Šta je novo?

Mac - Kako da...?

sirNemanjapro

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
29.11.2006
Poruke
4,511
Poena
440
U ovoj temi nema potrebe da ostavljate "hvala", "super" i slične poruke.
Uopšte, poruke/pitanja itd ćemo uklanjati.
Ova tema je isključivo PITANJE i ODGOVOR tema.
Autor napiše pitanje i sam sebi odgovori, ustvari to je tutorijal, kako nešto uraditi/izvesti.
Za pitanje izaberite size=4, za tekst standardnu veličinu.


- - - - - - - - - - -

Kako da postavim prečicu na desktop?

Mnogi svičeri ne mogu da zamisle desktop bez prečica ka programima.

Ako ste pokušali da nađete Create Shortcut ili neku sličnu opciju, verovatno ste ostali praznih ruku. U MacOS prečice se ne oslovljavaju sa Shortcut već sa "alias".

Tako da, ako želite prečicu Address Book-a (bilo koja druga aplikacija potpuno isto funkcioniše) na desktopu

#1 Otvorite Finder
#2 Kliknite na Applications (panel sa leve strane u Finderu). Ako ga nemate tu kliknite na prvi hard disk u paleti i onda na folder Applications (Macintosh HD > Applications)
#3 Desni taster, Ctrl+klik na program.
#4 Sa konetkstnog menija izabrati Make Alias
#5 Dobijate mogućnost da odmah preimenujete fajl, MacOS mu odmah dodaje sufiks alias. Kako se ne bi ste zbunili, bolje ostavite za sada ime kako jeste (pritisnite Enter).
#6 Drag n drop (prevucite) ikonicu (alias ikonicu) na Desktop.
#7 Pritisnite Enter kako bi ste joj promenili naziv, tj. obrisali alias deo. Ne brinite, Enter ne pokreće aplikacije na MacOS, već dozvoljava rename.

- - - - - - - - - - -

Kako da vidim skrivene fajlove?

Ako ste web developer ili uopšte se bavite web-om (imate svoj sajt i slično) doći će trenutak kada ćete poželeti da overridujete php.ini sa .htaccess fajlom.

Prvi pokušaj pravljenja fajla će ostati jalov jer je nemoguće snimiti fajl sa . ispred imena, ali je moguće preimenovanje.
Onoga trenutka kada preimenujete nestaće. To je zbog toga što MacOS tretira sve fajlove koji počinju sa tačkom kao skrivene.

Pored toga što Transmit, CyberDuck i Yummy (FTP klijenti) imaju mogućnost prikaza takvih fajlova, čak kroz te programe možete i da pokrenete fajl ali to je jedna od opcija pristupa.

Terminal:

Kod:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
killall Finder

Za obrnuti efekat, tj. za vraćanje na staro umesto TRUE stavite FALSE.

Houdini, je program koji omogućava pristup skrivenim fajlovima na samo jedan klik.
 
Kako da u jednom prozoru vidite svojstva više selektovanh fajlova ili da jedan prozor prikazuje svojstva onoga što selektujete

1. Selektujte sve fajlove čija svojstva hoćete da vidite.
2. Kliknte desnim tasterom miša na neki od selektovanih fajlova. ➤ Otvoriće se kontekstualni meni.
3. Pritisnite i držite taster Option (⌥; na Windows tastaturi Alt ili Win). ➤ Stavka menija "Get Info" će se promeniti u "Show Inspector"

getinfo.png
showinspector.png


4. I naravno kliknite. ➤ Otvoriće se Inspector koji prikazuje svojstva bilo čega ili grupe nečega što je selektovano.
 
Kako da u sistem ubacite dodatne kodne rasporede za tastaturu?

Fajlovi sa kodnim rasporedima tastature za Mac OS X imaju ekstenziju .keylayout. Sa samim fajom se može ubaciti i ikonica koja će simbolizovati taj raspored u meni bar-u. Ekstenzija ikonice je .icsn, a naziv treba da bude isti kao i naziv fajla sa rasporedom.

1. Fajlove treba ubaciti u folder Keyboard Layouts koji se nalazi u folderu Library na sistemskoj particiji.
hard.png
libraryx.png
layouts.png

2. Otvorite System Preferances ➤ Language & Text (u Leopard-u International) ➤ Input Sources i proverite da li su se rasporedi pojavili na listi. Ako nisu resratujte sistem pa proverite opet.

Srpske rasporede možete skinuti sa linka.

- - - - - - - - - - -

Kako da u sistem ubacite dodatne rečnike za proveru pravopisa?

Određeni programi za Mac OS X koriste sistemske rečnike za proveru pravopisa, između ostalog i Apple-ov iWork softverski paket. Dodatni rečnik se sastoji iz dva fajla istog naziva, jedan sa ekstenzijom .dic i drugi sa ekstenzijom .aff

1. Fajlove rečnika treba ubaciti u folder Spelling koji se nalazi u folderu Library na sistemskoj particiji.
hard.png
libraryx.png
spelling.png

2. Otvorite Otvorite System Preferances ➤ Language & Text (u Leopard-u International) ➤ Text i u listi Spelling kliknite na Setup... i pogledajte da li su se novi rečnici pojavili u listi. Ako jesu štiklirajte ih, ako nisu restartujte sistem i proverite opet.
3. Otvorite Pages ili neki drugi program koji koristi sistemske rečnike i proverite da li na listi ima novih rečnika.

pages.png


Srpske rečnike ćirilice i latinice možete skinuti sa linka.
 
Poslednja izmena:
Ja nit imam Spelling folder, ni u jednom library folderu, niti imam opciju u system preferences. Po cemu si ti ovo radio po tigru? Ja imam leopard, i nemam TEXT opciju pod International.
 
Instalirao sam Telenor 3G softver da bi samo isprobao modem, ali sada nigde ne postoji opcija da se to poskida, ni CleanApp ne vidi nishta, pa mi je gore u baru ostala ikona za to. Takodje mi se pojavila i za MobileMe koji ne koristim, kako se to skida ?
 

Prilozi

  • Screen shot 2010-05-16 at 12.59.29 PM.jpg
    Screen shot 2010-05-16 at 12.59.29 PM.jpg
    18.2 KB · Pregleda: 193
  • Screen shot 2010-05-16 at 12.59.59 PM.jpg
    Screen shot 2010-05-16 at 12.59.59 PM.jpg
    14.9 KB · Pregleda: 162
Sve ćeš poisključivati u Sys prefs. Na svakoj kartici ćeš imati Show in menubar, pa skini kvaku sa toga :)
 
Ne razumem, na kakvim karticama ? :)

Sad se setih josh nechega. Kako da promenim ime Home foldera, radio sam migration jer mi je prso HDD pa mi se sad home folder zove "driver 1" jer ne moze da se zove isto kao stari user koga sam ubio, ali ovaj sad ne moze rename :)
 
Kartica, paneli za podešavanja :)

Klineš na Network, pa na Modem i tamo imaš da ti se ne prikazuje status u menubaru. Isto tako je verovanto i za MobileMe, koji mi nije konfigurisan, pa ne vidim opcije.

Mada, još jednostavnije je da pritisneš Cmd i samo izvučeš ikonice koje ti ne trbaju iz Menubara :d

Za Home folder možeš da primeniš sličnu logiku. Napraviš sad opet korisnika driver i u njega uvučeš sadašnjeg driver1 :)

Prebacivanje korisnika možeš komandom

Kod:
sudo ditto -rsrc -V /Users/stariuser/ /Users/noviuser/
(-V je verbose mode, pa može i bez njega, ako ne želiš da gledaš proces kopiranja)

A na kraju podesiš privilegije:

Kod:
sudo chown -R noviuser /Users/noviuser
 
Pa problem je shto sam sve ubio iz network u vezi sa modemom misleci da ce to ubiti sve poshto nigde ne postoji nikakava uninstall opcija, niti app, niti to sve vidi CleanApp, ali to se nije desilo, tako da sad vishe nemam gde da unchekiram to poshto modem ne postoji u network :) Isto je i za MobileMe, nisam se ni registrovao niti ga koristio, tamo mi stoji da se ulogujem, nema shta da se unchekira :)

U svakom sluchaju fora ca CMD + puff je vrh :d
 
Ne sećam se sad da li je taj model imao ikakav old school modem, ali ako ima, kad klokneš na njega bi trebalo da bude checkbox za status u Menubaru :)
 
Drugari, kako da da odjednom promenim read/write opciju na vise fajlova?
Kada sam sa macbook-a prebacio folder sa Logic projektima na moj hackintosh, svi do jednog su postali "read only". Ima li neki nacin da ih brzo otkljucam ili moram fajl/folder po fajl?
 
Za Home folder možeš da primeniš sličnu logiku. Napraviš sad opet korisnika driver i u njega uvučeš sadašnjeg driver1 :)

Prebacivanje korisnika možeš komandom

Kod:
sudo ditto -rsrc -V /Users/stariuser/ /Users/noviuser/
(-V je verbose mode, pa može i bez njega, ako ne želiš da gledaš proces kopiranja)

A na kraju podesiš privilegije:

Kod:
sudo chown -R noviuser /Users/noviuser

Sve zavrshio i prebacio, ali kucica mi stoji na driver 1 diru, kako sad da mu kazem da mi je home folder driver ? :)

Edit: snashao se :)
 
Poslednja izmena:
Ma bre jednostavno je. Idi u get info na dir koji hocesh da promenish, otkljuchaj dole, stavi read & write na svog usera, pa onda na zupchanik > "make me the owner" i "apply to enclosed items".

Ako koristish sve ono shto si i na Macbooku, trebao si da uradish Migration i sve bi ti bilo preslikano...
 
Imaš 3 načina kako to da uradiš.

1. Na Get Info prozoru tog glavnog foldera u dnu imaš ko je vlasnik foldera i koje su privilegije. Otključaš na katanac mogućnost izmene, pa staviš sebi read/write + dole na zupčanik pa kažeš da to odradi za sve foldere unutar tog glavnog.

2. Pomoću programa BatchMod http://macchampion.com/arbysoft/BatchMod/Welcome.html

3. Preko Terminala i komande
Kod:
sudo chmod -R 775 /putanja/do/Logic/foldera
 
Kako da u Safariju klik na link iz bookmark bara otvara u novom tabu ? Nema ni u Glimsu te opcije...
 
Imaš 3 načina kako to da uradiš.

1. Na Get Info prozoru tog glavnog foldera u dnu imaš ko je vlasnik foldera i koje su privilegije. Otključaš na katanac mogućnost izmene, pa staviš sebi read/write + dole na zupčanik pa kažeš da to odradi za sve foldere unutar tog glavnog.

2. Pomoću programa BatchMod http://macchampion.com/arbysoft/BatchMod/Welcome.html

3. Preko Terminala i komande
Kod:
sudo chmod -R 775 /putanja/do/Logic/foldera

Hvala veliko!

Doduse to na zalost nije bio problem, ali bar sam nesto naucio :(
 
MacPilot http://www.koingosw.com/products/macpilot.php
Instaliras nije besplatan (ima narodna verzija)/otvoris idese na GENERAL>Safari>Links With target open in new tabs otkacis i to je to
Inace ima jos drugih podesavanja za gomilu drugih programa tako da moze da bude korsitan program sve na jednom mestu.
 
Ako sam dobro pročitao postove niko nije čoveku objasnio ono što je hteo. Kako da menja dozvole za više selektovanih fajlova (i/ili foldera).

Molio bih mederatora, da doda sledeći red u drugi post u ovoj temi, ako ga ne mrzi:
5. Ako želite da menjate dozvole za više selektovanih fajlova (i/ili foldera) kliknite duplo na katanac. Kada otkucate šifru treba da kliknete duplo na bilo šta što hoćete da menjate (lista, +, -, zupčanik), bez obzira što je zasivljeno.
 
Poslednja izmena:
Kako da u sistem ubacite dodatne kodne rasporede za tastaturu?

Fajlovi sa kodnim rasporedima tastature za Mac OS X imaju ekstenziju .keylayout. Sa samim fajom se može ubaciti i ikonica koja će simbolizovati taj raspored u meni bar-u. Ekstenzija ikonice je .icsn, a naziv treba da bude isti kao i naziv fajla sa rasporedom.

1. Fajlove treba ubaciti u folder Keyboard Layouts koji se nalazi u folderu Library na sistemskoj particiji.
hard.png
libraryx.png
layouts.png

2. Otvorite System Preferances ➤ Language & Text (u Leopard-u International) ➤ Input Sources i proverite da li su se rasporedi pojavili na listi. Ako nisu resratujte sistem pa proverite opet.
Na ovaj način se rasporedi dodaju svi korisnicima na računaru, ako se želi ograničit samo na određenog korisnika, treba staviti u istoimeni folder u okviru njegovo HOME foldera. Ukratko, ovo nije jedino mesto gde se ubacuju tastature.

Slično važi i za fontove i ostalo.
 
MacPilot http://www.koingosw.com/products/macpilot.php
Instaliras nije besplatan (ima narodna verzija)/otvoris idese na GENERAL>Safari>Links With target open in new tabs otkacis i to je to
Inace ima jos drugih podesavanja za gomilu drugih programa tako da moze da bude korsitan program sve na jednom mestu.

Ne znam da li nesto pogreshno radim, stiklirao sam ali ne funkcionishe, i dalje mi favourites iz bara otvara u aktivnom tabu..
 
Ne znam da li nesto pogreshno radim, stiklirao sam ali ne funkcionishe, i dalje mi favourites iz bara otvara u aktivnom tabu..

Nisam lepo procitao tvoj post moja greska,ovo sto sam napisao nije za bookmarks bar,ja koristim srednji klik misa ako imas ovaj obican ako ne onda ****ga kombinacija command+click , desni click pa open in new tab.....
 
Pa da, nije problem da otvorim u novom prozoru kad ja to hocu, problem je shto mi se cesto desava da kliknem sluchajno na bookmarks bar pa mi prepegla stranu koja mi treba :)
 
pa izbaci bookmarks bar dugme iz prozora :D
 
Kakvo bre dugme, pa to je celom duzinom browsera, odmah iznad tabova :)
 
Nazad
Vrh Dno