Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

imam problem sa acer aspire v5-571g. Pre 15 -20 dana je zamenjeno hladjenje(crkao ventilator)i radio je tada poprilicno dan, dva. posle stajao malo paljen, temperature su bile u normali, da danas vec nista ne reaguje, nikakva lampica ne sija, nista. inace je koriscen punjac od 12v (kinez) on je testiran daje 12v koliko na njemu i pise. inace fabricki punjac je deklarisan na 19v al naravno bez problema je radio sa ovim dugo vremena. Jos ga nisam rasklapao al da li neko ima ideju i sto me najvise zanima ako bude da je crklo nesto, jel bi se to moglo pripisati punjacu od 12v? ne verujem jer je sve radilo ok i do sada i kako citah po internetu al zanima me misljenje iskusnijih?
 
Uh. Moguće da je taj punjač geknuo i povukao i laptop sa sobom. U smislu, zbog preopterećenja adaptera, pri crkavanju pustio veći napon/struju na ploču laptopa.
Probaj originalni ili adekvatan adapter (od 19v i koliko već ampera traži) i znaćeš da li je do samog adaptera.

Ne znam samo što si koristio punjač od 12v a laptopu treba 19v? Ko ti je rekao da je to dobra ideja?

Elem, ako se ništa ne pali, moguće da bez otvaranja laptopa i pregledavanja ploče i smd komponenti nećeš uspeti ništa da uradiš.
 
Poslednja izmena:
laptop je drugarov. i meni bi cudno to al onda citam da rade jer, komponentama valjda i treba najvise 12v a zbog baterije idu na 19v. laptop je pre nego sto ga je on uzeo bio kod nekoga i to bas odavno tako radi sa tim punjacom. punjac sija(ima lampicu) i izbacuje 12,5 v on je ispravan. probao sam sa mog lenova posto je 19v i slicna amperaza al isto nista. probao i bez baterije isto. probao tu metodu drzanja 30-60 sec power buttona al nista. nadam se da se raskacio kabal napajanja do maticne ali ne verujem... ne gine rasklapanje nego reko cisto da li neko ima ideju znam da tu ne moze se nesto pametovati mnogo dok se ne rasklopi....
 
Moguce je kao sto kaze @dzonihsv da ga je punjac povukao sa sobom..Probaj punjac od 19v mada mislim da od toga nema nista.
Ako nista ne napravis otvori i pogledaj plocu i smd pa ces da vidis sta se desava.
 
Samo jos jednu slicicu da postavim, danas je Aida64 program detektovao pregrevanje, na 90 stepeni CPU krece da smanjuje snagu, inace bi isao jos vise. I to na 40-50% usage-a, kao sto pokazuje ovaj grafik... Vracam ga sutra ujutru...

Capture.PNG
 
Komponente tog laptopa su mali potrosaci, tako da su moguce 2 varijante - ili je taj model u potpunosti pasivno hladjen ili ako ima aktivno hladjenje, ono je (ventilator) neispravno. Ukoliko je pasivno hladjenje, idi na drugi model, jer ce svaki biti takav.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mozda je los dizajn hladjenja, da li na netu ima jos takvih iskustava?

Ja imam neku toshibu kod koje se ventilator ne "naslanja" na hladnjak, udaljen je nekih 5-6cm i vazduh do hladnjaka ide kroz "tunel" ciji su zidovi od nekih sundjercica.

Procesor je i5-3230 temperatura jezgara je oko 50 stepeni u mirovanju, cim se nesto radi skace na 65-85 i tako vec 5 godina
 
Problem je zagrevanje GPU cipa, cim se taj laptop malo zaprlja temperature ce ici gore i do 100c. Kada se ugasi, temperatura rapidno brzo pada i to konstantno zagrevanje i hladjenje dovodi do pucanja kalaja ispod GPU cipa i onda se javlja najcesci kvar sa grafickim cipom. Zato ne savetujem te ultrabook-ove sa diskretnom grafikom, jednostavno to je pretanko za dobro hladjenje. Proizvodjace nije mnogo briga jer ce to raditi godinu dve dok je u garanciji a posle ocekuju da kupis nov ;)
 
Obrisa mi se post nekako...
Placen 700€, solidna cena za performanse, sve ostalo je dobro, ali pregrevanje novog laptopa ne oprastam.
Kao sto Djalf rece, mislim da je problem GPU, jer pod CPU stres testom temp. ne ide preko 75-80. Tek kada GPU udje u igru i upalim neku igru, onda ode do 90, iako je cpu usage 50%.

Sto se hladjenja tice, ne vidim sta bi to moglo biti neispravno, i ne znam da li je pas. ili aktivno, ali ima ventilator koji je bas bucan i brz kada se zagreje. Na netu je notebookcheck nasao za matebook pro x da ima ozbiljan problem sa zagrevanjem, nista za ovaj model konkretno.
 
