Šta je novo?

Asus 8800GTS TOP problem

Erestun

Slavan
Učlanjen(a)
05.08.2007
Poruke
48
Poena
305
Pozdrav,
odlucih se i ovde da napisem, mozda neko moze da mi pomogne. Lupam glavu vec nekoliko meseci i ne uspevam problem da resim, a i dalje nisam siguran sta je tacno problem. Problem je prilicno specifican.
Iscitao sam ne znam koliko stranica raznih foruma, poslao asus technical service mail, bez odgovora i dalje.

Problem:
Nepredvidiv je i ogleda se u sledecim koracima.
Bilo koja igra da je u pitanju zamrzne, ekran nekad treperi, pojave se crveni artefakti, zvuk se i dalje cuje normalno, monitor ode u stand-by, zvuk posle nekoliko sekundi zakuca i ponavlja se jedno te isto i ako sacekam jos minut max pojavi se BSOD:
nvlddmkm.sys
heksadecimalni broj: 0x00000116
Naravno, samo pomaze restart i nakon toga sve radi normalno, ali nikad ne znam koliko dugo.

Graficka je kupljena pre 2 godine u februaru u g.tronu, uvoznik Dlink i od tada imam problem.
Nosena je u Novembru '09 u G. i poslata u DL, "osiscena" od prasine i stavljena nova termalna pasta. Od G. sam dobio Gigabyte 8800GT sa kojom, tih nedelju dana koliko je bila u DL. nisam imao problem.
Kada sam dosao da je preuzmem u G. na moje oci su je testirali FurMark-om i graficka je bila vrela (sto je "normalno" sa ovim modelom, fan 100% veoma bucno), ali se pomenuti problem nije desio. Posle nedelju dana isti problem. Pre nekoliko dana (zivim blizu DL-a) odnesem direktno kod njih da se ne bih cimao do Banovog b, hteli su da je uzmu na testiranje, ali je serviser prilicno bio neljubazan i kada sam pitao da li ima sanse da dobijem neku graficku na koriscenje bio sam od***an. Njega to ne interesuje, neka je odnesem gde sam je kupio. Naravno, racunar mi je potreban, a ne poznajem nekoga u BGD-u ko bi mogao da mi pozajmi graficku. Takodje je odmah poceo pricu kako meni ne valja nesto drugo od hardware-a, te sam ja odvojio vreme i testirao masinu.

FurMark 3h stability test, 85c max temp, fan@60% kontrolisan preko RivaTuner-a, bez ikakvih problema. Masina jeste OC-ovana, ali je stabilna. Naravno problem se desava i kad nije OC.
3D Mark 2006, Crysis Bench, sve bez problema.
MemTest 3h bez greske.
Naravno da napomenem, tokom ove 2 godine, koristio sam XP x86, Vista x86, x64 i sada W7 x64. Razliciti drajveri, razliciti hard diskovi, problem je uvek bio prisutan. Nazalost nemam neku drugu memoriju da probam, nemam graficku i nemam jos jedan racunar na kojem bih mogao da testiram graficku.

Ako se setim jos necega, dodacu. Hvala

Edit: Pre neki dan sam flesovao BIOS sa 0802 verzije na 1403. Moram da napomenem, da mi se racunar pre nedelju dve cudno ponasao. Upalio sam racunar, kuleri vrte, ali nista se ne desava. Posle 2, 3 restarta sve je bilo ok, ali ne i BIOS.
Nisam mogao da pristupim Ez-Flash npr. (ALT+F2 nije reagovalo, iz bios-a se opcija izgubila) Takodje mi je trazio sifru kada ulazim u isti, iako je nikad nisam postavio. Nakon vadjenja baterije sredilo se sve i uspesno je obavljen flash.

Konfiguracija:
Maximus Formula BIOS Rev. 1403
[email protected]; CM Hyper212 2x120mm
GeIL Black Dragon Evo One 2x2GB 1066MHz
Asus 8800GTS TOP FW:196.75
Chieftec CFT 650W 140mm fan
OS:
Windows 7 x64
 
Poslednja izmena:
Nisam neki expert, ali verovatno ne odgovaraju ljudi jer mogu da prave problem:
memorija, graficka, napajanje, ploca, procesor....
A i ovo mi bwe nije jasno... Kako ovo sve silno sto si testirao proslo bez problema.... a ima problem.
Nisi najvazniju stvar rekao. U kom intervalu, tj. koliko cesto se javlja problrm: jednom u 1h, u 1 dan, mesec...?
Ako ti mozes recimo da igras Crysis 2h bez problema, ja bih rekao da nije hardware-related...
 
Poslednja izmena:
@iwcham
Ma je li? Nisam znao...
Samo to moze da pravi problem? E da mi nisi rekao umro bi u neznanju.

Izvini na sarkazmu, nista licno.

@Gorth
Svasta sam i ja pronasao i taj link sto si ti postavio, nije ista stvar.
Svi ljudi koji dobiju ovu gresku, nemaju artefakte po ekranu, dok su kod mene prisutni.
 
Poslednja izmena:
Pa kakvo je to pitanje onda kad i sam znas da moze da bude sve sem kucista?! Sta da rade ljudi? Da predloze jednog Shamana da mu prebaje?!
Ovde ti moze pomoci samo servis koji ce svaku kombinaciju ponaosob da temeljno testira. To sto ti je 8800gt koji su ti dali radio OK moze da bude pokazatelj da GPU ne valja... Ja bih posao odatle... a i ti si, kako samo ime post-a kaze.... Ako ti je problem takav da moze serviser da pusta 3d markove i Crysis ceo dan bez problema, onda digni ruke...jer sve asocira (s pravom) na Stevu Zigona... (iako problem mozda i postoji)
 
Poslednja izmena:
Memorija prolazi testove tako da je eliminisana kao krivac.

Ploca se cudno ponasa, ali moguce je da postoji nekompatibilnost sa grafickom, pa zato brlja. Ako pretpostavimo da je sve ispravno i da nije ploca kriva, za pocetak bih prebacio graficku u drugi slot. Druga opcija bi mi bila promena graficke zato sto je u pitanju bas 8600GT koji je znao da brljavi npr. sa P5Q plocama (kucaj u Googlu "P5Q 8600GT problem").

Ne znam zasto ti je cudno sto se niko ne javlja, probao si skoro sve sto bi vecini clanova palo na pamet...
 
@Iwcham
Ja sam sve detaljno napisao, samo treba pazljivo procitati.
Pomislih, mozda neko ima neki predlog, neku ideju. Nisam ni mislio da ce ovde neko da resi problem. Tema nije dovoljno puta ni pogledana, tako da o predlogu mogu samo da sanjam, s tim da resenje ne postoji.

Napisao sam kada i kako se javlja problem.
U svim igrama moze da se desi i ne mora.
Primera radi, vozio sam danas C McRae Rally 04 i u meniju igre mi je izbacio BSOD.
Primer 2: Mass Effect 2, za 100h gameplay-a totalno nasumicno mi se ovo desilo nekih 4 puta.
Resetujem, ucitam poslednji save i normalno na istom mestu prodjem. I onda kada se najmanje nadam desi se opet.

Testovi prolaze i na mom racunaru i u servisu, sto znaci da su gremlini u pitanju.
Neko neslaganje hardware-a ko ce ga znati.

Edit: Prebacio sam malo pre RAM u druga dva slota. Prebacicu i graficku.
Najveci je problem sto ne mogu da pronadjem nacin kako da nateram bsod da se pojavi kad ja to hocu.
Kad sam promenio slotove RAM-u, usao sam u COD MW2 i igrao bez problema.
Isto tako juce sam igrao bez problema The Saboteur, a danas u j**enom meniju CM rally 04 mi se desilo.
 
Poslednja izmena:
Za ove dve godine graficka je uvek bila u istom slotu?
Sta jos imas od PCI kartica?
 
Menjaj grafiku i odvoji dan za gaming! Ako radi sve, onda RMA kartu. Kazi da se problem javlja jednom u par sati...a ako budu neljubazni i odbiju reklamaciju, onda bi karta mogla i zaista da umre (postoje razne konvencionalne i nekonvencionalne metode- od overclocka do zackanja upaljacem) :-devil-:
 
@Mitarus
Correct
Asus xonar e. pci-express verzija. Nalazi se na mestu onog "supremefx" go**eta.
Pre sam imao x-fi xtreme gamer i tv kartu.

@Iwcham
Rado, ali ne znam nikoga ko bi mi uzajmio graficku na koriscenje. G.tronova 8800GT je radila nedelju dana bez problema. Tada sam igrao DragonAge, naravno sa mojom je bilo sr**a.
Ne bih se sa tim stvarima igrao, moram da budem 100% siguran da je graficka, sve ukazuje na nju, ali da imam drugu memoriju, jos jednu grafu, pa da testiram sve to, ali ovako...tesko.
 
Ne mora neka dobra. Uzmi od nekog druga neki krs... sad bar svako ima komp bar za Facebook... Prvo karta pa memorija.. Treba ti recimo 6600gt da potera taj McRae 04 i bilo kakav DDR2, makar 1Gb.. Da je pre 10-tak godina, pa bi i razumeo... ali sad svako ima Tv i Komp (pa bio to i Celeron placen u Forum racunari 76000din)
 
Poslednja izmena:
Za ove dve godine graficka je uvek bila u istom slotu?
Sta jos imas od PCI kartica?

Ako ciljaš na IRQ - ne verujem da je to problem. Jedino da nije nešto ručno u BIOS-u podesio ali za 2 godine čovek bi se valjda setio ili bi promenio namerno kad ostene bez ideja. :D

S' druge strane, ako GT radi OK, a ovaj GTS je radio u servisima OK, može napajanje pisca prvog posta da bude problem.
 
Da li si 100% siguran da se javlja prob. kad je na deault CPu?! Dobro ga przis bogami. Jel si testirao sa Prime ili sl?! Napajanje je i vise nego dovoljno (ako je ispravno) A i 8800gt i gts trose slicno... Ja sam do pre mesec dana terao Gts na Chieftec 400w iz 2004god.
Obavezno bi probao i bez te zvucne karte, tj. sa integrale zvukom...
Imas matori hdd od 200gb. moze i on da pravi problem. Iscupaj sve Hdd i ostavi samo nov...

Probaj Underclock graficke karte obavezno ;)
 
Poslednja izmena:
Graficka je kupljena pre 2 godine u februaru u g.tronu, uvoznik Dlink i od tada imam problem.
Od G. sam dobio Gigabyte 8800GT sa kojom, tih nedelju dana koliko je bila u DL. nisam imao problem.
Kada sam dosao da je preuzmem u G. na moje oci su je testirali FurMark-om i graficka je bila vrela (sto je "normalno" sa ovim modelom, fan 100% veoma bucno), ali se pomenuti problem nije desio. Posle nedelju dana isti problem.
Mislim da si ovde sve rekao.. grafa od pocetka ne radi kako treba , a druga radi bez problema.
...da li mozes da joj podignes napon u nekom asusovom programu? ..mozda bi onda imala vise struje i ne bi zapucavala.
 
Poslednja izmena:
Ako ciljaš na IRQ - ne verujem da je to problem. Jedino da nije nešto ručno u BIOS-u podesio ali za 2 godine čovek bi se valjda setio ili bi promenio namerno kad ostene bez ideja. :D

S' druge strane, ako GT radi OK, a ovaj GTS je radio u servisima OK, može napajanje pisca prvog posta da bude problem.

8800GT je radio bez problema, 8600GTS brljavi, a manji je potrosac. Osim promene slota ili probe sa grafickom koja nije iz 8600 (9500) familije nista mi drugo ne pada na pamet...

EDIT: Sve vreme mislim da je 8600GTS u pitanju. Izvinjavam se, oci su me izdale :S:
 
Poslednja izmena:
Ovaj GTS je top model, sto znaci da vise trosi i od gt i od gts standardne. Mislio sam da se karta pregrejava pa sam hteo da ulozim u neki ACooling, ali i kad je cooler namesten na vise obrtaja desava se isto.

Rado bih probao sa drugim napajanjem, ali opet je isti problem kao i za drugu graficku. Opet sa druge strane, napajanje je uvek blago toplo i hard diskovi su ok. Sve je pregledano testirano, sistem je stabilan, evo danas nije klokovan bio kad se desio p sa McRae 04.
Taj GT jeste radio bez problema, ali celih nedelju dana.

Igrao sam 2h World In Conflict bez problema. Odoh spavati sutra nastavljam sa dr**njem.

Ne znam sa underclockovanjem koliko mi moze pomoci, a podizanje napona mislim da nije pametno, jer je vec klokovana i vrela kad je u full-u.
Nije mi samo jasno, ako je do pregrejavanja, kako je onda FurMark 3h isao na 85c bez problema. Totalno sam zbunjen.

'noc svima.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sa underclockovanjem koliko mi moze pomoci, a podizanje napona mislim da nije pametno, jer je vec klokovana i vrela kad je u full-u.
Nije mi samo jasno, ako je do pregrejavanja, kako je onda FurMark 3h isao na 85c bez problema. Totalno sam zbunjen.

'noc svima.

Dobro jutro svima :)
... podizanjem napona postizes stabilnost pri klokovanju.. isti princip kao kad klokujes cpu..Ako ti je karta vrela i bojis se da dignes napon onda underklok moze da pomogne. Meni je prolazila furmark na svim klokovima , a zapucavala u igrama isto na svim klokovima., dok nisam podigao napon i regulisao brzinu venta. Nekad je znala da zapuca i kad vent sa 50% krane naglo na 75%... kontao sam da je zbog toga sto naglo povuce jos struje , a u karti se struja lose rasporedjuje...bem li ga..Uglavnom, resen problem podizanjem napona i regulacijom brzine venta...samo sto meni retko kad predje 70C ,a klokovana je na 900/4000.
Tebi je dosta visoka temp, ali sve je ok dok ne prelazi 90C. Malo me buni ono sto si napisao da je posle servisa, a tamo su je samo ocistili i zamenili pastu, jedno vreme radila kako treba...ako je tako onda ne trpi visoke temp. i treba je bolje hladiti..
E sad pitanje za sve: Da li postoji neki drugi stres program za test grafe? Vidim da furmark dobro dodje samo serviserima da ti kao pokazu da je grafa ok, a u igrama prc.. hvala.
 
Poslednja izmena:
kod ovakvog tiap gremlina, ja bih probao sa metodom sve iz pochetka da se rastavi, ochisti i sastavi. kad kazem iz pochetka mislim bukvalno sve pa chak i da se reseat-uje procesor (skini cpu, proveri sve pinove i lepo vrati).
takodjer mislim da furmark i nije bash merodavan tester za grafu. par puta mi se deshavalo da prolazi furmark, a da puca drugi test u marku 06 zbog loshe memorije.
mogao bi i da probash linxom malko da przish mashinu da eliminishesh eventualno neku nestabilnost iste. i na kraju kao shto reche neko vec vrlo je moguce i neko ne slaganje matichne i grafe ili pak grafe i memorije i da su pojedinacno sve ispravne komponente ali da zajedno prave problem. vidi ako imash nekog drugara pa probaj kod njega problematichni gts.
 
@Uruk-Hai :)
Jeste radila, ali nedelju dana, sto nije merodavno, da li je ispravna ili ne. Vec sam napisao ovo. Znam da postizem stabilnost, samo kontam da je karta vec gurnuta do kraja.
Probacu da je uc-ujem preko rive, sto se tice dizanja napona jel moze u rivi i kako?
Kod mene je vent uvek na 60%, nije previse bucan, a hladi grafu ok, ali je u svakom slucaju los.

@Demios
Vec sam to radio 2 do 3 puta, s obzirom da se ovaj problem javlja vec 2 godine nije do toga. Ono sto meni treba je jos jedna graficka, napajanje i memara. Masina trenutno nije klokovana i nije bila ni juce kada se bsod pojavio. Testirana je pre i sa linx-om i sa prime-om, preko 2h, garantujem da je stabilna kad je oc.
To neslaganje me najvise i brine, ali kao sto sam vec napisao, trenutno zivim u bg-u i ne poznajem nikog ko bi mogao da mi uzajmi hw. Evo, ti si na dorCHolu, ja sam u brace baruh, pa ako si raspolozen da pomognes ti vici. 3D Mark 2006 prolazi, a memorija je testirana memtest-om.
 
...ne znam dal moze u rivi da se dize napon , mislim da ne, ali mora da ima asus neki programcic kao npr. smart doktor da to radi... Ja to radim u Msi Afterburneru , a tu sam podesio i ubrzanje venta u odnosu na rast temperature fino i ravnomerno bez cimanja.
msi2.jpg

I ovo za napon
msi3.jpg

Mogao sam i bios da flesnem pa da to namestim, al kontam da cu ovako bez modovanja biosa bolje da je prodam ako je budem prodavao;)
 
Nekad preteraju sami proizvodjaci sa overclockom, tako da moze biti da ta karta ne moze bas da trpi fabricke taktove....
Secam se da sam svojevremeno imao zverku zvanu AMD 3700+ 754socket, Clawhammer core, sa 1m l2cache a u 130nm tehnologiji... (mislim da je bionajjaci Cpu za 754 socket) Procesor na 2.4Ghz (default) nije mogao da radi Prime ni 1 minut.... Underclockovao sam ga na 2.3ghz i tu je radio stabilno... Zato i kazem, underclock malo.... ;) Cim pukne posle dugo vremena igre, moze biti da joj jednocifren broj MHz smeta.... Ja nekako mislim da ovo resava tvoj problem :)
 
Poslednja izmena:
SmartDoctor je jedno veliko go**o od programa + na njemu ne moze voltaza da se dize.

Ono sto cu sad da probam je da oborim broj obrtaja na kuleru i da vidim da li ce se cesce pojavljivati bsod.

Pretpostavljam da "afterburner" moze da radi i na ovoj kartici, zar ne?

Ja bih ovog trenutka otisao da uzmem arctic cooling, jer nemam sta da izgubim sa boljim hladjenjem, ali cu zato garanciju da izgubim i zato moram da budem siguran da joj smeta temp.

:crash:
 
SmartDoctor je jedno veliko go**o od programa + na njemu ne moze voltaza da se dize.

Ono sto cu sad da probam je da oborim broj obrtaja na kuleru i da vidim da li ce se cesce pojavljivati bsod.

Pretpostavljam da "afterburner" moze da radi i na ovoj kartici, zar ne?

Ja bih ovog trenutka otisao da uzmem arctic cooling, jer nemam sta da izgubim sa boljim hladjenjem, ali cu zato garanciju da izgubim i zato moram da budem siguran da joj smeta temp.

:crash:
...dosta riskantno . Ako to budes radio savetujem ti da skines gpuz i pratis temp svega na grafi i pustis fur mark pored. U fur marku moze da ti pokazuje 90C , a da memorija na grafi bude 100+c
 
ne bih rekao da smeta temperatura, pre svega ako prolazi furmark.
probaj da deklokujesh kartu i vidi shta se deshava.
msi afterburner ce ti raditi za klokove, ali mislim da su male shanse da mozesh preko njega da menjash voltazu jer ta tvoja karta nema digitalnu naponsku sekciju i polje sa voltazom ce ti ostati zamracheno :)

shto se tiche testiranja kod mene, nije problem, kontaktiraj me na PM za dogovor.
 
Odradicu FurMark test sa manjim RPM-om kulera.
Sto se tice igranja, 30% rpm, mass effect 2, temp 88-89c, kako se podigne na 89c kuler se ubrza i cim temp spadne na 88c on uspori, bez BSOD-a.

System bez oc-a, samo sam memoriju podigao na 1200mhz (600mhz) radi testa
http://www.dodaj.rs/f/2/mK/2z7ayWMz/system-1.png

edit: stigao mail od "asus-a", rece mi poljak, da probam sa uc-om na referentni model, ako nema problema onda je do nje. Od sinoc kako sam zamenio mesta RAM-u nemam problema, ali videcemo jos, nesto nisam siguran da je do toga.
 
Poslednja izmena:
prastara tema,meni se isto desava sa mojom 8800gt......tj. pocelo je da se desava samo od sebe posle overclocka..
 
Nazad
Vrh Dno