Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

to se racuna na robu koja je kupljena pre 1.1.2011 kako sam ja shvatio, a posle toga sve je 15 dana.....
 
ljudi, da vam odmah kazem, pored ljudi sa foruma, dosta su mi pomogli ljudi iz servisa za zastitu potrosaca.... njihov broj je 0800 103 104 besplatan je i ljudi ce da Vam pomognu.... ;)
 
Garancija dve godine, u roku od 6 meseci zamena a u roku od 15 dana rešavanje garancije:

http://www.retailserbia.com/20080313112/zakoni-i-propisi/srbija-zakon-zastita-potrosaca.html

http://www.parlament.rs/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=278&t=Z

Nisam pravnik ali mislim da nijedan trogovac nema pravo na tu varijantu stara roba u roku od 45 dana jer se postavlja pitanje na osnovu čega

Niste dobro čitali, ni ja nisam pravnik ali sam jasno video da je obaveza prodavca da ODGOVORI na žalbu u roku od 15 dana, a ne da reši u roku od 15 dana:

"Član 58.
Potrošač može da izjavi reklamaciju trgovcu, radi ostvarivanja svojih prava iz člana 54, odnosno člana 56. ovog zakona.
Trgovac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od prijema reklamacije, odgovori potrošaču, sa izjašnjenjem o podnetom zahtevu i predlogom njegovog rešavanja.
"

medjutim, samo izvršenje usluge je podložno "primerenom roku":

"Član 68.
...Ako rok izvršenja usluge nije ugovoren, trgovac je dužan da uslugu izvrši u primerenom roku koji je potreban za izvršenje slične usluge.
Trgovac nije odgovoran za docnju koja nastane potrošačevom krivicom."
 
MSI
CX600X
Kupljen u Pakom-u,Novi Sad

E da izlozim i ja moj problem pa da me posavjetujete sta da radim.
Kupio sam 2009-te godine MSI laptop i radio je normalno godinu dana i onda je poceo da zeza.Prestao je da daje sliku na monitor.Povezao sam ga na externi monitor i sve je radilo ok i tu skontam da mi je monitor riknuo no posto je jos u garanciji odlucio sam da ga posaljem da ga srede.Tih dana nisam imao vremena posto je bilo oko nove godine i nisam ga ni poslao.I tako ja nisam palio laptop jedno mjesec dana i kad je sve oko nove godine,Bozica i ostalih praznika proslo uzmem da ga upalim cisto da odradim backup podataka prije nego ga reklamiram i imam sta i da vidim,monitor radi!Sta sad kontam ko zna sta mu je bilo ajd valjda je sad dobar i radice.Medjutim tako je radio neko vrijeme i onda ponovo nema slike na monitoru.Poslije toga ga pustim par dana da vidim dal ce ponovo doci sebi i nakon sto nije davao znake zivota pozovem msi podrsku da se sa njima dogovorim da im ga posaljem na reklamaciju i dogovorimo detalje kad ce doci kurir i super.Kontam za 15-ak dana ce srediti i da mogu da se vratim normali.
Dan kad je trebao kurir da dodje opet ga upalim i monitor radi!Znaci nesto se glupavi samo tako ali kontam sredice ga u servisu.Medjutim sta se desava poslije je tek misterija i totalno sam se pokajao sto sam ga i slao na garanciju!Kao prvo iz servisa mi se nisu javljali 10-ak dana a i kad su mi se javili kad sam pitao zasto me nisu ranije kontaktirali rekose da nisu radili zbog praznika,bilo je to u vrijeme Vaskrsa.Ajd kontam nisu radili,neka valjda ce sad za koji dan da mi srede laptop i da budem miran.A i tad kad su me zvali pitali me samo u cemu je problem sa uredjajem iako su mi prije slanja trazili da im na papiru napisem koji je problem i ubacim u kutiju sa laptopom.Od tog momenta ponovo me nisu zvali 10 dana i ja nazovem njih da vidim sta se desava i kazu mi da ce me zvati za dan,dva jer serviser nije tu!?Kad me je serviser nazvao ja sam totalno ostao bez teksta.Kaze mi lik da mi je laptop zaliven nekom tecnoscu i da nesto nije u redu sa plocom,da cu morati da je mijenjam,o mom trosku naravno.Tu ja podivljam!Trebalo mi je minut da se saberem.Posaljem laptop fizicki savrsen,na izgled se ne razlikuje u odnosu na prvi dan kupovine a on mi tu prica o nekom polivanju tastature tecnoscu!I ni u jednom momentu ne spominje problem sa monitorom!Tu se ja popicim sa njim samo tako_On se drzi svoje price a ja svoje!Na kraju mi kaze da ce me nazvati za par dana pa da ja razmislim sta cu i kako cu.Tu vise ni sam nisam znao sta da radim.Dal da ih tuzim a i ako ih tuzim kako sad da dokazem da su mi oni zalili laptop ili sta su mu vec radili.
Opet prolazi 10-ak dana i zovu me iz servisa da vide sta i kako cu da radim sa laptopom tj sta sam odlucio.Ali ovaj put imaju novu pricu.Sad nije otisla ploca vec tastatura ne radi,tj. samo jedna polovina iste.I traze mi 50e plus pdv za zamjenu!Zalivena je kolom i to je to.Na moju opasku da to nije moje dijelo da i me ne interesuje ko je to uradio dal on ili neko od kolega ili mozda neko od kurira on ima samo da kaze kako on ne pije kolu vec dvije godine!E da i rece mi da moze da posalje laptop trzisnoj inspekciji,kao oni ce da utvrdjuju ko je tu kriv ili sta god.Tu sam ga pitao a sta se desava sa monitorom kaze da radi bez problema.Pitam ga a kako kod mene malo radi malo ne radi a on ce na to da moze da ga ostavi par dana i da ga istestira.Od tad se nismo culi.
Eto sad mi vi recite sta ja tu mogu da uradim ako mogu ista!Sad gledam racun od kurirske sluzbe da vidim kad sam poslao laptop i stoji datum 21.04.2011.
 
Poslednja izmena:
Uh imadoh i ja jednu reklamaciju u pomenutoj firmi (i poslednju sigurno) za jednu didza-bidzu (flash) i resena je u rekordnom roku- mesec dana:d
a po zakonu bi trebali da u roku od 15 dana odgovore na reklamaciju ustanove sta je u pitanju i da li moze da se servisira roba, pa zatim ukoliko se kupac slozi da se u primerenom roku obavi popravka. U tvom slucaju oni, koliko sam razumeo, nisu odgovorili u roku i jos te zavlace sa nekim drugim kvarom koji su konstatovali mnogo kasnije.

Znaci najbolje da se ti prvi obratis nadleznim organima (inspekciji valjda) i da izneses situaciju. U krajnjem slucaju(izgleda da je doslo do toga) da podneses prijavu.
 
Poslednja izmena:
Zovi kancelariju MSI,imas na forumu temu o njihovom servisu i u temi jedno vrlo lepo pismo njihovog menadzera za Balkan....bas me zanima sta ima da kaze na ovo...
 
Da ti skratim pretragu :

"Svi koji misle da imaju bilo kakav problem sa servisnim centrom koji MSI angazuje, mogu slobodno da se sa opisom svojih problema licno nama obrate na email adressu [email protected] – nagalsavam da je taj mail citan sa nase strane svakodnevno. Ukoliko imate problem koji ne mozete da resite “normalnim putem” zelimo da vidimo OPIS citavog vaseg problema, uz naravno serijski i servisni broj, vase ime i prezime. I sto je mozda najvaznije, dokaz kupovine na teritoriji srbije ili lokalni garantni list, - ostavite nam vas kontakt telefon i mi cemo se ispred MSI-ja UVEK potruditi da u najkracem mogucem roku zajednicki sa vama resimo problem. Ljudi koje se nasilnicki ponasaju prema nama i koriste vulgarnosti iz bilo kog razloga, nece imati razumevanje sa nase strane.

......


MI smo kao firma pred sebe postavili velike i veoma ambiciozne ciljeve kao sto je “servis u roku od 72 radna sata” koji ponovo pominjem jer je sve veoma detaljno objasnjeno u garantnom listu – i OPET vise nudi nego sto bilo koji zakon u ovoj drzavi to propisuje. Time smo sami postavili jasna pravila sa kojima vi kao kupac MSI proizvoda imate apsolutna prava. Takodje, mi i dalje nudimo pick up & return service kroz citavu Srbiju.

Sa postovanjem,

Dragan Milanovic
General Manager
MSI Balkan doo"

Ovo bi trebalo da ide u neki sticky i da svako po ovakvom iskustvu sa servisom MSI računara kontaktira Balkan office MSI i ovde javi kakav je odgovor dobio!

(telefon gdin nije ostavio jer:
Telefon nase kancelarije na zalost ne mogu ostaviti ovde, iz prostog razloga da “rekla kazala” ne bi nadjacala cinjenicno stanje stvari – da se ponovo ne bi iznosile neistine kako su “oni nama preko telefona rekli ovo ili ono”. ,
tj. da ti valjda sutra ne bi nešto slagao :p )
 
Iskreno sumljam da ce ti MSI office pomoci bilo sta.Ajde da pricamo realno.Da je MSI firma u kojoj sam ja glavni i da se neko tako zali meni sigurno bi pokusao do kraja da teret prebacim na musteriju.Mislim to je logican splet okolnosti u zemlji Srbiju.99% firmi ce prvo gledati na sve nacine da se izvuce pa posle tek da snosi neke posledice.Ne samo MSI nego svi.

E sad druga strana medalje.Iskreno nije mi jasno zasto bi neko ako je zeznuo nesto rekao da treba da se menja ploca znajuci da musterija to nije uradila?Mislim ja da napravim tako nesto ja bi gledao na sve nacine da kupim tastaturu negde i da je zamenim da niko ne primeti.Jer pazite ljudi tastatura kosta 40 evra u radnji da je uzmes a na crno ili preko nekih sema verovatno moze i manje.

E sad sto bi neko ulazio u toliki rizik zbog 40 evra?Da me neko ne shvati pogresno ne kazem da je maric lazov niti da iznosi neistine.Nego iskreno mislim da je to samo pokusaj da se covek izvacari tj da mu se uzme za nesto sto nije pokvareno.Jer njemu je notebook u garanciji.Oni mogu da mu kazu da je grom udario u laptop i da zato ne radi.Ko ce njih da proverava?Kako njih da proveravaju?

Mislim koja trzisna inspekcija...........Sta kao lik iz trzisne zna sta je neko uradio........Zna da ali u zemlji snova jedino....Zato je i rekao idi tamo pa proverite.Jer zna da oni tek nemaju veze sa zivotom.Iskreno ne znam sta pametno da ti kazem.Kad bi rekao odustani ne bi bio fer jer ja licno ne bi odustao nikad i borio bi se do zadnje kapi krvi.Ali pored borbe mislim da neces na zalost postici nista....

Jedino mozes da ides na cinjenicu da ti nisu odma rekli da je fizicko ostecen laptop i da si ti kriv.Ali i pored toga da kazes oni mogu reci"Pa mi smo vrsili testiranje ali nakon testiranja smo ustanovili kad smo otvorili laptop da je korisnik prosuo kolu".Bila je ista prica na jos foruma o bukvalno istim problemima ali sa drugim servisima(mislim da je bio toshiba servis u Sarajevu) i na kraju nije uspeo da korisnik dobije bitku.Tako da ne verujem u pozitivan ishod medjutim bori se do kraja.Bolje idi u trzisnu i konsultuj se sa servisom potrosaca.Mail mozes slati MSI cisto da vidimo mi se foruma sta ce ti reci.Ali iskreno nema sile da ce ti uvaziti reklamaciju na servis...
 
