Šta je novo?

Mac - Kako da...?

A što mu preporučujete Sleep, ko da mnogo dugo treba da se uključi. A i malo se kosi sa Apple-ovim ekološkim imidžom. :p Trošite manje struje.

Drajveru, zašto nije kao Windows, pa i Win može da spava, ako Win isključujete skroz, što ne bi i Mac.
 
Poslednja izmena:
Meni sleep ima smisla samo ako ću brzo da se vratim za računar (pošto sam na laptopu samo ga zaklopim), ako odem da radim nešto drugo onda isključujem jer mi vreme koje ću da uštedim pri uključivanju nije nikakva satisfakcija, jer mi se oupšte ne žuri da ga uključim (možda se vama žuri). Samo kažem, ako eksplicitno nemate potrebu da ga stavljate u sleep, zašto da ga ne isključujete.

A da je Mac OS X znatno brži od Windows-a u sleep-u jeste, čak i na PC-u :-devil-:

Čak sam jednom zaboravio da isključim MacBook na faksu pa sam ga sat vremena nosio uspavanog kroz gradski prevoz. Sve je bilo OK. :,,:
 
Ne znam to za Sleep... Ja tako radim već 5 godina otkako sam na Mac-u. Valjda sam navikao sa iMac-om, MacBook-om i sada sa "MacPro-om" :) sam samo nastavio po starom.

Ne treba mu puno da podigne sistem, ali ovako to traje bukvalno 2 sekunde. Dođem kući sa posla sednem za komp. i odmah je spreman za rad.
 
Neko je pomenuo Appleove ekološke standarde. Pa zašto onda sam apple preporučuje shut down samo ako se kompjuter neće koristiti više dana. A ako ga koristiš svaki ili svaki drigi dan onda sleep. To kaže apple. Dok sam koristio Win u životu ga nisam stavljao u sleep a 5 minuta se dizao.

Jel zna neko kako da se napravi ako već nema shortcut za @ na srpskom keyboard layoutu
 
Sve zavisi kako se naviknes.. Ja moj HP laptop nikada ne gasim.. samo za poklopim, spakujem ponesem na posao ili kuci. Ponekad ga ceo vikend ga ne diram.. spava. U ponedeljak se normalno probudi i nastavim tamo gde sam stao. Restartujem ga samo kada Windows instalira neki update pa smara sa zahtevima za restartovanjem.
Kada je u sleep-u, baterija se trosi samo na odrzavanje RAM memorije i mozda jos ponesto. HDD i ventilatori su ugaseni, tako je je sasvim bezbedno seliti laptop sa jednom mesta na drugo dok je u sleep modu. Konkrento, moj HP ima osobinu da ako u sleep modu nivo baterije padne ispod neke vrednosti (mislim da je ~20%) on se probudi i odradi hibernaciju i zatim se ugasi. Verujem da slicno rade i MacBook-ovi.
 
Jeste command, na svim Apple tastaturama osim novih alu, cmd taster izgleda ovako
150px-Apple_key.jpg
:)

Drajveru, zašto nije kao Windows, pa i Win može da spava, ako Win isključujete skroz, što ne bi i Mac.

Moze da spava, ali Windows ne moze da izdrzi toliko dugo bez restarta :)

Brzina sleepa je druga stvar, ali to je isto kao i Shutdown i slichno, Windows ima chuda da uradi da bi se ugasio ili otishao u sleep, i to se nece promeniti dok se drastichno ne promeni struktura i nachin na koji funkcionishe, kad ne bude registryja i dllova, a oni ce pre da propadnu nego shto ce to da se desi :)
 
Poslednja izmena:
alt+shift+2 provereno radi, dakle nije cmd
 
Poslednja izmena:
Čak sam jednom zaboravio da isključim MacBook na faksu pa sam ga sat vremena nosio uspavanog kroz gradski prevoz. Sve je bilo OK. :,,:

ja nikada ne gasim ni MacBook ni iMac. sleep mi odgovara jer mi ostane sve otvoreno, ne moram ponovo da startujem programe i otvaram dokumenta.

resetujem ga samo kad ima neki update koji trazi restart i MacBook isto ode u hibernaciju kad mu baterija bude pri kraju...
 
Poslednja izmena:
Kakvo Vam je stanje povodim činjeničnog zagrevanja iMaca. Nakon nekog vremena vrh računara kao i gornja polovina zadnje strane postaje ne vruća nego vrela. Na nekim forumima kažu da je to sasvim normalno i da ne škodi ali mi je to malo nelogično. Kakva su vaša iskustva ?
 
Poslednja izmena:
I moji se zagrevaju i ne škodi im :) Opusti se. Možeš staviti neku kontrolu poput smcFanCtrla, ali i ne moraš.
 
Imam i ja jedno pitanje: Kako da aktiviram srpska slova na tastaturi ?
 
Odeš na Preferences (siva ikonica u Docku), pa na Language & Text ikonica u njemu, u prvom redu je, plava zastava (nekad se zvala International..), tu na Input sources odštrihiraš i Serbian koji želiš i otkačiš i na dnu Show Input menu in menu bar, ukoliko već nije otkačeno i videćeš u meniju zastavicu na koju klikom menjaš jezik, tj. layout tastature.
 
Ovi iz applea nahvališe kompatibilnost iWorka sa MS Officeom, a činjenica je da ne čita ni docx ni xlsx (kompatibilan je XP i 2003). Sreća pa sam ga uzeo u pola cene. da sam ga platio 100e tačno bi se živ pojeo
 
Ovi iz applea nahvališe kompatibilnost iWorka sa MS Officeom, a činjenica je da ne čita ni docx ni xlsx (kompatibilan je XP i 2003). Sreća pa sam ga uzeo u pola cene. da sam ga platio 100e tačno bi se živ pojeo

Istina. Doduše, postoji mogućnost konvertovanja docx i drugih new age MS Office formata. Microsoft je objavio na svom sajtu, konverter, ponuđen za besplatan download. Ne znam da li postoji za Mac OS.
 
Skini OpenOffice, od verzije 3 stvarno radi odlicno na Macu...
 
ok je iwork, jedino što ne podržave nove ms standarde, ali se masa dokumenata i dalje snima i koristi kao word 97-2003. ja sam ga dobio u pola cene zato sam ga i uzeo inače da dam 9000 rsd za iwork e to bi bilo bacanje para.

da postavim još 2 pitanja:

Kako naterati safari ili firefox da kad snima aplikaciju ne počinje automatski install-mount već da samo snimi dmg na disk a ja da ga instaliram naknadno.

Zašto utorrent kada se klikne na torrent link se ne otvara automatski već browser snima torrent fajl kao i svaki drugi fajl. Znam da mi se u windowsu klikom na torrent fajl tj. link utorrent automatski otvarao u svakom browseru.
 
Poslednja izmena:
Kako naterati safari ili firefox da kad snima aplikaciju ne počinje automatski install-mount već da samo snimi dmg na disk a ja da ga instaliram naknadno.
Za Firefox ne znam, ali za Safari imaš u preferencama "Open safe files after downloading", to isključi i dmg-ovi se neće monutovati, zip arhive se neće raspakivati i slično.
 
Neko je pomenuo Appleove ekološke standarde. Pa zašto onda sam apple preporučuje shut down samo ako se kompjuter neće koristiti više dana. A ako ga koristiš svaki ili svaki drigi dan onda sleep. To kaže apple. Dok sam koristio Win u životu ga nisam stavljao u sleep a 5 minuta se dizao.

Jel zna neko kako da se napravi ako već nema shortcut za @ na srpskom keyboard layoutu

Alt+Shift+2 = @

Valjda :d
 
za Torrente koristi Transmission ;)
 
Moram reći da je Transmission dobio krštenu konkurenciju. µTorrent je konačno postao dostojan takmac. Nije skroz gotov, niti je ekvivalentan Win verziji ali već ima prednosti u odnosu na Transmission. Sada ima svoj čuveni grafik brzine i sve ostale tabove u donjem delu prozora. Nema mogućnosti pomeranja mesta na kome se nalaze podaci, niti prikazuje standardan dijalog po otvaranju torrent fajlova već downloaduje samo u folder određen u Preferences. Nije baš zgodno za desktop, ali je meni dovoljno pošto na laptopu imam samo jednu Mac particiju. A ako neko sve skida u jedan folder onda ni njima neće biti problem. Valjda će biti rešeno u nekoj sledećoj verziji. Mada mislim da samo zbog klasičnog detailed list pregleda i grafika već ima malu prednost.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim uTorrent vec godinu dana, shta mu to fali u odnosu na Windows, pregledniji je sto puta, a hiljadu opcija koje nikom ne trebaju ne trebaju ni meni :d, to je jedan od razloga shto sam na OS X :)
 
za Torrente koristi Transmission ;)

Za torrente je bez premca samo jedan program za Mac OS X i to je Vuze koliko ja znam. Transmission mu ni do lakta nije, a bogami ni u Torrent...

Znaci jeste da ovaj program sadrzi gomilu opcija i tako to, ali i po defaultu ce raditi ko zmaj i bolje od bilo koga. Ako nekoga sekira njegov interfejs koji je mozda glomazan i za to postoji resenje u vidu light verzije koja se po potrebi moze podesiti i startovati u podesavanjima...

A kad je sam download u pitanju tu su tri razlicita algoritma za to, pa ko voli nek izvoli...

Znaci Vuze, pa velika praznina, pa onda sve ostalo...
 
Aj sad stvarno koja je razlika, skinuo sam terabajt softvera sa uTorrentom sigurno, jel bi sa Vuze skinuo to brze ili bi mi kad ubacim torrent rekao "this movie sucks" ? :)

Pa nije to programski paket za montazu videa pa da moze da bude razlike, kliknesh na torrent fajl, ubacish ga i on se skida, treba da bude shto manji i jednostavniji...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno