Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Bolje uzmi 12, razlika u efikasnosti je minimalna a imaju i isti kompresor... Super su klime, inace
 
Da li neko zna gde mogu da uzmem klimu sa jednom spoljasnjom i dve unutrasnje jedinice, neka slabija mi treba da hladi jednu prostoriju od nekih 7kvm i jos jednu od oko 12kvm ...

Kupi dve klime zasebno.
 
Da ne komplikujem : 9-ka (bash je mala soba),obavezno da ima bio filter (zbog polena),i da kosta sto manje :). U principu me interesuje sto jeftinija varijanta,zato sto cu na sadasnjoj adresi provesti relativno malo vremena,a da nije bash totalno djubre...
:)
 
Kakvi su serviseri za ugradnji po "preporuci" tehnomanije?
Keva i ćale kupili tamo 3 kom Fox 12-ki klima. Ćale nazvao i dogovorio se sa njima. Regularna cena ugradnje je 6500 ali pošto su 3 na istom mestu onda je bilo 6000 po klimi. Ja sam bio na poslu i nisam prisustvovao ugradnji ali su moji bili prezadovoljni sa odrađenim poslom i čak su ih častili ručkom. Ja samo mogu da kažem da nemam zamerki. Ako te tačno zanima koji su servis zvali to mogu sutra da ti kažem kad pitam ćaleta. Vidim da si iz Batajnice, ja sam iz Pazove tako da ti je to najverovatnije najbliži servis.
 
Sta mislite o ovoj klimi : Galanz AUS12HR53F150 ?

Ne deluje mi lose, videh je u Metrou za neke smesne pare (oko 13 000)...

Ocigledno ne jurim neke top varijante,samo mi je bitno da ne nabodem najvece djubre od tih jeftinih kombinacija... :)
 
Hvala. :)
 
Gde ovih dana ima klima po povoljnoj ceni? U NS je opšte ludilo, ljudi kupuju koješta ne pitajući za cenu.
 
Sve preporuke za Gree ACS 12GP. Evo danas upeklo,stan u potkrovlju sa najnenormalnijim rasporedom soba/hodnika..Jako dobro ohladila veliku sobu gde se nalazi i hodnik,hladan vazduh dosao dosta i do drugih soba.Spoljna jedinica prilicno tiha,unutrasnja mozda malo bucnija ali sasvim podnosljiva.
Inace,klime nemaju Toshiba kompresor kako ih ovde po nekim radnjama/sajtovima reklamiraju...Dobio sam info od Gree korisnicke sluzbe na mail da je u pitanju dosta pouzdana jedinica,iz Green Serije valjda i da je u pitanju model od prosle godine valjda a takodje su mi rekli da klima ima Sanyo kompresor.
Inace pohvala jedna za korisnicku podrsku Gree-a,posle 2h su mi odgovorili na mail,veoma ljubazni i uz napomenu da im se mogu javiti bilo u vezi cega.Takodje interesovalo ih je ko to reklamira njihove klime da imaju Toshiba kompresor i zasto ih tako reklamiraju..

A sada i pitanje jedno..Videh da sada pojedini modeli klima uredjaja imaju te neke grejace u spoljnim jediniciama pa zbog toga bolje greju zimi,tj na nizoj temp..Da li se ti grejaci mogu ugraditi naknadno,a da to bude bezbedno npr u LG klimu?
 
Čemu služi Sleep mod?
 
Čemu služi Sleep mod?

Taj mod je više namenjen nekim podnebljima gde postoji potreba da uređaj radi i tokom noći. Smatra se da je preporučena temperatura za dnevni boravak od oko 25 stepeni Celzijusa, preniska za noćni boravak. Možda ne tog momenta kad čovek ode na spavanje, ali pred zoru svakako. Najčešće uređaji u Sleep modu rade 1 sat sa zadatom temperaturom koju ste vi postavili, zatim 1 sat rade sa zadatom temperaturom za 1 stepen višom od postavljene i narednih 4 sata rade sa temperaturom za 2 stepena višom od postavljene. Kao da se probudite noću, i da vam je prehladno i sami povećate zadatu temperaturu za po 1 stepen.
Funkcija nije toliko bitna za naše podneblje.
 
prvi put cujem za tako nesto... sleep gasi klimu posle odredjenog vremena...

btw, 25 stepeni je meni vrutje... 22 idealno... a klima mi se gasi sat posto legnem i pali sat pre nego ustanem...
 
prvi put cujem za tako nesto... sleep gasi klimu posle odredjenog vremena...

btw, 25 stepeni je meni vrutje... 22 idealno... a klima mi se gasi sat posto legnem i pali sat pre nego ustanem...

Pa, i gasi klimu posle tih 6 sati. 1+1+4 sata. Tako je kod većine modela na našem tržištu. Kod nekih modela startovanjem Sleep moda uređaj aktivira tajmer gde sami podesite koliko vremena će uređaj još raditi (ovo je svakako lošije rešenje).
25 stepeni je svakako zdravija temperatura od 22. Ne treba zaboraviti da klima svojim radom isušuje vlagu iz vazduha u prostoriji pa bi podešavanjem preterano niske temperature previše isušili vazduh što ne bi prijalo očima i respiratornim organima. Naravno, čoveku koji se kreće po klimatizovanoj prostoriji prija niža temperatura dok ne mora da izlazi napolje na vreo i vlažan vazduh. U prostorijama gde borave mala deca i stariji ljudi svako zadavanje temperature ispod 25 stepeni je nehumano.
 
Sjajno objašnjenje Čensi G. zahvaljujem puno!

:wave:
 
Ima i ona good sleep varijanta Samsungova. Tu se valjda kontrolise i vlaznost vazduha i tako to...

Uh,sutra pravac Metro,i klimu u shake. Pakao se blizi kraju... :banana:
 
nadam se da ne idem u off - teba mi pomoc

klima midea msg-12hr

rekao bih da vrlo slabo hladi. posle visecasovnog, neprekidnog rada "uspeva" da spusti temperaturu na oko 24 stepena u prostoriji koja ima 30 kvadrata. merio sam temperaturu na izlazu klime-posle 25' merenja termometar je pokazivao 11 stepeni. klima je stara 2 godine, a nekakav redovni servis je bio pre 3 nedelje, kada su utvrdili da nedostaje "nesto malo" freona, sto su oni dopunili.

sta je uzrok ovakvog (ne)rada? da li ja mozda ocekujem previse od ove klime?


da dodam da je i prilicno intenzivno (ne konstantno, vec u "naletima") izbacivanje kondenzata iz kompresora, kroz otvor namenjen za izbacivanje istog prilikom grejanja.
 
Ti ne ocekujes previse od te klime vec ti ocekujes previse od svih klima.

Sve zavisi kako ti je izolovana i zadihtovana ta prostorija tj. koliki je unos toplote kroz zidove i prozore i koliko toplog vazduha ti dolazi unutra (air change factor-ACR) itd...
Ovih dana su ekstremno visoke temperature i uredjaj radi sa manjom efikasnoscu zbog viskog pritiska kondenzacije. Sa druge strane, zagrevanje prostorije je mnogo vece.
11C na izlazu je sasvim u redu a to sto je u prostoriji 24C dok je napolju 40, ja smatram veoma dobrim radom uredjaja i veoma nezdravim za one koje tu borave. Ovih dana nije zdravo spustati temperaturu ispod 27-8 stepeni. I to je malo prevelika razlika u odnosu na spoljnu ali je neki gornji prag gde vec postaje pretoplo za duzi boravak.

BTW kondenzat ne dolazi iz kompresora vec sa isparivaca tj. unutrasnje jedinice. To je vlaga iz vazduha koju klima "pokupi"iz tvoje sobe.
I ne ocekuje se od laika da to znaju ali eto kazem radi bolje informisanosti.
 
Ti ne ocekujes previse od te klime vec ti ocekujes previse od svih klima.

Sve zavisi kako ti je izolovana i zadihtovana ta prostorija tj. koliki je unos toplote kroz zidove i prozore i koliko toplog vazduha ti dolazi unutra (air change factor-ACR) itd...
Ovih dana su ekstremno visoke temperature i uredjaj radi sa manjom efikasnoscu zbog viskog pritiska kondenzacije. Sa druge strane, zagrevanje prostorije je mnogo vece.
11C na izlazu je sasvim u redu a to sto je u prostoriji 24C dok je napolju 40, ja smatram veoma dobrim radom uredjaja i veoma nezdravim za one koje tu borave. Ovih dana nije zdravo spustati temperaturu ispod 27-8 stepeni. I to je malo prevelika razlika u odnosu na spoljnu ali je neki gornji prag gde vec postaje pretoplo za duzi boravak.

BTW kondenzat ne dolazi iz kompresora vec sa isparivaca tj. unutrasnje jedinice. To je vlaga iz vazduha koju klima "pokupi"iz tvoje sobe.
I ne ocekuje se od laika da to znaju ali eto kazem radi bolje informisanosti.

polako, polako... prvo, hvala ti na vremenu koje si izdvojio. ja prihvatam ulogu laika, ali bi bilo lepo da ti pre svega pazljivo procitas ono sto sam napisao.

pored kondenzata koji iz unutrasnje jedinice istice kroz crevo, spoljna jedinica tokom rada izbacuje kondenzat kroz otvor ispod kompresora, koji je (koliko ja kao laik znam) namenjen za izbacivanje kondenzata prilikom opcije grejanja. da li je to ok ako je klima podesena da hladi?

dalje, da li si siguran da je 11 stepeni na izlazu klime ok za ispravnu klimu? bio bih ti zahvalan ako bi me uputio na izvor koji to potvrdjuje, posto infoi koje sam ja nasao na netu govore da je 5-8 stepeni korektno. bez obzira, interesuje me uzrok niske/visoke temperature na izlazu. sta utice na to? jednostavno, stojeci ispod klime ne osecam "ozbiljnu" hladnocu, vec je to vise utisak koji imas kao kad stanes ispred ventilatora.

na kraju, moje nezadovoljstvo sa 24 stepena nije bilo u smislu kako ga ti tumacis. klimu ukljucujem u 11 sati ujutru. slozices se da tada sigurno nema 40 stepeni napolju, vec dosta manje. od tog trenutka, ma koliko neprekidno radila, ona ne moze da ispuni zadatih 24 stepena (ne moze ona da ispuni ni 27, nego ajde kad smo se vec uvatili za tih 24). pri tom, unutrasnja jedinica se nalazi u hodniku koji nema apsolutno ni jedan spoljni zid, a zadatak joj je da rashladi njega i sobu koja se nalazi ispred nje i koja, istina, ima jedan spoljni zid (vrata sobe su oko 3,5m udaljena od unutrasnje jedinice, a i sa 30 kvadrata sam preterao, ima manje).

eto, sve opisano mene ipak navodi da treba da budem nezadovoljan...
 
Ja sam merio temp. na izlazu i ima 7 stepeni (galanz kudo) a spoljna jedinica mi je u garazi (naravno otvorena vrata).

Hladim 3 prostorije, sve zajedno oko 45 kvadrata ali temp. ne moze spustiti ispod 27 (vrata hodnika greju kao sporet, a napolju 35-36, prostorije nemaju nikakvu izolaciju i zadovoljan sam klimom.

Kada hladim samo jednu prostoriju od 20 kvadrata, temp. ne spustam ispod 25 a kompresor se samo povremeno ukljucuje (radi po minut-dva)...

Kao sto verovatno svi znamo, efikasnost klime zavisi od puno faktora- same klime, rasporeda prostorija, izolacije, bla bla...

Ako sumnjas u ispravnost klime i mislis da moze bolje, zovi servis, mada cudi me da ti neki od majstora nije odgovorio na pitanja, a ima ih i na ovom i na drugom forumu... I mene zanima odgovor na tvoje pitanje.
 
PANASONIC CS/CU-UE12JKE (inverter) 42.999
Vredi li tih para, ili ipak uzeti nešto jeftinije. Za grejanje se ne bi često koristila.
 
nadam se da ne idem u off - teba mi pomoc

klima midea msg-12hr

rekao bih da vrlo slabo hladi. posle visecasovnog, neprekidnog rada "uspeva" da spusti temperaturu na oko 24 stepena u prostoriji koja ima 30 kvadrata. merio sam temperaturu na izlazu klime-posle 25' merenja termometar je pokazivao 11 stepeni. klima je stara 2 godine, a nekakav redovni servis je bio pre 3 nedelje, kada su utvrdili da nedostaje "nesto malo" freona, sto su oni dopunili.

sta je uzrok ovakvog (ne)rada? da li ja mozda ocekujem previse od ove klime?


da dodam da je i prilicno intenzivno (ne konstantno, vec u "naletima") izbacivanje kondenzata iz kompresora, kroz otvor namenjen za izbacivanje istog prilikom grejanja.

Pa pozovi te majstore koji su ti uradili redovan servis da pogledaju uređaj.
Meni to dođe logično.
Niko ne može daljinski da ti kaže da li je tvoj uređaj u redu a dolazak i pregled se plaća.
A moguće je da na ovim vrućinama ljudi previše očekuju od klime 12-ice.
To što vam u prodavnici kažu da može da hladi i 50m2 je vrlo relativna stvar.
Zato postoje 18-ice i raznorazne veće i jače klime.
 
Pa pozovi te majstore koji su ti uradili redovan servis da pogledaju uređaj.
Meni to dođe logično.
Niko ne može daljinski da ti kaže da li je tvoj uređaj u redu a dolazak i pregled se plaća.
A moguće je da na ovim vrućinama ljudi previše očekuju od klime 12-ice.
To što vam u prodavnici kažu da može da hladi i 50m2 je vrlo relativna stvar.
Zato postoje 18-ice i raznorazne veće i jače klime.

zar ti mislis da ja tipovima koji su obavljali redovan servis (citaj - prsnuli dezinfekcionim sredstvom na filter i izmerili kolicinu freona) nisam skrenuo paznju na ovo? znas li sta je bila njihova konstatacija? "ma momak, ovo radi ubitacno! gle ti samo kako to hladi... rastura! sve ti je tu u redu. samo ti nju koristi i ne brini nista."

vidis, ja racunam na ljude koji su imali slicna iskustva ili one kojima su klima uredjaji struka, pa mogu da pomognu korisnim savetom.

inace, po tvojoj logici, nejasno je zasto ovaj forum (u svom dobrom delu) postoji, jer bi se u slucaju bilo kakvog problema ili pitanja svi trebali obratiti nekom servisu, call-centru ili posetiti neki drugi forum. i nemoj molim te da dovodis u pitanje moju spremnost da uslugu platim - takav nastup deluje prilicno nekulturno.
 
Poslednja izmena:
@Starter21
Ako ne moze ni ispod 27 da spusti u tim uslovima def. nesto nije ok... A ne moze 'nesto malo' gasa da fali ako je instalacija odradjena kako treba...
Iz spoljasnje ti curi voda jer se cevi zalede pa kad klima prestane sa radom led se otopi i istrci napolje :)
To moze da znaci da unutrasnja ima slab protok vazduha (prljava turbina, filteri, preblizu plafona itd)
Mozda su ti ova dva problema povezana, tipa da su cevi negde lose savijene pa sprecavaju protok gasa

@aleksa74
DC inverter, brendiran i za ~430 evra... Hmm... Bolje za taj kes uzmi neku obicnu klimu, ima ih dobrih za te pare (Fujitsu ASY12UB, LG S12AHP)

@Allexandar
Zar Kudo nije inverter, kakvo ukljucivanje i iskljucivanje :)
 
@sylvester
U tm je mnogo-hvaljeni PANASONIC CS/CU-UW12GKE 21.999, ali ga naravno nema u prodaji. U Rodiću je isti model 36.000!!!
Zato sam i pomislio da je tehnomarket dobra kupovina. Za ne-inverter nisam spreman da dam više od 300€.
 
@Starter21
Ja ti lepo kažem u najboljoj nameri a ti bi se nešto raspravljao.

Nije moguće na forumu da ti neko kaže da li ti uređaj radi normalno ili ne.
Obzirom da si platio redovan servis i nakon toga uređaj i dalje ne radi kako treba logično je da pozoveš te likove da vide zašto klima ne radi a kao urađen servis.
I ne vidim šta sam ti ja loše rekao.

Toliko od mene, i više se neću upuštati u diskusiju.
 
^ma nema diskusije...:) ne ocekujem da neko moze da ustanovi stanje uredjaja ili da ga "popravi" na ovaj nacin. samo apelujem da se svaki post pazljivo procita i da se oglase oni koji mogu da pomognu u domenu makar generalnih pitanja o radu klime, sto moze biti od koristi siroj grupi posetilaca foruma.

znaci, potpuno nevezano za moj konkretan problem i to kako se uredjaj ponasa - da li je 11 stepeni na izduvu korektno ili ne, i ako nije sta je uzrok tome? da li je normalno da kondenzat prilikom hladjenja, osim kroz crevo iz unutrasnje jedinice istice i iz spoljne jedinice/kutije u kojoj je smesten kompresor, i ako nije sta je uzrok tome?

ja sam, izmedju redova, napomenuo da sam u "makazama" - ovlasceni servis porice da je uredjaj problematican i istovremeno porucuje - ako zoves nekog drugog da ti to resava > gubis garanciju, pa ti izvoli.
 
Jel' ima neko predstavu gde moze da se nadje neka pristojna klima za 15-16 crvenih?
 
Nemojte mi se smejati
Jel leti klime toliko poskupe ili jednostavno se toliko prodaju da ne ostanu one koje valjaju ?
 
Ne ostane ni jedna. :D
 
Nazad
Vrh Dno