Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Ma umrežavanje Win 7 i OS X-a je nemoguća misija. Proradi kako treba svaki deseti put. 7-ica ima toliko nerazumljiv i bloat-ovan deo Control Panel-a za podešavanje mreže da je gore od gole konzole. :D

Mada sam provalio da preko Wi-Fi mreže komunikacija između OS X-a i 7-ice ide glatko. OS X odma detektuje sve PC-e, i 7-ica vidi Mac-a.

isti slucaj kod mene, radi ko sat
 
Ne znam da li pričate o "infrastructure" ili "ad-hoc" umrežavanju. Ako se radi o "infrastructure" (ruter, switch,...) kod mene sam namestio "share" na Win7 mašinama i folderima tako da "Everyone" ima "read/write" prava. Kada preko OS X pristupam Win7 mašinama logujem se kao "Guest" bez lozinke. OS X sam ponudi opciju "Guest". Drugi način je kreiranja na svakoj Win7 mašini dodatnog korisnika (recimo, "remoteuser") sa lozinkom i onda se koristi ta kombinacija za logovanje.

Obrnuto kada pristupam, kroz Win7 imam mapiran OS X šerovan folder kao drajv. To sam jednom mapirao, uneo username, password i zapamtio kombinaciju.
Win7 mašine su žičano vezane a MBP Wi-Fi.
 
Poslednja izmena:
Ma umrežavanje Win 7 i OS X-a je nemoguća misija. Proradi kako treba svaki deseti put. 7-ica ima toliko nerazumljiv i bloat-ovan deo Control Panel-a za podešavanje mreže da je gore od gole konzole. :D

Mada sam provalio da preko Wi-Fi mreže komunikacija između OS X-a i 7-ice ide glatko. OS X odma detektuje sve PC-e, i 7-ica vidi Mac-a.

Ne znam kako ti (ne)uspeva ali ja sam moj Mac povezao sa 2 x Win 7 i 1 x Linux za approx 5 minuta.
 
Ma hoću da povežem Mac na windows Home network, putem WiFi-a!
Dajte neki link ka tutorialu, jer ne mogu da nađem...
Na toj mreži mi je i štampač, pa bih voleo da mogu da štampam preko Mac-a i WiFi-a...
 
Ma hoću da povežem Mac na windows Home network, putem WiFi-a!
Dajte neki link ka tutorialu, jer ne mogu da nađem...
Na toj mreži mi je i štampač, pa bih voleo da mogu da štampam preko Mac-a i WiFi-a...

probaj ovo: u preferences -> netwrok ->advanced -> WINS -> workgroup , stavi isti kao na windowsu,

i

preferences -> sharing -> printer sharing i file sharing stikliraj

i

preferences -> sharing -> i file sharing -> options -> stikliraj share files and folders using SMB (windows)
 
Poslednja izmena:
probaj ovo: u preferences -> netwrok ->advanced -> WINS -> workgroup , stavi isti kao na windowsu,

i

preferences -> sharing -> printer sharing i file sharing stikliraj

Da, to sam i bio uradio (WINS), ali ne znam šta da upišem pod WINS server?
I šta se dešava sada kad to uradim? Jel treba nešto u win ili osx dodatno da uradim ili podesim, jer ne vidim d se u finder-u išta promenilo, odnosno, nigde ne vidim network folder kao u win...
 
Da, to sam i bio uradio (WINS), ali ne znam šta da upišem pod WINS server?
I šta se dešava sada kad to uradim? Jel treba nešto u win ili osx dodatno da uradim ili podesim, jer ne vidim d se u finder-u išta promenilo, odnosno, nigde ne vidim network folder kao u win...

nista pod wins server, bar kod mene nema nista :D

ja sam uradio bas ovo sto sam ti napisao, i nista vise , i sve radi ;p nemam stampac doduse, ali verovatno bi trebao da proradi sa onom opcijom printer sharing ^.^

vidi u windowsu u networks da li ti se pojavljuje Mac, i probaj nesto da sharujes iz OSX

edit: a za ikonicu u finderu za Networks, ne kapiram kako je nemam :D nema je u u sidebar opcijama findera, guglao sam i svi kazu da je u opcijama wtf :D

ima Network kad odes u "Go" u menu baru, ali u sidebaru nema
 
Poslednja izmena:
Vidim mac u win! Doduše ništa se ne vidi u tom folderu ali ga Win vidi...
E sad, ne znam šta je to "Go" u menu baru? Ne znam gde nalazim taj folder "network" ili šta već u OSX, a s toga ne mogu da vidim na OSX šerovani komp, i sve foldere na njemu...
 
a jel vidis na PC-u sharovane Mac foldere?

imas Go u Finderu
 
Poslednja izmena:
^Izgleda da sam provalio :)

EDIT: Ali mi dozvoljava sam jednu particiju (odnosno HDD - imam ih 2 na PC) a u permissions sam stavio sve identično?
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna detaljan postupak za kreiranje (na OS X) proizvoljne Linux Live Distro na USB fleš memoriju koja će biti butabilna na MacBook Pro? Probam ceo dan razne opcije i uputstva ali, jednostavno, kada pokrenem sistem i pritisnem "alt/option" ne vidi se USB ili sistem ne dopušta da se vidi pošto na USB nije ni Win ni OS X.
 
http://unetbootin.sourceforge.net/ - Nešto ovako, ako sam te dobro razumeo?
Ja sam isti koristio iz sva tri OS-a da napravim bootable usb(najčešće ubuntu), mada nikada nisam uradio boot na apple računaru...
 
http://unetbootin.sourceforge.net/ - Nešto ovako, ako sam te dobro razumeo?
Ja sam isti koristio iz sva tri OS-a da napravim bootable usb(najčešće ubuntu), mada nikada nisam uradio boot na apple računaru...

To je aplikacija koja pravi butabilni USB na OS X ali za PC, ali pogledaj upozorenje da ne radi na Mekovima!
"Note that resulting USB drives are bootable only on PCs (not on Macs)."
 
To je aplikacija koja pravi butabilni USB na OS X ali za PC, ali pogledaj upozorenje da ne radi na Mekovima!
"Note that resulting USB drives are bootable only on PCs (not on Macs)."

Bedak... možda da probaš kroz bootcamp, jbmliga, stvarno mi ništa ne pada na pamet. :/
 
kako da se resim ove ogromne tab linije sa leve strane safarija, nisam bas puno istrazivao ali me strasno nervira...
 

Prilozi

  • kako da.jpg
    kako da.jpg
    177 KB · Pregleda: 66
Prvi put to vidim :) Doduše, nije da nešto mnogo koristim Safari. Jesi probao da je "odvučeš" na levo, tako što uhvatiš za to reckavo u njegovom/njenom gornjem desnom uglu?
 
kako da se resim ove ogromne tab linije sa leve strane safarija, nisam bas puno istrazivao ali me strasno nervira...

To si ti nabacio neku ekstenziju... Proveri šta tamo imaš sve tačno, pa kreni redom da gasiš jednu po jednu i naći ćeš koja je za to...
 
to si instalirao SafariStand, imas u opcijama da iskljucis....
 
Jel instalirao neko na sendiju 2500k mac...?
 
Da li ima neka "native" opcija rezanja .iso fajlova? Retko bilo šta režem u tom formatu ali sam ukapirao da ako režem .dmg fajl dobijam na disku sadržaj a ako režem .iso dobijam .iso fajl na disku a ne sadržaj. Naime, to sam rešio konverzijom .iso u .dmg sledećom komandom kroz terminal: hdiutil convert -format UDRW -o /outputfile.dmg /inputfile.iso

Da li je ovo univerzalna konverzija za bilo koji .iso u .dmg i da li postoji neki lakši/elegantniji način?
 
Rezanje .iso fajlova

Da li ima neka "native" opcija rezanja .iso fajlova? Retko bilo šta režem u tom formatu ali sam ukapirao da ako režem .dmg fajl dobijam na disku sadržaj a ako režem .iso dobijam .iso fajl na disku a ne sadržaj. Naime, to sam rešio konverzijom .iso u .dmg sledećom komandom kroz terminal: hdiutil convert -format UDRW -o /outputfile.dmg /inputfile.iso

Da li je ovo univerzalna konverzija za bilo koji .iso u .dmg i da li postoji neki lakši/elegantniji način?
 
Da li ima neka "native" opcija rezanja .iso fajlova? Retko bilo šta režem u tom formatu ali sam ukapirao da ako režem .dmg fajl dobijam na disku sadržaj a ako režem .iso dobijam .iso fajl na disku a ne sadržaj. Naime, to sam rešio konverzijom .iso u .dmg sledećom komandom kroz terminal: hdiutil convert -format UDRW -o /outputfile.dmg /inputfile.iso

Da li je ovo univerzalna konverzija za bilo koji .iso u .dmg i da li postoji neki lakši/elegantniji način?
 
Nema potrebe za konverzijom iso->dmg.
Rezanje iso fajlova možeš da odradiš iz Disk Utility-ja.
 
Nema potrebe za konverzijom iso->dmg.
Rezanje iso fajlova možeš da odradiš iz Disk Utility-ja.
Pa pitam kako? Kada režem iz Disk Utility (opcijom Burn) dobijem .iso fajl narezan (kao jedan fajl) a ne sadržaja .iso fajla, baš kao što sam napisao.

P.S. Izvinjavam se na gornje 3 poruke ali sam prilikom slanja dobijao "database error" pa sam bio uporan. Neka admini obrišu višak.
 
Poslednja izmena:
Nisam razumeo da to radiš iz Disk Utility-ja. Postupak je sledeći:
- File->Open Disk Image->željeni iso fajl
- U levom panelu Disk Utility-ja odabereš iso fajl
- Klik na Burn

I to bi bilo to.
 
Nisam razumeo da to radiš iz Disk Utility-ja. Postupak je sledeći:
- File->Open Disk Image->željeni iso fajl
- U levom panelu Disk Utility-ja odabereš iso fajl
- Klik na Burn

I to bi bilo to.
Hvala... znači treba da bude mauntovan .iso... ja sam išao Disk Utility > Burn, pa odaberem .iso ali tako dobijam ono što sam napisao.
 
Upravo sam probao da narežem disk na način kao što si ti radio i kod mene je i u ovom slučaju iso fajl narezan kako treba.
 
ima li neka jednostavna fora da omoguci iTunes-u da otvara flac fajlove?

ili moram da instaliram nesto trece, sto cita, pa omogucava i iTunes-u i tako dalje i tako blize?

Da li bi neki 3rd party program radio sa daljincem za mac? Kad bi bio aimp za mac, bio bih najhepi.
 
Moraćeš da instaliraš nešto treće, koliko se sećam... ja sam to svojevremeno pokušavao, ali mi se nije dopadalo kako sve to skupa funkcioniše, pa sam za Flacove ostavio Songbird koji ih izčitava i edituje bez problema ;)
 
Nazad
Vrh Dno