Šta je novo?

Civilization V

Ok, skinoh taj demo sa steam-a i raspalih po igranju. Za nekih cca 2 sata odigrah tih 100 poteza i zapažanja su sledeća

-pros:
1) Prelazak na hexove
2) Sistem borbe, pogotovu na daljinu
3) Prestanak potrebe za gradnjom puteva svuda i na svakom mestu
4) Gradovi države
5) Bolja diplomatija (više opcija)
6) Uređenja i politike
7) Poboljšana grafika (sviđa mi se mnogo)

-cons:
1) Izbačena religija
2) Manje nauka
3) Mnooogo duže vreme građenja građavina i jedinica
4) Bar na ovoj težini nauke idu prebrzo, tako da retko kad stigneš da izgradiš sve dostupne građavine u gradu
5) Manje jedinica
6) Nemogućnost raspoređivanja keša na istraživanje i kulturu, već sve ide preko polja u gradu

Imam osećaj da su je namerno uprostili da bi mogla da se igra na konzolama. Jbt konzole. Ko još igra Civilizaciju na gamepad-u? Trebalo je da ostane kompleksnost na nivou četvorke, da promene polje u hex-ove i ubace ostalih šest pluseva što navedoh.
Toliko za 100 poteza, kad izađe full verzija dopuniću spisak.

Slazem se.
Gde god neko kudi peticu, prica o uproscavanju i priblizavanju igre masi.

Mada, moglo se sve to ocekivati kad je cetvorka izasla za konzole (Revolution).

Ima jos jedna zanimljiva stvar, ne znam da li ste gledali/citali intervuje gde najavljuju da ce modovi imati daleko jacu podrsku nego ranije i da ce biti moguce da se skinu direktno iz igre.
Ako cemo pravo, cak i cetvorka bez ikakvih modova je bila manje kompleksna nego trojka. Ali su modovi napravili cudo od 4. dela.
Tako kontam da ce i petica za jedno mesec, dva kada moderi krenu da divljaju biti potpuno igriva za hardcore igrace.
 
Klot četvorka je bila mnogo kompleksnija od ove petice. Ajde kada će više full verzija.
Grrrrrrrrr.
 
Jel zna neko nacin da, na primer ako imam vise razlicitih 'rodova' vojske, odmah selektujem pojedinacnu bez da moram da ih nabadam po world mapi? Tipa, da ako imam warriore, archere, hoplite, horse archere etc., odmah izaberem npr. samo kopljanike? U cetvorci su bile one male ikonice u uglovima ekrana pa se na njih moglo kliknuti i tako selektovati zeljenu jedinicu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odigrah upravo demo, nije losem deluje zanimljivo, mada kako su odmicali turnovi sve vise je padao FPS, bojim se da ce igra opet biti system hog.
Nisam siguran koliko je igra uproscena. Svidja mi se ovaj hexagonalni sistem polja. Extra je fora sto grad moze da se brani strelama, uvek me nerviralo kad mi na samom pocetku glupi varvari zauzmu grad na samom pocetku.
 
Ok, krekovao sam demo tako da igra ide do doba renesanse. Mogu vam reći, kao igrač koji je Civ IV prešao bezbroj puta uzduž i popreko, da sam duboko razočaran u Civ 5. Igra je urađena za retarde i to ne za obične retarde nego za MEGA retarde. Računajte da je barem 5 puta prostija od četvorke. Civilizacija je igra (barem je bila do sada) koja zahteva od igrača da se unese u najsitnije detalje kako bi izvukao tih 5% prednosti za svoju stranu koje znače razliku između pobede i poraza (ako se igra na nekom normalnom nivou težine - Emperor i sl). Ovo što su napravili od petice je sramota.

Igara ovog tipa (Civ 5) i ove kompleksnoti ima na kilo, ali složenijih igara jako malo, tako da se iskreno nadam da sledeća Civ igra će opet da bude PC exluziva i da će predstavljati izazov za igranje, a ne kao ova sprdačina.