O cemu se bre ovde radi, 2 puta mi nestaje post??
 
Aktivno hladjenje je sa ventilatorom, pasivno je samo gvozdjurija.
Dakle, taj je aktivno hladjen, ali lose.
 
Mali protok vazduha, tanko kuciste, nema tu mesta za taj GPU. Ima na Notebookcheck model bez GPU-a, termalna slika kao da si rernu slikao :D
Edit, ipak je donji deo vise zagrejan ali zato ne sme u krilo:
 
Poslednja izmena:
imam jedno pitanje u vezi laptopa: pokvario se čip za zvuk a zanima me može li se koristiti usb eksterna zvučna kartica da bi se ponovo dobio zvuk ili ne?
 
Laptop Lenovo Y700
Da li neko zna dobrog servisera za popravku ( zamenu ) poklopca ekrana koji u donjem delu ima navoje za vijke za šarke koji su se slomili (loša plastika) - po mogućstvu bih možda obezbedio sekdhend rezervni deo ( e bay, aliexpress mogu se pronaći) ukoliko nema uspeha naći original
Slike problema :
https://imgur.com/a/dclrOLC
https://imgur.com/a/1Jo6por
https://imgur.com/a/qyjQGxr

Ovlašćeni servis kaže da ne može obezbediti rezervni deo a verovatno bi izbegao i zamenu

Lap top je star 2 godine ,bez akanja. Ovo je koliko primećujem redovan problem na ovom modelu

Hvala
 
Poslednja izmena:
Ako kupis USB zvucnu od 100-200 dinara one ti imaju audio cipove stare preko 10 godina.
 
Da li neko ima ispravnu matičnu ploču na prodaju, potrebna mi je za: asus x541nc main board rev 2.1 ?

Crkla mi je nakon malo prosute vode. Pa ako mogu uopšte da spasim laptop
 
Opet cu da se prijavim u temu... Kao sto se neki secaju, pre nedelju-dve sam vratio Huawei Matebook D jer se ozbiljno pregrevao.
Sada sam uzeo vrlo slican laptop, Lenovo Idepad 530s 14'' AMD Ryzen 5 sa integrisanom grafikom, u nadi da se nece pregrevati, a opet ta grafika vazi za jednu od boljih integrisanih, bar u poredjenju za intelovom... I sada imam suprotan problem, izgleda da cu i ovaj da vracam :mad:

Naime, sada dobijam performanse koje su na nivou nekog pentiuma, a grafika na nivou intelove hd 520, ne bolje... Proverim temperature da vidim o cemu se radi (nakon sto sam instalirao i proverio dobro da imam odgovarajuce drajvere i podesavanja), kad ono imam sta i da vidim..
Temperatura ne ide preko 53 stepena... U prevodu, cim pokrenem nesto zahtevnije, zagreje se brzo do 53 (kao sto bi i svaki normalni racunar, to uopste nije visoka temperatura), i onda krene da spusta GHz i procesora, i grafike, dad ne ode slucajno neki stepen preko 53... Da, to mi je trenutni problem, potpuno suprotnog od onoga sa huaweiem... Je l ima neke sanse da ovo sredim nekako ili da vracam i ovo gov**? Sam cip je izgleda undervoltovan ili kako se to vec zove, uopste ne vuce propisanu snagu, jedva do 10W dodje (15W je propisana), kao korisnik uopste nisam obavesten o ovome, zasto bih onda kupio laptop sa ovim cipom koji mu budzi cenu samo... Prosto me cudi kako funkcionise ovaj moderan svet, a kapiram da sam jedan od retkih (ako uopste ima drugih) koga zanimaju ovakve "sitnice", pa im ovakva prodaja prolazi...
 
Lol... Problem resen... Bukvalno 2.5x bolje rezultate izvlacim sada... U igri gde je FPS bio 20, sada je 50. Nije lose, nije lose. Sad ide temperatura do 79, je l to ok? :d Huaweia sam vratio jer je isao do 90, a ovo do 80 kapiram da je neki gornji limit pri punom opterecenju? xD
 
606 sam dobio, to je to. Skoro pa sam zavrsio detaljni pregled laptopa, sve ostalo je na mestu, cak ni ekran nije los koliko ga pljuju ljudi po netu, ostala je samo jos baterija.
Capture.PNG

Da li je ovo normalno il' jok? Design capacity je 45Wh dok je full charge capacity 35Wh? Zar ta 2 ne bi trebalo da budu gotovo ista s'obzirom na to da je laptop potpuno nov?

Screenshot je iz preinstaliranog "Lenovo Vintage" programa, tako da verujem da je pouzdan podatak.
 
Nazad
Vrh Dno