Šta je novo?

Civilization V

Sid Meier's Civilization V Update 1
===================================

- Modding - Installer and permissions fixes. Should address
any remaining mod download and install issues.

- Full screen crash fix. Game will now restart in Windowed
mode if it cannot find a suitable full-screen resolution on
first start.

- Hall of Fame now records data correctly when using a Windows
username with special characters.

- Fix for Puppet State production exploit.

- Misc crash fixes.

Link za DL potražite kod svog distributera igre. :)

Inače, meni se igra ne sviđa, mnogo mi je bolja modovana IVa. :)
 
Prešao sam prvu partiju Civilizazion V i da vam iznesem moje utiske...
Igrao sa Rusijom map standard, continets za 8 igraca tezina normal (prince), ko je igrao prethodne delove lako će preći (ja sam za 2 dana) tako što sam osvojio glavne gradove od svih igrača.

Meni se civilization 5 i ne sviđa previše, dobar je za 2-3 partije ali nešto što ću pamtiti ne baš...
U smislu dobar je zaista nisam želeo da ga prekinem dok ne zavšim celu igru, ali posle te partije i dosta izgubljenih sati ipak sledi unistall

Stvari koje su +:
Igra je dosta prostija tako da i oni koji manje gotive "hardcore" strategiju moci da je opusteno igraju.
Grafika je bolja nego ranije
Nova 6ugaona podela polja
Sistem sa City States gde ima i Belgrade je zanimljiv.
Produžena igra u modernom dobu.

Stvari koje su -:
-Diplomatija je apsurdno uprošćena.Demand ne znam ni zašto su stavili dugme jedino što AI razume i odmah odgovara je declare war... Trade očajno samo što komp ponudi to će i prihvatiti nema više emocija,dogovaranja itd..
-Sve uopštene statistike i opcije su uprošćene tako da ne očekujte da će te mnogo gledati odnose ko s kime šta trguje, u kakvom paktu su itd, jer tih opcija nema ili su jednostavno veoma uprošćene.(sve su od F1 do F10)
-Primetna amerikanizacije igre (mada tako je i u prethodnim delovima), tako da pored Arhimeda,Alberta ajštajna i Isaka Njutna čije će te misli čitati više puta tokom igre takođe će te čitati još jednog velikog mislioca našeg vremena i to više puta tokom igre a to je George W.Bush koji je rekao "sa prošlošću je gotovo"
-AI mi i nije nekako toliko bistar kao ranije, snalazi se ali očigledne pozitivne taktike tokom borba mu promiču a da igrate protiv jačeg AI (veći od normal) nije pametniji već samo malo "vara" odnosno ima pomoć u resursima.


Zaključak:
Igra je prostija to će sigurno nekim ljudima odgovarati, ako ste više u fazonu diplomatija trgovanje odnosi pa i nećete baš uživati ovde je akcenat stavljen na osvajanje a i nešto mi govori da su ipak oni sve ovo prilagođavali Multiplayer-u možda tu leži pozitivna strana.

Inače moram da naglasim ja nikad nisam bio potpuni obožavalac Civilization serijala igra koja je mene osvojila je bila Call to Power II nažalost nikad nije dočekala svoj sledeći nastavak po meni mnogo bolji sistem i urađena ideja od sadašnjih civilization-a.... igra u kojoj si gradio podvodne gradove u budućnosti, bogati diplomatski odnosi-špijunaža raznovrsne vojne taktike film posle svakog istraživanja.. ee to su bila vremena.
http://www.youtube.com/watch?v=jeTR1CDd9pw
 
Auuuu Call to Power 2 !!Kakav je to bio biser meni od igre !
 
Ljudi, ja sam razocaran. Civ je jedina igra koju igram, jedva sam cekao novi deo, kad ono...........Dobro, aj da ostavim malo rezerve jer nisam ni prvi game doveo do kraja i ne znam sve cake, ali prosto to su neki prvi utisci. Igra sada vise lici na neki Command & Conquer

- Ne mogu da verujem da nema trgovine tehnologijama. Sada je kontakt i odnos sa protivnicima toliko uproscen da je poootpuno neinteresantan, a to je po meni bio glavni adut igre.
- Ne mogu da verujem da ne mogu dve jedinice da stanu na isto polje, pa cak i sopstvene! Cak ni u gradu ne moze da se stacionira vise od jedne jedinice, prosto neverovatno.
- A tek kad krene bitka uf............napao sam grad a uopste ne znam koja jedinica ga brani, vidim samo broj koji oznacava jacinu odbrane. Borba jedne jedinice vise ne traje samo u jednom potezu, vec se postepeno umanjuje energija, sto moze da potraje i nekoliko krugova.
- Ja ne znam za vas, ali meni grafika deluje potpuno bezvezno. Sve je nekako sitno i sicardzijski. Oni heksagoni me podsecaju na neke prastare ratne potezne strategije. Ikonice za hranu, drvo i zlato su toliko sitne da se jedva vide. Grad zauzima samo jedno polje, a njegovo kulturno podrucje se vise ne siri tako rapidno kao ranije. Meni sve deluje nekako skucheno.
- Muzika uzasna. Neki radio Teheran, za razliku od one opustajuce u Civ4. Ima li sanse da customizuje zvuk?
- Prosto je tesko naci neke pozitivne utiske. Aj recimo ti neutralni gradovi-drzave su jako dobra ideja. A cini mi se da sada razne relacije tipa broj gradova-novac-kultura-nauka bolji i da lakse funkcionisu.

Generalno - lose, ni prvu igru nisam zavrsio a uopste nemam osecaj koji me tera da je ponovo ukljucim.......bas steta.
 
Po komentarima, vidim da i V-ca boluje od svih boljki prethodnih vanila verzija. Nista onda. Dok zappara ne napravi za V-cu Raise of Mankind, ja se drzim 4-ke i vec pomenutog moda. :D
 
- Ne mogu da verujem da nema trgovine tehnologijama. Sada je kontakt i odnos sa protivnicima toliko uproscen da je poootpuno neinteresantan, a to je po meni bio glavni adut igre.
- Ne mogu da verujem da ne mogu dve jedinice da stanu na isto polje, pa cak i sopstvene! Cak ni u gradu ne moze da se stacionira vise od jedne jedinice, prosto neverovatno.
- A tek kad krene bitka uf............napao sam grad a uopste ne znam koja jedinica ga brani, vidim samo broj koji oznacava jacinu odbrane. Borba jedne jedinice vise ne traje samo u jednom potezu, vec se postepeno umanjuje energija, sto moze da potraje i nekoliko krugova.
- Ja ne znam za vas, ali meni grafika deluje potpuno bezvezno. Sve je nekako sitno i sicardzijski. Oni heksagoni me podsecaju na neke prastare ratne potezne strategije. Ikonice za hranu, drvo i zlato su toliko sitne da se jedva vide. Grad zauzima samo jedno polje, a njegovo kulturno podrucje se vise ne siri tako rapidno kao ranije. Meni sve deluje nekako skucheno.
- Muzika uzasna. Neki radio Teheran, za razliku od one opustajuce u Civ4. Ima li sanse da customizuje zvuk?
Trgovina tehnologijama je bila imba ranije jer si mogao da nabustuješ previše lako tehnologije, pogotovo ako se dogovoriš sa nekim šta će ko da istražuje. Ovako je realnije jer imate benefit od zajedničkog projekta, ali nije toliko drastičan.

Meni je ovaj sistem rasporeda jedinicama odličan jer omogućava razne taktike. U poslednjoj partiji sam recimo sa brda strelcima slistio 4 jedinice warriora i 1 jedinicu strelaca jer nisu mogli da me opkole već su morali da dolaze jedan po jedan :p

Grad sada može i sam da se brani, nisu mu potrebne jedinice, što ima smisla s obzirom na novi princip raspoređivanja jedinica. Duže bitke su meni sjajne jer omogućavaju manevre, povlačenje jedinica na popravku i dovođenje svežih zamena.

Grafika je meni baš dopadljiva i ne vidim šta je to toliko sitno. Sve što treba da se vidi, vidi se. Ako treba zumiraš malo.

Muzika se meni isto sviđa, a mislim da zavisi od toga koju civilizaciju vodiš.
 
"Trgovinu tehnologijama" imaš i u stvarnom životu. Tako da ovo sada u V-ici nije realno.

Ni sistem rasporeda jedinica nije realan, ako su već hteli nešto "revolucionarno" da naprave onda su trebali to da ukradu iz "Total War"-a. Postaviš jedinice pa onda ideš u bitku i sprovodiš strategije direktno na bojnom polju kao u TW-u.

Kada grad može sam da se brani? Gde si to video u stvarnom svetu?
 
U stvarnom životu imaš trgovinu gotovim tehnološkim procesima i konceptima, ali čik da te vidim da ti neko sjuri dokumentaciju o proizvodnji grafičkih procesora recimo, pa da ti odmah možeš da počneš da ih praviš ili da ih razvijaš dalje. Ili će ti faliti ljudi koji razumeju to, ili infrastruktura, ili određeni alat koji je potreban, a najverovatnije sve to zajedno.
Ono što bi imalo smisla je da ti recimo skrati vreme istraživanja tehnologije na pola ili nešto slično.

Odbrana grada je simuliranje garnizona koji onda dobija i bonuse od odbrambenih građevina. Meni je sasvim logično i vrlo dobrodošlo jer te oslobađa smaranja oko proizvodnje jedinica za odbranu svakog pojedinačnog grada, već se koncentrišeš na napad i podršku.
 
Poslednja izmena:
ma ajde da ne preterujemo. U svetu se uvek sa svime moglo trgovati, sve se moglo trejdovati za novac, ili roba za robu. Pa cak su se i brakovi ugovarali zbog poboljsanja odnosa ili povecanja teritorija. Bilo kakvo ogranicenje takve vrste je besmisleno. Jedino u trojci se moglo trgovati svim i svacim, u cetvorci je to ograniceno pronalaskom alfabeta ali samo novac za robu i tehnologiju za tehnologiju. Ajde mozda ima logike da dok ne izmislis pismo ne mozes menjati tehnologiju, ali je to po meni bio maksimum bilo kakvih daljih ogranicavanja. Kako Tojota moze praviti automobil u Turskoj ako ne donese i primeni svoju tehnologiju??

Ovo sada u petici je prava diplomatska nakaznost i jednodimenzionalnost. Sto se tice ratovanja aj mozda se i naviknemo. Ali do sada nije bio akcenat ratovanja dal ces da kliknes jedinicu da napadne grad sa tacke A ili tacke B (zato i kazem da vise lici na Command & Conquer nego na Civ), vec da napravis stabilnu civilizaciju koja ce moci da obezbedi vecu vojsku od protivnika, kvalitetniju - jacom tehnologijom, a posle toga sve ide svojim tokom.....
 
U stvarnom životu imaš trgovinu gotovim tehnološkim procesima i konceptima, ali čik da te vidim da ti neko sjuri dokumentaciju o proizvodnji grafičkih procesora recimo, pa da ti odmah možeš da počneš da ih praviš ili da ih razvijaš dalje.

To se zovu patenti i licence. Kada je prvi put izmisljena parna masina, nije morala svaka zemlja zasebno da razvija tu tehnologiju nego je ona preuzeta - a za patent se dobro platilo, bas kao i kada je Tesla izmislio dvosmernu el. energiju. Glupo je ocekivati da svaka zemlja ima svog Teslu, Ajnstajna, Njutna, i ostale mnoge za koje verovatno nismo ni culi a rade u naucnim centrima i patentiraju svoje pronalaske.
 
Izbaceni su alati i SDK za CIV V na STeamu, tako da se strpite. Izacice i exp. i tek tada ce petica postati ono sto je cetvorka sada.
 
Preporucujem da pogledate (procitate) ovaj fantasticni walkthrough/let's play. Lik koji ga je napisao je izgleda bio jedan od developera ili beta testera u cetvorci, ali ne i u petici.
Kroz igru istice dobre ali bogami i mnoge lose i nelogicne odluke game dizajnera, ali ne u hatersko-whinerskom maniru, vec kulturno i argumentovano.
Posle citanja ovoga poprilicno mi se srozao utisak o igri.
Pretpostavljam da su mnogi ovo vec videli, a za one koji nisu -- svaka preporuka!
 
Ah... bootovao sam win7 da probam igru danas...
dx9 odmah ispuca na desktop
dx11 mi samo pokaze kurzor od misa, ide muzika i ekran je siv... pretposavljam da nece ici sa intregrisanom grafikom |((
 
Ah... bootovao sam win7 da probam igru danas...
dx9 odmah ispuca na desktop
dx11 mi samo pokaze kurzor od misa, ide muzika i ekran je siv... pretposavljam da nece ici sa intregrisanom grafikom |((
Da li si instalirao novi DirectX i C++ runtime i na sedmici? Ono što igra instalira nakon što raspakuje fajlove?
 
