Šta je novo?

Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga (FAQ u II postu)

^ Sve znam, ali govorili su ljudi iz NOPS-a baš i za obuću i deklaracije za "suvo vreme", a o tome je bilo neposredno priče. ;)
 
Било би много лакше то увести кад многи купци овде не би то злоупотребљавали - плански куповали, користили месецима и онда враћали...
У овом трговинском ланцу у Америци се свака роба може вратити у року од две године БЕЗ ОБЈАШЊЕЊА икаквог:
Walmart.com
И тамо свакако има пар % злоупотребе, али нема 35% као што би рецимо било код нас ;) што наравно никако не би могло да опстане.
 
Poslednja izmena:
У овом трговинском ланцу у Америци се свака роба може вратити у року од две године БЕЗ ОБЈАШЊЕЊА икаквог:
Walmart.com

To, naprosto, nije tačno.
 
То је тачно 100%, једном сам лично вратио нешто после неколико дана што ми се није свидело и нико ме није питао за разлог. А чуо и од наших тамо који су били потпуно „у том систему" (нама страном и чудном, посебно до пре 10-ак година).
 
Poslednja izmena:
Ma da, lovačke priče. Evo Wallmartov Return Policy ovde. Ni za jednu vrstu proizvoda rok za vraćanje nije duži od 90 dana.
 
Ja sam takodje kacio jedan američki račun gde lepo piše da se sve može vratiti ukoliko se poseduje originalna ambalaža uz minimalni odbitak od 25%

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Не знам сада како је, 2007. је било годину дана. (две у неком другом ланцу са алатима...)
У Србији би било довољно и три дана, да неки узму најбоље одело за свадбу, па га после врате ;)
 
Ja sam takodje kacio jedan američki račun gde lepo piše da se sve može vratiti ukoliko se poseduje originalna ambalaža uz minimalni odbitak od 25%

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ни цента одбитка није било, нити је амбалажа била икакав услов.
 
A šta rade sa tim stvarima što im vrate?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Вероватно прво процене у каквом је стању, да ли може ићи опет као ново или као refurbished или ће бити „колатерална штета". Refurbished је поново фабрички дорађено, обрађено, поправљено, офарбано и има добру цену и људи купују и као и за second hand се не стиде да узму, као што је то овде често случај, у богатој Србији ;)
 
Poslednja izmena:
Drzite se teme, tema nije USA i Walmart, vec Srbija i srpski trgovci i pruzaoci usluga.
 
PROPAO POKUŠAJ MTS-A DA NAPLATI UGOVORNU KAZNU

Obratio nam se potrošač V.M. iz Srbobrana sa prigovorom na račun MTS-a na ime obračunate ugovorne kazne za prevremeni raskid ugovora.

Naime, potrošač je sa MTS-om zaključio ugovor na 12 meseci. Nezadovoljan kvalitetom pružene usluge, zahtevao je prevremeni raskid ugovora nakon samo jednog dana od potpisivanja ugovora.

Trgovac je prihvatio zahtev potrošača za prevremeni raskid, ali je i ispostavio račun sa obračunatom ugovornom kaznom, za ceo obračunski period od 12 meseci.

U postupku posredovanja, pravni tim je opomenuo trgovca da je ugovoranje kazne na novčane obaveze zabranjeno zakonom i da je u obavezi da obračuna stvaran iznos troškova u skladu sa pruženom uslugom, na šta je trgovac i pristao.

Ovom prilikom obaveštavamo potrošače da je u toku više postupaka koji imaju za cilj da ukinu protivzakonitu praksu pojednih operatora telekomunikacionih usluga. Ugovaranje kazne za prevremeni raskid ugovora, i generalno obračunavanje nesrazmernih troškova, nije u skladu sa osnovnim načelima ugovornog prava po kojima se prilikom raskida ugovora može naplatiti samo pružena usluga. Svaka strana dužna je da vrati samo ono što je dala na ime ispunjenja ugovora.

http://potrosac.info/novosti/1318-propao-pokusaj-mts-a-da-naplati-ugovornu-kaznu
 
Morali su prvo dobro da ga iscimaju pa tek da rese problem.
Ja sam imao isto problem sa Samsung telefonom koji je ispadao iz mreze,cak su u servisu uocili prvi put problem,i zamenili mi telefon,ali problem je ostao isti i kod zamenjenog telefona i onda naprasno kao nisu mogli da uoce problem,pa maltretiranje sa Samsung podrskom do besvesti,pa ni moj snimak tog problema nisu zeleli da prihvate.
Bezobrazluk svetskih razmera.
Na kraju pravda je zadovoljena tako sto se sve vratilo na nacin da mi nisu odgovorili na reklamaciju u roku od 8 dana,pa su morali da mi vrate novac.Naravno,trzisnoj inspekciji je sve prijavljeno.
 
Prvi Centar za zaštitu potrošača u Srbiji, Potrošači će svakodnevno moći da prijavljuju probleme na besplatan telefon 0800-103-104

This number is dead as a doornail.
Hteo sam čisto da proverim o čemu se radi.
 
To znači da ako sam potpisao na primer dve godine za Neo 2 paket i plaćam 1000 umesto 1700 i posle 10 meseci rešim da raskinem ugovor, moram da im platim 10*700=7000 din?
Pretpostavljam da ovo ne važi ako sam uzeo telefon, ili mogu da platim punu cenu koštanja telefona u trenutku potpisivanja ugovora (ili razliku ako sam već nešto platio u međuvremenu pod uslovom da nije koštao 1 din) i onda sam slobodan?
 
Sta sad ovo znaci, da mozes da raskines ugovor sa operaterom kad god zelis, potpisao ugovor na 2 god uzeo telefon za dinar, prodao ga za 100 evra. I tako potpisujem i raskidam u nedogled ?
Jedino mi ima smisla da ako sam uzeo tel platim njegovu "punu maloprodajnu cenu telefona bez ugovora" ili razliku do pune cene ako sam dao odredjenu svotu novca.
 
Poslednja izmena:
Pa podrazumeva se da je telefon za dinar (ili sa popustom) deo povlastice ugovora. Raskid znaci da je potrebno doplatiti do punog iznosa tog telefona.
I da, ako je neko koristio popust na pretplatu i raskinuo, morace da doplati svaki mesec do njegove pune cene.

Ovo je sve lepo i moze spreciti kompanije da nas maltretiraju, ali i dalje imaju mogucnost da zaobidju ovaj sistem. Dovoljno je da im sve usluge budu na konstantnoj akciji od 50%. Dignu cene, zveknu akciju pa ti raskidaj koliko hoces
 
Sta sad ovo znaci, da mozes da raskines ugovor sa operaterom kad god zelis, potpisao ugovor na 2 god uzeo telefon za dinar, prodao ga za 100 evra. I tako potpisujem i raskidam u nedogled ?
Jedino mi ima smisla da ako sam uzeo tel platim njegovu "punu maloprodajnu cenu telefona bez ugovora" ili razliku do pune cene ako sam dao odredjenu svotu novca.

Da,ali si onda duzan da doplatis one popuste koje nisi placao do trenutka raskida ugovora.
Ne znam samo koja je varijanta sa uzimanjem telefona.
 
Pa ako u ugovoru pise koja je puna cena a koja uz odr. paket na 24/36 meseci onda mora doplata razlike. Ako toga nema, onda je otplaceno i moze da se raskida...
 
Evo bas sada gledam da VIP nema jasno naznacenu maloprodajnu cenu, ima maloprodajnu ali uz registrovan pripejd broj a kao sto znamo pripejd nema veze sa post pejdom, tako da bi sad mogao svako ko placa punu cenu paketa bez popusta a platio u kesu punu cenu telefona za taj paket mogao bi da raskine ugovor.
MTS ima maloprodajnu cenu, Telenor nisam gledao.
 
Sto se tice MTS-a i ostalih.
cc58fa7c52f8c2c32636155bc43cab82.jpg
 

Nema više penala za raskid ugovora sa operaterima
Ministarstvo trgovine donelo rešenje kojim se nalaže promena uslova poslovanja, pa korisnici više neće morati da plaćaju pretplate do isteka ugovorne obaveze.

Ostatak na: https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=07&dd=10&nav_id=1417168
 
U članu 11 Telenorovih novih opštih uslova koji važe od sutra (11.07.2018.) ništa novo:

https://www.telenor.rs/sr/o-telenoru/o-nama/podaci-o-kompaniji/opsti-uslovi

https://www.telenor.rs/static/file/opstiuslovi_2018.pdf

"Ukoliko pretplatnik raskine ili uzrokuje raskid pretplatničkog ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen, pretplatnik se obavezuje da Telenoru isplati naknadu štete zbog prevremenog raskida ugovora.
Naknada štete iz prethodnog stava utvrđuje se u iznosu koji odgovara zbiru svih preostalih mesečnih pretplata počev od raskida pretplatničkog ugovora do isteka inicijalno ugovorenog obaveznog trajanja pretplatničkog odnosa za izabrani tarifni paket."
 
Ako je to ostalo onda to znači da nisu ni oni ništa prihvatili.
 
Nazad
Vrh Dno