Šta je novo?

Kvar i popravka LCD Samsung televizora

Hvala za fantastican opis , iako sam jos amater sve je jasno kao dan.
Ja sam jutros ukljucio tv :) , malo kasnije poceo je de dimi sa zadnje strane :( . Ima li mu spasa , da nisu isto kondenzatori ?
 
Bas je lepo videti da tema 'zivi' :)

Samo napred ljudi, da imamo spisak recepata za najcesce kvarove.

Bilo bi super kada bi pokrenuli i slicnu temu za digitalne fotoaparate.
 
Isti simptomi , isti kvar doduše 3 elektrolita na LG -TVu. Popravljeno stavljeni kondezatori iste voltaže jer su ovi veće voltaže bili gabaritniji.Najbitnije pali od prve.Hvala GloryHunter na savetu.
 
Hvala za fantastican opis , iako sam jos amater sve je jasno kao dan.
Ja sam jutros ukljucio tv :) , malo kasnije poceo je de dimi sa zadnje strane :( . Ima li mu spasa , da nisu isto kondenzatori ?

AKo je zadimilo i zasmrdjelo ne bi trebali da su elektrolitski kondenzatori. Tu sumnjam na čoper.
Koji je TV u pitanju? Ja imam delova za jedan Samsung kojem sam izlomio displej (ne pitaj zašto :smash:), pa ako može da ti posluži ustupiću ti.
 
Aj ako iko zna da pomogne.
Imam NEO LCD 32'..Sve radilo super, i danas ja menjao automatski osigurac u lokalu. iskljucio sklopku i zamenio, ali posle ukljucenja sklopke tv nece da se upali. Znaci samo sija napred cveno ono dugme za pover i kada ga stisnem da ukljucim -nista, ne reaguje. Pre godinu mi se desilo isto sa njim i ja sam ga cupao iz struje i ponovo ukljucivao i on je proradio posle par dana. sada ne vredi nista, nece ni sadaljinskim ni nikako.
 
Kad ne daje nikakve znake (a svetli lampica napred) to je uglavnom kvar na primaru napajanja. To se manje vise lako resava jer je klasicno prekidacko napajanje u pitanju. Moze biti i varijanta da je vrisnuo i deo koji regulise struju za paljenje neonki (ako ima dva copera, pa da je taj drugi riknuo) ali to se redje desava.
Uglavnom treba krenuti od ulaza 220V, pa na dalje i prvo proveriti izlazne napone ka displeju i neonkama i videti gde fali struje.
Najcesci i najprostiji kvar koji moze da bude su 'ladni lemovi i dotrajali kondenzatori, onda tranzistori, coper...
 
Ovlasceni servis mi je bas javio da ne mogu da ga poprave, bilo je otislo nesto na mrezi i to su sredili, medjutim otisla je i digitalna ploca neka, ja se ne razumem i ne mogu da nadju to i ja ne znam sta cu sa tv-a. Hoce neko kupi za delove ili da ga bacam :)
 
Evo i ja imam jedan problem, pre nekih 3 meseca upalim ja komp, ukljucim monitor kad od jednom pocne nesto da sisti nekih 2-3 sec i monitor ne daje sliku. Svetli lampica da je ukljucen ali ne daje sliku. Odnesem kod servisera kad mi on kaze da je "naponska ploca izgorela cela, pocrnela..." i trazi mi 35e za opravku, kojim slucajem imam neki crt pa sad njega koristim. Naletim ja na ovu temu i malocas rasklopim moj monitor i ima sta da vidim :D ploca normalna, samo 3 kondenzatora naduvena. Da li je moguce da je i kod mene taj problem?

1.jpg


2.jpg


e sad me buni ovo, ova plasticna zastita se malo otopila na mestu gde je neko malo kolo, pa se pitam da nije ono crklo?

3.jpg


4.jpg
 
Pazi,kada se promene ta tri kondenzatoramonitor ce proraditi gotovo sigurno,pitanje je samo na koliko. Mozda to kolo pravi problem ali dok ne zamenis ovo prvo neces moci da ispitas ovo drugo. Ja sam jednom imao problem sa pregrevanjem jednog takvog malog kola, resio sam tako sto sam stavio jedan jezic za hladjenje memorije na grafici ( sa boljim kulerima za grafiku dobijes i njih). Pitanje je sada samo koji ti tacno kondenzatori trebaju.
 
Planiram da zamenim ova 6 veca, ovi mali mi se cine da su ok, danas cu da uzmem to. Nego me bune ova 3 najveca od 820 µF, ovi ostali nisu problem da se nadju koliko sam gledao juce online a ova 3 ih nigde nema.
 
Neces naci 820. Uzmi 1000. Ili ako bas hoces da budu istih vrednosti uzmi 2x1000 i jedan 470. Vezani su paralelno, pa je to ta vrednost. Ali, opet mislim da mogu da budu sva 3 po 1000. Low ESR. 105C.
 
Naravno svi na 105C, mislis da nece nista da mu skodi ako budu sva 3 od 1000?
 
ma to ti je inverter crkao,taj integralac ti je u stvari fet koji drajvuje neonku.mislim da ti zamena elektrolita nece pomoci...
 
Da. Sloba to verovatno bolje zna. Pretpostavljam da je covek serviser.
Ti mosfeti crkavaju koliko ja znam. Imao sam slican problem. Covek mi zamenio povoljno. Ti tesko mozes to da odradis bez adekvatne opreme.

To je neki mosfet:
http://rapidshare.com/files/452062326/ap4502gm.pdf

Nista te ne kosta da zamenis elektrolite pa da probas. Ako ne radi, mosfeti su verovatno. Slobodno stavi 3x 1000.
 