Jedno od najvećih razočarenja moje igračke karijere. :crash: A mentoli koji su pisali review-e očigledno nisu detaljnije igrali trojku i četvorku, pa im ovo dođe kao zanimljivo. Sve je napravljeno da bude prosto, da nema više od dve opcije. Osim postavljanja gradova i borbe nema ni jedne jedine zanimljive stvari u igri. Sve je već viđeno i ne predstavlja nikakav izazov. Došlo mi je da po prvi put u životu automatizujem radnike jer stvarno nema svrhe da trošiš vreme na njih. Zna se koje unapređenje ide na koje polje i šta se gde gradi. Smanjeni broj jedinica i građavina su zamaskirali tako što se iste mnogo duže grade, takođe nema unapređenja građavina na poljima vremenom. Cotage-i (trade centri) ne rastu, napraviš ih jednom i to je to.

Sve u svemu ovo treba preći jednom i uninstall kao i sva đubra za konzole koje zadnjih par godina dobijam kao portove na PC-u. :wall:
 
Ok, krekovao sam demo tako da igra ide do doba renesanse. Mogu vam reći, kao igrač koji je Civ IV prešao bezbroj puta uzduž i popreko, da sam duboko razočaran u Civ 5. Igra je urađena za retarde i to ne za obične retarde nego za MEGA retarde. Računajte da je barem 5 puta prostija od četvorke. Civilizacija je igra (barem je bila do sada) koja zahteva od igrača da se unese u najsitnije detalje kako bi izvukao tih 5% prednosti za svoju stranu koje znače razliku između pobede i poraza (ako se igra na nekom normalnom nivou težine - Emperor i sl). Ovo što su napravili od petice je sramota.

Igara ovog tipa (Civ 5) i ove kompleksnoti ima na kilo, ali složenijih igara jako malo, tako da se iskreno nadam da sledeća Civ igra će opet da bude PC exluziva i da će predstavljati izazov za igranje, a ne kao ova sprdačina.

Jedno od najvećih razočarenja moje igračke karijere. :crash: A mentoli koji su pisali review-e očigledno nisu detaljnije igrali trojku i četvorku, pa im ovo dođe kao zanimljivo. Sve je napravljeno da bude prosto, da nema više od dve opcije. Osim postavljanja gradova i borbe nema ni jedne jedine zanimljive stvari u igri. Sve je već viđeno i ne predstavlja nikakav izazov. Došlo mi je da po prvi put u životu automatizujem radnike jer stvarno nema svrhe da trošiš vreme na njih. Zna se koje unapređenje ide na koje polje i šta se gde gradi. Smanjeni broj jedinica i građavina su zamaskirali tako što se iste mnogo duže grade, takođe nema unapređenja građavina na poljima vremenom. Cotage-i (trade centri) ne rastu, napraviš ih jednom i to je to.

Sve u svemu ovo treba preći jednom i uninstall kao i sva đubra za konzole koje zadnjih par godina dobijam kao portove na PC-u. :wall:

Greska, lose sam rezumeo, moze delete...:)
 
Poslednja izmena:
Ok, krekovao sam demo tako da igra ide do doba renesanse. Mogu vam reći, kao igrač koji je Civ IV prešao bezbroj puta uzduž i popreko, da sam duboko razočaran u Civ 5. Igra je urađena za retarde i to ne za obične retarde nego za MEGA retarde. Računajte da je barem 5 puta prostija od četvorke. Civilizacija je igra (barem je bila do sada) koja zahteva od igrača da se unese u najsitnije detalje kako bi izvukao tih 5% prednosti za svoju stranu koje znače razliku između pobede i poraza (ako se igra na nekom normalnom nivou težine - Emperor i sl). Ovo što su napravili od petice je sramota.

Igara ovog tipa (Civ 5) i ove kompleksnoti ima na kilo, ali složenijih igara jako malo, tako da se iskreno nadam da sledeća Civ igra će opet da bude PC exluziva i da će predstavljati izazov za igranje, a ne kao ova sprdačina.

Jedno od najvećih razočarenja moje igračke karijere. :crash: A mentoli koji su pisali review-e očigledno nisu detaljnije igrali trojku i četvorku, pa im ovo dođe kao zanimljivo. Sve je napravljeno da bude prosto, da nema više od dve opcije. Osim postavljanja gradova i borbe nema ni jedne jedine zanimljive stvari u igri. Sve je već viđeno i ne predstavlja nikakav izazov. Došlo mi je da po prvi put u životu automatizujem radnike jer stvarno nema svrhe da trošiš vreme na njih. Zna se koje unapređenje ide na koje polje i šta se gde gradi. Smanjeni broj jedinica i građavina su zamaskirali tako što se iste mnogo duže grade, takođe nema unapređenja građavina na poljima vremenom. Cotage-i (trade centri) ne rastu, napraviš ih jednom i to je to.

Sve u svemu ovo treba preći jednom i uninstall kao i sva đubra za konzole koje zadnjih par godina dobijam kao portove na PC-u. :wall:

Ova igra nije izasla za konzole ?
Koliko smarate sa tim da su konzole krive za lose igre ja ne verujem! Krivi su retard developer timovi sto rade igre, a ne Sony ili M$. Mozete da pricate sta ocete, ali PS3 ima par exlusiva koje su bolje od svega na PC-u trenutno, ako na sekund zaboravite broj pixela.
Ovo je ipak demo, sacekajmo full verziju pa cemo je pljuvati ako treba. Meni je Civ 4 bila vrhunska igra, ali je bila neigriva kad se razvijes zbog memory leak-a.

I meni se cini da nema oni silnih opcija za podesavanja grada i sve sto je krasilo Civ4, ali sacekacu full igru, mozda je ovo samo deo onog sto igra zapravo ima.
 
Kamo sreće, pa da je demo toliko osakaćen. A to što nije izašla za konzole je još gore, stvarno ne vidim ciljnu grupu ove civilizacije.

Što se tiče memory leak-a u četvorci, to su sa zadnjim patch-evima koliko toliko ispravili, sve je ok dok ne učitavaš poziciju više puta za redom.

Što se portova tiče, pa jedno cca 90% igara koje su rađene za sve tri platforme najgore ispadnu na PC-u, ako se uzmu u obzir mogućnosti istog.
 
krastavac mozda im je ovo pokusaj da privuku vise kupaca, mada ne kapiram zasto. Koliko je meni poznato i Civ 4 se odlicno prodavao, ima more igraca koji vole ovaj serijal.

Portovi sa konzola su samo najzahtevniji, optimizacija je uzasno losa. Samo poneka igra ima bolju grafiku nego na konzolama, mada i to je uglavnom zbog vecih rezolucija.
 
ja vas zaista ljudi, kad je civ 4 izasao svi su pljuvali sto je cartoonish, sto je jednostavan, blabla, sad opet... opet je civ3 bila vrhunac svega... mislim ja sam demoom prezadovoljan, nista bitno nije oduzeto, a ako nista drugo samo unapredjenje u sistemu borbe je sjajna novost. Meni je takodje sjajno sto vise nema 100 jedinica, vec mora da se razmislja koliko cega, i gde se stavlja i pravi. Ima naravno i stvari koje su pojednostavljene ali realno kome nedostaje religija (svi znamo napamet kako se stize do prve 3 religije da bi makar imali jednu stata), da ne pricam o korporacijama koje su najveci promasaj 4vorke.... ma sve u svemu, nista bitno nije izbaceno i ja mislim da cu biti happy :) A bice modova sigurno evo neko je gore vec postovao mod za vracanje gomilanja jedinica, pa lepo ko sta hoce nek izvoli. I ne zaboravite da mora bar 2-3 expanzije da izdaju i ne zaboravite, da ne znaci da je sve novo LOSIJE, eto samo jer je novo :) poz
 
igra je napravljena sa gomilom DLC-a u najavi

i ne zaboravite, kao i u filmovima tako i u igrama bitan je producent, izdavac, onaj ko daje lovu... ne reziser ili developer... otuda i losije igre od proverenih kreativaca...

s obzirom da nema stackovanja jedinica, nekako je normalno da koristis manji broj istih, jer sta ces sa njima kada ne mogu da gaze preko svojih :) nisam hc civ igrac, i ovo je za sada delovalo drugacije ali ne kao neko razocarenje... mada opet razumem i hc igrace...
 
