Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Ovi iz tehnomanije imaju neku svoju listu servisa koji ugradjuju klime, konknretno za panasonic i samsung je neki klima servis i kod njih je ugradnja 6800din do 3 metra udaljenosti.
Nisam preterano lose prosao zvao sam ih u ponedeljak i vec u petak su imali slobodan termin. Drugar mi kaze da je prosle godine cekao nedelju i po da mu ugrade klimu :)
 
Mom komsiji treba preporuka za neku klimu, 9000 ili 12000btu, ( ako je mala razlika u ceni onda 12000btu ) pod obavezno da bude "A" energetske klase, i neke normalne cene ( ne treba nikakav high class model ), pa jel' ima ko sta da predlozi ?
 
to je greška u rezonovanju, što je dimnjak duži bolje će vući (zbog razlike u pritisku, zato su i "izmišljeni" dimnjaci), u ovom slučaju on je očigledno bio pre kratak

Deluje mi da pišeš napamet samo da bi nešto pisao.
U ovom konkretnom slučaju nema veze dužina dimnjaka, naveo sam da je zadnji sprat čisto da se zna da neki pametni komšija nije zazidao dimnjak iznad tog stana.
Radilo se o tome da standardni kućni dimnjak ne može da primi toliku količinu toplote. Pretpostavljam da ti je jasno zašto postoji potreba da kućni dimnjaci i dimnjaci u "Kolubari" budu različitih dimenzija?
 
I ti misliš da za jedan klima uređaj treba ''kolubarin'' dimnjak?
 
Ljudi, treba mi preporuka za klime. Uzeo bih ili dve devetke ili jednu dvanesticu pa kasnije jos jednu. Ima neko preporuku gde da gledam i sta uopste da gledam? Malo sam listao ali gde god pozovem, nema devetki. Ima neko neki predlog gde da gledam? Video sam neku samsung dvanesticu, valja li cemu?
 
Što mene napadaš? Ja sam postavljao pitanja u cilju svoje i tuđe edukacije. Nisam niti jednom rekao da ću probušiti betonski stub, već me je interesovalo mišljenje drugih pošto se to očigledno masovno radi. Neki su se i sami javili ovde. Što ne kritikuješ njih?
ne kritikujem te, bez ljutnje, ti si postavio pitanje i ja ti dajem mišljenje.

Deluje mi da pišeš napamet samo da bi nešto pisao.
U ovom konkretnom slučaju nema veze dužina dimnjaka, naveo sam da je zadnji sprat čisto da se zna da neki pametni komšija nije zazidao dimnjak iznad tog stana.
Radilo se o tome da standardni kućni dimnjak ne može da primi toliku količinu toplote. Pretpostavljam da ti je jasno zašto postoji potreba da kućni dimnjaci i dimnjaci u "Kolubari" budu različitih dimenzija?
nisam napamet pisao, ne radi se o količini toplote (to nije bitno), već o velikom protoku vazduha bilo toplog ili hladnog, gabariti kućnih dimnjaka jesu uzani, ali gabariti dimnjaka zgrada nisu, jer su projektovani tako da mogu da prime gasove sagorevanja iz svakog stana u liniji, a ne samo sa jednog ložnog mesta. NIkakav problem nije da se na kraju cevi postavi još jedan ventilator, sličnog protoka (na ulazu u dimnjak) tada problema nema, jer najveći otpor kretanju vazduh ima pri izlasku i cevi i ulasku u dimnjak gde se strujnice lome na 90 stepeni, rešenje bi moglo biti, ukoliko je izvodljivo, i dublje uvlačenje cevi u dimnjak i postavljanje kraja cevi u vertikalan položaj, i u tom slučaju ventilator nije potreban.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pisao u prošlogodišnjem tredu o tom Panasonicu. Ukratko: fino hladi, tihe su i unutrašnja i spoljašnja jedinica, elegantno izgleda, materijali koji su korišćeni za izradu su dobrog kvaliteta dostojne imena Panasonic, koliko se sećam nije bilo reklamacija...

Jedini problem bi mogao predstavljati loše dizajniran usmerivač gde klima izduvava hladan vazduh, koji se za razliku od skoro svih klima otvara od dole prema gore, pa praktično bilo koji položaj usmerivača da odabereš klima izduvava hladan vazduh direktno u onog ko boravi ispod ili ispred nje. Dakle, jako ju je teško dobro postaviti u manjim prostorijama; iznad ili nasuprot radnog stola ili troseda prilično smeta. Za velike prostorije, je OK uređaj više srednje klase.

I mene zanima ova klima, pa sam se sad malo razocaro zbog tog usmerivaca jer bih ja hteo da je postavim u hodnik (4 metra dug) na cijem je kraju dnevna soba pa mi je bas potrebno da klima daleko baca mlaz vazduha...

A jel zna neko sta znaci ovo:

Ručna kontrola horizontalnog smera mlaza vazduha

to sam nasao u opisu na Tehnomaniji
 
Znaci da horizontalan pravac vazduha (levo-desno) regulises rucno pomeranjem peraja na izduvu... Kao i kod skoro svih klima u toj klasi
 
hvala na odgovoru,
to je vrlo zanimljivo jer mi otvara mogucnosti za promenu lokacije klime u stanu...
 
Imam Samsung 12-icu AQ12FAN vec dve godine. I sasvim fino hladi, duzina creva je oko 2,5 metra, malo sam se dogrevao sa njom na nekoj tempereturi do -2, 3 stepena. Medjutim u poslednjih par dana, kako su ove vrucine pa radi po ceo dan i pola noci, kada je ukljucim bas se cuje spoljna jedinica onako drmne ga, ne znam kako da opisem zvuk, znam da je to zvuk kompresora, ali bas jako udari, a u toku rada kada dostigne odredjenu temperaturu i automatski iskljuci kompreseor se cuje sasvim normalno. Jel moze to da bude neki kvar ? I da mnogo vibrira cujem je kroz zid i zatvoren prozor. Ne znam da li ima veze do zgrade ili do spoljne jedinice. Ima gumene podloske, ali opet vibrira dosta.
 
te gumene podloske vremenom (bar koliko sam ja citao od majstora sto su pisali na netu, a i od onoga sto je meni ugradjivao) vremenom stvrdnu i izgube amortizujuca svojstva ..

sto se vibracije tice, ja cujem komsijinu kroz zid i zatvroren prozor, montirao je na metar od mog prozora .. ali taj jak udar valjda ne bi trebao da imas ...
 
Pa izgleda da si u pravu za ove gumenjake, izgledaju sada plasticno, i od sunca i od tezine, moraju da se menjaju :) a to ce da kosta kao nova montaza :) Isto je i kod mene kad legnem uvece da spavam samo cujem zujanje kroz zidove, jbm ti socijalisticke zgrade :) Ne znam sa tim udarom sta moze da bude ?
 
Danas su mi majstori montirali panasonic pw12gke pa da vam bacim koji utisak.

Unutrasnja jedinica izgleda vrlo lepo i elegantno.
Kvalitet hladjenja je vrlo dobar, sam fan se moze podesiti na 3 razlicita stepena. Na prvom i drugom klima je gotovo necujna a na trecem postaje malo glasnija, mada to nije nista neizdrzivo. Danas nije bio preterano vreo dan ali primetio sam da kada se soba ohladi sa najjacim stepenom fan-a sasvim je prihvatljivo da se brzina spusti na prvi nivo. Naravno ove ocene uzmite sa zrnom skepse sa obzirom da nisam nesto mnogo slusao druge klime pa i ne mogu da uporedim buku sa bilo cim drugim :)

Ono sto je bitno je da se krilce za usmeravanje vazduha otvara odozdo na gore, sto je u stvari obrnuto od onoga sto ima velika vecina drugih klima, a to moze uticati na lokaciju gde zelite da montirate klimu.

Sve u svemu zadovoljan sam kupovinom ali ostaje da se vidi kako se ce klima ponasati posle duze eksploatacije.
 