Pozdrav svima, moj prvi post na ovom forumu.

Naime, imam laptop Toshiba Satellite L 305-S5955, koji je radio i radi bez nekih vecih problema i bagova. Ali, veceras sam imao jedan cudan problem, srecom kratkotrajan. Naime, stojeci sam ga otvorio i pristisnuo power dugme i otisao u kupatilo, cuo sam da je dignuo sistem jer se cula ona melodija (Inace WIN 7 imam), kad ono dodjoh do laptopa, kad ono umesto radne povrsine, pojavilo se nista, odnosno jos gore, neka cudna boja, recimo siva i nista se ne dogadja. Mene uhvatila panika, pritisnuo sam power dugme na par sekundi, onda je monitor zacrnio, pa sam ga onda opet pritisnuo par sekundi i onda se otvorio prozor na kome je pisalo korisnik i moje ime i samo sam usao u njega i windows se otvorio kao da je sve u redu. Nakon ovoga sam ga koristio pola sata, nije bilo problema, onda sam ga ugasio i ponovo upalio i nije bilo problema, sve radi ok. Ne razumem zasto se ovo desilo? Pored ovog problema, imao sam jednom i problem, pre godinu dana, tako sto sam pritisnuo power dugme, on je krenuo da se pali i odjednom se ugasio umesto da nastavi sa dizanjem, ali pored ovoga nije bilo nikakvih problema, ne racunam problem sa virusom, za to sam sam bio kriv. Inace, laptop je star godinu i po dana.

Pozdrav i hvala!
 
Evo i ja da dam svoj doprinos na ovu temu, nije bas u vezi sa laptopovima ali i te kako ce da posluzi u buduce onima koji hoce da kupe "nov" i "orginalan" telefon,laptop ili tome slicno. Nadam se da se autor ove teme nece ljutiti. Ovo je moje iskustvo:
Posto sam imao malo stariji tel. ( na priblizno 3-4 godine menjam tel) resio sam da uzmem sebi jedan nov i orginalan (nokia e72), bez obzira sto je skuplji, naravno od ovlascenog prodavca istih u Bg-u. Cackao sam tako po netu i nadjem u PAKOM radnji , i odem sutradan da ga kupim... Sutradan u radnji me doceka relativno ljubazan prodavac, izlozi tel., pogledam ga svidja mi se i naravno hocu da ga kupim... Dok sam mu listao novac (OBRATITE SADA PAZNJU) momak je fino odlepio jednu od tracica, gde se nalazi IMEI broj, sa kutije telefona i nalepio na garantni list, udario pecat, datum, i potpisao se kao verifikaciju da je on prodao tel. Odem kuci zadovoljan i krenem u istrazivanje tel... Sada krece pravi razvoj dogadjaja: Prilikom kontrolisanja tel. slucajno primetim da tel. ima mali problem sa maskom koji me je strasno iritirao, kada god ga drzim u ruci i na tom odredjenom mestu maskica je bila malo odvojena i narodski receno "zimala je,zvakala,radila..." i pucketala. Posto je bila subota i vec radno vreme se zavrsilo nisam mogao da ih pozovem i predocim problem. U ponedeljak ih zovem i pricam sta mi se desava, pozivaju me da dodjem da i oni vide sta je u pitanju. Dolazim i oni konstatuju da stvarno postoji problem sa maskom i obecavaju da ce me zvati za nekih dva dana posto trenutno nemaju telefon u radnji kako bi isti zamenili,prosto neverovatno. Nakon dva dana dolazim i daju mi drugi tel. da pogledam i proverim jel mozda ima neki nedostatak( sve se ovo desava u radnji) Prilikom pregleda tel. slucajno ga postavim ispod svetla i primetim da se u okviru displeja nalazi jedna mala nit ne veca od 1mm, pogledam dal nije ispod zastitne folije mozda, medjutim kada se displej malo iskosi vidi se da se ta nit uopste ne nalazi ispod folije vec u displeju, dajem prodavcu da i on pogleda i posle malo uvrtanja kao ne vidi i tako to morao je i on priznati da se nit stvarno nalazi u displeju a ne ispod zastitne folije. Dok sam ja pregledao tel. krajickom oka snimim kutiju tel. i vidim da je ona tracica sa IMEI brojem vec bila skinuta, pecat udaren na garanciju i neki datum upisan. Skontam ovaj tel. sto hoce da mi uvali nije nov, ne zelim da uzmem taj tel u zamenu i oni me salju u drugu radnju posto u toj imaju jos jedan nov tel iste marke i boje. Kada sam tamo otisao i video i taj drugi tel. odmah sam znao i ovaj tel nije nov ( zastitna folija je toliko bila izgrebana da nisam mogao da verujem da telefon koji je nov i koji se ne koristi a samo stoji u izlogu ima tako izgrebanu foliju, od cega... Naravno ni taj nisam hteo da uzmem. Zatim mi kazu da sutra nazovem pre podne posto ce sef biti tu pa da vide sta da rade za moj slucaj.
Za to vreme ja malo precesljam zakon o trgovini, moja prava, nacin prodaje itd...
Sutradan nazovem tu prepotentnu gospodju koja mi prica price da su telefoni novi i da ona garantuje za to, da je njihova firma ozbiljna bla,bla... Kazem joj da je sve to u redu sto ona prica ali jedini tel. koji ste mi prodali nov je bio prvi i prodat u skladu sa zakonom ( sto se tice garancije, pecata datuma, potpisa), pokusavam da joj kazem kako je moguce da nov tel. ima milimetarsku nit u displeju, zastitna folija izgrebana. Zatim mi ona daje njenog prodavca koji, na moje opste zaprepascenje, negira da je video tu nit i da se to meni samo ucinilo. E tu sam popizdeo. Ne zeleci da pricam vise sa njim vezu preuzima gospodja kojoj sam rekao da me nista ne interesuje i posto oni ne mogu meni da nabave adekvatan telefon zelim svoj novac nazad. Ona prica pricu da ne moze novac da se vrati bla, bla... Ja joj iznosim delove zakona i neke clanove da moze i tako je nas razgovor tekao nesto vise od sat vremena. Na kraju razgovora ona istice da mora da se konsultuje sa brend menadzerom i da ce me kasnije nazvati. Kroz nekih sat vremena me obavestavaju da mogu doci po svoj novac
Uzimam svoj novac i odlazim u drugu ovlascenu radnju (SAMSUNG Mobile) gde mi prodavac isporucuje neraspakovan tel.(a onaj sto sam prethodno gledao u vitrini radnje ostaje tamo jer je to izlozbeni model) i vrsi prodaju sve u skladu sa zakonom...
Sustina svega je da su ona dva telefona koji su hteli da mi uvale bili tel. koj su verovatno pre isto imali neki problem, odneti na servis, i ponovo vraceni u prodaju kao novi. Jedino onaj serviser verovatno nije obratio paznju da mu je ostao komadic niti ispod maskice i da sam ja u tom trenutku imao ostro oko :)
Stoga narode pazite kada kupujete telefon,racunar il bilo sta, kako vam popunjavaju garanciju i ostalo... Ne mora da znaci da vam nov artikl prodaju uvek kao nov, i ako su to orginal tel. i ovlasceni prodavci. Ovo je ipak Srbija... Pakom vise nikada!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, moj prvi post na ovom forumu.

