Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Vec sam instalirao Tuxeru :D brzinski sam se opametio :D
 
Meni Paragon sasvim dobro radi...rekao bih da je slucaj od masine do masine .
 
Ili do verzije, Paragon NTFS7 je imao ovaj propust, ali treba sada testirati i Paragon NTFS8 i 9 koji je još bolji i brži, čak brži od samog windowsa.

Tuxera NTFS i Paragon NTFS7 su tu negde što se tiče perfomansi. Malo je bolji Paragon ali nije to ništa primetno. Paragon NTFS8 je tu beć solidno brži po ovoj statisci, premda ona možda i nije baš najmerodavnija jer je izrađena preko virtualne mašine tako da to baš nije to do kraja, ali koliko toliko daje neki uvid u celu stvar...

NTFS-3G-write-performance-1024x614.png

NTFS-3G-read-performance-1024x615.png

Tuxera-NTFS-write-performance-1024x614.png

Tuxera-NTFS-read-performance-1024x615.png

Paragon-NTFS-7-write-performance-1024x614.png

Paragon-NTFS-7-read-performance-1024x615.png

http://www.codykonior.com/wp-content/uploads/2010/03/Paragon-NTFS-8-RC-write-performance-1024x614.png[/url]
[img]http://www.codykonior.com/wp-content/uploads/2010/03/Paragon-NTFS-8-RC-read-performance-1024x615.png
Windows-7-write-performance-1024x614.png

Windows-7-read-performance-1024x615.png
 
Poslednja izmena:
Ako nije problem-treba mi pomoc iskusnijih mac korisnika.

Treba da na macbook podignem i windows.Problem je sto se vlasnik ne seca sifre unete za administratora.U boot camp assistantu zato mogu da dodjem samo do dela kad mi trazi sifru da unesem, da bi poceo postupak instalacije windowsa...
Pitanje ili savet je kako da ovo razresim?
1.Da li postoji nacin da se nekako restartuje ta sifra? Tj sta raditi kad je sifra zaboravljena?
2.Da li mogu i koliko je pametno da direktno podignem samo windows bez mac OS? Iako mi se ovo licno ne dopada kao opcija, ali da li je moguce?
3.Ako direktno preinstaliram windows(pregazim mac os), da li je i koliko komplikovano posle vratiti mac OS?

hvala unapred:)
 
Restartuj sistem, i pri podizanju pritisni kombinaciju tastera "Command" i "S"
pokazaće ti terminal i ući ćeš u single user mod.

U promptu kucaj:
/sbin/mount -uw /
/sbin/SystemStarter

kada se završi inicijalizacija, kucaj:

passwd root

Tražiće ti da dva puta uneseš šifru, otkucaj novu (i zapamti je) .
Zatim samo resetuj sistem:
reboot

Loguj se kao i pre, sada ćeš imati mogućnost da menjaš šifre za ostale korisnike i praviš nove u podešavanjima sistema.
 
'Ajda da mi neko objasni kako radi Search - Spotlight na OS X? Ne bukvalno ali neke stvari mi nisu jasne. Recimo, znam da imam fajl sa određenim nazivom, ukucam u Finderu njegov naziv u SEARCH polje i ne pronađe ga. Onda ručno uđem u folder i fajl je tamo. Pri tome nemam isključen taj folder iz pretrage u Spotlight podešavanjima.

Druga stvar (pogledajte prvu sliku), šta se dešava kada idem desnim tasterom na neki .txt fajl. Pojavi mi se da imam 2x Calibre, 5x Evernote i 2x TextWrangler aplikacije. Dobro, i da imam, kucam u Search polje "Calibre" i izbaci mi da postoji samo jedna istanca u Application. Gde je druga? Ukucam Evernote i opet samo jedna se pokaže u Application? Gde su još 4 istance? I sada biser, ukucam TextWrangler i Search ne izbaci ništa, kao da ne postoji a aplikacija uredno čuči u Application folderu i koristim je svaki dan.

Application je uključen u pretragu (vidi drugu sliku)
 

Prilozi

  • MultiC.png
    MultiC.png
    46 KB · Pregleda: 55
  • MultiD.png
    MultiD.png
    80.2 KB · Pregleda: 53
Za ovo prvo probaj reindeksiranje Spotlightom tih diskova koji imaju fajlove koje ne nalaziš kroz Spotlight.

http://support.apple.com/kb/ht2409

A za nekoliko programa u Open with... jedino objašnjenje koje imam je da postoje zaista na više mesta u sistemu. Sećam se da sam otkrio to kada sam otvarao neki HTML, pa mi je ponudio nekoliko Opera, srećom, sve su bile različite verzije, pa sam našao da su dve starije verzije bile u Adobeu, verovatno korićšene za help strane ili tako nešto.

A pomoću komande grep probaj da nađeš gde se nalae te druge kopije aplikacija.app koje ti se pojavljuju u Open with. Moguće je da tvoj korisnik ima pristup nekom drugom korisniku, koji možda te aplikacije ima u svoj Application folderu, ne u onom u blizu "roota".

http://www.macobserver.com/tips/macosxcl101/2002/20021004.shtml
http://www.macworld.com/article/1041504/jangeekfactor.html
 
'Ajda da mi neko objasni kako radi Search - Spotlight na OS X? Ne bukvalno ali neke stvari mi nisu jasne. Recimo, znam da imam fajl sa određenim nazivom, ukucam u Finderu njegov naziv u SEARCH polje i ne pronađe ga. Onda ručno uđem u folder i fajl je tamo. Pri tome nemam isključen taj folder iz pretrage u Spotlight podešavanjima.

To ni meni nikada nije bilo jasno, ali sam takođe primetio da neke stvari nije kadar da pronađe, a neke opet koje nalazi možda i ne bi trebalo. Srećom nemam naviku ni da koristim te pretraživače. Nikada mašinama nisam verovao po tom pitanju pa me je takav način razmišljanja odveo na drugu stranu koja podrazumeva sistematičnost i pedantno sortiranje fajlova, tako da tačno znam gde mi šta stoji na hardu i zbilja nemam potrebe za ovim zezalicama. Drugim rečima kad god sam pokušao da nešto nađem preko spotlight-a a što ne znam gde je, u principu ništa i ne bude o te pretrage jer to obično kod mene znači da je fajl obrisan, heh... :p

Elem, ako skontaš o čemu se tu radi prijavi to ovde obavezno...
 
Poslednja izmena:
Grešite.

Meni je takva vrsta analitike u krvi (viditet sliku u attachu), ali je ipak daleko brže koristeći Spotlight doći do onoga šta želite, nego kliktati :)

Čak mi se i tek instalirane aplikacije prikazuju par sekundi po instalaciji u pretrazi. Jeste da Spotlight nema neka detaljna nameštanja, ali mora da radi kako treba :)
 

Prilozi

  • Screen Shot 2013-04-02 at 15.43.50.png
    Screen Shot 2013-04-02 at 15.43.50.png
    13.2 KB · Pregleda: 80
'Ajda da mi neko objasni kako radi Search - Spotlight na OS X? Ne bukvalno ali neke stvari mi nisu jasne. Recimo, znam da imam fajl sa određenim nazivom, ukucam u Finderu njegov naziv u SEARCH polje i ne pronađe ga. Onda ručno uđem u folder i fajl je tamo. Pri tome nemam isključen taj folder iz pretrage u Spotlight podešavanjima.

http://www.devontechnologies.com/products/freeware.html

EasyFind - ima dosta razlicitih pretraga.

btw ja ne koristim uopste SpotLight vec: EasyFind za hardcore trazenje fajlova i QuickSilver za sve ostalo.