Probacu sa kondenzatorima, pa ako nije do njih onda cu da menjam i mosfet. Jel zna neko gde on moze da se nadje? Oznaka je 4502C AA6XA
 
Jos nesto sam zaboravio, ovaj od 330µF nema na 10v nego na 16v, da uzimam njega ili da trazim negde od 10v ?
 
Ni to ne mora da bude bas ista oznaka. Koliko sam ja shvatio to je P i N mosfet. To su dva FET-a u jednom "pakovanju". Trazis takav mosfet sa slicnim karakteristikama. Prave ih desetine ili stotine proizvodjaca pod raznim oznakama. Ako budes istrazio naci ces kompatibilan mosfet sam. Ili se posavetuj sa nekim ko to popravlja.

Ovo ti je jos jedan 4502C
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/143876/ANACHIP/AF4502C.html

Gledas datasheet i nadjes nesto ekvivalentnih karakteristika.

http://www.diodes.com/products/catalog/list.php?parent-id=35

I ako menjas, menjaj oba.

Slobodno neka neko iskusniji dopuni.
 
Poslednja izmena:
Jos nesto sam zaboravio, ovaj od 330µF nema na 10v nego na 16v, da uzimam njega ili da trazim negde od 10v ?

Ako su dimenzije ok, jos bolje. Imas vise tolerancije. Trazis LOW ESR elektrolite. To su neki sa malim unutrasnjim otporom i mozda jos nekim karakteristikama koje su bitne. Ali ako vec nisu takvi, bolje i dobar obican nego naduven LOW ESR.
 
Izgleda da odgovara. Kad uporedim onaj datasheet 4502C i ovaj, izgleda da je ovaj nesto malo slabiji, ali trebalo bi da to moze.

Pazi, nisam serviser, niti sam to nekada radio, mislim menjao taj mosfet. Samo sam malo istrazivao zato sto sam imao isti problem. Ponesto se secam iz srednje skole, ali je puno toga izvetrilo :)

Verovato je taj element ok. E sad da li ces naci nekog da ti to povoljno zalemi... Nije bas zgodno. Nisam probao. Treba pravi alat za to.

Ta ploca ima i 2 osiguraca. Proveri i njih.
 
Sad nesto razmisljam... Mogao bi to da odlemis pomocu onog fena sa vrelim vazduhom kad bi mogao da mu suzis izduv malo preciznije. Moze da se desi da je pored toga sto je zalemljen i zalepljen na plocu. Cini mi se da sam negde na netu video da je zalepljen nekom crvenom masom (lepkom?), ali to uzmi sa rezervom. Mislim da je neka druga ploca u pitanju.

Za zalemljivanje bi trebao da imas neku pastu za lemljenje SMD komponenti i opet usmeren mlaz vrelog vazduha.

Sad bih se odvazio da to uradim :)

Pregledaj malo na youtube u vezi toga...

I cuvaj ruke!
 
:) Eh, Slobo. Lepa oprema, siguran sam. Coveku treba budzenje u kucnoj radinosti. Fen za vreo vazduh sa nekim home-made reduktorom (ako to vec nema u paketu sa fenom) ce posluziti za ta 2 mosfeta.

Nego, pogledaj ti one datasheet-ove, pa reci coveku da li je to ok (pretpostavka je da nista drugo nije vrisnulo).
 
Za pocetak probacu samo kondenzatore da promenim, ako radi ok ako ne...idemo dalje.
Nigde na ploci ne vidim osigurace, ili sam obnevideo u ove kasne sate :D
Tacno, zalepljen je nekom crvenom smesom, bas sam zagledao. Ispada da je to najbolja ideja, da probam nekako da pricvrstim fen i da mu suzim mlaz necim ako ne nadjem nekog ko ima odgovarajuci alat, tj "duvaljku", mislim da to imaju ovi sto opravljaju mobilne e sad da li hoce oni da odrade i za koliko para...videcemo ;)

Na ovaj fen mislis?

45-201-59.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa pazi, ako ima izbor brzina i temperatura (sto je verovatno povezano), onda mozda i ne mora nista da se suzava. Ako ima neke svoje nastavke za na vrh, utoliko bolje....

Ne znam kakva je ta crvena smesa, tj kako ce se ona ponasati kad se zagreje. Mozda ces morati polugicu da napravis kad lemovi popuste. Verovatno ces ih lakse zalemiti nego skinuti. Kad skines, sve lepo pripremis, ocistis to crveno, nadjes pastu za lemljenje, samo spustis kolo i dunes.

Mozes da napravis i neku "masku" sa prorezom, kao kad hirurzi operisu :) pa da onda duvas :) ali pitanje je koliko bi to imalo efekta.

Ima, ima 2 osiguraca. Nacrtani su, naci ces. Jedan je pod belom masom, kod alu hladnjaka. Drugi je cilindrican, bordo, kod uticnice za 220V.
 
Zamenio sam ova 3 velika kondenzatora, i sad je ima slika ali se jedva vidi, sta moze da bude?

image0439.jpg
 
Pa oni mosfeti, verovatno. Kazes jedva se vidi. Imas sliku, ali nemas pozadinsko osvetljenje. Proveri taj osigurac ispod bele mase, bas izmedju tih kondenzatora i alu hladnjaka. Proveri i ta dva providna trafoa. Samo proveri otpor. Trebalo bi da je oko 1k oma na izlazu.
 
Izmerio sam danas, ova dva providna trafoa imaju od prilike po 1KΩ a osiguraci su isto ok, jedino preostaju ovi fetovi. Sutra da ih pronadjem negde i da vidim kako da ih zamenim ili hoce u servisu da promene.
 
Nazad
Vrh Dno