Šta je novo?

Mac - Kako da...?

isprobacu i ovo, mada koliko sam skontao meni je najbolji neki bas namenski program za ovo. FileBot je super ali mi se ne placa 50e za licencu. pre cu rucno da rinejmujem :)
 
Pozdrav. Imam jedno pitanje, mozda je vec bilo ali ja ne mogu da nadjem.
Imam macbook pro u Francuskoj i tu sam menjao passwords na neke sajteve. U Srbiji imam iMac da li moze nekako da se sinhronizuju passwords sa macbook na iMac?
 
Pozdrav. Imam jedno pitanje, mozda je vec bilo ali ja ne mogu da nadjem.
Imam macbook pro u Francuskoj i tu sam menjao passwords na neke sajteve. U Srbiji imam iMac da li moze nekako da se sinhronizuju passwords sa macbook na iMac?
Koji browser si koristio?
Ako je Chrome, onda se na oba uloguješ istim nalogom.
Isto važi i za Safari, u čijem slučaju se loguješ na obe mašine istim Apple ID-jem u samom sistemu.
 
Koji browser si koristio?
Ako je Chrome, onda se na oba uloguješ istim nalogom.
Isto važi i za Safari, u čijem slučaju se loguješ na obe mašine istim Apple ID-jem u samom sistemu.
Safari koristim. Isti nalog. Na oba. Znam da sinhronizuje bookmarks ali nisam znao da sinhronizuje i passwords

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 
Sinhronizuje ako ti je ukljucen keychain i logovan si na isti Apple ID nalog.
 
Nisam imao keychain jer zahteva 2 factor authantication ali sam ipak ukljucio sad keychain.
zanimljivo da mi od kako sam to ukljucio cpu skoro na 100% i com.apple.safari.history pravi problem. ocistio sam history u safariju, obrisao cashe, reboot u safe mode, i restart, sad izgleda ok, dok se ponovo ne pojavi proces :)
 
Sinhronizuje ako ti je ukljucen keychain i logovan si na isti Apple ID nalog.
Stigao kuci. Ukljucio imac i sad mi trazi cod koji je poslat na macbook pro. Naravno macbook pro sam ostavio u francuskoj. Da ga nosim sa sobom ne bi trazio sinhronizaciju passwords. Ssssss

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
ne postoji opcija da ti posalje 2FA kod na mail? ne koristis iphone?
 
Pozdrav,

Do sada sam uvek koristio macOS na računaru kao jedini korisnik.

Od sada će taj računar koristiti još dva člana porodice (kreirao sam još dva korisnička naloga preko Users & Groups).

1. Jedan korisnik želi da koristi Viber dok druga dva ne. Kako da instalira VIber (ili ja moram kao admin) a da drugim članovima ne prikazuje pomenutu aplikaciju u listi aplikacija i kako svaki član da vidi kao i ja kao admin svoju listu aplikacija (jedan član želi da koristi Elmedia za gledanje filmova i ne želi da vidi u app listi VLC koji koristi drugi član)?

2. Imam Google Drive 100GB folder koji želim samo ja da koristim, drugi član ima Dropbox koji samo on koristi, treći član će koristiti iCloud, kako ovo da uredim da svako ima pristip samo svojoj aplikaciji i Home folderu?

Shvatili ste poentu, kao kada tri člana porodice koriste tri računara, sada treba jedan računar ta tri člana da koriste bez bilo kakvog uvida u drugi nalog (svako ima svoj browser sa svojom istorijom pretraživanja, svojim lozinkama, podešavanjima...).

macOS nisam reinstalirao godinama niti planiram. Jedan član porodice je do sada samo koristio Windows pa dok se uhoda u macOS i ako nešto zabrlja da mogu lagano da mu obrišem account i kreiram novi, zato mi je bitno da da svaki user acc bude totalno odvojen.

Unapred hvala ;)
 
1. Jedan korisnik želi da koristi Viber dok druga dva ne. Kako da instalira VIber (ili ja moram kao admin) a da drugim članovima ne prikazuje pomenutu aplikaciju u listi aplikacija i kako svaki član da vidi kao i ja kao admin svoju listu aplikacija (jedan član želi da koristi Elmedia za gledanje filmova i ne želi da vidi u app listi VLC koji koristi drugi član)?

2. Imam Google Drive 100GB folder koji želim samo ja da koristim, drugi član ima Dropbox koji samo on koristi, treći član će koristiti iCloud, kako ovo da uredim da svako ima pristip samo svojoj aplikaciji i Home folderu?

načini si folder Applications u tvom home folderu (/Users/username/Applications) i kada instaliravaš aplikacije, odvuci ih u taj folder a ne glavni (/Applications). aplikacija će biti dostupna samo tom korisniku.

van toga, svaka aplikacija ima per-user settings u home folderu korisnika, tako da i da se Google Drive, Dropbox i Viber instaliraju u glavni /Applications, svaki korisnik će imati svoja podešavanja i podatke i neće imati pristup podacima ostalih korisnika. normalno, ako su korisnici Standard User, a ne Administrator.
 
Pozdrav,

Pored iCloud mail-a imam tri Google naloga.

Sve je radilo super dok nisam kupio iPhone. Na iPhone-u dodao tri ista Gmail naloga i od tada svaki dan traži da verifikujem na macOS-u naloge.

Kliknem da verifikujem, otvori Safari na laptopu i uspešno odradim verifikaciju za sva tri naloga. Radi nekoliko sati pa opet se pojave tri obaveštenja da opet verifikujem.

Na iPhone-u ne traži verifikaciju, sve radi kako treba, samo macOS traži.

Kako ovo rešiti?

Screenshot 2021-08-16 at 9.31.54 AM.png
 
Pratim neke YT kanale koji imaju mnogo video klipova i preko Downie mogu da skinem celu plejlistu ali me Downie ne obaveštava kada se na kanalu pojavi novi sadržaj niti preuzme taj novi video. Ima li neka caka na macOS-u (ili iOS-u) da softver:

-preuzme celu plejlistu (na primer 157 klipova)
-kada se pojavi 158. klip da me obavesti da je na tom i tom kanalu postavljen novi sadržaj i da ga automatski preuzme (ili da me pita da li želim da preuzmem)?
 
Pozdrav,

Pored iCloud mail-a imam tri Google naloga.

Sve je radilo super dok nisam kupio iPhone. Na iPhone-u dodao tri ista Gmail naloga i od tada svaki dan traži da verifikujem na macOS-u naloge.

Kliknem da verifikujem, otvori Safari na laptopu i uspešno odradim verifikaciju za sva tri naloga. Radi nekoliko sati pa opet se pojave tri obaveštenja da opet verifikujem.

Na iPhone-u ne traži verifikaciju, sve radi kako treba, samo macOS traži.

Kako ovo rešiti?

Pogledajte prilog 314941
Kada koristiš Gmail preko aplikacije koja ne podržava 2FA (Apple Mail) najbolje je da uključiš 2FA na svim nalozima i onda napraviš App Passwords (https://myaccount.google.com/security)
Tako Gmail-u daješ do znanja da ova aplikacije ne podržava 2FA i da je ne analizira na security
 
  • Like
Reagovanja: NAS
iMovie pitanje:

1. Skidam YT klip preko 4K Youtube Downloader-a u MP4 formatu, 1080p, koji traje 18 minuta i zauzima oko 120MB.
2. Otvaram iMovie i ubacujem klip (projekat).
3. Brišem nepotrebne delove (Split Clip>Delete).
4. Nakon dve trećine obrisanog materijala idem na Share>File
5. Čuvam isto u 1080p ali nakon završetka fajl zauzima daleko više prostora.

Zar nije logično ako se obriše dve trećine videa da se za isto toliko smanji zauzeće fajla? Zašto ne može samo da se sačuva fajl bez gubitka na kvalitetu već mora Compress? Ima li neki drugi jednostavan program za ovo što meni treba (samo brisanje nepotrebnih delova klipa i čuvanje u istom formatu, istoj rezoluciji, skraćenoj dužini materijala i smanjenom zauzeću)?

YT sam radio kao test, inače snimio sam mnogo Zoom sastanaka preko OBS-a i sada kada treba da ih skratim i stavim na Google Drive moraću da dokupljujem prostor na cloud-u.
 
Koji program preporučuješ ako ne može iMovie to da izvede?
 
Možda i on može, stvarno ne bih znao jer koristim windows. Tamo imaju AviDemux i LosslessCut od besplatnih, jednostavnih i da rade posao, koliko vidim na brzinu imaju i za Mac pa probaj.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
4. Nakon dve trećine obrisanog materijala idem na Share>File
5. Čuvam isto u 1080p ali nakon završetka fajl zauzima daleko više prostora.
ako ih snimaš u default .mov, to uzima brdo prostora.
Kod:
ffmpeg -i ulaz.mov izlaz.mp4
i smanjiš ga drastično. instaliraš ga sa macports ili brew. kad si već tu, instaliraš i youtube-dl.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
iMovie pitanje:

1. Skidam YT klip preko 4K Youtube Downloader-a u MP4 formatu, 1080p, koji traje 18 minuta i zauzima oko 120MB.
2. Otvaram iMovie i ubacujem klip (projekat).
3. Brišem nepotrebne delove (Split Clip>Delete).
4. Nakon dve trećine obrisanog materijala idem na Share>File
5. Čuvam isto u 1080p ali nakon završetka fajl zauzima daleko više prostora.

Zar nije logično ako se obriše dve trećine videa da se za isto toliko smanji zauzeće fajla? Zašto ne može samo da se sačuva fajl bez gubitka na kvalitetu već mora Compress? Ima li neki drugi jednostavan program za ovo što meni treba (samo brisanje nepotrebnih delova klipa i čuvanje u istom formatu, istoj rezoluciji, skraćenoj dužini materijala i smanjenom zauzeću)?

YT sam radio kao test, inače snimio sam mnogo Zoom sastanaka preko OBS-a i sada kada treba da ih skratim i stavim na Google Drive moraću da dokupljujem prostor na cloud-u.

QuickTime 7 (koji vise ne radi na najnovijim verzijama Mac osa) moze da skrati film bez rekompresije.
Ne znam za novi QuickTime X - vredi probati.
ako ih snimaš u default .mov, to uzima brdo prostora.

.mov nije kompresija vec file format koji podrzava razlicite kompresije od kojih i zavisi velicina fajla.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sve je u MP4, kada skinem fajl sa YT-a one je u MP4, kada skratim i snimim opet je u MP4.
 
^ Jesi li probao sa QuickTime-om?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Probaću pa javljam šta sam uradio, sada sam proverio, verzija programa ja 10:

Screenshot 2021-10-23 at 1.48.55 PM.png
 
MacBook A1342. Pustim preko IINA MKV epizodu serije (1.73 GB 1080p.WEB.H264) i slika secka, probao u video opcijama da štikliram Force dedicated GPU, menjao hardware decoder i ništa. Mislio sam da je do slabe konfiguracije ali sam zatim instalirao Elmedia Player i sve radi fluidno (isti MKV).

Ima li neka caka da se podesi IINA da slika ne secka/ne koči pri gledanju?
 
Ako moze mala pomoc, dok se suzdrzavam od prodaje mbp..

Gde nalazite drivere, tipa za stampace ako ne povuce sa apple sajta?

Konkretno mi treba driver za Canon pixma G3411

Hvala!
 
Vidi na Canon sajtu
 
Ne bih stvarno pitao ovde, da ima na zvanicnom sajtu.

Ono, dugogodisnji sam win korisnik, imam iskustva sto se tice hardware/software ali prosto ne mogu da verujem da nema drivera za pola PIXMA serije..

Elem, uzeo sam MBP m1 pre par dana.. i vidim da se nece dugo zadrzati.
 
Ako moze mala pomoc, dok se suzdrzavam od prodaje mbp..

Gde nalazite drivere, tipa za stampace ako ne povuce sa apple sajta?

Konkretno mi treba driver za Canon pixma G3411

Hvala!
pre nekoliko godina sam koristio Gutenprint kolekciju drajvera za štamače. Mislim da ima i za Pixma seriju štampača.

Gutenprint
 
Nazad
Vrh Dno