One ruine koje kada ih istražiš daju bolje oružje mogu da budu jako blesave :D
Jedan moj skaut je završio kao tenk posle nekoliko "apgrejda" u ruinama, a nisam tada još bio ni istražio barut :p
Naravno, kukao mi je kako će se boriti sa smanjenom efikasnošću dok ne nađem naftu :D

Nego... postoji li neka mogućnost da se radnicima koji rade na auto kaže da ne diraju neki tile?
Mrzi me svima da upravljam ručno, a mnogo vole da unište farmu pored reke koja daje 4 food-a i umesto nje natrte trading post :/
 
Jbga igra je 5500 din, a Collector 7800 u Gamesu. Pa bolje dodati jos tih 2300 i kupiti CE. Ja cu ipak sacekati expove, pa pazariti complete edition.
 
Ako sam dobro prebrojao broj tehnologija u Civ IV BS je 92, a u Civ V svega 75 :(
 
Skinuo sam 7z verziju koja je kao vec izlecena i samo treba da se raspakuje na D:, ali po pokretanju cim krene intro izbaci na dekstop (pokrenem DX10/11 verziju).
Instalirao sam najnoviji DirectX i C++ ali dzaba.
 
Probaj skidrow lek preko toga, meni se to dešavalo kad sam stavio golu igru pa preko toga update 1, bez osnovnog leka.
 
Igrao sam sve delove civ-a, počev od prvog dela koga sam ljustio na amigi 500.

Sa peticom imam blag utisak da igram na autopilotu...Jednostavno nema one kompleksnosti gde tweakuješ grad da bude maximalno nabudžen za hranu/nauku/proizvodnju, nema pomeranja slajdera max na nauku dok se deficit blagajne ispravlja prodajom starijih nauka. Fali tu još gomila stvari... Koliko god loše da igram imam utisak da mi AI nikad neće biti dostojan protivnik.

Petica lepo izgleda i držaće mi pažnju neko vreme, ali što se mene tiče ovo nije dostojno da nosi ime civilizacije.
 
sve patcheve, sve drivere, sve c+/dx i sve lekove sam probao, ali nista...
dx9 ispuca odmah u deskop (ili posle intra, stom da sam intro ugasio iz ini fajla)
dx11 da siv ekran i ide muzika i tako...
 
Svaka buduca tehnologija se najavljuje recima George W. Bush-a:
I think we agree, the past is over.

Svestan sam mudrosti ove recenice ali mi nije jasno zasto je ponavljaju do beskonacnosti?
 
sve patcheve, sve drivere, sve c+/dx i sve lekove sam probao, ali nista...
dx9 ispuca odmah u deskop (ili posle intra, stom da sam intro ugasio iz ini fajla)
dx11 da siv ekran i ide muzika i tako...

Ma nemoj uopšte da ti je žao, igra je bljuvotina.
Nabavi Civ4 Complete Edition, poskidaj dobre modove i uživaj. :)
 
Pojavio se

Sid Meiers Civilization V DLC Pack
(New Civilization: Babylon Civilization with leader “Nebuchadnezzar II”, Behind the Scenes at Firaxis, Game Soundtrack & Mesopotamia map)
 
Igrao sam sve delove civ-a, počev od prvog dela koga sam ljustio na amigi 500.

Sa peticom imam blag utisak da igram na autopilotu...Jednostavno nema one kompleksnosti gde tweakuješ grad da bude maximalno nabudžen za hranu/nauku/proizvodnju, nema pomeranja slajdera max na nauku dok se deficit blagajne ispravlja prodajom starijih nauka. Fali tu još gomila stvari... Koliko god loše da igram imam utisak da mi AI nikad neće biti dostojan protivnik.

Petica lepo izgleda i držaće mi pažnju neko vreme, ali što se mene tiče ovo nije dostojno da nosi ime civilizacije.

Imas city menagment gde balansiras koliko ces gradjana odrediti za koju oblast. Osim toga , mozes , ako recimo zelis da ti odredjeni grad bude science orijentisan, rokas samo skole, faxove, research lab...

A to za ai se slazemo. Ne zna da iznenadi , pravi glupe odluke tokom pregovora ( meni se desilo da me maltene pljune u lice , iako se moja civilizacija u tom trenutku rasprostirala na 70% sveta u modernom dobu, a njegova na 3-4 grada sa tek zapocetom industrial erom) , takodje ne stavljajte workere na auto jer je moj Minhen zamalo crko od gladi zato sto su 3 workera koji su bili na "auto" prekopali plantaze/njive , marketima :S: dok sam ja istrebljivao Kinu...
 
Nazad
Vrh Dno