pošto bih premestio tu kutiju u drugu prostoriju pa da ponovo spojim.
Ima sasvim dovoljno kabla pošto bi mi kutija bila u hodniku odakle i dolazi kabl. Koristim samo wifi pa sam mislio da je bolje da bude ruter u hodniku radi bolje pokrivenosti. Probaću da otvorim kutiju da vidim kako je spojen optički kabl, ako nije nešto komplikovano ne bih davao 3.000 din. za tri minuta posla, jedino ako baš budem morao.
Moraće to njihovi monteri da odrade. Nije mogiće prekinuti i nastaviti vlakno bez posebne opreme.
 
@zojape Nemoj ti ništa da diraš, očigledno ne barataš tom tematikom. Ti svakako nemaš alat za "prespajanje" (splajsovanje) vlakna koje dolazi do te ZOK kutije.

Ali neće finim da dođu da to završe ostaje ti eventualno da probaš pristup zvani namerno isključiš taj žuti patch kabl i prijaviš im da ti ne radi internet i nema optičkog signala... pa kad dođe terenac sa njim da probaš to lepo fino ljudski da dogovoriš da premesti ZOK kutiju gde si smislio.

Ili tako ili da kupuješ dovoljno dugačak taj žuti patch kablic pa daj imaš dužine da dobaci od ZOK so nove lokacije za ONT / ruter.
 
Ja sam mislio da izvučem kabl iz nje pošto bih premestio tu kutiju u drugu prostoriju pa da ponovo spojim.
Ima sasvim dovoljno kabla pošto bi mi kutija bila u hodniku odakle i dolazi kabl. Koristim samo wifi pa sam mislio da je bolje da bude ruter u hodniku radi bolje pokrivenosti. Probaću da otvorim kutiju da vidim kako je spojen optički kabl, ako nije nešto komplikovano ne bih davao 3.000 din. za tri minuta posla, jedino ako baš budem morao.
Ta kutija je za zid zalepljena termolepkom kojim su ti lepili i optičko vlakno na zid.
Odlepi kutiju, izvuci žuti kabl, otvori kutiju i vidi da li možeš da izvučeš ceo optički kabl sa tim priključkom u koji je bio uključen žuti kabl.
Ako možeš, na konju si, ako ne možeš treba specijalna oprema da se kabl ponovo poveže.

A pre toga prebaci ruter u hodnik da proveriš da li tvoja teorija o boljoj pokrivenosti pije vodu.
 
Radi MC na Orionu…

Sto se tiče premeštanja ZOK nije to toliko komplikovano koliko je pipavo, a prvo moraš da vidiš jel imas rupa kroz koje prolazi optički kabl jer moraš da skines sve sa konektorom pa da provuces, posto sve ostalo zahteva splajsovanje kao sto su rekli…

Ukoliko nema ili je dovoljno široka rupa onda lagano mozes. Izvuces žuti patch kabl, lagano otvoriš ZOK, još laganije izvuces kabl i polako ga postaviš gde želiš.

I naravno prvo proveri koliko dobijaš sa tim premestanjem kao sto je napisao Rejv.
 
Pozdrav svima. Koja je oprema koja orion koristi za wireless internet ? To mi je izgleda jedina opcija za net oko 50mb jer sam zbog lokacije van naselja i nedostatka infrastrukture trenutno ogranicen na 20mb telekom adsl-a. Pitam jer sam vrlo skeptican zbog iskustava od pre 10+ godina sa raznim grid antenama,2.4 gigahercima,babama na centrali,kbceovima i sl.
 
Pozdrav svima. Koja je oprema koja orion koristi za wireless internet ? To mi je izgleda jedina opcija za net oko 50mb jer sam zbog lokacije van naselja i nedostatka infrastrukture trenutno ogranicen na 20mb telekom adsl-a. Pitam jer sam vrlo skeptican zbog iskustava od pre 10+ godina sa raznim grid antenama,2.4 gigahercima,babama na centrali,kbceovima i sl.
Imaš na temi sve opisano lepo, prelistaj malo.
Generalni je savet da bežiš od Orion WiFija.
 
Pozdrav svima. Koja je oprema koja orion koristi za wireless internet ? To mi je izgleda jedina opcija za net oko 50mb jer sam zbog lokacije van naselja i nedostatka infrastrukture trenutno ogranicen na 20mb telekom adsl-a. Pitam jer sam vrlo skeptican zbog iskustava od pre 10+ godina sa raznim grid antenama,2.4 gigahercima,babama na centrali,kbceovima i sl.
Neverovao ili da ali u dosta mesta(čak i većih gradova) koriste i dalje 2,4 gzh. Osim ovih ljudi sa foruma koji su uglavnom iz glavnog grada, po ostalim gradovima situacija sa orion optikom je da pokrivaju 4 zgrade u 4 ulice u 4 različita dela grada u gradu od 120 000 stanovnika.
 
Pozdrav svima,

imao sam gomilu upita sta i kako mi izgleda infrastruktura sa 5Gbps.
U principu na njihovom ruteru preko 10Gbps porta je zakacen multimode Zyxel XS1930-10 switch koji moze 1Gbps, 2,5Gbps, 5Gbps i 10Gbps
na taj switch je zakacen komp koji ima dva intel 2,5Gbps porta koji rade u agregatu od 5Gbps, tu imam jos i NAS od 2,5Gbps i jedan server isto preko agregata u 5Gbps

sveze merenje:


SBB:


MTS:


yettel:


A1:


Beotel:


Norveska
 
generalno iskustvo sa Orionom - prezadovoljan sam.
cloud server mi savrseno radi van lokalne mreze, nikad do sada nisam imao osecaj da mi je ovih 1Gbps malo,
plex remote radi savrseno na HD kvalitetu sa par konekcija u isto vreme
a sto se tice skidanja, PS5 mi je na 1Gbps i redovno skida sa preko 100 MBps
na kompu torenti idu samo tako, HD film od dva/tri GB skidam za dva tri minuta, najbrze sto sam do sada video je 180 MBps
preko Steam-a i Epic-a sam imao par igrica koje su isle i preko 350MBps... tako da sad bukvalno sve zavisi od konekcije servera.
 
Pozdrav svima,

imao sam gomilu upita sta i kako mi izgleda infrastruktura sa 5Gbps.
U principu na njihovom ruteru preko 10Gbps porta je zakacen multimode Zyxel XS1930-10 switch koji moze 1Gbps, 2,5Gbps, 5Gbps i 10Gbps
na taj switch je zakacen komp koji ima dva intel 2,5Gbps porta koji rade u agregatu od 5Gbps, tu imam jos i NAS od 2,5Gbps i jedan server isto preko agregata u 5Gbps

sveze merenje:


SBB:


MTS:


yettel:


A1:


Beotel:


Norveska


Hvala na detaljnom objasnjenju

Koji su ruter dali koji ima izlaz preko 1 Gbps?
I na koji nacin si uspeo da dodjes do njega?
 
Ruter je Huawei HN8055Q,
4 gigabitna porta i jedan od 10Gbps
on ide uz paket od 5Gbps, sad ne znam za ove nove pakete od 4,5Gbps... tu valjda idu sada novi ruteri sa WiFi 6
 
veoma bitno, Huawei ruteri, moj trenutni HN8055Q i prethodni HG8245Q2 ne podrzavaju link aggregation funkciju,
njihovi portovi ne mogu da se kombinuju u jedan radi vece brzine ili stabilnosti veze.
za tako nesto vam je potrebno da vase lan kartice i mrezna oprema (rwitch ili router) to podrzavaju.
to je IEEE 802.3ad / IEEE 802.1ax standard, ako kupujete, proverite da li oprema podrzava taj standard.
 
Nazad
Vrh Dno