Šta je novo?

Orion Telekom

Ja drzim 14cm fan na mom elexu da bi vukao 900+

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ovo za kerner intrusion je normalna stvar imam ih i ja oun log, port skeneri rade *mjau**mjau**mjau*, ma samo kad bi ripo bio bi najsrecniji

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ne bi stan da mi zapali...cimacu ih jos mozda im dosadnim? [emoji1787]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
odi do njih u Nehruovu, bolje nego telefonom. A i lepo je vreme za setnju.
Ja ne volim kad mi se nesto greje, koiiko god da je to nekome normalno, pa iskljucujem kad ne koristim. Sada bas i nemam uredjaje koji se pregrevaju, ali bilo ih je.
 
Nemoj se cimati, mogu oni i prvorođenče da ti traže, ali te Zakon o elektronskim komunikacijama štiti da možeš da raskineš ugovor ako dođe do jednostrane promene ugovorenih stavki (cene). Tih 60k je stavljeno da bi se "mimoišla" ona odredba prevremenog raskida ugovora i deo o isplati razlike u ceni akcijske i neakcijske cene, pa tu vrdaju i stavljaju tu cenu za setup tj. priključivanje.
Bez obzira na to, ako dignu cenu, možeš da raskineš ugovor bez ikakvog plaćanja penala.

Iz Zakona...

Izmena uslova ugovora

Član 107

Operator je dužan da pretplatnika, najmanje mesec dana unapred, obavesti na pogodan način o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao i pravu pretplatnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen.

Pretplatnik ima pravo da, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima.

Agencija može propisati sadržaj obaveštenja iz ovog člana.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, s druge strane, nigde im nisi potpisao da su oni radove na priključenju izvršili, imaš stari ugovor sa njima kao dokaz da si već ranije bio priključen tako da oni nisu izveli nikakve nove radove... Opušteno, bmne mogu ti ništa.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Izvinjavam se, moze li mi neko reci koje su brzine neta na Orionu, vidim da ima DL 100, 200, 1000Mbps ali ne vidim koliki je UL ?

Da li i koliko postuju ovih 200 i 1000, da li mnogo smanjuju brzine i koliko od prilike, kako DL tako i UL?
 
Piše sve, samo su malo sakrili: klikneš na "?" ikonicu pored texta "Najpouzdaniji kućni Internet" i vidiš detalje.
1:10 je odnos download-a i upload-a na optičkim paketima:
50/5, 100/10, 200/20 i 1000/100. 500 Mbps na postpaid je zvanično dostupno samo u sklopu Trio/Triple/Trojka paketa, a ranije je bilo i 300 Mbps u Duo ili Trio ne sećam se više.
 
Nažalost zakon štiti operatere, korisnici su postali ovce za šišanje. Operateri obaveštenje o promeni cene stavljaju na svoje sajtove (jer je to njima pogodno), ako ne gledaš svaki dan njihove sajtove nećeš ni videti obaveštenje o promeni cene, a kada prođe mesec dana a ti se ne izjasniš da li želiš da raskinete ugovor, u ugovoru stoji da se to automatski računa da si saglasan sa promenom cene. Posle toga, ako želite da raskinete ugovor na možete bez penala.

Tako sam ja prošao sa Orionom. Jednog dana mi stigao račun veći za 300din. Odmah ih nazovem da vidim zašto je veći račun, i onda mi jedna teta objasni da su oni postavili obaveštenje, a da je moja dužnost bila da se u tih mesec dana izjasni. Pošto se ja naravno nisam izjasnio automatski sam pristao na izmenu cene tj ugovorne obaveze.
U tih mesec dana su me svake nedelje zvali da mi ponude novi paket jer sam bio pred kraj ugovorne obaveze, ali me nikada nisu nazvali da me obaveste o promeni cene, jer ih zakon štiti u tome. Poenta priče je da sam zadnja tri meseca plaćao 300 din više, posle toga sam im rekao doviđenja.

Da bi korisnik bio zaštićen zakonom, u njemu treba da piše da je operater dužan da obavesti korisnika pismenim putem, a ne kako operateru najviše odgovara.

Sent from my OnePlus 7T using Tapatalk
 
Pisao sam ovde da sam insistirao da mi vrate staru cenu paketa nakon povećanja, i vratili su mi, na dve lokacije imam ugovor i na obe su smanjili cenu. Nije sve tako crno belo.

Inače optički net radi super, namestio sam na Hass da radio svaki sat vremena speedtest i uglavnom se vrti oko 195, paket je 200. Upload je baš zakucan na 20. Još jedna stvar, RPi je ograničen na 250mbs.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Jel još nekom trenutno ovako "dobro" radi download ka Telenor i MTS BG serverima na speedtest.net?


Screenshot_2020-09-17-20-33-24-699_com.sonelli.juicessh~2.jpg

Ovo da od 20h kad je "navala" bude 270-350 od "500" je postalo normala prethodnih par nedelja, ali ovih 20 Mbps prema nekim destinacijama to su već neki novi momenti...


