Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Zbog cega macOS 10.5 leopard nece da se butuje na macbook pro (prosli model)? Doticni dual layer disk je bootabilan, a to znam jer sam uz pomoc njega sredio jedan iMac pre 2.5 god. Na PCju ne moze takodje da se bootuje sistem sa njega, sto je valjda normalno. Ili nije?
 
Novi Mac traži noviji sistem, pa ako imaš neki stariji sistem na DVD-u (a imaš), MBP ga neće prepoznati :)
 
Novi Mac traži noviji sistem, pa ako imaš neki stariji sistem na DVD-u (a imaš), MBP ga neće prepoznati :)

Јел, а како онда да направим нови мекОС бутабилан диск када имам само виндоуз инсталиран? Знам да раније вин није могао да види све мекОС фајлове који су били потребни за инсталацију. Био је неки трип да само са мек машине може да се нареже мекОС.

Има ли неког решења или да цимам за рукав (опет) неког корисника Епла?
 
E ne razumem se u Hackintoshe :)
Mislim da ima rešenja, ali bih ja pre (u smislu brže) našao nekoga ko ima OS X.
 
Upravo sam slučajno otkrio još jedan trik u Mac OS X-u.

Probao sam da vidim kako radi clickthrough (interakcija sa prozorom koji nije u fokusu). Otkrio sam da se držanjem Cmd mogu aktivirati standardne Cocoa kontrole u prozorima koji nisu aktivni (u fokusu).

Ali sam tom prilikom otkrio i sledeće. Efeket koji dobijate kliktanjem na plavu pilulu na desnom kraju titlebar-a prozora se menja sa držanjem Cmd, Opt ili Shift.

Cmd+pilula - prebacivanje prikaza toolbar-a kroz Icon and Text -> Icon Only -> Text Only -> Icon and T..., ovim redom.
Cmd+Shift+pilula - isto samo obrnutim redom
Cmd+Opt+pilula - otvara list za izmenu toolbar-a
 
Kakva "pilula"? Nemam ja desno nikakvu pilulu niti nešto što liči na pilulu. Kod mene desno je lupa za Spotlight.
 
Kakva "pilula"? Nemam ja desno nikakvu pilulu niti nešto što liči na pilulu. Kod mene desno je lupa za Spotlight.

haha xD
otvori finder npr, desno gore skroz imas "pilulu" koja skriva toolbar ;p
 
E, pa sa modifikatorima nije samo Hide/Show. A i napisao sam titlebar, a ne menubar. :)
 
Danas prvi put radim na iMac-u sa OS X 10.6 i imam par pitanja pa pomozite ako znate.

1. Gdje je srednji klik na onom čudnom mišu? Npr. naučio sam da zatvaram tabove u firefoxu srednjim klikom, da otvaram nove liknove, da srednjim klikom privremeno aktiviram opciju "pan" u archicadu, itd.

2. Imam 580GB flac muzike i danas sam skontao da je preko iTunes ne mogu pustiti. Ima li načina da to proradi ili ima neki dobar plejer nalik foobaru za win?

3. Kako da na desktopu napravim prečicu za Computer i ostale važne foldere?

4. Gdje je znak @ na srbijanskoj tastaturi?

5. Kako najlakše poredati 2 prozora jedan pored drugog kako bih kopirao fajlove?

6. Gdje je opcija cut za fajlove/foldere?

7. Ima li prečica na tastaturi za rename (kao F2 na windowsu)?

8. Ima li neka prečica za izlaz iz kritičnih situacija nalik na ctrl+alt+del na windowsu?

9. Postoji li način da maksimiziram prozor sem na ono dugme +?

10. Koje su alternative programima za windows kao što su: Everest, hw monitor, Snipping tool, Di rečnik?
 
Da probam da ti odgovorim:

1. Nisi napisao koji je miš u pitanju. Ukoliko je u pitanju Mighty, srednji klik možeš da aktiviraš u okviru System Preferences. Ukoliko je u pitanju Magic, instaliraj dodatni programčić MagicPrefs i moći ćeš mnogo toga da podesiš.

2. Instaliraj Fluke, mali utility koji omogućava da iTunes reprodukuje flac.

3. Za prikazivanje HDDa na desktopu-Finder->Preferences. Za bitan folder napravi alias (desni klik na folder pa Make Alias).

4. option+shift+2

5. O ovome je već bilo reči, potraži malo. Ukratko, potreban ti je dodatni program, recimo ForkLift ili PathFinder.

6. Ne postoji u startu. Instaliraj moveAddict, koji daje dodatne funkcionalnosti Finderu.

7. Da, ima. Selektuješ file ili folder i pritisneš ENTER.

8. Command+Option+Escape

9. Klikom na + ne radi se maximize, već se pomoću njega prozor otvara u meri u kojoj je određena aplikacija najpreglednija. Da bi prozor razvukao preko celog ekrana koristi miša.

10. Prečica Cmd+Shift+3 snima ceo ekran. Prečica cmd+shift+4 snima deo ekrana koji odabereš.
Za praćenje sistema imaš recimo iStat.

Pozdrav!
 
@gordan84
Imaš sve ove odgovore negde na forumu i na prethodnih 11 stranica :) Jedno 2-3 dana češljanja i sve ćeš pronaći!!! Evo ja ću ti odgovoriti za ono što znam iz rukava: prvo, ne traži analogiju između Win i OS X, ako si nešto navikao na Win ne znači da može i za OS X i obrnuto. Traži alternative.

3. Nađi kroz Finder direktorijum ili datoteku i desnim klikom iz menija zaberi Make Alias. Dobićeš Alias tj prečicu koju možeš onda prevući na radnu površinu. Prilikom rada sistemom Drag & Drop probaj da pritisneš CMD taster, videćeš da se nekada pored ikonice koje vučeš pojavljuje + ili ne. + znači da će odraditi Copy a bez plusa da će odraditi Move.

4. Ja sam odavno prilagodio sebi tastaturu na "pravi i normalni" srpski raspored ali ako se dobro sećam kombinacija ALT (Option)+ SHIFT + 2. Generalno dodatnim angažovanjem ALT tastera dobijaš nove opcije i za tastere i za Menu aplikacija.

6. Podrazumevano nema. Logika OS X je da uradiš Copy a onda da baciš u korpu sa originalne destinacije.

7. Ima. Taster ENTER :)

8. Koristi desni taster programa koji se izvršava na DOCK ikonu. Pojaviće se meni i opcija QUIT, ako pritisneš ALT promeniće se u FORCE QUIT kojim "ubijaš na mrtvo" aplikaciju. Ili CMD + ALT + ESC

9. Uhvati prozor za naslov pa ga poravnaj sa gornjim levim uglom ekrana a zatim uhvatiš donji desni ugao i razvučeš prozor po ostatku ekrana.

Uživaj i čitaj uputstva koja si dobio na disku i help koji može da pomogne.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima. Bez njih sam kao izgubljen, koliko sam samo danas tražio znak @ ali bezuspješno.
 
Kako da najbrže promjenim veličinu fotografije? Koristim Xee i nema tu opciju.
Kako se briše na desno od kursora?
 
Kako da najbrže promjenim veličinu fotografije? Koristim Xee i nema tu opciju.
Kako se briše na desno od kursora?
 
Xee je samo za pregled i eventualno rotaciju.
Za smanjivanje koristi Preview ili neki ozbiljniji program.
A za brisanje na desno pritisneš Fn i Backspace.
 
A može i da izabere custom toolbar i lepo izbaci dugmence za preimenovanje fajlova ili brisanje tj. Rename i Delete! ;)
 
Poslednja izmena:
^Pojasni :)
Verovatno se niste razumeli.
 
Mislio sam na Xee... Naravno, pošto samo stekao utisak da se tvoja poslednja rečenica odnosi na pomenuti program...
 
Da se osvrnem na dva od pitanja:

5. Ovoriš dva prozora i upoređuješ ih :)

6. Koristi drag & drop, brže je :)
 
Xee sam poceo koristiti jer u Preview ne mogu listati slike, tj. kliknem na jednu i hocu da listam sljedecu ali ne moze. A preview takodje nema precicu da mogu sliku otvoriti u nekom editoru. Nije mi jasno kako nisu sastavili te opcije.
A kako to da napredan OS nema cut opciju po defaltu? Kazete logika je da se prvo kopira fajl pa se onda na izvornom mjestu obrise. Kako to odraditi ako hocu da premjestim folder od 600GB na 1TB hdd-u?
 
A kako to da napredan OS nema cut opciju po defaltu? Kazete logika je da se prvo kopira fajl pa se onda na izvornom mjestu obrise. Kako to odraditi ako hocu da premjestim folder od 600GB na 1TB hdd-u?

Ja ti reko u prethodno postu, a ti kako hoćeš. Ajd da ti kažem i neka pravila drag & drop-a u Finder-u. Ako prevlačiš sa jedne particije na drugu (bilo koji folder) podrazumevana operacija je kopiranje, a ako prevlačiš na drugo mesto na istoj particiji podrazumevano je premeštanje. Pritiskom na Option se menja ponašanje. (što je i grafički prikazano), isto je kao na Windows-u, samo što su ljudi navikli na cut/copy/paste jer je to najlakši način za računarske početnike, i to onda ostaje ukorenjeno.
 
Ja sam skontao da se uvijek kopira, jer sam prevlacio sa eksternog diska na imac. Hvala na obavjestenju.
 
Xee sam poceo koristiti jer u Preview ne mogu listati slike, tj. kliknem na jednu i hocu da listam sljedecu ali ne moze. A preview takodje nema precicu da mogu sliku otvoriti u nekom editoru. Nije mi jasno kako nisu sastavili te opcije.
A kako to da napredan OS nema cut opciju po defaltu? Kazete logika je da se prvo kopira fajl pa se onda na izvornom mjestu obrise. Kako to odraditi ako hocu da premjestim folder od 600GB na 1TB hdd-u?

Kad bi svi čitali uputstva za korišćenje gde sve lepo piše, osnove rada, podešavanja, drag&drop rad, Finder, postoji sekcija prečice na tastaturi, funkcije tastera... Postoje i video uputstva na Apple sajtu, YouTube... Nego, lakše da se pita...

A i kada bi čitali postove na forumu... evo ti nedavno opisano kako da listaš slike bez Xee ili Preview http://forum.benchmark.rs/showthread.php?252135-Mac-OSX-vs.-Windows&p=2453376&viewfull=1#post2453376
 
Poslednja izmena:
Može i Preview da lista, samo moraš to da mu kažeš.

Selektuješ u Finderu sve slike koje oćeš da gledaš (Cmd+A je prečica za Select All) i duplo klikneš na bilo koju u selekciji. Sve će biti otvorene u jednom Preview prozoru.
 
Ok, i Preview moze da lista slike ali ih prvo treba sve selektovati. Znaci, ako su mi po desktopu razbacane slike, ili se u folderu nalaze izmjesane sa drugim tipovima fajlova treba da "nabadam" samo slike da bi sve selektovao pa tek onda otvorio.

Nemam ja nista protiv MacOS, nastojim da ne instaliram windows nikako ali ne kontam da preview nema tako banalnu mogucnost. Steta sto nisam programer, cini mi se da bih to napisao (tu funkciju) za 5 min.

Srecom promjenio sam mis, uzeo Logitech Performance MX i odmah mi je 5 puta lakse raditi na Mac-u pa ce sve ostalo doci na svoje mjesto.
 
Pa dobro, ako su po dekstopu nije lako, ali možeš u folderima da staviš sortiranje po tipu, pa neće biti pomešane sa drugim fajlovima.
 
1.Kako odštampati tačno određene stranice u Wordu 2011? Na Windowsovom wordu moguće je odštampati npr. stranice 3,12,33-55,... tačno ovako se i odavaju zarezima dok na mekovom Wordu mogu štampati samo od-do.

2.U Exelu kada hoću da sačuvam u PDF postoji mogućnost za cijeli worksheet ili selekciju. Dakle i tu trebam označavati stranice koje hoću da imam u pdf-u, inače ako označim da čuva worksheet ona sačuva i mnogo praznih stranica. Kako ne postoje ovakve banalne stvari?

3. Preporučite mi neki pdf printer!
 
1. Isto kao i na Windows-u. I u Word-u 2011 postoji polje gde upisuješ to što si opisao. (bez uvrede pogledaj bolje pre nego što kreneš na forum)

2. To ti je što ti je. A jel na Win-u drugačije? (pitam samo, ne sećam se :))
 
1. Gledao sam dobro, može biti da mi je i promaklo ali provjeriću ujutru na poslu, skoro sam siguran da nema ta mogućnost iako je nelogično.
2. Možda nisam dobro opisao, bukvalno trebam selektovati sve ćelije koje treba da se sačuvaju kao pdf. U Windowsovom Wordu kada se pojavi dijalog za pdf postoje dodatne opcije gdje se može navesti u kom opsegu da napravi pdf, npr od 1-8 str.
 
Nazad
Vrh Dno