Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Nažalost Dell Dijagnostika je žešća glupost. Probali više desetina puta u firmi i gotovo nikad ništa ne nađe. Testiraj hard disk pomoću Hirens Boot-a (zaboravih kako se zove novi set alata) ili pokreni neki USB Linux Live pa probaj tako testirati hard. Pomoću Service Tag-a pronadji Support stranu tvog modela na netu i skini odgovarajuće alate i drajvere... Googlaj..

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
Mogu li ja te alate da upotrebim bez sistema? Preko nekog flasha ili moram sistem opet da dignem?

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Hirens moze i bez instaliranog OS-a (butujes ga sa optickog uredjaja).
Proveri bateriju, tj da li ti cuva datum i vreme u BIOSu, ako je losa mozda default-uje na neki cudan boot order.
 
Vala je losa, laptop mi jw star i vise puta je prijavljivao sistem da treba da je zamenim. Mislis da bi trebao da je maknem pa da probam da li ce dici sistem?

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Nisam mislio na tu "glavnu" nego na onu na ploci koja cuva datum/vreme kad je racunar iskljucen. I laptopovi je imaju, samo sto nije dugmasta kao na desktopu nego ih ima raznih. Kad prvi put ukljucujes kom posle neke malo duze pauze, skokni u BIOS i vidi da li je vreme OK....
 
Ahaaa, nisam te rwzumeo, ok, iskljucen je pa cu veceras kada dodjem videti sta ce prijaviti. Meni mirise na hard, nije mlad laptop, otprilike to je to sto se tice harda. Probacu ovo sto pricate pa i ako dignem sistem probacu sa nekim programima da udvrfim da li ima losih sektora.

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Skini Sergei Strelec pa butuj i pusti test Victoria alatom (u Diagnostic sekciji je) pa vidi da li ima spore/lose sektore. Ako ih ima, backup svih podataka pa Low level format hard diska sa WD alatom (ista sekcija). Posle toga opet test Victorijom da vidis da li je ispravio format i da li je HDD za dalju upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Podigao sam opet sistem, promenio sam verziju win-a, posle cu da odradim proveru hard-a, sve mi se cini da polako hard dolazi do kraja. U slucaju da moram da kupim nivi hard, da li ima mesta u laptopu za jos jedan. Mislio sam da uzmem SSD, i mozda jos jedan obican? Imam DELL XPS l502x.

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
https://www.harddisksentinel.com/hdsentinel_pro_portable.zip

Skini HDSentinel i pogledaj šta prvi screen prikazuje. Ako te ne mrzi, napravi screenshot da i mi vidimo. :)

Što se ssd-a tiče, on skoro nikada nije loša kupovina. Samsung 850 Evo kao sigurica kupovina ili Crucial MX300 kao zamenski. SSD na mesto sadašnjeg diska, a sa obzirom da nema mesta za drugi disk (koliko sam našao na netu za XPS 15; XPS 17 verovatno ima mesta za drugi disk), dodatni hdd ubaciš u caddy pa umesto rezača (ako ne koristiš rezač).
 
Poslednja izmena:
A mogu li prrko USB da prikacim hard, sluzio bi mi pre svega za torrent-ovanje, da li bi ga ptepoznao komp? Rezac koristim ponekada pa mi to nije bas najsrecnija opcija?
Cim budem kuci napravicu screen shot-eve rezultata.

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Možeš, ako ti odgovara takva kombinacija. Samo vodi računa koji torrent klijent koristiš za torentovanje, jer ako slučajno ne nakačiš usb hdd i upališ torrent klijent, pojedini hoće da stopiraju sve torrente i traže recheck svih (što zna da traje i traje). uTorrent 2.2.1 ne bi trebao to da radi, on ih samo stopira, dok qBittorrent to radi naprimer.
 
Koristim qbittorrent, konsultovacu se sa vama u svakom slucaju kada to budem odradio. Zbog brzine sistema bih uzeo SSD. Koliko kostaju otprilike ovi gore pobrojani, koliki su im kapaciteti?

