Šta je novo?

Orion Telekom

Hvala ljudi, videcu da nadjem neki da funkcionise normalno.

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka
 
Zna li neko koja serija laptopova podrzava 5G mrezu, tj od koje godine su otprilike poceli da podrzavaju?
 
Ja imam dva laptopa sa 6th gen intelom i na njima radi, to je neka 2016a rekao bih.. Verovatno i ranije..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
I ja sam mislio da je tu negde od 2015te pocelo sa sa tim.
A da li bilo koji novi laptop koji sad kupis podrzava 5G, pa i neki jeftiniji modeli ili ne mora da znaci?

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka
 
Da li je neko uspeo da kontroliše onaj smartbox za TV uz pomoć IR blasters mobilnog telefona?
Kod mene se to zove Android TV SmartBox M6CW.
 
I ja sam mislio da je tu negde od 2015te pocelo sa sa tim.
A da li bilo koji novi laptop koji sad kupis podrzava 5G, pa i neki jeftiniji modeli ili ne mora da znaci?

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka
Verovatno podrzava, ali uvek mozes da proveris koji je wifi adapter unutra :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ja mislim da 90% novijih podrzavaju. U firmi koristimo samo Lenovo Thinkpad kao sluzbene racunare, pa za njih sa sigurnoscu mogu da kazem da svaki od T430 pa na ovamo ka 2020-oj podrzava - T430, T440, T540, T450, T460, T470, T480, T490, naravno u svim varijantama - bez slova u oznaci modela, sa slovom s i sa slovom p (prva cifra u oznaci modela je velicina ekrana, druga cifra je godina kad je model izasao, npr. T430 je nepunih 14" izasao 2013.)
Sto kaze shomi: pogledas sta ti se svidja, pa onda pogledas specifikaciju da li podrzava ili ne.
Btw, to nema nikakve veze sa 5G mrezom, to je 5GHz WiFi ;)
 
Znam da nema, ja to samo skraceno tako pisem [emoji6]
Hvala ti.

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka
 
Crce Orion, Novi Beograd. Jel' to kod svih ili je samo kod mene?
 
Bezanija radi

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Znaci, nesto je lokalnog tipa. Nece da uspostavi PPP konekciju, cekam radni dan da prijavim kvar posto gospoda ne rade vikendom.
 
Jel ima nekoga da je uzeo onu njihovu pripejd optiku da nam kaže utiske i kako sve funkcioniše.
 
Ja sam uzeo prepaid optiku bez UO, 16.06.2020. dakle imam još 3 dana "gratis" meseca.

Evo kako izgleda sam ugovor:

Orion_ugovor_prepaid.png

Sama procedura je sledeća:

01) prijava telefonom. Ostavljanju se lični podaci, kontakt telefon i mail adresa
02) na mail ti pošalju predračun za "set up". Podaci za uplatnicu kako da uplatiš.
03) Kad prođe uplata zovu te ponovo i potvrđuješ podatke koje su već imali. Samo dodatno me je ta devojka pitala da li je u pitanju stan ili kuća.
04) Zove te neko da se dogovorite oko terminala da dođu da uvode optički kabl
05) Dođu odrade, nazovu telefonom nekog da aktivira ONT i to je to. Ti koji ti uvode kabl ti donose i ugovor da potpišeš i oni ga i odnose.

Dakle suština je da se prvo plaćaju troškovi i dok ne proknjiže uplatu nema ni dogovaranja termina, tj ničega nema. Takođe kod mene je bio problem i taj iako sam i telefonskim putem kad sam se prijaviljivao (gde smo se "dogovorili" da u mailu u kojem mi šalje predračun mi pošalje i popunjen primerak ugovora) i posle u NEKOLIKO mailova ponavljao isti zahtev da mi dostave primerak ugovora da vidim na šta se obavezujem PRE nego što platim za "set up" ugovor nisam dobio i nisam video dok nisam platio taksu za priključenje /"set up" tj tek nekoliko dana posle toga i nekoliko mailova gde tražim istu stvar. Pošto se to oteglo na više od nedelju dana ipak sam ja "popustio" i uplatio set up bez da sam video kako izgleda ugovor. Al ajd eto video sam ga barem pre nego što su me zvali da dogovorimo termin za uvođenje kabla u kuću.

Dakle ja sam se prijavio 04.06. (a obrati pažnju da na ugovoru piše 05.06., što je datum kad su mi poslali predračun na mail), uplatio taksu 07.06. a primerak ugovora dobio na mail tek u subotu 13.06. (posle X mailova od 05.06. pa na svakih par dana :D ).

