Šta je novo?

Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga (FAQ u II postu)

214532_dinar_f.jpg


OVO JE NAJPRLJAVIJI TRIK MOBILNIH OPERATERA U SRBIJI! Telefoni za 1 dinar NE POSTOJE, to je velika prevara potrošača!

Da je tako, najbolje ilustruje akcija VIP-a gde je pretplata, ako uzimate telefon za dinar, skuplja od 700, pa sve do 1.900 dinara mesečno nego da ste isti taj paket uzeli bez uređaja. Ništa bolja situacija nije ni u "Telenoru"
Mobilni telefoni "za dinar" ili samo nekoliko hiljada koje vam nude operateri ne postoje i reč je o jednoj velikoj obmani! Zapravo, kroz redovnu pretplatu vi te telefone uredno otplatite po komercijalnoj ceni a da toga niste ni svesni. Kako zapravo funkcioniše čitavo kolo obmane, najbolje ilustruje primer koji nudi kompanija VIP kroz svoje NEO tarife, a koje se agresivno promovišu kroz sva sredstva informisanja.

Naši potrošači moraju da nauče da žive u vremenu kada druga strana ne bira sredstva kako da dođe do zarade i visokog profita
Petar Bogosavljević, Pokreta za zaštitu potrošača


Primera radi, NEO 2 tarifa (neograničeni minuti i 2 gigabajta interneta) reklamira se po ceni od 999 dinara. Međutim, ako želite da uzmete neki mobilni uređaj za dinar, automatski ta pretplata je 1.699 dinara. Ako to pomnožimo sa 24 meseca, koliko traje ugovorna obaveza, dolazimo do dodatnih 16.700 dinara, koliko otprilike u prodavnici i koštaju telefoni koji vam se nude "za dinar". Što je telefon bolji, doplata raste. Ako, na primer, odaberete sledeću, skuplju NEO 4 tarifu, sa uređajem ona košta 1.000 dinara više nego bez njega. Dakle, telefon koji vam se uz NEO 4 nudi za dinar plaćate još 24.000 dinara. Sledeća viša tarifa znači cifru od 38.400 dinara, a najskuplja 45.600.

ŠOKANTNO! SVAKI PETI MOBILNI TELEFON JE FALSIFIKAT! Proverite da li je i vaš među njima!
Ništa bolja situacija nije ni i u "Telenoru". Na primer, paket "total 2" bez uređaja je 600 dinara jeftiniji nego kada uzmete neki od telefona koje vam nude od 1 dinara, pa naviše. Najveća razlika je kod "premijum" paketa, gde je razlika između ponude sa uređajem ili bez njega čak 3.500 dinara na mesečnom nivou, odnosno za čitavu ugovornu obavezu od 24 meseca je 84.000 dinara. To je zapravo udeo u ceni telefona koji vam operateri prodaju navodno za dinar ili nekoliko hiljada.

Ako uz paket kupite i telefon, ne možete da raskinete ugovor
Nenad Bumbić naglašava da odluka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, po kojoj su mobilni operateri VIP i "Telenor" dužni da raskinu ugovor na inicijativu potrošača, ne važi ukoliko ste uz paket kupili i telefon.
- Potrošači moraju biti svesni da ukoliko kupe telefon uz ugovor, onda taj isti ugovor neće moći tako lako da raskinu, jer su uz njega dobili telefon. Iznos koji kupci moraju da plate za telefon biće toliki da im se ne isplati da raskinu ugovor. To je još jedna preporuka zašto odvojeno treba da se kupuju mobilni telefoni i tarifni paketi - kaže Bumbić i napominje da udruženje na čijem je čelu najviše zahteva koji se tiču pokvarenih telefona ima upravo za VIP.

Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević ističe da operateri obmanjuje potrošače netačnim reklamama i savetuje ih da ne kupuju na "prvu loptu", već da se prvo raspitaju šta je povoljnije.

- Naši potrošači moraju da nauče da žive u vremenu kada druga strana ne bira sredstva kako da dođe do zarade i visokog profita. Kupci moraju da nauče kako da ne veruju na reč trgovcima, već moraju unapred o svemu da se raspitaju. Tek tada će znati da će ga taj telefon, iako se reklamira za dinar, koštati mnogo više. Operateri ovakvim reklamiranjem obmanjuju i dovode potrošače u zabludu da će kupiti telefon za dinar, a zapravo će ga koštati skuplje nego da je na primer u VIP-u uzeo samo pretplatu, a telefon kupio za gotov novac na drugom mestu - kaze Bogosavljević.