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Možda je bolje da SSD ubaciš u laptop, a da kupiš eksterni rezač za povremenu upotrebu.
Što se cena i kapaciteta tiče, otvori bilo koju prodavnicu, pa pogledaj :) Preporuku za modele si dobio.
 
https://www.harddisksentinel.com/hdsentinel_pro_portable.zip

Skini HDSentinel i pogledaj šta prvi screen prikazuje. Ako te ne mrzi, napravi screenshot da i mi vidimo. :)

Što se ssd-a tiče, on skoro nikada nije loša kupovina. Samsung 850 Evo kao sigurica kupovina ili Crucial MX300 kao zamenski. SSD na mesto sadašnjeg diska, a sa obzirom da nema mesta za drugi disk (koliko sam našao na netu za XPS 15; XPS 17 verovatno ima mesta za drugi disk), dodatni hdd ubaciš u caddy pa umesto rezača (ako ne koristiš rezač).

Ocekivao sam da prikaze neke probleme sa hardom, ali ovaj program nista ne nalazi. Evo screen:
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    577 KB · Pregleda: 64
Proveri bateriju, tj da li ti cuva datum i vreme u BIOSu, ako je losa mozda default-uje na neki cudan boot order.

Onda je verovatno ovo problem.

Baterijica je ispod palmrest-a, pa bi morao njega da skineš i pristupio istoj, pa izmerio koliko volti daje. Na brzinu izguglah dissasembly klip - https://www.youtube.com/watch?v=VAPIknhk6q0

Možeš da postaviš i screenshot iz SMART dela. Možda bude nekih informacija o lošim remapiranim sektorima.
 
Poslednja izmena:
Da li je cmos baterija ili ne lako ces utvrditi tako sto skines glavnu bateriju, iskljucis laptop sa napajanja i ostavis ga tako jedan minut, onda ga vratis na napajanje i proveris datum i vreme. Ako je pobrljavio moras menjati cmos bateriju ili laptop stalno drzati uklj u struju. Nisu skupe, kvalitetna baterija kosta cca 200 dinara i uglavnom se lako montira. Ima uzasno zaguljenih modela gde maltene ceo laptop treba da rasklopis da do nje dodjes ali ti nisu u vecini.
 
Pozdrav

Imam problem sa asus-om gl552vw. Pre par dana sam ga kupio. Očuvan, kao nov i sve radi OSIM grafičke kartice gtx 960m. Instalirao sam original gta IV koji radi samo na intel grafickoj. Posle sam u podešavanjima podesio sa koristim samo gtx karticu i opet ništa . Samo registruje Intel. Svi drajveri su instalirani. Ne razumem se baš dobro u računare i ne znam šta je.
 
Kada odes na desktop, desni klik, da li dobijas NVIDIA Control Panel, ako da, podesi na ovim mestima da ti bude diskretna gpu aktivna.
Screenshot (65).png Screenshot (66).png
 
^ This

Koji sistem je u pitanju, koja verzija drajvera grafike, da li si probao desni klik na ikonicu GTA IV i probao da izabereš da se igra pokrene preko neintegrisane grafike?
 
Poslednja izmena:
^ This

Koji sistem je u pitanju, koja verzija drajvera grafike, da li si probao desni klik na ikonicu GTA IV i probao da izabereš da se igra pokrene preko neintegrisane grafike?

windows 10, zadnja verzija drajvera grafike. Ne postoji mogućnost pokretanja igre tim putem
 
Ima više rešenja za taj problem, pa baci pogled na ovu stranicu - http://www.tomsguide.com/answers/id-1988136/laptop-dedicated-gpu.html

Za početak probaj ovo da dobiješ desni klik>run with nVidia...

This happens when these services are stopped :
1. NVIDIA Driver Helper Service
2. NVIDIA Update Service Daemon.

Start Task Manager .Click the tab "Services" .Click on a button named "Services ..." .Find them.their names .Right click on them .then Properties . Then Click on "Start " and then select Start-up time :
for the first ->Automatic
for the second -service > Automatic(Delayed Start)

Doing that , it would run

U globalu i u osnovi, problem je sa drajverima. Da li Intelovim integrisanim ili Nvidijinim...
 
Poslednja izmena:
Ima više rešenja za taj problem, pa baci pogled na ovu stranicu - http://www.tomsguide.com/answers/id-1988136/laptop-dedicated-gpu.html

Za početak probaj ovo da dobiješ desni klik>run with nVidia...



U globalu i u osnovi, problem je sa drajverima. Da li Intelovim integrisanim ili Nvidijinim...

Resio sam problem vezan za graficku karticu (kriva je igra gta IV). Igra je mnogo lose optimizovana i najzad sam uspeo da je pokrenem. Pokrenuo sam je u high podesavanjima i sve je radilo super u oko 50-tak fps. Glavni problem nastaje nakon 15-tak min. igranja jer je laptop poceo previse da se greje. Nakon toga sam skinuo program preko kog cu meriti temp. cpu i gpu. Igru sam opet pokrenuo i igrao oko 15tak min. Cpu je bio na 90+ stepeni, a gpu oko 82 stepena. U pitanju je gl552vw star 15 meseci. Imam neku Madjarsku garanciju jos 9 meseci. Ne znam sta je i sta dalje raditi.
 
Mislim da je tu više problem u loše rešenom hlađenju, a ne u loše optimizovanoj igri.
 
Dell Inspiron 3537

Donela mi je drugarica Dell Inspiron 3537 da očistim, zamenim pastu i odradim svez Win pre koji dan. Odradim ja to sve, tim redom i krenem da nameštam drivere i programe i da odradim stres testove da se uverim da je pasta dobro stavljena i da sve funkcioniše kako treba. Međutim skontam u HW monitoru da je CPU (i7 4500u) konstantno na 798 MHz, a trebao bi da bude na 1.8 i da boostuje na 2.4.

Prvo sam kontao da je možda do toga što ne radi ništa, međutim ni prime95 ni OCCT stress testovi ne mogu da poteraju CPU na veću brojku, jednostavno množilac je zakucan na 8 i neće da se mrdne. Čak ni sa Techpowerup-ovim programčićem onim za postavljanje množioca.

Pre nego što nastavim dalje vredi napomenuti da je pre par godina komp bio na servisu zato što je navodno otišla diskretna HD8850 i od tada su joj namestili da radi samo intel HD, tako što nisu instalirali drivere za Radeonku i disejblovali je u device manageru. Kada sam završio sa čišćenjem i reinstalacijom sistema, rekoh da probam ja nju ipak da osposobim sa najnovijim driverima, i radila je sve dok nisam dodao i drivere za Intel HD4XXX kada sam dobio BSOD na boot-u, vratio se u safe mode, odradio DDU za AMD i disable-ovao HD8850 u device manageru.

Kada je sve to prošlo pustio sam sistem da odradi full update cycle (Win 7 SP1, nije pirat) nadajući se da je neki bug u sistemu to sa procesorom i 789 MHz. Mrka kapa..., i dalje sve stoji isto, u biosu jedina opcija vezana za CPU je Intel SpeedStep i HyperThreading, probao sam da isključim i jedno i drugo, pa i naizmenično, ali džabe.

Posle dosta guglanja našao sam da je dosta ljudi sa sličnim problemima sa svojim Dell laptopovima probleme rešilo tako što su izvadili CMOS bateriju sa matične i ispraznili struju iz ploče skroz, faktički resetujući Bios. Rastavim ja opet laptop i uradim to sve i kada sam ga upalio dočeka me sledeća poruka:
"The AC power adapter wattage and type cannot be determined.The battery may not charge.
The system will adjust the performance to match the power available.
Please connect a Dell 45 W AC adapter or greater for the best system performance.
"

Pošto svakako nema bateriju, odapela je i na adapteru vidim da vire žice, oštećena je spoljna izolacija kod ulaza u adapter sa output strane (slika u attachmentu), da li je moguće da se to desilo pre par godina, te da od tada neće da radi ATI grafika kako treba jer je laptop firmware blokira, te da i zbog "The system will adjust the performance to match the power available." dolazi do obaranja množioca?

Da li je iko imao sličan problem možda i da li mogu da se nadam da će zamena punjača/baterije popraviti jednu ili u najboljem slučaju obe stvari?

29665763_1860684617327722_216487935_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Sto se tice procesora moze da bude do slabog punjaca, vidjao sam to. Za grafiku ne verujem ali ko zna. U svakom slucaju probaj u nekom servisu sa jacim punjacem da li resava problem sa procesorom.
 
Banalno pitanje, ali da li je power plan stavljen na high performace? Balanced kod mene zakuca uvek na 800mhz.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
High perf i sve zakucano rucno na 100%.

@djalf
Probacu u kancelariji sutra neki, imam 20 razlicitih kompova od 4-5 raznih proizvodjaca, pa cu videti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Iseči te žice i zalemi ponovo kablove na ispravljač.
 
Nazad
Vrh Dno