Druga stvar (pogledajte prvu sliku), šta se dešava kada idem desnim tasterom na neki .txt fajl. Pojavi mi se da imam 2x Calibre, 5x Evernote i 2x TextWrangler aplikacije. Dobro, i da imam, kucam u Search polje "Calibre" i izbaci mi da postoji samo jedna istanca u Application. Gde je druga? Ukucam Evernote i opet samo jedna se pokaže u Application? Gde su još 4 istance? I sada biser, ukucam TextWrangler i Search ne izbaci ništa, kao da ne postoji a aplikacija uredno čuči u Application folderu i koristim je svaki dan.

Application je uključen u pretragu (vidi drugu sliku)
skini Onyx http://www.titanium.free.fr i rebuilduj sve zivo :D

salim se, potrazi medju opcijama sta bi moglo da pravi problem pa mu daj da to obrise/rebuilduje.

...i naravno, pogledaj ono sto ti je voyager predlozio vec.
 
Da li je moguce naterati "spotlight" da radi sa NASom?
Ili ima neki drugi nacin??
 
Sada sam malo (više) guglao i nešto sam izbunario. U principu ima puno korisnika sa istim problemima i niko ne zna uzrok ali savetuju rešenja. Što me je uvek nerviralo kada se ne zna uzrok tj kako ga suzbiti :)

1. Iz ko zna kojih razloga Search ne prikazuje rezultat ali postoji opcija u Finderu, kada unesemo pojam u Search i uradimo pretragu ako nema rezultata kliknemo na taster + ispod tog polja, desno od tastera SAVE, onda iz menija koji izađe izaberemo NAME, CONTAINS... i ukucamo ponovo reč (čak i istu) u produžetku. Na ovaj način pretraga je uspešna. Gluposti!!!

2. Rešenje za višestruke instance aplikacija je da se ukuca određena komanda u promptu i to se sredi. Uzrok, naravno, niko ne zna, ali pretpostavljaju da usled ažuriranja aplikacija skript ne odradi sav posao dobro oko apdejta. Sve u svemu, dešava se iako ne postoje duple aplikacije na računaru.

Čak i Evernote je često navođen kao primer sa 5-6 instanci, očigledno da je ona posebna po ovom pitanju :)

Komanda:
/System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/Versions/A/Frameworks/LaunchServices.framework/Versions/A/Support/lsregister -kill -r -domain local -domain user;killall Finder;echo "Open With has been rebuilt, Finder will relaunch"
 
Poslednja izmena:
Da li je istina da ne može da se isključi blutut nakon nekog vremena (da se podesi u opcijama) kod bilo kog Apple uređaja kada je povezan sa blutut tastaturom i trekpedom.

Primer: radni/računarski sto mi je u maloj sobi pored kreveta i kada bih imao minija i bežičnu tastaturu i trekped ne bih voleo da mi je uključen blutut pored glave 8 sati kada spavam (isto tako ugašen mi je Wireless na adsl-u/ruteru preko noći), a sa druge strane bih voleo da je mini uključen 24/7 zbog nekih bonus poena/uploada na privatnim trackerima.

Koristim ja i WiFi i blutut ali ne 24/7, tj. gledam da mi bežični uređaji nisu uključeni pored glave bar dok spavam.
 
Sad ću da budem laik, pa da podelim svoje viđenje stvari. Mislim da se to isključivanje bluetootha odnosi na njegov prestanak aktivnog rada i početak onog pingovanja, što znači da on i dalje radi, samo ne onom intenzitetom. Ako bi se potpuno isključio ne bi se bez tvoje intervencije mogao uključiti, tako da onda BT periferije ispaštaju.
 
Citam al nikako da nadjem, oprostite mi ako je bilo pitanje. Imam Macbook koji sam hteo da restartujem na factory, procitao sam negde na netu kako to da uradim, u sustini sam bootvao u OS X Utilities otisao na Disk Utility i obrisao Macintosh HDD, posle toga kad sam dosao na korak Resintall OS X trazi mi apple ID sa kojim je kupljen Lion, a kod onog sto je to radio na youtube je sam krenuo da skida i instalira :d

Skinuo sam 10.8.3 al neda mi da narezem .dmg na dvd 4.7gb, pa me sad zanima sta mi je ciniti? Donece mi drugar usb flash 8gb al ne mogu da nadjem kako da ga napravim bootabilnog na drugom laptopu na kome je windows.
 