Znaci da si zadovoljan?
Kazi mi koliko je montaza i jel uslovljena tim njihovim servisom?
Sta se dobija uz nju [mozda nosac,koji metar creva?]?
pozz
 
Jesam zadovoljan sam. Montaza je 6800din, i ne znam da li je uslovljena. Jednostavno bilo mi je lakse da zovem servis koji mi je tehnomanija dala na izvolte nego da jurim sam neki drugi.
Nisam detaljno gledao ali cini mi se da se dobiju samo nosaci za unutrasnju i spoljnu jedinicu i jedan jedini crni kabl duzine nekih 9 metara koji sluzi za razmenu informacija izmedju spoljasnje i unutrasnje jedinice. Sve ostalo je servis doneo.
 
Sta mislite o Galanz AUS 12H53R150P3 Kudo?
Jel ima neko ovu klimu i kakva su iskustva?

Kakvi su serviseri za ugradnji po "preporuci" tehnomanije?
 
I dalje imamo problem kod brata, i sad razmisljamo u pravcu prozorske klime. Krov je vrlo nezgodan za busenje i za split mislim da bi morali da busimo kroz (ispod) prozora, a svakako ima viska prozora.
Prozori su krovni, po dimenzijama sa tehnomanije dovoljni da stane prozorska klima, pa bih molio za preporuku kako to najbolje montirati.
Razmisljao sam o L profilima koje bih ubusio sa unutrasne strane da drze klimu, a stolar bi napravio ram da zacepi rupu izmedju okvira prozora i klime. Klima bi virila van rama koliko joj kosina krova dopusti.
Na sta bi trebalo obratiti paznju, gde ovim klimama ide kondenz? Koliko su energetski efikasne (ne pise na sajtu) i sta vam jos padne na pamet|)
 
Moze li neko da mi preporuci neki servis za ugradnju klime koji radi stvari kako treba (vakumiranje i ostalo)?

Imam Housel klimu koja je neotvorena, ali je stara par godina (model HAS-12HF) tako da mi nije potreban ovlasceni servis, za garanciju, vec samo da se posao uradi kako treba. Jeste da klima nije bog zna sta, ali sto se bolje ugradi, trebalo bi duze da traje... valjda :d

Pozdrav,
Igor
 
I dalje imamo problem kod brata, i sad razmisljamo u pravcu prozorske klime. Krov je vrlo nezgodan za busenje i za split mislim da bi morali da busimo kroz (ispod) prozora, a svakako ima viska prozora.
Prozori su krovni, po dimenzijama sa tehnomanije dovoljni da stane prozorska klima, pa bih molio za preporuku kako to najbolje montirati.
Razmisljao sam o L profilima koje bih ubusio sa unutrasne strane da drze klimu, a stolar bi napravio ram da zacepi rupu izmedju okvira prozora i klime. Klima bi virila van rama koliko joj kosina krova dopusti.
Na sta bi trebalo obratiti paznju, gde ovim klimama ide kondenz? Koliko su energetski efikasne (ne pise na sajtu) i sta vam jos padne na pamet|)

U potkrovljima sa samo krovnim prozorima veći problem predstavlja postavljanje spoljašnje jedinice nego što je problem bušenje krova.
U tom slučaju se moraju postaviti krovni nosači koji će omogućiti da spoljašnja jedinica stoji stabilno i ravno. Na žalost, gotovi takvi nosači su prilično skupi; u NS radnjama ima ih za oko 5-6 hiljada dinara. Samostalno ili pravljenje u najbližoj bravarskoj radionici zahteva bar 1000-1500 din samo u materijalu.
Bušenje krova je mnogo jednostavnije nego što na prvi pogled izgleda. Doduše, zahteva prilično mnogo vremena i pedantnosti u radu da se ne bi kasnije pojavili problemi sa prokišnjavanjem krova ili sa nemogućnošću oticanja kondenzata.
Kad budem imao više vremena i ako bude zainteresovanih napisaću detaljno postupak.