Od Civilizacije je i Sid Meier digao ruke..
Sad je "glavni kreativac" neki lik koji veze nema sa prethodnim igrama u serijalu.

Sto se uproscavanja tice, sigurno nece privuci nove igrace a stare ce (donekle) izgubiti.

Kao sto vec rekoh, igra ce se svakako povaditi sa modovima ali taj prvi los utisak ostaje.
 
Nisam mislio na štancovanje gomile jedinica, nego na raznovrsnost istih. Ima sigurno duplo manje različitih jedinica nego u četvorci. Meni je lično četvorka bila od prvog dana vrh igra i vremenom mi je postajala sve bolja i bolja. Religija i korporacije su dve bitne stavke, koje očigledno oni koji ih kude nisu znali da ih upotrebljavaju kako treba.
 
Pojavila se kao fora full verzija od 3GB. :d
Demo je 4,5GB. :)
 
Nisam mislio na štancovanje gomile jedinica, nego na raznovrsnost istih. Ima sigurno duplo manje različitih jedinica nego u četvorci. Meni je lično četvorka bila od prvog dana vrh igra i vremenom mi je postajala sve bolja i bolja. Religija i korporacije su dve bitne stavke, koje očigledno oni koji ih kude nisu znali da ih upotrebljavaju kako treba.

iskreno svi pljuju ideju korporacija, eto ti si prvi za kojeg vidim da je otkucao nesto pozitivno :)

totalno skinuti religiju jeste pomalo razocaravajuce pogotovo s obzirom sta nas sve okruzuje u realnom zivotu... kapiram da im je neko rekao da igra onda nije moralno/politicki/stagajaznam korektna ako mozes da krenes u nov krstaski pohod :)

ja sam pustio skidanje verzije koja se pojavila, i nije 3 gb vec 3.5 kad se raspakuje 4.5... evo skoro do pola je stiglo ali se sada vuce mada kapiram i sam da je 99% fejk
 
totalno skinuti religiju jeste pomalo razocaravajuce pogotovo s obzirom sta nas sve okruzuje u realnom zivotu... kapiram da im je neko rekao da igra onda nije moralno/politicki/stagajaznam korektna ako mozes da krenes u nov krstaski pohod :)

bice da je ovo na kraju najpre tacno :) Religija kakva je bila ranije (otkrijes tehnologiju i dobijes religiju :wall: ) i jednakost svih religija je skroz meni bezveze. Efekti religije i templova itd su dobra ideja, ali za pravu implementaciju religije morali bi da budu jako politicki nekorektni tako da se kapiram zato i odustalo. Po meni iventovi koji se trigeruju od kojih zavisi koju religiju dobijas i posebni bonusi za posebne religije bi bili pogodak. ... no sta je tu je :)
 
Inace u igri oceigledno ce biti i Srbija kao nacija, igrao sam na mapi protiv Beograda. :)
Bolja je dosta igra kad se krene u borbu, tu se vide mnoge promene, poboljsanja, nema vise mass-ovanja jedinica, sto je odlicno u sustini, sad treba dobro razmisliti kako napasti grad.

Launch trailer
http://www.gametrailers.com/video/launch-trailer-civilization-v/705106
 
Poslednja izmena:
He he, ja osvojih Beograd u prošloj partiji. Da li je neko skinuo i probao narodnu verziju?
 
90% i varira od 2 do 120 kb/s bla.. valjda ce u toku dana, mada se vise prica da je fejk... mislim da je u najboljem slucaju klon pa se ceka lek
 
Verovatno scena čeka da se ispečuje igra na Steamu (danas je izašao patch koji sređuje memory menadžment na WinXP), pa tek onda da izbace nešto što je potpuno playable...
 
Nazad
Vrh Dno