Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Mislim da ga ne budi TM, jer kod devojke nije uklju…en TM na iMacu, a isti se s vremena na vreme probudi, produva ventilatore i vrati se u sleep :)
 
mozes da probas da iskljucis wake on ethernet u system preference > energy saver ako imas jos neki racunar u mrezi ...

mada sad se secam da se to i meni desavalo, neki proces je bio iMaca i palio ekran usred noci ali ne mogu da se setim sta je bilo u pitanju... ako se setim, javicu.
 
Imam neki Apacerov flash drive od 8Gb. koji sam u Disk Utilityju eraseovo u NT Filesystem. Problem je u tome kad ga ubacim u PC on ga vid kao 200 i kusur MB, dok ga Mac regularno vidi kao 8,01Gb. Razmišljao sam da aa formatiram u NTFS Compessed ali ne znam da li bi išta dobio. Znate li nešto o ovome ?
 
Uspeo sam. Formatirao sam ga u MS/DOS FAT na Macu pa sam dobio 7.45Gb na Windowsu (toliko vidi) pa sam ga formatirao na Winu u NTFS. Na Maci vidi svih 8 a piše da he FS NTFS Compressed što znači da je taj FS na Windowsu default.
 
A što NTFS na flash? Default za fleševe je FAT32.
Ovako ćeš na Macu sad morati uključiti write podršku za NTFS.
 
Pa NTFS je zgodniji jer podrđava fajlove veće od 4 GB, a danas ima kolko oćeš fajlova većih od 4 GB (ISO imidži opšte poznatog porekla). A i šta je teško uključiti podršku za pisanje na NTFS.

P.S. to što Mac OS X vidi veličinu kao 8, a Windows manju je do toga što Snow Leopard koristi metričke jedinice mere za količinu podataka (jedinice koje proizvođači disova i fleševa koriste oduvek), dok Windows koristi tradicionalne binarne (koje koriste proizvođači RAM memorija)

binarno: 1 GiB (to je nova oznaka) = 1024*1024*1024 B = 1 073 741 824 bajtova.
metrički: 1 GB (oznaka koja se ranije koristila za obe varjante računanja) = 1 000 000 000 bajtova

Znači 8 metričkih GB je 8 000 000 000 bajtova ili 7,45 binarnih GiB (gibibajta) (8 milijardi / 1024^3)
 
Poslednja izmena:
Ja to nosam na 500GB externom HDD-u :d
Flash sam koristio do nedavno samo za neke textualne fajlove, a od kako sam počeo koristiti Dropbox (referral link), ta 2GB prostora su mi savršeno dovoljna da tamo čuvam sve tabele i txt fajlove koji mi trebaju :)

U kombinaciji sa Notational Velocity pun pogodak :)
 
Imam Paragon 8.0 tako da oisanje po ntfs nije problem
 
Upomoc!!

Kako da nateram G4 da butuje sa CD-a
 
Ubaci cd ugasi komp pritisni i drzi C na tastaturi i upali komp i drzi dok se ne butuje.
 
drugari treba mi mala pomoc, nadam se da sam na pravom mestu . drugar mi je dao da mu stavim nov sistem na stari macbook, ali mu ne radi cd . kako da instaliram snow u toj situaciji ?

hvala
 
Poslednja izmena:
1. Ako imaš firewire kabl, onda možeš spojiti oba kompjutera i tako instalirati sistem na drugi.
2. Napraviti na externom hardu particiju od 9GB i na njega uraditi restore DMG imidža instalacije sistema.

Tj. sa DVD-a koji imaš skineš taj image na način prikazad na početku ovog videa http://vimeo.com/4393449 a onda tako dobijeni DMG (oko 6GB) vratiš preko Restore funkcije Disk Utilityja na praznu particiju od 9GB koju si napravio na externom hardu.

Kad to završiš zakačiš taj externi disk kod kolege na MBP (ako si dobro uradio Restore, Finder će ti automatski otvoriti prozor sa sadržajem te particije, nešto kao autorun), restartuješ sistem i onda držiš Alt, klik na instalaciju sistema koja ti je na tom externom i to je to..dalje kao da i sa DVD-a to radiš.
 
1. Ako imaš firewire kabl, onda možeš spojiti oba kompjutera i tako instalirati sistem na drugi.
2. Napraviti na externom hardu particiju od 9GB i na njega uraditi restore DMG imidža instalacije sistema.

Tj. sa DVD-a koji imaš skineš taj image na način prikazad na početku ovog videa http://vimeo.com/4393449 a onda tako dobijeni DMG (oko 6GB) vratiš preko Restore funkcije Disk Utilityja na praznu particiju od 9GB koju si napravio na externom hardu.

Kad to završiš zakačiš taj externi disk kod kolege na MBP (ako si dobro uradio Restore, Finder će ti automatski otvoriti prozor sa sadržajem te particije, nešto kao autorun), restartuješ sistem i onda držiš Alt, klik na instalaciju sistema koja ti je na tom externom i to je to..dalje kao da i sa DVD-a to radiš.

uspeo sam na prvi nacin , nekako sam dosao do fw400 - fw800 kabla koji mi je bio potreban za tu soluciju . i stvarno ne moze vise simple od toga . postedeo sam sebe pravljenja particije i ostalo iz drugog resenja :banana:

hvala na pomoci ! :wave:
 
Dobro, ovo drugo rešenje je isplativije, dugoročno gledano, jer uvek nosiš instalaciju sa sobom i ne treba ti drugi kompjuter :)

A i pomislio sam "ma gde će naći FW kabl, daj da bolje opišem drugo rešenje" :d
 
Ako moze mala pomoc! Na hacku ima 10.6.3 koji odlicno funkcionise, kako da ga dignem na 10.6.5 a da mi se ne upropasti instalacija (probao par puta i vise nemoze da se podigne)?
 
Dobro, ovo drugo rešenje je isplativije, dugoročno gledano, jer uvek nosiš instalaciju sa sobom i ne treba ti drugi kompjuter :)

A i pomislio sam "ma gde će naći FW kabl, daj da bolje opišem drugo rešenje" :d

istina. ali imam dva kompa tako da je ok. mozda kada izadje Lion eto na primer prilike :)

a za kabl se slazem :) srecom jedan ortak ima doticni i zatreba mi otprilike jednom godisnje, ali moracu da kupim negde isti, znash mozda kod nas gde ima, fw400 - fw800 ?
 
Pogledaj u nekoj PC prodavnici, viđao sam tamo FW kablova, marka Bandridge, možda bude i Griffina.
 
mislim da bgelektronik ima FW kablove...
 
zar bg elektronics na bulevaru nije zatvoren vec duze vreme ?

nemam pojma, ja samo narucujem city expressom od njih...
pre mesec dana sam kupio miniHDMI na HDMI kabl...

ni ne znam gde imaju fizicku prodavnicu :D
 
ladno im je ugasen site....

cek, sad cu da ti dam kontakte iz email:

[email protected]
Krunska 28, Beograd
011/2085-091
 
Na Macu se to obično unutar samog programa reguliše :d

Koji te program muči? Nisam do sada tražio sličnu aplikaciju, niti me je sličan problem mučio.
 
Nazad
Vrh Dno