Probaj da narežeš DVD na Windowsu programom TransMac. Inače .dmg je oko 4,1GB koliko vidim, treba da stane na DVD.
 
Nece da stane nema sanse, nasao sam youtube snimak kako da napravim bootabilan flash sa tim istim programom jer nemam gde da kupim dl dvd sad.
 
@-V-O-Y-A-G-E-R-

Što će reći nema isključivanja blututa.

Ako sam u pravu trebao bih imati jednog žičanog mišonju kojim bih nakon isključivanja periferija i blututa mogao ponovo da uspostavim blutut vezu?
 
Nece da stane nema sanse, nasao sam youtube snimak kako da napravim bootabilan flash sa tim istim programom jer nemam gde da kupim dl dvd sad.

Kad skineš image Mountain Lion-a sa App Store-a moraćeš da uradiš sledeće (mrzi me da prevodim):

Right-click on the installer and hit "Show Package Contents". Navigate to Contents > SharedSupport and look for a file called "InstallESD.dmg".

A onda ćeš sa ovim maleckim programčićeš da napraviš bootabilan USB ili da ga narežeš na DVD: http://liondiskmaker.com/
 
Ringe hvala ti, snasao sam se sinoc.

Postupak za pravljenje bootabilnog usb flesa u windowsu, i dalja instalacija samog na Macu:

  • Skine se image file
  • USB Flash veci od 4gb fromatirati normalno u windowsu
  • Skine se TransMac program i instalira moze i trial verzija
  • Kad se pokrene program prvi put pitace da se startuje kao admin i tu potvrdite sa OK
  • Onda ce vam se na lisit uredjaja pojaviti vas USB
  • Desni klik na njega i odaberite Restore with disk image, i odaberite vas img fajl. Pustite ga da odradi to oko 20 min
  • Posto moj Macbook nije imao working osx ja sam drzao sam opt dugme dok se palio
  • Odaberete vas USB medju ponudjenim drajvovima
  • Ukoliko nije formatiran glavni hdd to mozete da uradite u Disk Utility- ovo samo radite ako zelite da obrisete apsolutno sve sa harda
  • Onda se vratite na prethodni prozor i odaberete Reinstall OS X i pratite instalaciju do kraja
 
Da li neko zna kako da se podesi VPN server na mac os x ML-u...nasao sam nesto na netu..ali je to toliko zamrseno, da prosto ne kapiram sta kucam u terminalu, a uz to i ne radi...zelja mi je da podignem vpn server, kako bih mogao preko remote desktop-a da mu pristupam (inace pristupam mu preko team viewer-a).
Isto tako, pokusao sam i preko TunnleBlick-a da pristupim kompu na poslu, ali fajlove koje imam za pristup, jednostavno ne rade...javlja neku gresku, ali inace to normalno radi na open vpn-u na windows-u, tako da su fajlovi ok.
 
Koji je najbolji pregledac fotografija na Macu?

Zelim nesto poput Picase na Windowsu medjutim na Macu nema taj efekat koji ima na Windowsu. Zelim da kad otvorim jednu fotografiju samo strelicama na tastaturi okrecem i druge koje se tu nalaze...
 
O ovome je već više puta pisano. Imaš ACDSee i XNView, a ono što najveći broj ljudi koristi rekao bih, je Xee 3.2
 
^^^ I mene ovo zanima...Picasa na OSX-u nije kao na Win-u...
 
slike mozes da gledas i listas,i bez svih tih programa....otvoris folder sa slikama...kliknes jednom na prvu u nizu da zaplavi:)...onda kliknes na space dugme na tastaturi,otvori se ta prva slika...i posle na strelici samo listas:)....to vazi i za video klipove....
 
ZNam za to ,i nije to -to ...Super je za prvu pomoc....ali hocu brate full screen prikaz.
 
Nazad
Vrh Dno