15.06. su me zvali za termin uvođenja, 16.06. pre podne su došli u uveli.
Ugovor koji su mi doneli na potpis 16.06. je naravno imao datum 05.06. ali su me uveravali da 30 dana "gratis" teče od momenta kad je usluga aktivirana. I evo prođe 05.07. a meni net radi i dalje... dakle nisu slagali :D


Dalja avantura i mail prepiske i otvaranje "tiketa" na Korisnička zona portalu su usledile zbog toga što na ugovoru piše korisnično ime i orion mail adresa a ne piše password/lozinka a na Moj Orion portalu naravno da nema ni procedura za registraciju naloga niti ima "zaboravljenja lozinka" procedura za reset. Tako da sam morao da pravim tiket da mi pošalju/ generišu password. I da, password ne može da bude duži od 9 karaktera :D :D

Bez password ajd što nemaš pristup Orion webmail nego što nemaš ni pristup ni jednom ni drugom portalu za plaćanje sledećeg meseca kad istekne ovaj "gratis". Na temu web mail-a ne može da se koristi ta glavna lozinka za login/autorizaciju na mail server već treba da kreiraš alternativnu lozinku samo za mail na Moj Orion portalu. I mail serveri im izgleda ne podržvaju SSL/TLS :D :D

Na temu plaćanja sledećeg meseca... na raspolaganju su ti:

1) https://prodavnica.oriontelekom.rs/
2) https://predracun.oriontelekom.rs/

#1 je za online plaćanje putem platnih kartica (biraš uslugu i koliko meseci/koliko "paketa" pa te preusmeri na Intesa sistem za plaćanje). #2 je stranica na kojoj možeš da generišeš podatke za popunjavanje uplatnice ili e-banking plaćanje.

Ove informacije kako se usluga plaća ne dobijaš u momentu potpisivanja ugovora niti se spominju na stranici gde reklamiraju prepaid pakete nego tek nekih 5 dana pred istek "gratis" meseca ti stiže SMS na kontakt telefon odnosno mail na čini mi se Orion mail adresu. U tom obaveštenju budu linkovi koji vode ka oba načina plaćanja. Potvrde o uplati kad se uradi preko "prodavnica" definitivno stižu na Orion mail adresu vezanu za to korisničko ime a ne na kontakt mail :D


Što se drugih detalja vezano za prepaid varijantu ugovora tiče bitna napomena je da iako je prepaid nemaš slobodu menjanja brzine kako ti se ćefne koji mesec (tipa 3 meseca plaćaš 500 Mbps, pa jedan mesec 1 Gbps, pa 2 meseca plaćaš 200 Mbps...). Da bi promenio brzinu neta moraš novi ugovor da sklapaš (i verovatno ponovo platiš taksu za uvođenje ??? iako već imaš i ONT i uveden kabl :D ovaj deo sa taksom ne znam da li je tačan, a deo da mora novi ugovor jeste to sam pitao i to mi je rečeno ). Sloboda se svodi na to da možeš da preskačeš mesece i ne plaćaš uslugu neko vreme... Kao što piše u ugovoru ako ne platiš ni jednom u periodu od 24 meseca ugovor se automatski raskida.
Takođe bitna stvar je da nisi zveknut na CG-NAT.

Jedan zabavan detalj, oni te pretplate za prepaid optiku interno vode kao "P_WIFI_G_500_BEFREE" :D
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Dalja avantura i mail prepiske i otvaranje "tiketa" na Korisnička zona portalu su usledile zbog toga što na ugovoru piše korisnično ime i orion mail adresa a ne piše password/lozinka a na Moj Orion portalu naravno da nema ni procedura za registraciju naloga niti ima "zaboravljenja lozinka" procedura za reset. Tako da sam morao da pravim tiket da mi pošalju/ generišu password. I da, password ne može da bude duži od 9 karaktera :D :D

Skroz tacno. Ja sam ih zvao telefonom u fazonu "ili sam glup ili na vasem sajtu nema da se registruje account", i onda nisam mogao da verujem kad je riba pocela preko telefona da mi diktira lozinke u 21. veku, dok ih ja zapisujem na parce artije :D
 
Ja ih više ne zovem telefonom jer "kvalitet" razgovora je ka da se sagovornik nalazi na dnu bunara... Sva komunikacija nakon prijave za uvođenje neta nam se odvija u pisanoj formi kroz tikete na Korisnička zona. Brzo smo taj tiket za lozinku rešili.

Zabavno mi je bilo to što na eracun.rs stranici ima "zaboravljena lozinka" link i dalje ti traži korisničko ime (koje imaš na ugovoru) i JMBG i nakon toga ti dozvoli da promeniš lozinku... I nakon promene to prihvata samo za eracun.rs login a na svim ostalim Orion portalima ne prihvata taj login set :D :D

Al ok, nadam se na neće biti potrebe da stupamo u kontakt onako često kao u prvih 15-ak dana od uvođenja :)
 
Mozes da promenis lozinku za Moj Orion iz Android aplikacije Moj Orion. Upravo to uradih i logujem se novom lizinkom i na Moj Orion iz browser-a (ocekivao sam majke mi da ce tu prihvatiti staru :D ). Ostaje veliki minus za max 9 karaktera i to samo slova i brojevi.
Na eracun ne mogu da se ulogujem ni sa starom ni novom lozinkom. Nema veze, to me ni ne interesuje.
 
Lol, naravno da sam promenio lozinku čim sam uspešno pristupio nalogu.

Za eracun možeš sam da resetuješ lozinku. Ja sam eracun stranicu gledao dok nisam znao informaciju kako ću da platim sledeći mesec... jer kao prepaid korisnik nemam papirne račune da mi šalju :p
 
Lol, naravno da sam promenio lozinku čim sam uspešno pristupio nalogu.

Za eracun možeš sam da resetuješ lozinku. Ja sam eracun stranicu gledao dok nisam znao informaciju kako ću da platim sledeći mesec... jer kao prepaid korisnik nemam papirne račune da mi šalju :p
A šta si dobio od opreme, jel se to nešto dodatno plaća ili je u pitanju “iznajmljivanje”?
Jesi li zadovoljan kvalitetom interneta a najviše me zanima kako ti radi WIFI i koje brzine postižeš putem wifi-ja.
Ja sam mislio da uzmem ovaj paket od 1 gb za 2500 din jer sad posti plaćam za 100 mb više od toga ali bih ga koristio iskljucivo preko wifi-ja jer ne bih razvlačio kablove opet po stanu. Zato me najviše i interesuje koje se brzine postižu na wifi da ne bude sutra da od 1gbs na wifi imam 50mbs.
 
Ako misliš da koristiš isključivo preko WiFi onda džabe uzimaš bilo šta preko 200 Mbps i samo bacaš pare.
I naravno da će da bude 50 Mbps ako koristiš 2.4 GHz WiFi sa 20 MHz bandwidth + uređaj (mobilni, laptop...) koji ima samo jednu antenu / koji ne podržava MIMO.
Tj ni 50 nećeš imati ako je oko tebe džungla drugih WiFi signala.

To šta ja izvlačim preko WiFi tebi ne znači ništa jer ne živiš u istim uslovima ;) Ja sam na selu a ti si u gradu u zgradi...

Mene lično zab*ole ona stvar za brzinu preko WiFi... žalio sam se na "domet" signala jer je na Eltex stvarno tragi-komičan WiFi.

Za opremu ne plaćaš nikakve dodatne troškove, dobijaš ONT na korišćenje kad raskineš ugovor vraćaš ga njima i to je to. Dakle ta jednokratna taksa za "uvođenje" i nakon toga tih 1000 / 1500 / 2500 din mesečno, nema nikakvih dodatnih troškova.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Drugari jel i vama sija crveno lampica za net na eltex ruteru, optika je u pitanju? Sve radi ok, ali me cudi da sija crveno a sve ostalo zeleno.
 
Ne bi trebalo da sija. Ako je u pitanju PON alarm zovi podrsku, iako radi sve ok.
 
Auu sunce mu žarko , kako beše IP adresa za pristup ruteru (Huawei) ?

Edit:
Našao .
 
Poslednja izmena:
Tast obnovio ugovor sa opticki net na 2 godine sa Orionom :mad:
NIje dobio nikav popust a u zgradu mu uveli optiku od Telekoma.
Da li moze da raskine ugovor sa Orionom?
Znam da se svi ciganisu oko raskida i da izmisljaju kojekakve takse za uvodjenje i sl kako bi te odbili od raskida ali ovde mozda moze bez nekih dodatnih troskova s obzirom da je obnovio ugovor.
U Telekomu moze da dobije bar 6 meseci za 1 rsd pa sto da ne ako moze.
 
Ako je obnovio ne može ništa bez penala

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Trebalo bi da može, pogledaj detaljno ugovor šta piše, plaća dodatno za ono što je dobio popust potpisivanjem ugovora. Dakle ako je redovna cena 5000, a zbog ugovora 2000, plaća dodatno 3000 za broj meseci koliko je proteklo od potpisivanja i to je to. Naknadu za uvođenje koja njima stoji 20.000 mislim da ne mogu da mu naplate jer je to obavio u prvom ugovoru.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Mislim da je kolega daxyco u pravu. Ako nije dobio nikakav popust može da raskine bez penala jer prakticno nije naneo nikakvu štetu Orionu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tast obnovio ugovor sa opticki net na 2 godine sa Orionom :mad:
NIje dobio nikav popust a u zgradu mu uveli optiku od Telekoma.
Da li moze da raskine ugovor sa Orionom?
Znam da se svi ciganisu oko raskida i da izmisljaju kojekakve takse za uvodjenje i sl kako bi te odbili od raskida ali ovde mozda moze bez nekih dodatnih troskova s obzirom da je obnovio ugovor.
U Telekomu moze da dobije bar 6 meseci za 1 rsd pa sto da ne ako moze.


Koja je cena Optike kod Telekoma, da li je jeftinije od Oriona?


poz.
 
Naravno da nije jeftinije kod Telekoma.

https://mts.rs/Privatni/Internet/Kucni-internet/Net-paketi

Brzine od 200 pa na dalje su naravno samo preko optičke mreže.
Telekom baš dere sa cenom intenet only ugovora za optiku a ni Box2 nije naročito bolja situacija tj tek sa Box4 + svi ti dž meseci dolaziš na teritoriju poštene & pristojne cene.

Vidiš i sam na tom linku da je 200/40 (= 3.399 din) u Telekom skuplje nego 1000/100 ( =3.199 din) u Orion.
Plus u Telekomu ne možeš da uzmeš samo optički net već moraš i fixni telefon da platiš (tako da dodaj još +660 din za fixni).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno