Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Nemojte mi se smejati
Jel leti klime toliko poskupe ili jednostavno se toliko prodaju da ne ostanu one koje valjaju ?

Neće se niko smejati.

Verovao ili ne, sad uopšte nije pravo vreme za kupovinu klime. Kao što ni kupovina i ugradnja sistema za centralno grejanje sredinom januara nije baš najoptimalnije ili generalka na motoru auta 2 dana pred polazak za Grčku... ima puno sličnih primera.
 
Pa ne da verujem nego znam to a i logicno je :)
nego pitah dal se cene razlikuju ili ponuda ...
 
Poslednja izmena:
Mene je LG ArtCool cak izasla jeftinije zbog kursa u junu nego u januaru... A nesto nisam primetio da su ostale poskupele ili da je poskupela ugradnja, makar u Sapcu.
 
polako, polako... prvo, hvala ti na vremenu koje si izdvojio. ja prihvatam ulogu laika, ali bi bilo lepo da ti pre svega pazljivo procitas ono sto sam napisao.

pored kondenzata koji iz unutrasnje jedinice istice kroz crevo, spoljna jedinica tokom rada izbacuje kondenzat kroz otvor ispod kompresora, koji je (koliko ja kao laik znam) namenjen za izbacivanje kondenzata prilikom opcije grejanja. da li je to ok ako je klima podesena da hladi?

dalje, da li si siguran da je 11 stepeni na izlazu klime ok za ispravnu klimu? bio bih ti zahvalan ako bi me uputio na izvor koji to potvrdjuje, posto infoi koje sam ja nasao na netu govore da je 5-8 stepeni korektno. bez obzira, interesuje me uzrok niske/visoke temperature na izlazu. sta utice na to? jednostavno, stojeci ispod klime ne osecam "ozbiljnu" hladnocu, vec je to vise utisak koji imas kao kad stanes ispred ventilatora.

na kraju, moje nezadovoljstvo sa 24 stepena nije bilo u smislu kako ga ti tumacis. klimu ukljucujem u 11 sati ujutru. slozices se da tada sigurno nema 40 stepeni napolju, vec dosta manje. od tog trenutka, ma koliko neprekidno radila, ona ne moze da ispuni zadatih 24 stepena (ne moze ona da ispuni ni 27, nego ajde kad smo se vec uvatili za tih 24). pri tom, unutrasnja jedinica se nalazi u hodniku koji nema apsolutno ni jedan spoljni zid, a zadatak joj je da rashladi njega i sobu koja se nalazi ispred nje i koja, istina, ima jedan spoljni zid (vrata sobe su oko 3,5m udaljena od unutrasnje jedinice, a i sa 30 kvadrata sam preterao, ima manje).

eto, sve opisano mene ipak navodi da treba da budem nezadovoljan...

Toplotna pumpa (gde spada i klima) ima malo specifican princip rada gde ne postoje fiksne, propisane vrednosti radnih parametara vec prihvatljivi opsezi tih vrednosti.
Konkretno, tih 11C na ubacivanju moze biti i dobro i lose. Temperatura ubacivanja vazduha zavisi od pritiska isparenja, temperature, donekle i vlaznosti vazduha na ulazu u isparivac, brzine vazduha kroz isparivac, napunjenosti sistema freonom.
Dalje, pritisak isparenja zavisi od pritiska kondenzacije odnosno efikasnosti kompresora, kvaliteta i duzine instalacije i opet od temperature i brzine vazduha na isparivacu. To sve pod pretpostavkom da na instalaciji nema nekih dodatnih problema kao sto su zapusen filter-susac, zapusenje kapilare, nagnjecenje cevi....
Da ne zamaram dalje. Reci cu ti samo da su toplotne pumpe zaseban ispit na mas. fakultetu isto kao i klimatizacija. Iako na prvi pogled deluje prosto, hladjenje i ponasanje vazduha ume da bude vrlo klizav teren.

Tvoju poruku jesam procitao. Ozbiljni instalateri crevo za kondenzat dovedu do spoljne jedinice pa odatle nastavljaju sa drugim crevom. Na ovaj nacin voda iz spoljne jedinice ne pada slobodno u rezimu grejanja a ne razvlace se 2 creva.

Kondenzat u spoljnoj jedinici u rezimu hladjenja moze da se pojavi sa usisne cevi kada je velika vlaznost spoljnog vazduha ili ako iz nekog razloga nije dobra izmena na isparivacu (prljav isparivac, prepunjen sistem...) pa freon isparava u usisnoj cevi i akumulatoru kapljica. Drugi razlog je nedostatak freona kada pocinje da isparava prerano pa pocinje da ledi "malu" cev.

Po tvom opisu da se voda pojavljuje u talasima meni deluje kao da ti se kompresor zbog neceg preopterecuje i da ga zastita iskljucuje. U trenutku iskljucenja, otapa se led koji se do tada negde nakupio. Sedi 10ak minuta pored spoljne jedinice i oslusni da li se kompresor iskljucuje mada sumnjam da ce se to ponavljati sada kad je pala temperatura.
 
Ja sam odustao od klime. krastavac,ko me _____ kad kasnim... :) Sacekacu septembar-oktobar i kupicu dobru klimu za manje kesa nego sto bi sad dao za neko djubre...
 
Neće tada biti dobar izbor. Tek Mart - Aprililili sledeće godine... :)
 
Kako god. Bitno je da sledece leto docekam spreman. :)
Nadam se nekom fensi ostatku iz Metroa ili tako nekog mesta....oni to daju skoro dzabe kad ostane neka zaostala boranija. Smeta im... :D
 
Pratim temu vise vremena, promenio tri klime (klasicne, trenutno Galanz 18_ca) e, sad me interesuje misljenje ljudi koji poznaju tematiku. Kratko, trazim klimu; inverter, 18btu_a, tihu unutrasnju a posebno spoljnu jer se nalazi ispod prozora pa smeta i meni a kamoli komsijama ispod mene. Cenovni rang oko 70000. U ovim vrelim nocima i ne pomisljam da ostavim klimu ukljucenu jer se cuje nadaleko a to zelim da zaobidjem. Zahvaljujem unapred svima na savetu.
 
Pratim temu vise vremena, promenio tri klime (klasicne, trenutno Galanz 18_ca) e, sad me interesuje misljenje ljudi koji poznaju tematiku. Kratko, trazim klimu; inverter, 18btu_a, tihu unutrasnju a posebno spoljnu jer se nalazi ispod prozora pa smeta i meni a kamoli komsijama ispod mene. Cenovni rang oko 70000. U ovim vrelim nocima i ne pomisljam da ostavim klimu ukljucenu jer se cuje nadaleko a to zelim da zaobidjem. Zahvaljujem unapred svima na savetu.

Ništa to ne vredi dok sam ne čuješ i ne proceniš da li je to to.
Inverter će noću raditi tiho pod pretpostavkom da je stan već podhlađen u toku dana i noću samo održava temperaturu , smanjiće broj obrtaja kompresora i ventilatora i milina.
Pogledaj LG.
 
Ledeni, imas li konkretno ideju koji model LG_a da pogledam?
 
Eo da se pohvalim, uzeh neku italijansku Hitema dvanaesticu. Ukrasna je, na foru LG artcool klima, plus 40% snizenja kod uvoznika, mene izasla 30k sa ugradnjom. Za sad radi posao a jos i izgleda lepo. :) A rekose mi serviseri ugradili su ih stotine i jos ni jednu reklamaciju nisu imali...
 
Montiran Kudo pre neki dan, testirano grejanje tj dogrevanje prostorije za sta je klima inicijalno i namenjena i to radi prilicno ok.
Jedino sto je cudno da se zadata temperatura na daljincu, kao i na klimi, restartuje na 20c posle svakog iskljucivanja tj ukljucivanja klime? Navikao sam da se pamti poslednja zadata temperatura pre iskljucivanja.
 
Moze preporuka za neki dobar servis u NS-u za montiranje klime (znaci neko ko ce mi odraditi posao kako treba i koristi vakuum pumpu sa manometrom) :)
Moze na pm.
 
Da, i moj kudo ima amneziju.
Mada nervira me i to sto je temp. pri plafonu uvek za par stepeni visa od temp. u zoni sedenja (1-1,5 m od poda) pa moram podesiti visu temp. od one koju hocu...
 
Fizika je 'rava.... :d
 
Ima jos cudnih stvari vezanih za Kudo-a.
Prvo, kao što je spomenuto Kudo ne pomislja da krene sa grejanjem kada je podesena temperatura 25c u ovim prohladnim danima (temperatura sobe po termometru je oko 20-21c). Potrebno je podesiti temp na 28c da bi se pristojno osetilo grejanje.
Drugi problem je sto u modu grejanja pocne da duva (pro)hladno dvadesetak sekundi pre nego sto se automatski iskljuci jer je postignuta zadata temperatura.
 
nisam ekspert, ali te dve stvari nikako ne bi svrstavao u probleme ... i klima kuci (daewoo) i neki galanz u kancu slicno rade.
 
Stavi termometar na klimu (tamo gde uvlači vazduh) pa izmeri temp.
To je ono što sam gore napisao i što mi smeta kod nje ali tako mora, zakoni fizike.
 
Sve ti je to ok. Samo teraj.
 
Vox klima ASW H12A4QB ledi iznad nule

Dobar dan, moze li mi ko pomoci ? Vox ASW H12A4QB klimu kupio sam pre jedno 3 meseca pa me zanima zasto se ledi voda u tacni i crevo koje ide iz one lulice kada je u rezimu grejanja? I to ledi kada je temperatura iznad nule!!!!

U cemu je problem? Zna li mozda neko?
 
To tako treba.
 
Ne treba tako nego je lose uradjena klima i/ili odvod :)
Skini lulicu i crevo i teraj

PS to nije klima koja moze da radi na -20 :)
 
Poslednja izmena:
Znam da su vrucine jos daleko, ali nesto razmisljam da uzmemo klimu.

Naginjem prema klimama sa inverterom (BTU 12000), pa bih poslusao Vasa misljenja, preporuke. Cenovni rang bi bio tu negde oko 40000 dinara.
 
Hvala na odgovoru. Pa ne mora biti sa inverterom. Dajte molim Vas predlog za neku dobru proverenu BTU 12000 klimu do nekih 250-300 €, ako ima i za manje para tim bolje. :)
 
Nazad
Vrh Dno