Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Može li neko da mi kaže da li je moguće i gde nabaviti na malo one sunđeraste bužire za spoljne cevi? Imam jedno parčence što je ostalo viška i jako mi se sviđa kako je udobno pa bih uzeo metar-dva ako ima negde, za razne rukohvate, na dva mesta za zgibove, nije loše za kolica itd...
 
Naravno da imas, to ti je termo izolacija za bakarne cevi. E sad imas ih u radnjama gde prodaju opremu za grejanje cini mi se, radijatore, kotlove, bakarne cevi i tako to.
 
Cime da popunim rupu u zidu kroz koju idu cevke ka spoljnoj jedinici?

Pur-pena? ili?
 
Joj meni je to pravilo problem što duva promaja kroz to i ubacuje izmrvljeni stiropor, i komarci su ulazili. Kolko god da ja izduvam i usisam ono ponovo. Komarci možda i nisu ulazili već su se legli :) nisam siguran znam da me je izluđivalo, malo malo pa izađe jedan iz klime iz dela gde je spremište za kabl a kad izađem napolje nema ih oko rupe. Ja ih pobijem i za po sata sat opet ima par komada po zidovima da me jedu preko noći. A kroz prozor nije sigurno jer ima mrežica a i vidim lepo da izlaze iz klime. A stiropora kolko nećeš, kuća na selu pa miševi na tavanu se nastanili i u termoizolaciji kuće i prave haos. Tu ti ja uzmem i zagipsam to koliko sam mogao, jako je nezgodno i nepristupačno, od onda tu i tamo po koja mrvica uleti.
Pur penu nisam smeo da ne bi priklještila crevo za odvod jer nisam siguran da li se širi kad se stvrdnjava i kojom snagom gura :).
 
Dobar dan, moze li mi ko pomoci ? Vox ASW H12A4QB klimu kupio sam pre jedno 3 meseca pa me zanima zasto se ledi voda u tacni i crevo koje ide iz one lulice kada je u rezimu grejanja? I to ledi kada je temperatura iznad nule!!!!

U cemu je problem? Zna li mozda neko?
Hah tu sam i ja kupio. Rebrendovani KUDO.

@Jox silikonom
 
Poslednja izmena:
ili alabaster gipsom, svrati do bilo kog molera ili električara, imaće šaku toga da ti da.
Gipsari imaju i onaj gipsani malter ili kako se već zove, ma šta god se tako zameša sa vodom u čaši od jogurta, poslužiće.
 
ili alabaster gipsom, svrati do bilo kog molera ili električara, imaće šaku toga da ti da.
Gipsari imaju i onaj gipsani malter ili kako se već zove, ma šta god se tako zameša sa vodom u čaši od jogurta, poslužiće.
 
Imam pitanje za iskusnije.

Imam problem sa klimom, kada klima radi na unutrasnjoj jedinici kaplje voda, proveravao sam crevo koje odvodi vodu napolje, nije zacepljeno, ali voda ne izlazi.

Da li ja nesto mogu da uradim, ili je to ipak posao za servis ? ( i koliko bi to okvirno moglo da kosta )
 
Kolika je razlika u visinskom nivou unutrašnje i spoljnje jedinice?
 
U narednih par dana planiram da uzmem klimu.Budžet mi je 25000 i ne znam šta da uzmem pa mi treba par saveta u vezi izbora.
Možda nešto od ovoga:

Gree:
http://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=38261

Midea:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/midea-klima-msr-12-hr.html
http://www.tehnomanija.rs/katalog/midea-klima-ms9a-12hrn1.html

Galanz:
http://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=14214

Šta mislite o ovoj Gree klimi(i generalno proizvođaču)?Pročitao sam negde da im klime nisu loše...valjda sarađuju sa Daikin.

Inače,živim u potkrovlju(soba 15m2) u kome je leti nepodnošljivo.Evo već sad,kada je spoljna temperatura oko 25°,nije moguće boraviti.A još su tu računar,gitarsko lampaško pojačalo i hi-fi pojačalo koje podižu tepm. za 5° min. Pretpostavljam da bi 12-ica bila taman?!

Hvala napred!
 
Da nije Galantz ili neki njihov ribrend? Na hiljade komada je prodato sa fabričkom greškom i serviseri (bar one koje ja kontaktiram) nemaju rešenje sem da se poruči nova unutrašnja jedinica. Od pre godinu dana su sve redom počele da cure iz unutrašnje jedinice - 3-4 godine su izdržale u proseku.

Air_conditioner_remote_control_for_Galanz_HT.jpg


Ako ti ovako izgleda daljinski, to što imaš je najverovatnije Galantz.
 
^
Na srecu nema takav daljinski, mada videcemo, kako marfijev zakon kaze, verovatno je u pitanju jos skuplji kvar :d

Ako jos neko ima ideju sta bi moglo da bude neka javi, hvala unapred.
 