Naime, imam laptop Toshiba Satellite L 305-S5955, koji je radio i radi bez nekih vecih problema i bagova. Ali, veceras sam imao jedan cudan problem, srecom kratkotrajan. Naime, stojeci sam ga otvorio i pristisnuo power dugme i otisao u kupatilo, cuo sam da je dignuo sistem jer se cula ona melodija (Inace WIN 7 imam), kad ono dodjoh do laptopa, kad ono umesto radne povrsine, pojavilo se nista, odnosno jos gore, neka cudna boja, recimo siva i nista se ne dogadja. Mene uhvatila panika, pritisnuo sam power dugme na par sekundi, onda je monitor zacrnio, pa sam ga onda opet pritisnuo par sekundi i onda se otvorio prozor na kome je pisalo korisnik i moje ime i samo sam usao u njega i windows se otvorio kao da je sve u redu. Nakon ovoga sam ga koristio pola sata, nije bilo problema, onda sam ga ugasio i ponovo upalio i nije bilo problema, sve radi ok. Ne razumem zasto se ovo desilo? Pored ovog problema, imao sam jednom i problem, pre godinu dana, tako sto sam pritisnuo power dugme, on je krenuo da se pali i odjednom se ugasio umesto da nastavi sa dizanjem, ali pored ovoga nije bilo nikakvih problema, ne racunam problem sa virusom, za to sam sam bio kriv. Inace, laptop je star godinu i po dana.

Pozdrav i hvala!

Verovatno si zaglavio malo duze u kupatilu (ukrstene reci, sudoku i to) pa je komp otisao u sleep mode - control panel/power options pa podesi kako ti odgovara
 
@storm84

Haos sta sve ima da se vidi, dobro da si resio na kraju sve kako treba.
 
@filipfg
Samo ostar stav, nikako ne popustati... Nisam hteo da dozvolim da me neko zeza za svoj novac. Na svakom korako su prevaranti, a kod nas je to ocigledno najprofitabilnije, iz tog razloga nisam hteo da dozvolim da mi uvaljuju nesto sto ne vredi onih para za sta sam im dao.
 
Moje iskustvo, kupio NB u Coral comp. HP Pavilion dv6, prva stvar dobijem WIN7, orginal, na Francuskom kao i tastaturu na FR (poslao zenu da ga pokupi), pa 5 dana kod njih da mi srede Win.
Posle mesec ipo dana crkne mi HDMI, ne pusta sliku, opet u Coral pa oni u BS 2 nedelje kod njih, navodno ubrzani postupak, rezultat iskrivio sam konektore na HDMIu pa moram da pazim kako ubacujem kabal, dobro prodje i to.
Malo posle pocinju problemi sa startovanjem notebooka, iz 15. stiskanja start upali se i tako sve dok nije potpuno prestao, opet kod bisera u Coral gde mi oni govore da je nesto softverski i da oni tu sad ne mogu nista, te da je najbolje da odnesem NB u BS servis , odnosim tamo i krece muka. prvo nisu znali da li da mi uvaze garanciju jer su oni zakljucili da sam ja fizicki ostetio NB prosli put ali su mi ipak sredili u garantnom roku, posle cimanja sa nekim likom tamo ubedim ga da srede u garantnom roku.

Prvo su mi rekli da je crkao monitor, dani prolaze...

onda su mi rekli da nije samo monitor...mesec dana prolazi

Posle 44 radna dana ja sam pokupio moj NB, gde su mi navodno zamenili plocu i monitor, ne znaju ni oni 100% tacno da mi kazu...

od tad NB radi, sto je bitno, greje zimi ko blesav, leti ne smem ni da upalim, al sve u svemu dobar je :)

Pred istek godisnje garancije kontaktiram ja suraka mog iz Sage, kako bi produzio garanciju, i covek mi kaze da su mi ovi pacijenti iz Corala prodali model sa Francuskog trzista koji je bio pokvaren pa vracan u fabriku i posle ponovo prodat za manje pare (platio punu cenu), i da je pitanje da li uopste mogu da je produzim ...

Niceg ovog ne bi bilo da ja nisam zenu poslao da pokupi NB :) , da sam ja video FR kbo. nikad ne bih dao pare...indijanci!

Ziveli...
 
Ovaj slučaj je kandidat za nagradu najnesrećnije kupovine. Ali mi nije jasno - da li je taj računar kupljen iz legalnog "kanala" tj iz normalne distribucije - uvežen regularno, preko distributera, itd, ili je Coral computers to kupio ko zna gde sa nekog tržišta po nekoj sniženoj ceni itd. Mislim da je to bitno, jer ako je ovo uradio regularan, legitimni HP distributer za Srbiju, situacija je katastrofalna. Prosto ne mogu da verujem :(
 
Ne bi se slozio najnesrecnije.....Kandidata za nesrecnu kupovinu ima dosta a na temama o MSI takav je skoro svaki slucaj.....Ovo je samo tuga poslovanja firmi u Srbiji.Poslovanje vecine firmi u Srbiji se svodi na prodaju robe.Znaci vecina trgovina razmislja"E samo da uvaljam npr Ziki laptop i ja sam zavrsio".Pa nisi zavrsio.Ti si duzan da obezbedis da taj uredjaj bude servisiran i da vratis kes ako ne radi.Kad to budu shvatili ljudi u Srbiji zivot za kupce ce biti lepsi.Sve dok bude razmisljanje da laptop kad se proda to je samo briga kupca dotle ce biti ovako kako je sada......

Ne bi da ispada da reklamiram bilo koga ali dosta sam firmi promenio i jedna od retkih u kojoj me nikad nisu zaj... je winwin.Reklamirao sam nekoliko puta kod njih razne stvari i do sad su svaki put ispali korektni.Cak jednom kad sam vratio misa dali su mu bolji mis i nudili su mi pare.Kad mi je crklo napajanje dali su mi drugo koje je bolje i sto je najbolje svaki put nude pare ako ne zelis zamenu.Takodje svidja mi se sto ne zakidaju na garanciji.Inace WD na sve diskove daje 3 godine a ja sam 2 puta dobio samo 1 godinu.Kad sam pitao jednom kako 1 godina samo dobio sam odgovor "Pa krastavac sta ti oces bre".

Znam cak i dosta firmi koje namerno zakidaju vreme garancije da kako oni kazu ne bi se "cimali".Takodje u winwin kad je moja pametnica od drugarica uzela PCI express grafiku umesto AGP u winwin su joj vratili pare.I to cak nisu ni razmisljali nego odma ponudili povracaj novca.Znaci nisu sve firme bas budjave.I pomenuo bi mercator i novel iz NS-a koji su takodje korektni.Treba malo ljudi i da pazite gde kupujete svoj laptop.Ja sam uzeo u bc group i pokajao sam se debelo......Mogao sam da uzmem da drugom mestu ali sam bio pametan i hteo sam da ustekam 15-tak evra koliko su oni bili jeftiniji.Posle mi je sve to preselo debelo.Znaci treba gledati renomirane firme i od njih uzimati(gigatron,winwin,emmi,comtrade) a ove male treba zaobilaziti ili bar se raspitati kakve su....
 
.Znaci treba gledati renomirane firme i od njih uzimati(gigatron,winwin,emmi,comtrade)....

I onako smetam nekima što stalno zakeram, ali tako to ide sa godinama. U ovom slučaju se slažem 99% sa stavovima, a reagujem samo na to da su:

Win Win + Emmi ----> jedna te ista firma, deo Altija
Gigatron + Comtrade ----> takodje jedna te ista firma, tj isti vlasnik i sve ostalo.

Iako nemam primedbe (i generalno ne dajem savete gde kupiti) na gore pomenute, moj komentar je da pored pomenutih sigurno ima još kvalitetnih, poštenih firmi koje se trude da budu maksimalno uslužne, čime jedino mogu obezbediti sebi opstanak na tržištu.

Pored ove konstatacije, kao i obično želim da naglasim da veliki deo problema koje na želost kupci na našem tržištu imaju, imaju usled neobaveštenosti prilikom kupovine. Mnogi problemi bi se rešili kad bi ljudi makar pokušali da saznaju šta kupuju i doneli odluku pre nego što izbroje novac. Mnogo puta sam video da su ljudi kupovali svašta, čak i u poznatim radnjama kao što su onaj veliki Keš-end-Keri, a roba polu crnim kanalima preko atlantika, pravo iz Toshiba refurbrish pogona (reparirano, renewed) sve sa jasnim USA oznakama itd, po jako čudnim cenama. I kasnije, problemi svakakvi.

Eto, to je moje mišljenje.
 
Za emmi i winwin znam da su ista firma a za comtrade i gigatron stvarno nisam imao pojma.U pravu si da ima jos velikih i postenih firmi i nadam se da nekog nisam uvredio jer sam nabrojao samo ove 4.Jer danas sam bas trazio neki hard disk za laptop i kopao sam po netu sve i svasta i gledao cene i npr u NS-u sam nasao samo winwin da ima povoljne cene.Na primer isti hard disk za laptop u winwin-u kosta 3800 din na web ceni , u gigatronu kosta 3750 dok u positive , pakom , pc practic kosta oko 4500 din.Kad god i gledam cene negde mi se tih par firmi vrte sa OK cenama a i pozitivni su.

Znaci ne radim za ni jednu od pomenutih firmi niti imam namere da ih reklamiram samo sto se tice cena i usluga mislim da su OK.Sto se tice gigatrona o njima znam iz prica a u comtrade i winwin-u i emmi sam narucivao i kupovao dosta stvari i OK su.Comtrade ume da napaprici cene ali su pouzdana firma.A nekad su i ultra povoljni sa cenama.Tu bi izdvojio i laptop centar od kojih sam kupio moj laptop i sto se mene tice OK su i oni.Sa pakom racunarima imam vrlo vrlo negativna iskustva i njih izbegavam zbog loseg odnosa servisa prema meni a i nemaju neki izbor i skupi su dosta.Na primer bc group je sa cenama OK i na primer moji prijatelji iz BG-a su zadovoljni sa njima a ja nisam jer oko laptopa nisu ispali ni malo fer prema meni.Normalno nemojte da shvatate pogresno i mozda je neko imao probleme sa winwin i comtrade i gigatron i ja to sve razumem a ovde iznosim samo moj licni stav.Poenta je ljudi i to sam 100% siguran da radnja vodi jako vaznu ulogu.

Ja vec godinama kupujem racunare i delove i skoro sam uvek bio pametan ko radio i kupovao po raznim prcvarnicama i svaki put sam se zaj...Znaci uvek sam kao mislio"Ma sto bi ja dao 15 evra ili 5 evra vise sve je to isto".Znaci ne ne i ne.Nije nista isto i to sam se puno puta uverio.Male firme se mnogo vise da se zargonski izrazim "klosare" prema kupcima.Ako nesto ne valja mnogo je teze vratiti u maloj firmi nego velikoj.E sad opet ponavljam to nije generalno svuda tako jer npr u firmi gde ja radim je povracaj pokvarene robe par dana dok na primer u winwin-u bez 30 dana nema nista(al zato kad dobijes nazad nesto to je resena situacija ili ti vrate kes).

Zato kazem sve je to od firme do firme.Ali generalno ne treba samo trcati za cenama i treba paziti gde se kupuje.Nekad je 10 evra vise mnogo bolje dati nego muciti se ko ja par meseci.Verujte mi za ono moje mucenje ja bi dao i 100 evra vise.Aj kad kupujes misa za 300 din pa ajd.Ali kad ti pljunes 440 evra koje stekas par meseci i nesto ne radi a oni te otkace onda je to druga prica.Na primer da sam uzeo u winwin dobio bi nazad 100% pare.Jer oni ne samo da to ne precutkuju nego i ponude odma a neke firme se prave ludi.
 
Poslednja izmena:
Video sam HP laptopove sa oznakom R (refurbish) u imenu i na drugim mestima (neki crveni dv6 ako se dobro secam), tako da nije Coral. Samim tim sto je BSP prihvatio da servisera laptopi jos pogotovo lt koji je bio fizicki ostecen, mislim da si odlicno prosao.
 
Pazi s'obzirom da je za neke osnovne stvari dobar (jedino se greje puno) i da nije crven :) za sad ga ne menjam a kad dodje vreme za zamenu uzimam MSI, u inat Bori :p

Mislim da je Coral to uzeo na svoju ruku negde dosta jeftinije, ne preko kanala u SRB, tako je nesto isla nasa prica kad su mi prebacivali Win sa FR na ENG
 
Pozdrav!Imam Toshiba Satelilite L300-1A3 vec 2 i po godine!Odlicno me sluzi,nikakav kvar do sada niti bilo koji problem,jedino sto od tada uopste nije ciscenj od prasine a cula sam da to treba raditi na svakih godinu dana.Resim sada u cetvrtak da ga odnesem u obliznji kompjuter shop u mom gradu koji ujedno ima i servis da ga ociste od prasine.Vrate mi ga u petak,naplate nekih 500 dinara sto mi je malo bilo cudno al ajde nisam tad ni slutila da nesto nije uredu i nastavak sledi...Palim laptop i naizgled se cini sve uredu,ne greje se vise kao pre,ne cuje se toliko u radu,tu se obradujem jer je kao nov sto se toga tice.Medjutim,tek kasnije primetim da mi dva dugmeta veoma bitna na plastici pored ulaza za slusalice i mikrofon ne rade,a jedno je kruzic za pojacavanje i smanjivanje zvuka koje je skroz uvuceno i ne moze da se koristi a drugo dugme je za wlan koje non stop svetli,tj. ne moze da se iskljuci vise kao nekad na off vec je sad samo na on i deluje mi kao slomljeno kao i ovaj kruzic za zvuk!Kada sam im odnela laptop bio je u ispravnom stanju a oni mi ga vratise u poluispravnom,to sam im i rekla odmah cim sam primetila u petak kad sam i podigla laptop.Rekli su mi da donesem laptop u subotu i da ce to oni da srede,nista strasno desava se prilikom sklapanja!Tako sam i uradila a onda su me zvali u subotu sa komentarom da je moj model patopa specifican i da su ta dva dugmeta povezana sa ne znam cim,(ne mogu ja sad da se setim) i da ta dva dugmeta ne mogu da se poprave jer su prilikom sklapanja laptopa pukla jer opet su ponovili moj laptop spacifican i komplikovan pa su se namucili celog dana da mi ociste a kamoli sad da poprave te dugmice i da ce mi oni pokazati na tastaturi precice za ta dva dugmica,na f8 kao wlan a Esc kao volume!Ja nisam za to htela da cujem,kakvo je to opravdanje,mi smo ti ga upropastili pa sad ti koristi precice,ne dolazi u obzir rekla sam i da po laptop ne dolazim i da imaju rok do ponedeljak da mi laptop vrate u prvobitno stanje,ili da mi daju nov laptop!Tu su popustili i poceli jos vise da se izvinjavaju i da ce se potruditi da urade sve sto je u njihovoj mogucnosti i da ce me zvati u ponedeljak!A da,to sam zaboravila,hteli su da me utese komentarom,mi se izvinjavamo,eto ako zelite mi cemo vam vratiti vas novac!?o_OKoji novac,500 dinara moze da nadoknaditi ovo sto su upropastili?Ne znam kakav je zakon potrosaca ali me bas zanima sta vi mislite o svemu ovome,da li neko moze da me posavetuje za dalje,to jest za sutra,jer ce me sutra zvati?Sta mogu da preduzmem u slucaju ako mi opet kazu da tu nista ne mogu i da me otkace?Samo cu reci veoma poznata prodavnica u mom gradu a i sire i velika bruka i sramota i pazite kome poveravate svoje laptopove!Unapred hvala svima koji ce imati sluha da me posavetuju!Veliki pozdrav!
 
laptop a ni desktop racunar ne dajem ni rodjenom bratu a kamoli nekom tamo servisu..
kod tih stvari treba se dobro raspitati i imati nekog od poverenja ako se vec daje, ili sam nauciti nesto vise o racunarima..
ne znam kakav je zakon ali znam da se kod nas zakoni retko postuju... zakon je raspitati se i ispitati sve pre nego sto se uradi bilo sta...
 
Kod nas važi APP sistem, Ako Prođe Prođe. Zato treba biti uporan, odsečan i ne dozvoliti im da izbegnu svoje obaveze. Oni idu na neukost i nevoljnost ljudi da se bore za svoja prava, apatiju u kojoj su mnogi.

@ence
Ako budu opet vrdali pripreti im da ćeš zvati tržišnu inspekciju.
 
Evo i ja da dam svoj doprinos na ovu temu, nije bas u vezi sa laptopovima ali i te kako ce da posluzi u buduce onima koji hoce da kupe "nov" i "orginalan" telefon,laptop ili tome slicno. Nadam se da se autor ove teme nece ljutiti. Ovo je moje iskustvo:
Posto sam imao malo stariji tel. ( na priblizno 3-4 godine menjam tel) resio sam da uzmem sebi jedan nov i orginalan (nokia e72), bez obzira sto je skuplji, naravno od ovlascenog prodavca istih u Bg-u. Cackao sam tako po netu i nadjem u PAKOM radnji , i odem sutradan da ga kupim... Sutradan u radnji me doceka relativno ljubazan prodavac, izlozi tel., pogledam ga svidja mi se i naravno hocu da ga kupim... Dok sam mu listao novac (OBRATITE SADA PAZNJU) momak je fino odlepio jednu od tracica, gde se nalazi IMEI broj, sa kutije telefona i nalepio na garantni list, udario pecat, datum, i potpisao se kao verifikaciju da je on prodao tel. Odem kuci zadovoljan i krenem u istrazivanje tel... Sada krece pravi razvoj dogadjaja: Prilikom kontrolisanja tel. slucajno primetim da tel. ima mali problem sa maskom koji me je strasno iritirao, kada god ga drzim u ruci i na tom odredjenom mestu maskica je bila malo odvojena i narodski receno "zimala je,zvakala,radila..." i pucketala. Posto je bila subota i vec radno vreme se zavrsilo nisam mogao da ih pozovem i predocim problem. U ponedeljak ih zovem i pricam sta mi se desava, pozivaju me da dodjem da i oni vide sta je u pitanju. Dolazim i oni konstatuju da stvarno postoji problem sa maskom i obecavaju da ce me zvati za nekih dva dana posto trenutno nemaju telefon u radnji kako bi isti zamenili,prosto neverovatno. Nakon dva dana dolazim i daju mi drugi tel. da pogledam i proverim jel mozda ima neki nedostatak( sve se ovo desava u radnji) Prilikom pregleda tel. slucajno ga postavim ispod svetla i primetim da se u okviru displeja nalazi jedna mala nit ne veca od 1mm, pogledam dal nije ispod zastitne folije mozda, medjutim kada se displej malo iskosi vidi se da se ta nit uopste ne nalazi ispod folije vec u displeju, dajem prodavcu da i on pogleda i posle malo uvrtanja kao ne vidi i tako to morao je i on priznati da se nit stvarno nalazi u displeju a ne ispod zastitne folije. Dok sam ja pregledao tel. krajickom oka snimim kutiju tel. i vidim da je ona tracica sa IMEI brojem vec bila skinuta, pecat udaren na garanciju i neki datum upisan. Skontam ovaj tel. sto hoce da mi uvali nije nov, ne zelim da uzmem taj tel u zamenu i oni me salju u drugu radnju posto u toj imaju jos jedan nov tel iste marke i boje. Kada sam tamo otisao i video i taj drugi tel. odmah sam znao i ovaj tel nije nov ( zastitna folija je toliko bila izgrebana da nisam mogao da verujem da telefon koji je nov i koji se ne koristi a samo stoji u izlogu ima tako izgrebanu foliju, od cega... Naravno ni taj nisam hteo da uzmem. Zatim mi kazu da sutra nazovem pre podne posto ce sef biti tu pa da vide sta da rade za moj slucaj.
Za to vreme ja malo precesljam zakon o trgovini, moja prava, nacin prodaje itd...
Sutradan nazovem tu prepotentnu gospodju koja mi prica price da su telefoni novi i da ona garantuje za to, da je njihova firma ozbiljna bla,bla... Kazem joj da je sve to u redu sto ona prica ali jedini tel. koji ste mi prodali nov je bio prvi i prodat u skladu sa zakonom ( sto se tice garancije, pecata datuma, potpisa), pokusavam da joj kazem kako je moguce da nov tel. ima milimetarsku nit u displeju, zastitna folija izgrebana. Zatim mi ona daje njenog prodavca koji, na moje opste zaprepascenje, negira da je video tu nit i da se to meni samo ucinilo. E tu sam popizdeo. Ne zeleci da pricam vise sa njim vezu preuzima gospodja kojoj sam rekao da me nista ne interesuje i posto oni ne mogu meni da nabave adekvatan telefon zelim svoj novac nazad. Ona prica pricu da ne moze novac da se vrati bla, bla... Ja joj iznosim delove zakona i neke clanove da moze i tako je nas razgovor tekao nesto vise od sat vremena. Na kraju razgovora ona istice da mora da se konsultuje sa brend menadzerom i da ce me kasnije nazvati. Kroz nekih sat vremena me obavestavaju da mogu doci po svoj novac
Uzimam svoj novac i odlazim u drugu ovlascenu radnju (SAMSUNG Mobile) gde mi prodavac isporucuje neraspakovan tel.(a onaj sto sam prethodno gledao u vitrini radnje ostaje tamo jer je to izlozbeni model) i vrsi prodaju sve u skladu sa zakonom...
Sustina svega je da su ona dva telefona koji su hteli da mi uvale bili tel. koj su verovatno pre isto imali neki problem, odneti na servis, i ponovo vraceni u prodaju kao novi. Jedino onaj serviser verovatno nije obratio paznju da mu je ostao komadic niti ispod maskice i da sam ja u tom trenutku imao ostro oko :)
Stoga narode pazite kada kupujete telefon,racunar il bilo sta, kako vam popunjavaju garanciju i ostalo... Ne mora da znaci da vam nov artikl prodaju uvek kao nov, i ako su to orginal tel. i ovlasceni prodavci. Ovo je ipak Srbija... Pakom vise nikada!

ISTA situacija sa ISTOM firmom pre par godina, samo je razlika u tome sto sam ja reklamirao mis i to posle nekog perioda koriscenja (recimo pola godine), posle nekog vremena su me pozvali da uzmem mis koji je dosao sa servisa (a nijedan deo koji sam reklamirao se ne menja, niti oni to imaju???), kad sam otisao da preuzmem ponudili su mi DRUGI mis umesto mog, ODELjAN od koriscenja, koji je imao i jedan od dva problema koji sam reklamirao na mom!!!!
Naravno da nisam preuzeo isti jer sam video da nije moj mis, koji je vizuelno bio perfektan, u odnosu na ovaj nov, koliko JA znam zamena ide za nov uredjaj a ne polovan, izgovor je bio da "to sad imaju u servisu", verovatno njihov koji su koristili ko zna koliko vec, ja sam odbio i trazio da mi se onda vrati novac, ako vec nece da mi daju drugi mis koji je ispravan i NOV, na sta sam cekao jos toliko vremena, sve skupa 55 dana za f-ing misa!!!!
Na kraju su mi vratili 7-8% manju sumu (tipa platio sam ga 8 300 a vratili mi 7 800 ili tako nesto), tu sam vec batalio da se trudim i otisao iz radnje, ubrzo se Pakom zatvorio i sad postoji samo par lokalaca i Win Win u gradu!!
Pozdrav ,)
 
Drugar ima problem sa MSI VR 630X od kad ga je kupio vec je bio 3-4 puta u servisu i sad je u servisu 3 nedelje a jos nekih 10ak dana je u garanciji. Covek je odlepio ne zna sta da radi, koja su njegova prava posto je laptop kupljen 31.8. 2009 a tad je vazio stari zakon o reklamacijama i zastiti potrosaca, ali mislim da nije bas normalno da isti uredjaj ide na servis par puta u garantnom roku. Inace laptop je kupljen u Laptop centru u NS a davalac garancije je Pakom. Sta moze da se uradi i preduzme da mu opet ne zakrpe laptop da radi par meseci pa onda kanta posto garancija istice?
 
Mislim da ne moze nista da uradi - oni su svoje obaveze ispostovali. Jedino sto se garancija produzava za sve vreme za koje je aparat bio na servisu.
 
Nazalost nikakvo produzenje garancije nije uradjeno i verovao ili ne nisam se sreo sa slucajem da je nekome produzena garancija ako je uredjaj bio u servisu duze od koliko bese 2 nedelje ili 30 dana? Uredjaji se uglavnom vracaju sa servisa 40-i nekog dana da se ispostuje rok od 45 dana cak i ako kvar nije popravljen jer je to fora nov ulaz u servis novih 45 dana.
 
Uz svaki elektronski uredjaj se dobijaju i servisne knjizice (kao i za auto). Cak i kod nas uz 90% el. uredjaja dolazi servisna knjizica, no gro nas cim vidi da je to nesto na eng, ni ne pogleda sta je i baci negde i zaboravi na to :) E u normalnom svetu, svaki datum prijema racunara na servis i vracanja istog sa servisa se upisuje u tu knjizicu i kupac je potpuno zasticen kada je u pitanju produzenje garancije za dane koje je lap bio u servisu.

Kod nas nazalost, najbolja zastita je kopija ... i kopija kopije ... kada dobijete bilo kakav papir, revers, prijemnicu ili bilo sta drugo, pri predavanju uredjaja na servis, obavezno iskopirajte. Ista procedura i kada vam vracaju lap top, zlu ne trebalo opet kopija tog papira koji se dobije. Kod nas u ne malom broju slucajeva, prijemnicu ili bilo koji drugi dokument koji dobijete kada predajete lap ili nesto drug.o vam uzmu kada se taj uredjaj vraca sa servisa .... posle je dokazivanje jedino moguce uz trzisnu inspekciju :D
 
Jedno pitanje - gde u NS ima neki ovlasten ASUS servis? Naime, posle 6mes od kupovine (dakle, lap je u garanciji), otkrio sam da mi ne radi HDMI izlaz na mom N53JN-SX107D, kao i da se to javilo na vise racunara ovog modela, tj. greska je izgleda serijska i poznata.
Do sad nisam gledao jer nisam imao potrebe, al' uzeh LCD TV, pa sam primetio da nesto nije ok...

Hvala na pomoci.

Optimus One Tapatalking
 
Nazad
Vrh Dno