Što se tiče prozorskih klima u potkrovljima prva stvar koja mi pada na pamet je da se taj prozor neće više moći otvarati. Pitanje je da li će uopšte biti staklenog dela zbog svetla i najveći problem bi mogao da predstavlja još lošija termo izolacija zimi.
Kondenzat se kod prozorskih klima skuplja u dnu klime koje je celom površinom zatvoreno i na spoljnom delu postoji otvor na koje se postavlja kraće crevo. Koliko se sećam prozorske klime se moraju postaviti blago nagnute napolje da bi kondenat mogao slobodno da teče ka otvoru, ali opet dovoljno malo da ne kvari estetski izgled.

Usput, "energetska efikasnost" i "prozorska klima" su izrazi iz dva potpuno različita univerzuma.
 
Sta mislite o Galanz AUS 12H53R150P3 Kudo?
Jel ima neko ovu klimu i kakva su iskustva?


To je novi model , videće se kakva je kroz neko vreme.
Čini mi se da su mi rekli da ima ugradjene grejače u spoljnjoj jedinici pa da zbog toga moze bolje da se ponaša zimi u grejanju. Treba proveriti kod uvoznika tu informaciju,kome je bitno grejanje.
 
Bitno mi je grejanje i bas zbog toga gledam taj model...

Sta preporucujete do 300-340 e?

Kakvi su "tehnomanijini" serviseri po pitanju ugradnje?
 
@Censi, zahvaljujem na odgovorima.
Sto se busenja krova tice, moj krov je od drveta i tegule i busili su ga srafcigerom i ubodnom testerom.
Bratov je betonski, u obliku polukruga i ima crepove... vec se desavalo da probije voda unutra (kad se topio sneg), tako da bih jako da izbegnem dodatne mogucnosti za tako nesto, zato i gledam alternativna resenja. Drugi problem je sto od par majstora koje smo zvali ni jedan nije bio raspolozen za takve akrobacije, a i sto bi se neko zezao sa krovom, kad za iste pare mogu da urade gomilu ugradnji sa 2m cevi na ravnim zidovima i spoljnim jedinicom na terasi ili tako negde... Majstor koji hoce da se zeza (i koji je meni ugradjivao klime) je trenutno na odmoru...

Prozor je nebitan, ima ukupno 6 komada, sto je vise nego sto mu je potrebno, ali su manji, pa nije problem gubitak jednog, zato mi deluje da je prozorska klima ok resenje. I dalje ce mi trebati L profili koji ce da je drze, pa te molim da napises gde ima da se kupe u NS...
 
Da li neko zna gde mogu da uzmem klimu sa jednom spoljasnjom i dve unutrasnje jedinice, neka slabija mi treba da hladi jednu prostoriju od nekih 7kvm i jos jednu od oko 12kvm ...
 
@virke: Trebalo bi da je ok ali nije proverena varijanta, bolje uzmi nesto drugo u toj klasi, Mideu npr.

@sir-ljove: ACS Shop ima multi split invertere Midea, Gree i Mitsubishi heavy, Kimtec uvozi Vivax on-off multi split a u Steelsoftu mozes pitati za LG. Mada kad cujes cenu videces da je neisplativo u odnosu na dve zasebne klime
 
@virke: Trebalo bi da je ok ali nije proverena varijanta, bolje uzmi nesto drugo u toj klasi, Mideu npr.
Nestasica je klima a i podigli su cene opasno. gore spomenuta klima je na nekoj akciji 18k.
Ja sam hteo Mideu MSG 12HR ali nje nema nigde. Naleteo sam u Tehnomaniji samo na ove dve koje mi koliko toliko odgovaraju cenovno
MSG 12HRQB4
MSG-12HR i16
ali bih izbegao Tehnomaniju ako ikako mogu zbog ugradnje tj. zbog nemogucnosti garancije ako ti ne ugrade klimu njihovi ,,ovlasceni deraci" :D
 
Pa uglavnom svugde je garancija uslovljena montazom sto donekle i ima smisla... Jedino ako si je u Metrou nasao :)
 
Nazad
Vrh Dno