Jesi li probao update firmware-a? :p Ma kakva fabrička greška, ako ne postoji začepljen odvod/loša nivelacija u pitanju je manjak freona pri čemu se ledi saće unutrašnje jedinice i zbog toga curi van kadice. Eventualno problem sa kompresorom, al opet to nema veze sa unutrašnjom jedinicom. "Redovan servis" nije baš priča za malu decu..

P.S. @jox - NE SME pur-pena u rupu
 
Poslednja izmena:
U narednih par dana planiram da uzmem klimu.Budžet mi je 25000 i ne znam šta da uzmem pa mi treba par saveta u vezi izbora.
Možda nešto od ovoga:

Gree:
http://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=38261

Midea:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/midea-klima-msr-12-hr.html
http://www.tehnomanija.rs/katalog/midea-klima-ms9a-12hrn1.html

Galanz:
http://www.tehnomanija.rs//index.php?mod=catalog&op=product&product_id=14214

Šta mislite o ovoj Gree klimi(i generalno proizvođaču)?Pročitao sam negde da im klime nisu loše...valjda sarađuju sa Daikin.

Inače,živim u potkrovlju(soba 15m2) u kome je leti nepodnošljivo.Evo već sad,kada je spoljna temperatura oko 25°,nije moguće boraviti.A još su tu računar,gitarsko lampaško pojačalo i hi-fi pojačalo koje podižu tepm. za 5° min. Pretpostavljam da bi 12-ica bila taman?!

Hvala napred!

Bilo ko? Bilo šta?
 
Midea.
 
Ja imam Samsung 12-icu koju sam uzeo pre 2 godine. Prezadovoljan sam kako radi. U to vreme kad je kupljena kostala je oko 250e.
 
Ja sam moju LG klimu staru 8 godina na kraju zamenio sa Mideom i prezadovoljan sam za sada.
Mislim da je tisa u radu i da bolje ladi od moje predhodne LG.

Moja ti je preporuka Midea i to ova na akciji MS9A-12HRN1.
 
ljudi, samnom ovako stoje stvari:

ja sam se do sad 3 puta selio, i uvek smo za mesto u koje se uselimo uzimali klimu 12icu, ili je vec bila. galanz, midea, vox, vivax, sve sami kinezi.

i sve tri su do sad radile odlican posao, sve meni to dodje isto - oladi sobu.

e sad sam se doselio u kucu koju imam vec duze vreme, i gore na spratu bi mi pasovala 12tica.

i gledam cene, ne verujem - kako to da sam pre dve godine kupio neku Vox klimu 12000btu, ne znam model - za 13500 dinara i to u maksi diskontu, a sad nema nijedna klima ispod 220 evra ?

mislim, ajte molim vas, sve su to kinezi sastavili, samom cinjenicom da je spoljna jedinica na par razlicitih brendova identichna, daljinac takodje ...

dajte, recite mi sta je sad problem naci klimu za oko 15000 dinara ?

eto, bas se secam da sam 2009te, na onoj akciji u tempu kad se narod bije za proizvode, uzeo dve klime po 10.000 din, i prodao ih sutra dan za 15.000. e da sam znao ...
 
@ igoritza

Nece ni kinezi vise za ispod 5 dolara na sat
 
Zato srbi oce. Nek prebace u Srbiju proizvodne pogone pa da vidis kako ce Igoritza ne jednu nego dve klime da kupi za 10000 din ;)
 
Ajd da pitam za savet,misljenje..Klima LG,stara ~4god(znaci nema vise garanciju),upalih je ovih dana po prvi put od kako je toplije vreme i uocio sam da onaj manji ventil na spoljnoj jedinici(ventil blizi poledjini klime,blizi kuci) hoce da zaledi prvih 10-15 minuta rada klime,posle toga odledi ali kao da ostane vlazan. Klima hladi, ali iskerno nisam siguran da li ja tripujem ili zaista ne radi punim kapacitetom.Da li je normalno da se tako ponasa to na tom ventilu ili nije, i sta to znaci?
Hteo bih i da napomenem da od kako je kupljena klima,pravila je probleme vec od 2. godine, serviseri dolazili(maksimalno korektni bili,svaki put dopunili,vakumirali,bez fusarenja),sredjivali,cak i menjali potpunu instalaciju jer je bilo pronadjeno da pusta freon unutar zida,na cevi izmedju spoljne i unutrasnje.Posle zamene instalacije sve bilo ok,a evo ovo sad se desava,pa ne znam da li da brinem ili..?
 
Poslednja izmena:
Ja sam najeftinije nasao u metrou bila akcija za Venting klimu (na kutiji pise proizvodjac midea pa verujem da je to samo rebranding istog brend-a)... ~17 000 kad je evro bio 105, za sada radi posao
 
Ja sam najeftinije nasao u metrou bila akcija za Venting klimu (na kutiji pise proizvodjac midea pa verujem da je to samo rebranding istog brend-a)... ~17 000 kad je evro bio 105, za sada radi posao

80 - 90 % klima sa kineskog je Midea samo je rebranding u pitanju
 
Ajd da pitam za savet,misljenje..Klima LG,stara ~4god(znaci nema vise garanciju),upalih je ovih dana po prvi put od kako je toplije vreme i uocio sam da onaj manji ventil na spoljnoj jedinici(ventil blizi poledjini klime,blizi kuci) hoce da zaledi prvih 10-15 minuta rada klime,posle toga odledi ali kao da ostane vlazan. Klima hladi, ali iskreno nisam siguran da li ja tripujem ili zaista ne radi punim kapacitetom.Da li je normalno da se tako ponasa to na tom ventilu ili nije, i sta to znaci?
Hteo bih i da napomenem da od kako je kupljena klima,pravila je probleme vec od 2. godine, serviseri dolazili(maksimalno korektni bili,svaki put dopunili,vakumirali,bez fusarenja),sredjivali,cak i menjali potpunu instalaciju jer je bilo pronadjeno da pusta freon unutar zida,na cevi izmedju spoljne i unutrasnje.Posle zamene instalacije sve bilo ok,a evo ovo sad se desava,pa ne znam da li da brinem ili..?
to se deshava kada klima pushta gas na ventilu..
dok izlazi isti se kondenzuje i pri tom snizzava temperaturu okolnog prostora pa se vlaga iz vazduha zaledi na tom mestu
to mozzesh da proverish uz pomocc sapunice na tom ventilu, ako pravi balonchicce ( kao kad proveravash unutrashnju gumu od bicikla u lavoru da li pushta) onda izlazi gas
josh jedan pokazatelj je i smanjena sposobnost klime da hladi/greje

pozovi servisere neka provere kolichinu gasa u klimi, da ne bi doshao u situaciju da kupujesh novu kada eventualno crkne kompresor zbog smanjenog pritiska gasa u ovoj




pozdrav
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru.Medjutim moram da postavim dodatno pitanje..Kapiram ja to da nekako pusta gas..Ali mi je cudna jedna stvar..Kad se klima godinu dana posle kupovine "pokvarila",isto je ledio taj ventil,samo sto led nije nestajao sa njega kao sada.Zasto sada led sa ventila nestane posle 10-15 minuta rada klime?To mene buni..
 
i gledam cene, ne verujem - kako to da sam pre dve godine kupio neku Vox klimu 12000btu, ne znam model - za 13500 dinara i to u maksi diskontu, a sad nema nijedna klima ispod 220 evra ?

mislim, ajte molim vas, sve su to kinezi sastavili, samom cinjenicom da je spoljna jedinica na par razlicitih brendova identichna, daljinac takodje ...

dajte, recite mi sta je sad problem naci klimu za oko 15000 dinara ?

eto, bas se secam da sam 2009te, na onoj akciji u tempu kad se narod bije za proizvode, uzeo dve klime po 10.000 din, i prodao ih sutra dan za 15.000. e da sam znao ...

Pogledas malo istoriju cena bakra, gvozdja, aluminijuma od 2008 do danas i bice ti mnogo jasnije.
Bakar, koji najvise ucestvuje u ceni klime je za poslednjih 18 meseci poskupeo vise od 100%.

to se deshava kada klima pushta gas na ventilu..
dok izlazi isti se kondenzuje i pri tom snizzava temperaturu okolnog prostora pa se vlaga iz vazduha zaledi na tom mestu
to mozzesh da proverish uz pomocc sapunice na tom ventilu, ako pravi balonchicce ( kao kad proveravash unutrashnju gumu od bicikla u lavoru da li pushta) onda izlazi gas

Uh, uh, kako si ti to pogresno shvatio.
1. Gas kada curi iz instalacije u atmosferu ne kondenzuje nego isparava. Freoni na atmosferskom pritisku ne mogu ostati u tecnom stanju vec prelaze u gasovito - isparavaju. (kondenzacija je obrnut proces - iz gasovitog u tecno stanje)
2. Kad bi gas izlazio tom brzinom da samo od njegovog isparavanja zaledi ventil, posle 10 minuta ne bi vise ostala ni kap od tih 800-1000 grama.

Jedino je tacno da se proverava sapunicom ali to curenje moze da bude bilo gde. To sto ledi ventil ne znaci da tu i izlazi gas.

U toj instalaciji ili nema dovoljno freona ili ima neki problem sa kapilarom pa ne regulise pregrejanje kako treba. Inace je sasvim normalno da ventili budu vlazni, da na njima kondenzuje vlaga ako nisu izolovani.
 
U toj instalaciji ili nema dovoljno freona ili ima neki problem sa kapilarom pa ne regulise pregrejanje kako treba. Inace je sasvim normalno da ventili budu vlazni, da na njima kondenzuje vlaga ako nisu izolovani.

Da li i kako se moze proveriti taj kapilar?Zbog cega se ventil odmrzne i ostane samo vlazan posle 10-15min? Ja sam juce cuo da to moze da bude i usled izjednacavanja nekog pritiska unutar same klime,jel to ima smisla ili ne?-ovo mi je rekao poznanik jedan koji se navodno razume u to,ne radi sa klimama vec je u slicnoj bransi.
 
Nazad
Vrh Dno