Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Kada izadje 2020 novi Macbook Pro, da li će biti mogući instalirati Mojave umesto Cataline sa kjoom će doći po defaultu? Na trenutnom Mpro 2019 mi daje da instaliram Mojave (sa kojim je došao) umesto Cataline, ali ne i High Sierru, koja je stariji Os.
 
Mislim da nisu backward kompatibilni zbog drajvera.
 
Imam par USB fleševa kojima bih hteo da proverim zdravlje. Za zdravlje SSD-a na kome je sistem koristim DriveDx ali isti program ne prepoznaje fleš. Šta preporučujete?

Edit: da li je dovoljan Disk Utility (First Aid)?
 
Poslednja izmena:
Instalirao, ali ne prepoznaje fleš:

nr9zUQY.png


aR0GV9u.png
 
postoji li neko provereno resenje da se stampac Canon MP250 koristi na Mojave-u?

pitam za burazera posto je jos uvek na High Sierri a za nju su poslednju napisani drajveri.
 
Trebalo bi da radi, problem je do proizvodjaca printera...kulovi ukinu drajvere za stare printere i onda se ti slikaj.
Ja imam MP495.
 
znam za VueScan recimo ali kad bi se kupovao kosta vise nego nov stampac :)

bilo bi najbolje kad bi nativni drajveri radili na novom sistemu posto burazer bas i nema strpljenja da se zeza sa kompovima...

javim ako apdejtujem ili neka vozi High Sierru do daljnjeg jer mu mek sluzi najvise za stampu i po neki office dokument.
 
Koja je precica za brisanje slike ili foldera na macos-u? Kao delete dugme na windowsu
 
Command + backspace to ide u kantu.

Ako hoces direkt brisanje kao shift+delete na PC-u onda Command+Shift+backspace
 
Pozdrav,

Zašto se automatski ne smanjuje veličina PDF-a kada brišem stranice iz PDF dokumenta?

Primer: https://publikacije.stat.gov.rs/G2018/Pdf/G201813045.pdf

Skinem dokument sa pomenutog sajta i sadrži 15.4 MB.

Otvorim ga ili sa PDF Expert ili PDFelement i obrišem preko 90% stranica (ostavim samo ono šta mi je potrebno).

Izlazim iz programa, pita me da li želim da sačuvam tih par stranica, potvrdim i dokument je opet iste veličine kao kada je imao 346 stranica.
___________________________

Ovo pitam iz razloga što imam dokumente koji su skenirani i hteo sam da pošaljem drugoj osobi na mail i PDF je veličine 60 MB (skenirane A4 stranice).

Kopiram na drugu lokaciju, brišem većinu stranica i sačuvam PDF.

Odem da pošaljem, smatram da je sada par mega veličina i da će bez problema proći na mail a ono piše da je ogromna veličina fajla (60 MB) i da preporučuje da se pošalje kao Google Drive link.

Našao sam opciju da može da se smanji moj dokument i to ću da uradim ali razmišljam zar ne bi trebalo da se automatski smanji sa brisanjem stranica iz samog dokumenta?

PDF Expert>File>Reduce File Size

OPTGV7I.png
Dl8cHMf.png
 
Ja bih probao opciju Export umesto Save, jer bi one trebalo da se ponaša malo drugačije od Save.
Logika ti je na mestu.
 
U pravu si.

Otvorio PDF Expert i obrisao većinu stranica. Veličina fajla ostala je ista.

Otvorio Preview>File>Export as PDF i smanjila se veličina PDF-a.
__________________

Nisam znao da automatski ne smanjuje. Ko zna koliko imam dokumenata po kompu gde sam mogao dodatno da uštedim prostor.

Sada svaki put moram da idem na Export kada šaljem mail.

Može li neko da proveri kako je na Windows-u ovo rešeno (ako ima na primer Acrobat i skine fajl sa linka koji sam postavio u prethodnoj poruci, da li se brisanjem stranica automatski smanjuje veličina PDF-a)?
 
Evo sad probao na Win sa Acrobat DC, original fajl (prvi) ima 52 strane, obrisao 10 i sacuvao (drugi fajl) razlika u velicini fajla se da videti. Annotation 2020-02-27 102005.png

Mozda to brisanje nije pravo brisanje nego samo nekakvo sakrivanje od prikazivanja. Kao sto ajfon radi sa cropovanjem fotki.
 
Hvala na proveri.

Sada sam instalirao Acrobat na macOS-u i do programa je definitivno, ne do OS-a. Probao sam sa dva dokumenta, jedan je skeniran, drugi skinut sa sajta zavoda za statistiku i pratio u ForkLift prozoru promene: čim sam smanjio broj stranica i izašao iz programa automatski se smanjila veličina.Ne znam zašto neće PDFelement i PDF Expert, gledao sam podešavanja ali ništa nisam našao.

zxHWquf.png


fbGxG0w.png
 
Hvala na proveri.

Sada sam instalirao Acrobat na macOS-u i do programa je definitivno, ne do OS-a. Probao sam sa dva dokumenta, jedan je skeniran, drugi skinut sa sajta zavoda za statistiku i pratio u ForkLift prozoru promene: čim sam smanjio broj stranica i izašao iz programa automatski se smanjila veličina.Ne znam zašto neće PDFelement i PDF Expert, gledao sam podešavanja ali ništa nisam našao.

zxHWquf.png


fbGxG0w.png
Možeš se obratiti ljudima koji su napravili programe, da prijaviš to, pa vidiš koji im je zvanični stav/odgovor.
 
Poslao, javljam kada odgovore:

99xArij.png
 
Stigao odgovor:

SNDzB0i.png
 
  • Like
Reagovanja: M J
Hteo bih da uninstall Photoshop, medjutim kad udjem u folder creative cloud, i kliknem na uninstall kaze da ne moze jer mora biti updated za rad na ovoj verziji os x-a
 
adobe napravi najveci spjam na masini i prepun je bloatwarea.
postojala je mala skripta na macbb forumu koja ukljanja svo to smece ali je treba naci sada.
mislim da postoji i zvanican uninstaller na adobe sajtu pa baci pogled za pocetak ako vec nisi.
 
Pozdrav drustvo, jel ima neko mozda Office instalaciju za Mac? Moze na PM. :)
 
:))
 
  • Like
Reagovanja: M J
Apple mail os Catalina
Da li postoji rešenje za attachment tj. da ne bude '' inline'' (kao slike), nego da bude reicmo kao na gmail-u. Ranije se to rešavalo u terminalu, izgleda da sada to ne funkscioniše.
 
dajte neki dobar movie renamer.
hocu lakse da sredjujem nazive serija, epizoda i titlova.
najblize tome je Better Finder Rename ali sam skontao da mi je mnogo prakticniji FileBot, medjutim malo mi je skupo da dam za aplikaciju ovog tipa pa trazim neko slicno jeftinije resenje.
 
Nazad
Vrh Dno