Šta je novo?

Orion Telekom

🤣🤣


Kod mene su u traceroute i dalje prisutne privatne IP adrese, na istim mestima.
Za last mile se slažem, razvlače svoje.
To je ono što je i najbitnije zapravo, jer najčešći komentar je: "Kako ja imam MTS optiku u zgradi a nemam Orion kad Orion koristi njihove linkove?"
 
@CAMOPEJB Najbitnije i najtužnije je što ja nemam MTS optiku nego Supernova optiku :D :D :D A drugo najtužnije je što matorci plaćaju 2 MTS fixna iako za net koristim Orion :(
 
Ako ne koriste last mile,to znači da će zbog jednog korisnika ,da kopaju do zgrade.Meni to zvuči nerealno,jer namaju svoju mrežu u nekoj blizini.
 
Pa obično neće to raditi u toj varijanti :D Tj neće pružiti tu uslugu korisniku na toj adresi.
 
Sto ne bi? Pa moraju od nekog da pocnu… Verovatno im je taj kraj u planu svakako…

Takođe, to sto ti ne znaš da ih ima u blizini ne znaci da nisu stigli, a sama investicija za izgradnju optičke mreze nije uopšte velika, pogotovo ako se uzme da se korisnik pod ugovorom vodi kod banke i do 1000 eura vrednosti…

I ne mora da znaci da će kopati, veoma je moguće da će ići vazdusnim putem gde je investicija još manja…
 
Ne može vazdušno,jer su rekli da je maks brzina paketa do 4.5 / 1 Gb/s.
U ponedeljak ću još jedanput tražiti potvrdu ,dali je to ta maks brzina,odnosno da ništa ne ide vazdušno.
 
Ma vazdusnim putem vuku optički kabl, ne bezicno… tebi nije bitno kako će doći do tebe da li će da kopaju i provlače optiku ili će banderama ili će preko krovova…

Nisam hteo da ti unosim zabludu ali svakako ta brzina nije moguca bez optike…
 
Zgrada je okružena ,što optičkim zakopanim MTS kablovima,što Radijus Vektor(MTS) optičkim visećim kablovima,zato sam pisao,da li uzimaju optiku od MTS-a,jer u protivnom moraju da kopaju.
 
Poslednja izmena:
Ala vi odoste ...
Zakup ko zakup. I aDsl smo nekad placali svi Telekomu Srbija iako smo bili kod raznih.
U ostalom, evo Posta kaze to direktno na svom sajtu>

Pošta NET Zakup infrastrukture – Cenovnik.png

I stavi se na papir, koliko kosta zakup kanalizacije ili zakup bandera, pa opticki vodovi, radnici itd... + odrzavanje tog dela infrastrukture.
A koliko me kosta da od tacke W razvedem do tacke Y, pa se nakacim na neciji vod, a onda od tacke Omega do krajnjeg korisnika.
Kaogod...
 
Sto ne bi? Pa moraju od nekog da pocnu… Verovatno im je taj kraj u planu svakako…

Takođe, to sto ti ne znaš da ih ima u blizini ne znaci da nisu stigli, a sama investicija za izgradnju optičke mreze nije uopšte velika, pogotovo ako se uzme da se korisnik pod ugovorom vodi kod banke i do 1000 eura vrednosti…

I ne mora da znaci da će kopati, veoma je moguće da će ići vazdusnim putem gde je investicija još manja…
Kada sam uvodio orion net pre dve godine, tražili su saglasnost upravnika za uvođenje optičke infrastrukture. Umesto toga, došli su i postavili antenu na krov, i ponudili Gpon light brzine. Usluga je danas loša, pogotovo u večernjim satima jer je kapacitet antene 1Gbps, a samo ja imam paket od 650 Mbps, plus je nakačeno još 8 korisnika na tu antenu. Zbog brzine koja je manja za više od 20% po ratelovim pravilima, svakog meseca su mi umanjivali račun. Mislim da im se ne isplati da uvedu pravu optiku, tako da ćemo se na jednoj lokaciji rastati za sada. Slao sam im dopis da uvedu pravu optiku, jer imaju saglasnost koju su tražili, ali su mi odgovorili da nemaju tehničkih mogućnosti. U pitanju je kompleks zgrada, sa preko 400 stanova, gde imamo sbb coax i mts optiku, tako da bi imali potencijala svakako, i optika bi im se isplatila. Razumem ja cene zakupa itd, ali toliko o tome da od nekoga moraju da počnu :D
 
Popunim njihov online formular za proveru dostupnosti interneta i stize mi odgovor na email: niste dostupni na mobilnom, molimo Vas da unesete ispravan broj radi dogovora.
Poslali ste email, napisi moze ili ne moze, kakvi dogovori jbt.
"Cao, Bosiljka na aparatu, vi ste..."
 
Popunim njihov online formular za proveru dostupnosti interneta i stize mi odgovor na email: niste dostupni na mobilnom, molimo Vas da unesete ispravan broj radi dogovora.
Poslali ste email, napisi moze ili ne moze, kakvi dogovori jbt.
"Cao, Bosiljka na aparatu, vi ste..."
Tako deluju mnogo ozbiljnije,misli covek,sigurno je baza ogromna,pa ko ce to brzo da ti odgovori telefonom,a u stvarnosti fajl na jednoj stranici:D
 
Stigao odgovor u emaJlu:

Poštovani MegaSkote,

Na adresi ****** Novi Sad možemo da ponudimo GPON LIGHT tehnologiju, ono što zahteva ova tehnologija jeste da zgrada ima minimum 4 sprata i mogućnost izlaska na krov.

Ukoliko bi Vam odgovarao neki od paketa, potrebna nam je saglasnost od upravnika zgrade da nam dozvoljava pristup krovu, u prilogu Vam dostavljam saglasnost.

SINGLE NET

· NET SONIC - Neograničeni kućni internet brzine 250/60 Mb/s mesečna pretplata 2200 rsd sa uračunatim PDV-om, mogućnost popusta na cenu paketa tokom celog ugovora od 24 meseca, odnosno 1275 rsd mesečno
· NET SUPERSONIC - Neograničeni kućni internet brzine 450/100 Mb/s mesečna pretplata 2400 rsd sa uračunatim PDV-om, mogućnost popusta na cenu paketa tokom celog ugovora od 24 meseca, odnosno 1375 rsd mesečno
· NET HYPERSONIC - Neograničeni kućni internet brzine 650/150 Mb/s mesečna pretplata 2600 rsd sa uračunatim PDV-om, mogućnost popusta na cenu paketa tokom celog ugovora od 24 meseca, odnosno 1475 rsd mesečno
 
Zna li ko kad uvode optiku u centru Beograda ja sam video samo mts optiku kako razvlače
 
@MegaSkot
Popunim njihov online formular za proveru dostupnosti interneta i stize mi odgovor na email: niste dostupni na mobilnom, molimo Vas da unesete ispravan broj radi dogovora.
Poslali ste email, napisi moze ili ne moze, kakvi dogovori jbt.
"Cao, Bosiljka na aparatu, vi ste..."
Zamisli broj fejk-upita po danu i cimanja sa neozbiljnima...poput sebe. :/
Zna li ko kad uvode optiku u centru Beograda ja sam video samo mts optiku kako razvlače
Ček' da bacim pasulj... Razlikuje se situacija zgrada-do-zgrade, znaš li koliko je širok pojam "centar Beograda"?

tarotoptika.jpg
 
Poslednja izmena:
b Usluga je danas loša, pogotovo u večernjim satima jer je kapacitet antene 1Gbps, a samo ja imam paket od 650 Mbps, plus je nakačeno još 8 korisnika na tu antenu......
Koji paket imaš i koliko dobijaš?
U pitanju je kompleks zgrada, sa preko 400 stanova, gde imamo sbb coax i mts optiku, tako da bi imali potencijala svakako, i optika bi im se isplatila. Razumem ja cene zakupa itd, ali toliko o tome da od nekoga moraju da počnu :D
Da i ja tako i odgovorili su da nemaju mogućnosti za 5 zgrada u nizu, i još 5 iza, ali da smo samo 50 metara bliže oni imaju, i nudili nam light. Ne razumem kako ne može da se isplati da uvedeš optiku u novogradnju i kako već unapred u toku gradnje sa investitorima nisi predvideo to. Sbb i mts se polomiše da uđu u novogradnje a ovi postavljaju antene i razvlače kablove po fasadi, čak su i 90ih i 80ih zgrade imale odrađene zajedničke tv antenske sisteme na krovovima i samo ubodeš kabl u tv utičnicu.
Kako u jednoj zgradi imaš instalaciju i privod za optiku a par metara dalje ti se ne isplati za novih potencijalnih nekoliko desetina ili stotina korisnika.
Za sad je prava optika kod njih smo dobra reklama. Oni su meni za jednu lokaciju ponudili 2,4ghz wifi 10/1, pa šta mi znači to imam i na adsl-u. To je tehnologija kbc neta iz 2005.godine.
 
Očiledno nemaju toliko rutera i opreme da podele za dž:D.
Pre će da uvedu optiku za jednog korisnika,jer toliko opreme imaju.
Kada je SBB. pre nekoliko godina ulazio u zgradu,usli su koaksom.Na insistiranje stanara da udju optikom,posto je to izvodljivo,dobili smo odgovor iz centrale,da oni ne mogu da finansiraju gpon opremu koja se daje korisnicima na koriščenje,i da je to veoma skupo za njih.
 
Ovo je tačno. Meni u firmi kad su uvodili promoterka je rekla da je optika. Kad je došao majstor uveo koaks. Kad sam pitao zašto kad ima u zgradi optika, kaže to je samo za prva dva sprata, nećemo iznad jer nam je jeftinije da sa krova spuštamo kablove nego da dajemo skuplju opremu za optiku. Nije baš direktno tako rekao ali sam između redova zaključio
 
Dragi svi, imam Orion optiku paket do 2Gbps. Naravno, Orion ruter ima samo 1Gb portove. Da li je neko pokušavao ili koristi LACP / IEEE 802.3ad Dynqmic Link Agregation. Planiram da uzmem asus ruter koji podržava ovaj standard i može da bonduje dve 1gb konekcije u jednu 2Gb. Ali... Na sajtu proizvođača je napomenuto da i ruter ISP-a (u ovom slučaju Orion) mora podržavati ovo. Moje pitanje je da li je ovo u Orionu moguće i da li si potrebna dodatna podešavanja sa njihove strane njihovog rutera. Njihov ruter je već u "bridge" modu na portu LAN 1.
 

mlax37@​

Nama je isto bilo rečeno da ulaze sa optikom,da bi smo na kraju videli koaks kabl.
Pošto nisu uvažili naše molbe za uvđenjem optike,mi smo pozvali tadašnji Radijus Vektor,koji nam je ekspresno,za ceo niz zgrada,uveo gpon optiku,i plus smo dobili besplatno video nadzor za sve ulaze.
Sada je taj Radijus vektor, postao SuperNova Gpon via javna rasveta,imamo i taj SBB koaks,kao i MTS VDSL sa ipanom u zgradi.Imamo i raspali PTT KDS ,koji nikada nije uspeo da ponudi NET,ali ne znam ,jer to sve ugašeno i prebačeno na Supernovu.
Taman se obradovasmo pre koji dan,kada su krenuli da uvode i MTS Optiku,ali nas je povećanje cena sve ohladilo,pa smo rešili da dovedemo i ORION Optiku,ako je to moguće.
 
Poslednja izmena:
Koji paket imaš i koliko dobijaš?

Da i ja tako i odgovorili su da nemaju mogućnosti za 5 zgrada u nizu, i još 5 iza, ali da smo samo 50 metara bliže oni imaju, i nudili nam light. Ne razumem kako ne može da se isplati da uvedeš optiku u novogradnju i kako već unapred u toku gradnje sa investitorima nisi predvideo to. Sbb i mts se polomiše da uđu u novogradnje a ovi postavljaju antene i razvlače kablove po fasadi, čak su i 90ih i 80ih zgrade imale odrađene zajedničke tv antenske sisteme na krovovima i samo ubodeš kabl u tv utičnicu.
Kako u jednoj zgradi imaš instalaciju i privod za optiku a par metara dalje ti se ne isplati za novih potencijalnih nekoliko desetina ili stotina korisnika.
Za sad je prava optika kod njih smo dobra reklama. Oni su meni za jednu lokaciju ponudili 2,4ghz wifi 10/1, pa šta mi znači to imam i na adsl-u. To je tehnologija kbc neta iz 2005.godine.
Imam paket do 650/150 Mbps, u glavnom izvlačim tu brzinu, međutim desi se nekada u večernjim satima da padne na 460 Mbps kada je link opterećeniji, jer su svima nudili pakete 200 Mbps sa televizijom ili jače . Komša i ja kada uradimo zajedno speed test, dobijemo po oko 480 Mbps svako. On ima paket 500/50, ja imam 650/150. Bez prave optike ništa, plus da ne govorim kada je bio ovaj sneg da usluga nije radila, jača kiša itd. Ali opet za te pare je da kažem ok usluga, mada je povoljnija mts ili sbb optika za 18m po dinar ko ima uslova.
 
Baš iz tog razloga ,o kome piše NecaBG, želimo pravu optiku od Oriona,ne optiku bez optike.
 
Nisu te antene toliko nesposobne pa će sneg ili led da ih zezne. :)

Koristio sam p2p linkove i nanostation-e i šta već ne i na -20c pa nije bilo nekih konkretnih problema iako je otprilike tu i neki limit rada uređaja.

Računajte jedino (sa obzirom na kvalitet kor. podrške Oriona) na nebuloza odgovore i skidanje odgovornost ala KBCnet "pokakila nam se ptica po anteni" i slično. Ali sama oprema nije toliko nesposobna, da potvrdim ponovo.
 
Nazad
Vrh Dno