@daxyco: (Moj) RPi 4 ima pravi gigabit ethernet a ne "Gigabit" over USB 2.0 bus kao RPi 3b+.
 
Poslednja izmena:
Kod mene sve ok. Wi-fi, 2 sobe od rutera i ide mi film na netflix
cce8f0f53dadfb9edb9c97213b84b913.jpg
 
Da li je neko imao poziv neke Orion službe sa broja 065/3227...? Danas sam video propušten poziv i kada sam ga ubacio u Viber piše Orion naplata? Do sada su mi svi njihovi pozivi bili sa onog njihovo 011 41... broja. Na broj se niko ne javlja a i nemam neplaćenih računa.
 
navalili ovih dana sa reklamama.. nekako i da shvatim sto mi zatrpavaju postansko sanduce, mada je i to pokvarenjastvo, ali prekjuce dolazim kuci i ceka me u vrata zadenut prospekt sbb-a. Juce isto u vratima prospekt oriona.. I ne znam kako od tog bezobrazluka da se odbranim jer stvarno nema smisla da mi to stoji danima na vratima kada nisam kod kuce. Raj za lopove koji operisu po stanovima. A isto rade i oni sto raznose pizze.
Valjda misle da sto vise dosadjuju narodu, da ce vise zaraditi. Pa da li to znaci da i mi njima mozemo da dosadjujemo nasim problemima ?
 
Jel zna neko jel ima orion optike u Gospodar Jevremovoj na dorcolu ?
 
Kako to da je Net plus 200/20 Mb/s uz ugovor na 24 meseca 1899 - 20% eventualni popust ~1520, a prepaid 500/10 Mb/s ~1583 din? Sta sam prevideo? Hvala!
 
Hvala

@Sixz dodaj cenu prikljucenja na to plus neverujem da ostace ova cena jer nerealno da bude jeftinije bez ugovorne obaveze nego sa ugovorom ko zna kod njih sve je moguce :D
 
@cole85 To je sa cenom povezivanja. :) Cak taj paket od 500 Mb/s i nema u ponudi sa ugovorom. Verovatno ce da bude korigovanje cena u nekom trenutku...
 
Hvala

@Sixz dodaj cenu prikljucenja na to plus neverujem da ostace ova cena jer nerealno da bude jeftinije bez ugovorne obaveze nego sa ugovorom ko zna kod njih sve je moguce :D

Proveri ti ipak jos negde. Velika ulica, nemam pojma mozda kod Makedonske ambasade se nudi nesto drugo. Uglavnom u delu gde sam ja, nema.
 
Znaci ova provala oblaka je danas zbog Oriona, otisao da platim racun u poslovnicu i pitao za zamenu uredjaja Elex za Huawei jer mi se pregreva vec neko vreme Elex, u rok od 1h bili su kod mene sa novim Huawei uredjajem.....ja prosto ne mogu da verujem....:D
 
Poslednja izmena:
Ok. Kao sto rekosmo, na Huawei HG8245Q2 postoje tri login account-a sa default kredencijalima (ceo info u prethodnom postu). Ne promeniti default login je security issue i mnogo je glupo sto je ovde odradjeno da se password moze promeniti iz web interfejsa samo za root account, a to isto nije moguce iz web interfejsa za telecomadmin account. Ovo je verovatno zato sto je u konfiguracionom fajlu za telecomadmin account setovan flag ModifyPasswordFlag="0" . Sve ovo je po meni mnogo glupo od samog Huawei-ja, jer neko malo napredniji ce da iscacka sve ovo, ali sta je sa obicnim korisnicima koji se ne razumeju - proizvodjac ih ostavlja sa default loginom za vjeki vjekov. Elem, sve i ako skinemo konfiguracioni fajl, promenimo ModifyPasswordFlag="0" > ModifyPasswordFlag="1", opet nece moci da se promeni password za telecomadmin usera jer ce se flag prilikom upload-a konfiguracionog fajla opet vratiti na 0 (bar su to bila moja zapazanja). Pasword je u konfiguracionom fajlu hash naravno (enkriptovan), pa nije moguce direktno ukucati novi password u fajl. Na YT postoji tutorijal kako promeniti password direktno u conf fajlu. Video se zove "How to change telecomadmin password on Huawei ONT" i konkretno se izvodi na @shamanNS-ovom HG8546M (sreca za njega :D ), ali ako pogledam password hash u videu i password hash u mom conf fajlu, oni izgledaju totalno drugacije, sto implicira da se kod mene na HG8245Q2 koristi drugi algoritam za enkripciju, a ja ne znam koji i mrzi me i da trazim :D

Sta sam ja uradio:

Skinuo sam conf fajl sa rutera



Otvorio u text editoru i fokusirao se na sledece linije:

Kod:
<UserInterface>
<X_HW_CLITelnetAccess Access="1" TelnetPort="23"/>
<X_HW_WebSslInfo Enable="0" CertPassword="$2g,1XCwB95U-<4@0FzBf:_0U|S2C/]G;OS<Fb`x(X$"/>
<X_HW_CLIUserInfo NumberOfInstances="1">
<X_HW_CLIUserInfoInstance InstanceID="1" Username="root" Userpassword="$2]>y%Jx8$kJ8RPj,K$MI88;m~"\)~A-nL\;;Zzhjdalkjflemvnkjjtijgoijoigt;Zv)Kpu=<=mDqT4hqq#,H,Sg!>6<ZSz<GKS,2)K&R!U!*Q6LYH$" UserGroup="" ModifyPWDFlag="0" EncryptMode="2" Salt="e6ed164101e39a682ea116f7"/>
</X_HW_CLIUserInfo>
<X_HW_WebUserInfo NumberOfInstances="2">
<X_HW_WebUserInfoInstance InstanceID="1" UserName="root" Password="$2-X`7>}r#5Jk\Q2BpQG`WJ:X!X^)>D*OP~V%'wGs>H`O*NjhdkjhfkdskfkjdlfjlkdS8*RF&"5)`&Pl"!5T4NiI^|C{<@+zEK1LIO.$" UserLevel="1" Enable="1" ModifyPasswordFlag="1" PassMode="2" Alias="cpe-1" Salt="b473bfcaba93fd1605607b31"/>
<X_HW_WebUserInfoInstance InstanceID="2" UserName="telecomadmin" Password="$2)M[V/aMV;~&_>hjgdshfodhofoj8;}5I:BY>fK5$'U;/BjvnEC@N27iaDBY(Bjs+usm7&VfQ@1=kXOKR5UN&_[uIR)uHR.%Xs2E$" UserLevel="0" Enable="1" ModifyPasswordFlag="0" PassMode="2" Alias="cpe-2"/>
</X_HW_WebUserInfo>
</UserInterface>

Prva linija gde se spominje Username="root" su login podaci za telnet access
Druga linija gde se spominje Username="root" su login podaci za web login, user root
Jedina linija gde se spominje Username="telecomadmin" su login podaci za web login, user telecomadmin

Prva stvar, promenio sam username na sva tri mesta da budu moji i unikatni
Druga stvar kopirao sam hash passworda od root user-a i paste-ovao ga kao hash password-a za telecomadmin user-a. Ovime sam dobio razlicite (nove) usernames za default-ne web login account-e (root i telecomadmin) i isti password za oba, ali je moj i unikatan - NIJE DEFAULT.
Telnet, velika misterija, koristi neke druge algoritme za enkripciju password-a, a opet ne znam koje. Ako promenim samo username u liniji sa podacima za telnet access, a password hash ne diram, mogu da se ulogujem telnetom sa novim username-om i default password-om admin. Takodje, ne mogu vise da se ulogujem sa default root:admin, sto je pokazatelj damenjam pravu liniju. Na kraju sam zavrsio tako sto sam samo "izbrljavio" hash telnet password-a, tako da sad ni sam ne znam koji je, ali ni ne treba mi jer ne koristim telnet, a bitno je da nije default.

Nakon svega ovoga, sacuvati editovani .xml i upload-ovati konfiguraciju na ruter:



:D:D Eto, mozda, ali samo mozda, nekom bude od pomoci :D:D

E, jos jedna stvar: sva tri password hash-a u paste-ovanom kodu gore sam jos dodatno "izbrljavio" ovde kad sam ih paste, hocu da kazem nisu originalni hash-evi od default password-a.

Ovaj post je zlata vredan!
 
Znaci ova provala oblaka je danas zbog Oriona, otisao da platim racun u poslovnicu i pitao za zamenu uredjaja Elex za Huawei jer mi se pregreva vec neko vreme Elex, u rok od 1h bili su kod mene sa novim Huawei uredjajem.....ja prosto ne mogu da verujem....:D
gpon huawei jeste bolji od eltex-a, ali mu je mnogo slab domet na wifi. Provajderi se drze jevrejske himere - kupi jeftino, prodaj skupo.
 
Verovatno da je bilo ali me intresuju sadašnja iskustva korisnika

šta znači
starter 10-50 mbit dl bez informacije o UL bryini
standard 20-100 mbit DL bez informacije o UL bryini
plus 30-200 mbit DL bey infromacije o UL bryini

na sva pitanja preko interneta kažu mi da "zovem telefonom"
internet provajder bey internet podrške

ja sam malo stariji poluslepi čika i dosadilo mi je da već decenijama razgovarm sa priučenim majmunima u "call centrima" koji ne razumeju ni šta sam ih pitao
 
Poslednja izmena:
gpon huawei jeste bolji od eltex-a, ali mu je mnogo slab domet na wifi. Provajderi se drze jevrejske himere - kupi jeftino, prodaj skupo.
Ne može da bude gore od elexa veruj mi wi fi i ako bi radio domet je 1 zid za 5g a 2,4 ni do wc

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno