Šta je novo?

Orion Telekom

Jel ima neko iskustva sa Orion wifi 5Ghz za NS...
znam da je obican wifi jako problematican akd ima smetnji, i tona korisnika nakacena koji dosta vuku pa ping ode u nebesa... uskoro treba da se selim u nov stan pa ce izgleda samo wifi u pocetku biti opcija
 
Uzeo prijatelj taj Orionov internet za poneti i radi mu samo u jednom delu stana. Živi na Vračaru, na 100m od Kalenić pijace, stan u visokom prizemlju dvostrano orijentisan, iz sobe koja gleda u pravcu Slaviji signal postoji ali slab, jedna crtica na onom njihovom panelu a max. dl/ul brzina ~230/180kbps, u suprotnom delu stana signal uopšte ne postoji, čak ni neposredno pored prozora ili na terasi.

Pretpostavljam da ta usluga primarno i nije namenjena za zatvorene prostore već baš "za poneti".
 
@Dandy

Da, ali oni moraju da postave svoj neki interni DSLAM uređaj preko koga ide njihov D@H.
 
Ma ok je to, ukapirao sam da oni moraju nešto da montiraju.
Ono što mene zanima je da li to mogu da urade za pojedinačnog korisnika i pritom iskoriste postojeću infrastrukturu?
 
Sumnjam da im se isplati da postave DSLAM za jednog korisnika.
Eventualno da se postigne dogovor sa vise ljudi iz ulaza.
 
A zamisli tek nas koji živimo u kućama. Nema šanse da se cimaju. Zapravo, verujem da je fiskni deo opreme za svaki objekat skup, a da im je mala razlika da li povezuju 1 ili 16 linija. Bezveze.
 
Ah... kapiram da zato ni ne reklamiraju nešto posebno tu uslugu.
 
Šta su meni rekli preko telefona - jedini sam im ADSL korisnik u ulazu od 34 stana, ali da je oprema postavljena i da su dovukli kabl do zgrade i da će me prebaciti na taj D@H kao test korisnika. Pošto imam uplaćeno unapred godinu dana za 2Mbit ADSL, ponudili su paket od 6Mbit/512Kbit koji će biti oko 1300 din mesečno i rekli da će se pretplata konvertovati u tu D@H pa koliko meseci izađe. 16/1 je 2990 din, ali pošto mi ne treba toliko, prihvatio sam 6/512. Postavka ostaje ista - ADSL modem na telefonskoj liniji, samo što valjda prenos od zgrade ide do njih optikom i nakačen sam na njihovu opremu, pa onda dalje... ostaje da ustanovim da li mi uopšte treba fixni telefonski broj u ovoj varijanti ili da parkiram čudo i otkačim se i 500 din pretplate.

Još samo da uključe... :D
 
Još reci u kom si delu grada?
 
Preko puta Mekdonaldsa u Piramidi, Blok63.
 
A da li se zna po kom standardu se postavlja ta D@H oprema, kakve kablove koriste obicne 0.6 bakarne parice, ili koaksijalac ili je u pitanju wifi veza sa delimicnom zicanom infarstukturom po zgradi?
Takodje koji standard kacenja koriste pppoe ili neki drugi standard?
Koliko gateway-a je na ruti do kraja lokalne petlje, i koliki je ping ka inostranstvu?

Ako je u pitanju zicana infrastruktura od korisnika do servera pitanje je gde se nalaze servisne stanice po gradu, jer od toga zavisi krajnja brzina, ping i eventualni gubitak paketa i crc error-i.
 
Poslednja izmena:
Montira se DSLAM u zgradi, a isti se nahrani(dovede internet) obcino nekim profi WiFi linkom. Tesko da Sezampro ima optiku po zgradama.
 
Meni rekoše optika, pa ako su lagali mene... S obzirom da se dosta kopalo i asfaltiralo po kraju u poslednje vreme, moguće i da su stvarno dovukli nešto, ipak im vidim zgradu dok čekam lift. :D Pomenuli su i da će samo kraći prekid biti, dok prebace, ništa se ne podešava, dakle ostaje PPPoE.
 
Poslednja izmena:
Ako je wifi link ne vredi ni pisljivog boba, ako je optika ponuda je odlicna, stim da je opet nejasno to oko dslam-a.
Gde ce on biti u zgradi, koji dslam je u pitanju itd.

Ne bi bilo lose da se neki inzinjer iz njihove sluzbe javi i da pojasni bolje ako je optika u pitanju, gde je sve dostupnost moguca i gde im se nalaze servisne stanice.

Interkonekcije putem wifi-ja nikome nisu zanimljive, to je stvar proslosti sve do pojave neke suverene tehnologije koja je recimo 20-30 puta naprednija od WIMAX-a.
 
Apsolutno neisplativa investicija, ukoliko se radi o optici. Ako im je poslovna zgrada(data centar) blizu, onda postoji verovatnoca.
Obicno se tu stavi neki wi-fi link + DSLAM ~800e
Posto se u tom slucaju ne placa mesecni zakup porta telekomu, imaju prostora da snize cene paketa...
Kad sam citao uslove treba valjda min 10 korisnika + ugovor na 2 godine ;-)
 
Sve lokacije na kojima Orion nudi D@H su povezane optikom,posle preko Dslamova ide ka korisnicima.Proveren info....
 
Sve lokacije na kojima Orion nudi D@H su povezane optikom,posle preko Dslamova ide ka korisnicima.Proveren info....

Ok ako vec znas nekog tamo ko ti je dao proverene informacije.
Pitaj ga sledecu stvar.
Da li imaju mapu pokrivenosti i gde se nalaze opticka cvorista i servisne stanice.
Posto je Sezamov NOC centar na Zvezdari.

Cije podzemne kanale koriste Telekomove???


Kada bih video mapu postojecu ako je imaju onda bih mogao malkice da poverujem u ovu pricu.
 
Kada je Sezam nudio D@H u samom pocetku i jeste bilo moguce samo u zgradama koje su bile u blizini njihovog NOC-a na Zvezdari,potom su putem WI-FI linkova "gadjali" zgrade na NBG-u,posle intergracije sa Orionom i mogucnosti da se koristi optika koja je od jos jedne clanice Oriona vec prethodno razvucena,naravno u pitanju je MediaWorks,pocelo je postepeno prebacivanje svih D@H lokacija na optiku,u ovom trenutku su sve lokacije vezane na optiku u Beogradu kao i 3 lokacije u Novom Sadu.
U planu je da se krene sa D@H ponudom i u Nisu u vrlo bliskoj buducnosti...
Ako ima jos nekih pitanja rad sam odgovoriti na sva.....
 
pa recimo na moje ... :)
naravno ako imas info o wireless ponudi .. tj koju opremu ugradjuju i kakav je kvalitet
(konkretno mislim na ping i eventualne prekide) ;)
pozdrav
 
Kada je Sezam nudio D@H u samom pocetku i jeste bilo moguce samo u zgradama koje su bile u blizini njihovog NOC-a na Zvezdari,potom su putem WI-FI linkova "gadjali" zgrade na NBG-u,posle intergracije sa Orionom i mogucnosti da se koristi optika koja je od jos jedne clanice Oriona vec prethodno razvucena,naravno u pitanju je MediaWorks,pocelo je postepeno prebacivanje svih D@H lokacija na optiku,u ovom trenutku su sve lokacije vezane na optiku u Beogradu kao i 3 lokacije u Novom Sadu.
U planu je da se krene sa D@H ponudom i u Nisu u vrlo bliskoj buducnosti...
Ako ima jos nekih pitanja rad sam odgovoriti na sva.....

Ok ovako , istina je da D@H postoji na samo tri lokacije u Beogradu, U bulevaru kod Sezamovog Noc-a, onda u 27 Marta u par ulaza(stim da je neizvesno da li se ta lokacija spaja putem optike sa noc-om ili je u pitanju stara neupotrebljiva wifi veza)
I kao zadnja D@H stanica je Novi Beograd u okolini njihivog suport centra.

Na zalost ljudi odnosno devojke u Orion supportu su apsolutno neupotrebljive i nemaju informacije.
Drugo ako znaju da imaju na samo tri lokacije u celom Beogradu, zasto bi pitali potencijalnu musteriju na kojoj adresi je zainteresovan da uvede D@H.
Ako znaju da imaju samo na tri lokacije i ako znaju da je sansa od 1:1.3miliona da ce se potencijalna musterija javiti sa prebivalistem koja je na istom mestu i u istim ulazima na kojima se D@H nalazi.

Totalno mi je bullshit ova prica.

Znaci da finaliziramo ovu pricu, da li neko moze da izvuce tacne i precizne informacije, da li se sve lokacije spajaju do Noca putem optickih veza, takodje da li se lokacije sire sa recimo lokacije 27 mart ka Pravnom fakultetu, i da li je moguce da se postavi optika do lokacija na Dedinju?

Znaci jos jednom ponavljam, specifirano me zanimaju samo opticke veze, ukoliko bi ping i gubitak paketa bio i za 1% veci od standarda koji pruzaju opticke veze, veza izmedju D@H-a i NOC-a je WIFI.

Takodje me zanima koji je stepen overselling-a i agregacije na D@H cvoristima?
 
Poslednja izmena:
27 marta,Bulevar Arsenija Carnojevica,Bulevar Mihajla Pupina,Bulevar Kralja Aleksandra,Vodjvode Stepe,Bulevar Zorana Djindjica,29-og novembra.......to je ono sto ja znam od lokacija na kojima je moguc D@H a ima ih jos u to sam siguran...i da tacno je da je ranije sve to vezivano Wi-Fi linkom,ali posle ulaska Sezama u Orion,zajedno sa MediaWorksom,resursi su se povecali,vec izvucena optika za druge potrebe se koristi i za D@H internet..
Koliko znam,daju i 1 mesec gratisa kao probe,pa svako ko je na ovim lokacijama moze da uzme,proba,pa kome se svidi svidi...poenta je da se tada ne zavisi od Telekoma i da je to pocetak triple play mreze...jer planiraju da proguraju IPTV,Telefoniju i internet kroz jedan prikljucak....kako god to zvucalo nemoguce u Srbiji...
 
Kako može uopšte da se informiše da li je na nekoj lokaciji moguće dobiti D@H ili ne?
Pisao sam im mail pre par dana i još uvek mi nisu odgovorili.
 
Je li neko probao D@H? Nalijepili su na vrata zgrade da se u toj zgradi mogu koristiti usluge Oriona, pretpostavljam da to znači sve usluge, pa i D@H...
I ovo 1 mjesec probe, je li to znači da bukvalno mogu uzeti net i poslije mjesec dana vratiti ako mi se ne svidi, no questions asked?
 
Garantujem 100% da je u pitanju Wifi link. Mozda imaju optiku blizu NOC-a. Odakle Sezamu optika... nemoj da ste smesni... Media Works je takodje mali da bi posedovao optiku po gradu... A to da su za par meseci razvukli istu, ne pije vodu. Imam info da je tkz D@H jos pre 4 godine uveden na nekoliko lokacija, od strane jednog drugog provajdera. Naravno, u pitanju su lokacije spojene profi wi fi linkovima.
 
Brat juce uzeo "internet za poneti" kod Oriona i sad ima problem, naime on je uzeo net kako bi mogao da igra WoW i sad ima problem, cim se loguje posle 2 sec dobija disconnect, probali smo recimo preko mts-ovog 3g servisa i tu radi super na istom racunaru. Ima li neko neki predlog?
 
Garantujem 100% da je u pitanju Wifi link. Mozda imaju optiku blizu NOC-a. Odakle Sezamu optika... nemoj da ste smesni... Media Works je takodje mali da bi posedovao optiku po gradu... A to da su za par meseci razvukli istu, ne pije vodu. Imam info da je tkz D@H jos pre 4 godine uveden na nekoliko lokacija, od strane jednog drugog provajdera. Naravno, u pitanju su lokacije spojene profi wi fi linkovima.

Kako možeš da garantuješ kad ne znaš? :)
 
orion telekom: ozbiljna veza = ozbiljno zraci

Zelim da Vam dam krajnji odgovor na ovaj problem jer sam usao duboko u materiju. Osnovni i jedini problem je Orion Telekom:OZBILJNA VEZA = OZBILJNO ZRACI.
Svi problemi su nastali kada se Orion Telekom pojavio i poceo da postavlja svoje bazne stanice svuda po gradu Beogradu i Novom Sadu.
On ima licencu za javnu fiksnu bežičnu telekomunikacionu mrežu (FWA) u frekvencijskom opsegu 411.875-418.125/421.875-428.125 MHz.(sa njihovog sajta informacija). TO STO IMA KAO LICENCU POTPUNO ZLOUPOTREBLJAVA JER je pored ovih frekvencija na koje ima pravo zauzeo sve od 400mhz do 450mhz. Mozda sam pogresio za 5Mhz gore dole. I kada pricamo o tome sto vam ne rade alarmi, zasto imate smetnje u slici ako ste blizu tih baznih stanica, to je sve zbog toga sto se Orion Telekom bahato ponasa i zloupotrebljava poziciju u kojoj se nalazi ,a nema ko da mu stane na put. Ratel koji je odgovoran za to , u smislu da moze da posalje ovlascene firme koje proveravaju ta zracenja ,salje firme koje daju izvestaje koji su pozitivni po Orion , a na slikama merenja se vidi da su izasli iz zadatih frekvencija potpuno.To vam kazem zato sto imam izvestaj u ruci koji NAM JE DALA JEDNA OD TIH FIRMI jer smo se zalili na baznu stanicu koja je neposredno pored nase zgrade.
U NASOJ ZGRADI POSTOJE SMETNJE NA TV APARATIMA (HORIZONTALNE LINIJE PREKO SVIH SLIKA), NA RADIO APARATIMA SE CUJE PISTANJE , A ALARMI NE RADE U KRAJU.PRICAMO O DUBROVACKOJ 22 NA KOJOJ SE NALAZI BAZNA STANICA KOJA OZBILJNO ZRACI. U medjuvremeno saznajemo da se Orion Telekom nema gradjevinske dozvole za te bazne stanice jer se poziva na neke clanove zakona po kojima on ima pravo da postavlja bazne stanice,apriori gde mu se prohte bez da se utvde da li te lokacije zadovoljavaju odredjene gradjevinske uslove.
Obzirom da “ORION TELEKOM” ne poseduje građevinsku dozvolu, Odeljenje za građevinsku inspekciju opštine ‘’Stari Grad’’ je donelo Rešenje VIII-02/13 Broj. 354-260/10 od 30.09.2010. god., kao i Zaključak o dozvoli izvršenja o uklanjanju bazne stanice u Dubrovačkoj ulici br. 22. u Beogradu od 28.10.2010. god. IAKO ŽALBA NE ODLAŽE IZVRŠENJE, DO DANAŠNJEG DANA ANTENE NISU UKLONJENE !!!
JOS JEDAN KOMENTAR OKO MERENJA SIGNALA:
Tehničke smetnje su kod stanara nase zgrade i okolnih zgrada su izazvale sumnju da zračenje bazne stanice na zgradi u Dubrovačkoj ulici br. 22 prelazi dozvoljene granice, te smo u jednom od stanova izvršili merenje elektro -magnetnog polja.

Nakon ovoga smo se obratili sledećim nadležnim institucijama :
1. Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja (20.08.2010.)
2. R.A.T.E.L-u (20.08.2010.)
3. Opštini ”STARI GRAD”,Odeljenju Građevinske inspekcije (20.08.2010.)
4. Sekretarijatu za inspekcijske poslove Grada Beograda (24.08.2010.)
5. Ministarstvu zdravlja (24.08.2010.)
Dana 09.09.2010.god. RATEL šalje firmu “IRITEL”, koja vrši merenje nejonizujućih zraka u stanu br. 35 na IX spratu u Pančićevoj ulici.
Dana 07.10.2010. god. dobijamo odgovor da smo po utvrđenim vrednostima u propisanim granicama, a da će tehničkim pregledom, koji će predstavljati zvanični dokument, biti utvrđeni svi parametri.
DO DANAS IH NISMO DOBILI !!!
To se donekle dešava i sa Gradskim Sekretarijatom za inspekcijske poslove. Oni vas prime, saslušaju, daju nalog “VATROGAS”- u, koji izvrši merenje elektro-magnetnog polja, ali uz prisustvo dva radnika firme Orion čiji se signal testira.
Postoje tri ovlascene firme koje imaju pravo da mere signale i daju svoje misljenje. Lako se dalo predvideti da ce Orion Telekom smanjiti signal kada ljudi dodju da mere te signale i zato sam zamolio komsije da prethodnu noc fotografisu tv ekran gde se vide te horizontalne linije koje je prekrivaju sliku na svim kanalima.*

Kada su dosli ujutru,prvo su smanjili signal,(imamo slike kad su se pojavili na krovu) i zatim su dosli kod komsija. Samo da se pogresno ne shvati ,signal se smanjuje iz njihovog centra tako sto su ih pozvali i rekli im tacno koji je to sektor tj.antena da ne bude zabune. Na tom krovu ih ima tri ,pokrivaju po 120 stepeni svaka.
Kada su dosli, naravno nije bilo linija na tv i pocelo je merenje. Kasnio sam desetak minuta i vec je raspakovana oprema za merenje kad sam usao. Predstavio sam se i kao komsija,upoznao gospodu iz Oriona i ljude koji su dosli ovlasceni da mere signale iz "Vatrogasa". Pocinje merenje i jacina signala koji je na ekranu je 16mV/m. Na primedbu da mozemo da odemo i na neku livadu van grada i da cemo dobiti iste rezultate jer su smanjili signale, na pocetku niko nije reagovao. Pokazali smo im slike od sinoc, rekli imamo smetnje i kako ih nismo zvali bez razloga i da bi jedino bilo ok ,ako bi pozvali svoje iz Orion Telekoma da pojacaju signal na nivo kada su na tv-u smetnje. Posle zvanja svojih kolega podignut je nivo signala na nivo od 41mV/m . Sa slike koju su nam poslali u izvestaju se vidi stub korisnog signala na 426mhz i i smetnje koje emituju po celom opsegu koji ide od 400mhz do 450mhz(plus ,minus 5mhz). Jedna bitna stvar i pri ovom signalu nije bilo smetnji na tv.
Zatim odlaze do drugog stana u zgradi koji je takodje trazio merenje , a u medjuvremenu se kod nas pojavljuju smetnje na ekranu. Trazimo da ponove merenje i sad dobijamo drugi rezultat,koji u elaboratu koji smo dobili kao izvestaj ne postoji jer bi se tu videlo sta u stvari radi Orion. To sam slikao sa njihovog laptopa jer sam to ocekivao. Opisacu u jednoj recenici: Na 64mV/M SE VIDI JEDNA siroka belA strafta tj.kao da si belinu korisnog signala razvukao od 400mhz na 450mhz()plus, minus 5mhz). Sve ispunjeno potpuno. Bela siroka strafta. Tako da sad znate da umesto korisnog signala za koji imaju dozvolu, emituju smetnje za ostale uredjaje, pa se ne zanosite puno da ce raditi ostali uredjaji poput alarma za kola koji rade na 433Mhz..
U tom momentu je na ekranu pisalo da je signal jacine 64mV/m...Ovo nemamo nigde u elaboratu koji je poslat nama na uvid od strane Vatrogas-a iz N.Sada...

I za vasu informaciju , dozvoljeno zracenje je 11V/m po nasem zakonu sto je grubo 200 puta vece od njihovog izmerenog ,tako da ne zelim da znam kako bi izgledalo kada bi nam to stvarno i pustili. Morali bi samo da se vrtimo oko svoje ose da ne bi zagoreli.
Rezime: Obzirom da smo se zalili na velicinu zracenja , izvestaj koji je napisan je pokrio Orion ,ali u kojoj zemlji bi se desilo da se ne obrati paznja na osnovno,a to je odstupanje od frekvencije koj ti je data...

Trenutno je ova drzava nemocna da vam omoguci da Vam alarmi koji imaju neku standardnu frekvenciju 433MHZ normalno rade.
ORION TELEKOM: Ozbiljna veza= Ozbiljno zraci.




* (Da pojasnim,to sto prekrivaju sliku na svim kanalima nije zbog toga sto je signal Oriona toliko sirok pa ide od 105Mhz sa S kanalima do 855mhz gde se emituje 69 kanal koliki je opseg TV frekvencija u kablovskoj .Razlog je jaka smetnja koja je u delu iza tjunera, uz poremecenu ARP posle medjufrekvenrog pojacivaca napravila poremeceni signal slike 38,9Mhz ciji je manifestacija na ekranu takva. Posto je izdvojeni signal slike isti za sve kanale* 38,9MHz i pri tom je sad uvek poremecen,slika je na svim kanalima sa linijama)
 
Nazad
Vrh Dno