Sa njim je saglasan i predsednik udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić. On savetuje kupce da ne nasedaju na trikove, jer telefoni koje nude za dinar zapravo koštaju mnogo više.

Zakon
Zakon zabranjuje "vezanu kupovinu", odnosno trgovac ne sme da uz tarifni paket nudi telefon za dinar, ukoliko taj telefon za iste pare ne može da se kupi bez paketa
Nenad Bumbić, Zaštita potrošača


- Potrošačima uvek ispadne jeftinije da odvojeno kupe telefon i tarifni paket! Savetujem kupce da ne nasedaju na reklame u kojima ih navlače da kupe telefon za samo jedan dinar, jer nisu istinite. Jedan isti tarifni paket je skuplji ukoliko kupujete telefon uz njega, tako da mobilni telefon ne može da košta samo jedan dinar. Kada pomnožite 24 meseca, kolika je ugovorna obaveza, sa razlikom u ceni tarifnih paketa sa uređajem i bez njega, dobijete sasvim dovoljno novca za kupovinu tog istog telefona. To je klasična prevara i takvim oglašavanjem VIP navodi svoje potrošače na pogrešne ekonomske odluke koje drastično utiču na vaš novčanik - upozorava Bumbić i dodaje da krši i Zakon o zaštiti potrošača nudeći telefone za dinar.

VIP OSIGURANJE JE ŽESTOKO DRANJE! Primamljiva ponuda mobilnog operatera i osiguravajuće kuće JE OZBILJNA NAVLAKUŠA!
- I ne samo to, operateri krše Zakon o zaštiti potrošača. Ovaj zakon zabranjuje "vezanu kupovinu", odnosno trgovac ne sme da uz tarifni paket nudi telefon za dinar, ukoliko taj telefon za iste pare ne može da se kupi bez paketa. Može li kupac da uđe u neku od VIP ili "Telenor" radnji, kupi samo telefon i da ga plati jedan dinar? Ne može! Tako da oni uopšte ne bi smeli tako da se reklamiraju - jasan je Bumbić.

214533_03a_iff.jpg

Telefoni koje prodaju za dinar već korišćeni?!
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije čak tvrde da mobilni operateri prodaju, uz pakete, telefone za jedan dinar koji su sumnjivog porekla i nemoguće im je ući u trag. U ovoj organizaciji, komentarišući sumnje pojedinih građana da su mobilni telefoni koji se prodaju za jedan dinar već korišćeni i reparirani, kažu da ti telefoni možda stvarno i vrede jedan dinar, ali da nije samo to problem.
- Možda stvarno vrede samo jedan dinar i nemaju nikakvo pravo da naplaćuju bilo šta više od jednog dinara - kažu u NOPS-u i upozoravaju da je tim telefonima nemoguće ući u trag i da za neke od njih nema ni rezervnih delova, niti je čak moguće za njih dobiti zamenski telefon u slučaju kvara.


- Svesni smo da se godišnje gube milioni evra u sivoj zoni, ali to ne opravdava mobilne operatere da takve telefone prodaju nama. Potrošači koji žele da izbegnu sivu zonu odlaze u legalne prodavnice, kod mobilnih operatera, a sačeka ih ono od čega su pobegli želeći da ne kupuju od bilo koga, da ne kupuju u sivoj zoni, po prodavnicama koje nisu za to registrovane ili na pijacama - navode u NOPS-u.

https://informer.rs/vesti/zastitnik...foni-1-dinar-postoje-velika-prevara-potrosaca
 
Poslednja izmena:
Prednosti i mane kupovine telefona preko operatera su na forumu 'prežvakane' dovoljno puta, nema baš nikakve potrebe za ovako šokantnim primerom iz lokalnog fekal-informatora.
 
Svaki peti telefon falsifikat :D

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Da li je uvoznik u obavezi da organizuje da oni ili servis imaju rezerne delove za uređaj koji uvoze?
 
Da li je uvoznik u obavezi da organizuje da oni ili servis imaju rezerne delove za uređaj koji uvoze?

jesu. Moraju da maju podrsku 7 godina nakon prodaje uredjaja, sto znaci 7 godina nakon poslednje prodaje, ali minimum otkad si kupio.
Ovo te generalno ne stiti puno jer uvek mogu da ti kazu da deo kosta vise nego nov uredjaj, ali ipak moraju nesto da ponude.
 
Ignorisali su me bili preko kontakt forme na sajtu. Zvao telefonom, majali me levo desno i na kraju su mi navodno poslali deo poštom. Videćemo već danas/sutra da li će da stigne.
 
jesu. Moraju da maju podrsku 7 godina nakon prodaje uredjaja, sto znaci 7 godina nakon poslednje prodaje, ali minimum otkad si kupio.
Ovo te generalno ne stiti puno jer uvek mogu da ti kazu da deo kosta vise nego nov uredjaj, ali ipak moraju nesto da ponude.

Bilo nekada...

Servisi i uvoznici ne moraju da imaju rezervne delove, ne moraju ništa da ponude i nemaju obavezu da popravljaju uređaje koje je PRODAVAC prodao.
 
Poslednja izmena:
Strasne kazne

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Evo jedno moje iskustvo sa Telenorom.
2017 sam uzeo Colpad Modena (E502) koji je radio sve do mesec dana pred istek ugovorne obaveze u zamenu dobijem LG K10 (2017) i dve godine garancije.
Ugovor sam raskinuo cim je istekao i presao u drugu mrezu.
Taj LG sam dao sestri a ja sam uzeo nesto drugo naravno za divno cudo i taj rikne sam od sebe ujutru kad je ustala telefon vise nereaguje.
Odnesemo ga mi u telenor posto je pod garancijom i kazu da ce javiti i salju ti oni meni poruku da ce da mi zamene za novi uredjaj.
Posle par dana zove me radnica i ponudi ti ona meni par telefona i ja od svih ostalih odaberem Huawei Y6 2019 ovi ostali nisu vredni pominjanja.
Reko ok odem do poslovnice da uzmem uredjaj sa tim sto sam vec bio spreman da im kazem da mi nedaju novu garanciju jer mi je vec malo glupo.
Kad meni ce sluzbenica nemozete vi dobiti taj telefon nemam za sta da ti vezem 500 din kad nemate ugovornu obavezu i ponudi ti meni ona za 1 din neki Alcatel HD.
Naravno da nisam prihvatio reko videcu kod nadleznih organa koja su moja prava.
Verujte mi ljudi bio u Trzisnoj zvao zastitu potrosaca i svi mi kazu da ih tuzim.
Imam dokaz poruke i snimljen razgovor sa sluzbenicom kao i papir da je LG poslat na servis.
Interesuje me da li se isplati cimati po sudovima ili otici i uzeti taj brlog Alcatel?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Evo jedno moje iskustvo sa Telenorom.
2017 sam uzeo Colpad Modena (E502) koji je radio sve do mesec dana pred istek ugovorne obaveze u zamenu dobijem LG K10 (2017) i dve godine garancije.
Ugovor sam raskinuo cim je istekao i presao u drugu mrezu.
Taj LG sam dao sestri a ja sam uzeo nesto drugo naravno za divno cudo i taj rikne sam od sebe ujutru kad je ustala telefon vise nereaguje.
Odnesemo ga mi u telenor posto je pod garancijom i kazu da ce javiti i salju ti oni meni poruku da ce da mi zamene za novi uredjaj.
Posle par dana zove me radnica i ponudi ti ona meni par telefona i ja od svih ostalih odaberem Huawei Y6 2019 ovi ostali nisu vredni pominjanja.
Reko ok odem do poslovnice da uzmem uredjaj sa tim sto sam vec bio spreman da im kazem da mi nedaju novu garanciju jer mi je vec malo glupo.
Kad meni ce sluzbenica nemozete vi dobiti taj telefon nemam za sta da ti vezem 500 din kad nemate ugovornu obavezu i ponudi ti meni ona za 1 din neki Alcatel HD.
Naravno da nisam prihvatio reko videcu kod nadleznih organa koja su moja prava.
Verujte mi ljudi bio u Trzisnoj zvao zastitu potrosaca i svi mi kazu da ih tuzim.
Imam dokaz poruke i snimljen razgovor sa sluzbenicom kao i papir da je LG poslat na servis.
Interesuje me da li se isplati cimati po sudovima ili otici i uzeti taj brlog Alcatel?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Ako su te savetovali da ih tuzis to i uradi.
 
Šalji mejl ili zovi glavnog u tom servisu, opiši situaciju i svoja prava (kako bi videli da si upoznat), zamoli mirnim tonom putem da to reše po zakonu mirnim putem ili ćeš biti prinuđen da angažuješ advokata.

Verujem da će ovo rešiti problem. Ako ne bude tako, tek onda angažuj advokata.
 
Trazi broj regionalnog sefa iliti mendzera, objasni sta kako i trebalo bi da ti resi.
Nije radnica kriva jer je sistem takav da ne moze izdati telefon a da ga ne veze uz neku obavezu ali menadzer moze da odradi bez problema.
Been there, done that...

...über rimini 7
 
Ok hvala vam svima.
Javljam ishod.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Poslao sledeći mejl CEPS-u i U.P. Efektiva:

--------

Poštovani,

Želim da Vam skrenem pažnju da sva tri mobilna operatora u Srbiji krše ZZP (odredbe člana 3 "Potrošač ne može da se odrekne prava utvrđenih ovim zakonom." i člana 28 "Potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu, odnosno izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga i dodatnih troškova").

https://www.vipmobile.rs/documents/rs/uslovi_koriscenja_vip_online_prodavnice.pdf

Korisnik nema pravo na odustanak od Ugovora/Aneksa ako je pružanje usluge započeto
na osnovu izričite prethodne saglasnosti Korisnika, i ako usluga iz Ugovora/Aneksa uz
potvrdu Korisnika da zna da gubi pravo na odustanak, u potpunosti bude izvršena
odnosno ukoliko je u roku ostavljenom za odustanak od ugovora otpečatio Proizvod koji
sadrži računarski softver.

(Vip mobile)

https://www.telenor.rs/static/file/opsti_uslovi_jul2018.pdf

da Korisnik fizičko lice koji ima status potrošača u smislu Zakona o zaštiti potrošača nema
16
pravo na odustanak od ugovora/aneksa ako je pružanje usluge započeto na osnovu prethodne
izričite saglasnosti Korisnika pre isteka roka za odustanak, (uz potvrdu Korisnika da zna da gubi
pravo na odustanak), ako je usluga iz aneksa/ugovora u potpunosti izvršena, odnosno ukoliko je
u roku ostavljenom za odustanak od ugovora otpečatio Proizvod koji sadrži računarski softver;

(Telenor)

Telekom Srbija ima identičnu odrebu u ugovoru, ali se kopija ne može pronaći u elektronskom obliku, već se dobija u pošiljci pri poručivanju uređaja / ugovora iz online prodavnice.

Operatori odbijaju raskid ugovora zaključenog na daljinu / van poslovnih prostorija, pozivajući se na ugovorne odredbe, međutim, ZZP navodi da "Odredbe ugovora koje direktno ili indirektno uskraćuju ili ograničavaju prava potrošača koja proizilaze iz ovog zakona ništave su.".

Operator savetuje korisnika da pokrene tužbu protiv operatora, ukoliko korisnik smatra da operator ne posluje u skladu sa ZZP. Ovakav postupak operatora predstavlja nepoštenu poslovnu praksu, jer se operator oslanja na činjenicu da većina korisnika nema vremena / novca / znanja da tuži operatora, a u slučaju manjine, gde dođe do tužbe, operator odobrava raskid ugovora, čime se oslobađa tužbe, a korisnik mora da pokrije troškove i izgubljeno vreme.

Operator se ograđuje od svake naknade štete korisniku, usled čega korisnik ne može da zahteva naknadu štete, čime je operator stavljen u nepravičnu poziciju gde "može da radi šta hoće bez posledica".

Hvala unapred,
 
Operator se ograđuje od svake naknade štete korisniku, usled čega korisnik ne može da zahteva naknadu štete
Ne ide mi da shvatim na koji način izbegavaju nadoknadu štete (koja može da se dokaže). Možeš li da objasniš?
 
Ograđuju se od skoro svih mogućnosti dokazive naknade štete, npr. izmakla dobit. Takođe pogledaj rečenicu iznad te.
 
Ala si ga objasnio...

Pročitao sam sve i prvo sam hteo da citiram tu rečenicu iznad. I dalje nije jasno iz napisanoga kako započeta tužba, ukoliko sadrži i zahtev za nadoknadu dokazive štete, može da se prekine jednostranom akcijom, kao i to da "prekidom tužbe" troškovi tužbe ostaju pokretaču?
Jesam laik, ali kada je započet parnični proces, mora da postoji presuda, kako god se on završi? Žabla na presudu (ili njen deo) u pogledu troškova i sl?

Evo, ja ću da se ogradim od svih troškova koje sam načinio nekome. Puj, pike - ne važi se...
 
Kad se podnese preko sajta u elektronskoj formi prituzba RATEL-u na rad kablovskog operatera i dobije se pdf file sa prijavom i onaj "broj" pod kojim je zavedeno, tada je sve predato i zavedeno, nisam nista preskocio niti zaboravio i usledice neki odgovor, kad tad...?
 
Iako je proslo 52 dana od kada sam podneo zalbu na racun u MTS-u, nikakav odgovor nisam dobio, iako ovo stoji na sajtu https://mts.rs/Poslovni/Korisnicka-...i-je-rok-za-resavanje-prigovora-na-racun.html .
Nazvao sam danas call centar i receno mi je da su kolege u guzvi jer je bilo problema sa mrezom i da cu doci kad-tad na red jer idu redom. Kada sam pitao kome dalje da se zalim, operater mi je rekao da uvek mogu da podnesem tuzbu protiv njih.
Ugovor mi je istekao.

Koje su mi uopste opcije?
Ozbiljno se razmisljam da jednostavno prestanem da koristim broj, a oni neka me tuze.
Znam da mogu da platim sve racune i prebacim broj kod drugog operatera, ali to ne zelim da uradim.
 
Poslednja izmena:
Moze li mala pomoc? Da li neko 100% zna odgovor.
Kada se posalje mob. telefon na reklamaciju (6 dana nakon kupovine rikne touch) i kao potrosac, odbijem popravku i zahtevam zamenu uredjaja, da li imam pravo po zakonu da zahtevam NOV neotpakovan uredjaj ili mogu da mi posalju iz servisa neki drugi, koriscen, popravljan ali ispravan? Kao to je to, zamenili smo uredjaj ispravnim.
Mislim, ako nisam pristao da popravljaju moj, naravno da necu prihvatiti neki deseti vec popravljen. Ne znam da li postoji tu neka "rupa" u zakonu ili imam sva prava da trazim apsolutno nov telefon.
Hvala
 
Novo ili pare. Nikakva popravka ili korišćene kršine.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Moze li mala pomoc? Da li neko 100% zna odgovor.
Kada se posalje mob. telefon na reklamaciju (6 dana nakon kupovine rikne touch) i kao potrosac, odbijem popravku i zahtevam zamenu uredjaja, da li imam pravo po zakonu da zahtevam NOV neotpakovan uredjaj ili mogu da mi posalju iz servisa neki drugi, koriscen, popravljan ali ispravan? Kao to je to, zamenili smo uredjaj ispravnim.
Mislim, ako nisam pristao da popravljaju moj, naravno da necu prihvatiti neki deseti vec popravljen. Ne znam da li postoji tu neka "rupa" u zakonu ili imam sva prava da trazim apsolutno nov telefon.
Hvala

Apsolutno imas pravo da trazis nov.
 
Trazih na temi ali ne nadjoh, da li postoji neki vremenski rok kada moze da se raskine potpisan ugovor sa mobilnim provajedrom? Tipa potpisete sa mtsom na 2 godine i nakon 2 nedelje otkazete iz x razloga, bez placanja penala? Mislim da sam cuo za takav neki zakon ali se ne sjecam da li je to bilo u Srbiji ili negdje drugo.

Konkretno u mom slucaju, trenutno cekam da uvedem optiku i predjem na box 4, potpisao sam za prenos broja u njihov postpaid, ali dok cekam optiku i novi ugovor imacu paket bez vremenske obaveze, preporucili su mi da potpisem ugovor kada se zavrsi prenos broja, koji je duplo manji, da ne bih placao punu cijenu dok cekam, pa onda kad ga dodam u box 4 to je to. Ja se sve nesto plasim da me ne zeznu pa od optike ili box4 ne bude nista a oni mene zakljucaju na 2 god (jer su me vec nesto zavlacili prosle godine) najbolje bi bilo da to ne potpisujem al s druge strane ne znam da li cu ih cekat mjesec dana ili duze a isto mi se tako ne placa pun iznos tog trenutnog paketa.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno