Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

da li ima neko da je ugradjivao fioku za hdd u laptop-u?
 
Na caddy za HDD, da li je neko imao problem sa debljinom fioke, da je nesto deblja i da podize malo plastiku od laptopa, kao sto sam pomenuo u prethodnom postu.
 
Деб'о ти је хард диск. Мораш ставити мршавији...
 
Postoje 3 debljine caddy-ja tj. različita tipa. Proveri da li je taj odgovarajuću za tvoj model laptopa. Ne možeš bilo koji caddy koristiti.

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
HDD je isti kao i stari 9.5mm, dali je moguce da je do njega-debljine?!
Odakle sada tri vrste caddy-ja, svuda je u ponudi 12.7mm i 9.5mm. Ovo je moj laptop iz potpisa i caddy je 9.5mm koji izgleda ovako.

Da li treba da se strugne negde, zato i pitam da li je ko imao iskustva oko toga?
 
Danas mi je stigla fioka za HDD umesto optike https://www.aliexpress.com/item/CHI...562.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.74ee4c4dzqZZXc
Ubacio sam Evo 850 koji radi normalno ali kad iskljucim laptop on i dalje radi, ugasi ekran i vrti kao na idle. Izvadio sam ssd i ostavio samo fioku i ista prica ne gasi se...
Moja pretpostavka je da fioka pravi problem?
Laptop je starije generacije Asus K53SV iz 2011 god (sata 2 valjda)
 

Prilozi

  • 11111.png
    11111.png
    26.5 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
^ Imam isti problem sa istim laptopom. :D

Jedino sto sam mu ja ubacio SSD (Kingston A400 od 240gb) na mesto starog harda, a hard premestio u fioku (pod pretpostavkom da ce bolje raditi tako).

Isto nece da se gasi, niti restartuje (a ni sleep). Doduse, gasi se normalno kad je na bateriji, samo na punjacu zeza (pa ga moram rucno gasiti drzeci power dugme).
Sinoc je usao ipak u hibernate zatvaranjem dok je bio a punjacu (koji sam odmah posle iskljucio), ali me jutros docekalo iznenadjenje.

Ja sam mislio da je softverski (posto mi se malo bagovao pri migraciji win-a), ali izgleda da je ipak hardverski. Kad izvadim fioku gasi se normalno cini mi se.
 
Poslednja izmena:
Ja sam konacno zavrsio moj problem,
ako nekog zanima za laptop iz potpisa, DVDRW je 9mm, caddy koji sam uzeo je 9.5mm jer nema od 9mm. Problem na koji sam naisao je upravo ta debljina koja nije bas 9.5mm vec se krece od 9.5mm-9,8mm pa ide i do 10mm. Neko je pomenu i da mi je HDD od 9.mm debeo i da sam trebao ici na tanji od 7mm, ma koliko to delovalo logicno nije problem u tome bio.

Kada sam ubacio caddy dobio sam sledece, 20180722_164540.jpg (sivi deo koji se savija celom duzinom DVD-a). U caddy sam ubacio SSD koji je 7mm, isto je izgledalo. Znaci nije problem u debljini HDD-a.

Problem je bio taj sto je caddy morao da se doradjuje tj. morao je da se smirgla sa donje strane 20180727_150510.jpg, da se stanji jer je debljina neravnomerna svuda, ne zbog plastike vec zbog metanog dela koji negde naleze kako treba, negde ne, negde se uvija, negde ne.... Jednu stvar da razjasnim, sam caddy uopste nije nekvaltetno odradjen, naprotiv, ali eto aleluja a i plus je u startu od DVDRW-a deblji za 0.5mm po deklaraciji, medjutim ta razlika ide do 1mm.
Na kraju je ispalo sve kako treba 20180727_171854.jpg, ja zadovoljan.

Ono sto me je malo iznenadilo, nigde nisam nasao da je iko opisao sam postupak ubacivanje caddy-a, ili da iznese problem koji je imao.

doggmania@ i BorisBeaM@
Ja tih problema nisam imao, brzine prebacivanja su kako treba da budu.
Nije mi jasno, kako to vidis da ti HDD radi nakon sto ti je ugasen laptop?
Zar ne bi trebalo da se podesi da se SSD i HDD ne iskljucuju?
 
Poslednja izmena:
Ja sam konacno zavrsio moj problem,
ako nekog zanima za laptop iz potpisa, DVDRW je 9mm, caddy koji sam uzeo je 9.5mm jer nema od 9mm. Problem na koji sam naisao je upravo ta debljina koja nije bas 9.5mm vec se krece od 9.5mm-9,8mm pa ide i do 10mm. Neko je pomenu i da mi je HDD od 9.mm debeo i da sam trebao ici na tanji od 7mm, ma koliko to delovalo logicno nije problem u tome bio.

Kako to nije bio problem u debljini, kad si u otvor sirine 9mm nabio caddy sirine 9,5mm?
 
Napisao je da je problem debljina caddy-ja a ne samog hdd-a (kako je neko pomenuo).
 
Napisao je da je problem debljina caddy-ja a ne samog hdd-a (kako je neko pomenuo).
Da, bas tako.

Kako to nije bio problem u debljini, kad si u otvor sirine 9mm nabio caddy sirine 9,5mm?

A koji da stavim kada nema dimenzije od 9mm, mozda samo originalni ako ima gde da se nadje i po kojoj ceni.

Jovandeka@ je pomenuo da je HDD deblji, sto i jeste tacno i kada se uporede SSD i HDD 7mm vs 9mm, deluje bas velika razlika u visini, medjutim kada se stavi u caddy-u to se ne primecuje, mozda malcice viri HDD izvan caddy-a dok SSD upada u caddy. (cisto da docaram ljudim koji planiraju da rade ovo)

Stavljao sam caddy sa SSD-om, stavljao sa HDD-om i stavljao prazan isti zazor je bio, zato sam pomenuo da ne igra ulogu visina 7mm vs 9mm.

Ono sto je mozda bio problem su i srafovi koji srafe HDD za caddy koji idu odozdo a ne sa strane, tako da malo i oni prave tu razliku u visini.

Plastika u samom caddy-u, poprilicno je debela tako da ima mesta da moze da se "strugne" 1.5-1.8mm a da se ne poremeti cvrstoca samog caddy-a!

DVDRW je skroz metalan (tanak lim) tako da svi srafovi idu direktno u metal, dok je caddy oklopljen plastikom koja je poprilicno debela preko 2mm tako da srafovi koji drze caddy (2kom) 20180727_150510.jpg (izvinjavam se zbog mutne fotke) mora da se zamen jer su kratki, ne mogu da uhvate navoj zbog debljine plastike.

Nekako iz mog iskustva, zakljucujem da je ovaj univerzalni caddy, namerno tako pravljen i ostavljeno "meso" da svako moze kako kome odgovra da podesi visinu-sirinu.
 
Poslednja izmena:
Написао сам да је проблем дебљина диска јер нисам видео лаптоп уживо, а контао сам да је лакше омашити дебљину диска него дебљину кедија (9.5 или 12.7мм)... битно је да си решио проблем...
 
Naravno, izvinjavm se ako si me pogresno razumeo, nisam mislio na nikakve prozivke, izneo si svoj sud gde moze biti problem.
Zato sam opisao sve kako je teklo iz razloga jer ce nekom verovatno zatrebati, trazio sam po netu ali nigde nisam nasao necije iskustvo.
 
Pozdrav ljudi, imam problem od juce, laptop je odjednom zakucao i nije bilo druge nego da iscupam iz struje. Kad sam ponovo upalio radio je nekih 15min i opet zakucao i tako u krug. Stariji je laptop asus k61ic (core2duo, 4gb,500hdd) da li je moguce da se samo pregrijao ili prasina ili je nesto ozbiljnije?
 
Pozdrav ljudi, imam problem od juce, laptop je odjednom zakucao i nije bilo druge nego da iscupam iz struje. Kad sam ponovo upalio radio je nekih 15min i opet zakucao i tako u krug. Stariji je laptop asus k61ic (core2duo, 4gb,500hdd) da li je moguce da se samo pregrijao ili prasina ili je nesto ozbiljnije?

Može biti da se pregreva zbog prašine. Ili je dotrajala ploča.
 
Majku mu nije valjda ploca! Zaboravih da napisem da kad zakuca, ventilator valjda od procesora radi na 100%. Da li bi moglo biti da je do kulera?
 
Prašina (blokira protok vazduha), plus skorela pasta. Ako nije dugo čišćen, 90% je to. Ostalih 10% je "crklo" nešto (grafika vrv, jer vidim da ima mxm grafiku) zbog pregrevanja. U svakom slučaju, temperatura je na jedan ili drugi način problem.
 
Poslednja izmena:
Majku mu nije valjda ploca! Zaboravih da napisem da kad zakuca, ventilator valjda od procesora radi na 100%. Da li bi moglo biti da je do kulera?
Pokreni laptop u sigurom režimu rada pa vidi da li će i tamo da blokira. Obrati pažnju na to kada se blokada dešava. Da li se dešava pri normalnom radu ili kada je procesor duže vreme pod opterećenjem. Takođe otvori menadžer procesa i prati opterećenje procesora i memorije. Proveri da li se laptop greje. Dobro bi bilo da ga otvoriš i proveriš da li je sve čisto.
 
Pokreni laptop u sigurom režimu rada pa vidi da li će i tamo da blokira. Obrati pažnju na to kada se blokada dešava. Da li se dešava pri normalnom radu ili kada je procesor duže vreme pod opterećenjem. Takođe otvori menadžer procesa i prati opterećenje procesora i memorije. Proveri da li se laptop greje. Dobro bi bilo da ga otvoriš i proveriš da li je sve čisto.

Pa recimo juce sam gledao nesto na youtube-u i samo je zastopao. Posle kad sam ga upalio uzeo sam nesto da prekopiram na usb opet je zakucao, i ventilator pici ubija kolko se cuje. Nisam probao safe mode, jer evo sad sam na kompu i radi. Stara je ovo masina, ne koristim nista zahtevno, realno mi najvise browser uzme resursa ili pogledam film.
 
Probao sam i safe mode i u njemu steka. Morace na servis onda, pa ako bude spasa bude. Hvala svima!
 
jedino ako imas pouzdanog servisera sa opremom za reballing koji ti i nece naplatiti puno,u svakom drugom slucaju uzece ti par hiljada za ono sto i sam mozes u rerni da uradis.
 
A da se mozda instalira neki program za informaciju o temperaturama?
 
jedino ako imas pouzdanog servisera sa opremom za reballing koji ti i nece naplatiti puno,u svakom drugom slucaju uzece ti par hiljada za ono sto i sam mozes u rerni da uradis.
Rerna može da bude neki primitivni reflowing, a ne reballing ;-)
 
zato sam napisao sa opremom za reballing,to je ozbiljan serviser,"fen" ima svaki nadrimajstor sa svakog coska,sto isto moze i on sam da uradi u svojoj rerni.
 
To se zove duvaljka i ima regulaciju toplote i zagreva se samo cip a ne cela ploca sto bi ti kao pekar odmah gurnuo u rernu kao lebac da se cela ploca upropasti. Kod reflow-a je najbitnije zagrevanje ispod ploca i onda se koristi manja temperatura na samom cipu. Imate online sve o tome i zasto to moze da "popravi" samo kratko i zasto se vraca kvar. Reballing se isto ne radi uvek jer neretko nije problem izmedju cipa i pakovanja sa plocom vec sa cipom i samim pakovanjem pa je neophodno zameniti i cip.
 
Neka preporuka za dobar servis u BG-u, cisto da se utvrdi kvar, pa da vidim da li se isplati popravljati ovu moju staru masinu? I koliko kosta dijagnostika uopste?
 
Nazad
Vrh Dno