Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Ja sam uzeo Vivax klimu, 3.5kw jacine hladjenje, 3.8kw grijanje. Sve pohvale. 3 godine garancije hladi super. Pritom jako povoljna cijena.

Majstor koji ugradjuje samo njih, kaze mi niko se zivi nije zalio a kao svi imaju predrasude o Vivaxu.
 
Sa tim grejačima kompresora klima će moći da greje i na nižim temperaturama. Bez njega klima može da radi do nekih -5 stepeni. Ova će moći da radi i ispod toga, verovatno do -15. Ali ako neće biti toliko hladno možda nemaš potrebe da uzimaš tu sa grejačem. S druge strane, moraš da razmišljaš šta ako se desi nešto kao u Srbiji prošlog februara kad je 15 dana bilo -15C, kako bi se onda grejalo.

Ja bih išao na inverter, pošto će dosta raditi (celo leto), manja je potrošnja i dugotrajnija je.

18-ica sa inverterom je preko 1000 eur, Fujitsu.

Potrosnja jeste manja, ovo sto sam do sad cuo od ljudi i procitao na netu, mozda ce mi 15eur biti manji racuni mjesecno kad se koristi citav mjesec....Ne znam zaista, ne daju mi se bas tolike pare za klimu.

Jedino razlog za dugotrajnost stoji, mada, evo mi u sobi Panasonic 12-ica, kupljena negdje 2000. godine...Radi potpuno korektno.
 
Ako cene struje nisu razlicite (mnogo) u odnosu na Srbiju, ne razmisljaj da ce ti uopste stedeti struje u skorije vreme. (stedece, ali to ce biti prava mizerija naspram razlike u ceni klime, i zivotnog veka)
Ali za grejanje, nemam pojma da li ta klima moze da ti greje sve vreme. To je kljucno pitanje.

Za takve stvari je najbolje da pitas na klima forumima, gde vise ljudi sa vise modela gledaju teme.
 
Poslednja izmena:
Nisam video da si pisao za 18-icu, znam da sam vidjao 12-ice inverter za cca 500e, u odnosu na onih 450e isplatilo bi se. U ovom slučaju bolje bez invertera.
 
Izvinjavam se ako je pitanje vec bilo ali ne mogu da nadjem odgovor.
Da li neko zna za solidan servis u sirem centru Beograda, daljinski od Samsung klime ima mali problem.
 
A 2014-te nema problema sa klimama ? :type:

A u naslovu da se doda 2014 ?
 
Nadamo se da nema problema :p.
P.S. Ko kupuje klimu, danas i sutra 10% popusta na sve klime u CBTu. Skroz ok ponuda.
 
Ja mislio da je zimus riknuo motor na mojoj Samsung klimi koja je sljakenzi dobrih 5 godinica. Zovem majstore danas i umesto zamene motora, promene neko napajanje motora i umesto popravke od 250+e ukupna cifra bila 60 e sa sve malim servisom (ciscenje i dopuna freona). Evo je radi kao prvog dana :)

Rece serviser, vrlo cesta pojava u nasih majstora, kad se uvere da izbacuje osigurac neprestano resenje je mora da se menja motor, sto moze biti slucaj ali i ne mora (u mom slucaju). Dakle, ko se nadje u situaciji da majstor sumnja na crknut kompresor, neka ga natera da proveri napajanje, pre same zamene kompresora.
 
Nesto me klima zajebava, nece spoljna se upali, samo zuji par sek i onda stane i tako cuti minut pa opet zuji par sek i takoo.. Neka ideja shta bi i poshto moglo da bude?
 
Možda kondenzator, često crkava.

500-600 dinara ako sam menjas (možda čak i manje), 2500 - 3500 ako ti majstori menjaju.
 
Poslednja izmena:
Kod devojke klima uopšte ne može da ohladi dovoljno, kad se stavi na 16 stepeni ona ohladi do 24-25 (po subjektivnom osećaju :)). Šta može da bude u pitanju, šta da očekujem kad zovnem majstora? Čini mi se i da je vazduh koji izduvava nedovoljno hladan. Stan je prilično mali, manji od 40 kvadrata.
 
Može da fali gas. U mom slučaju to nije bio problem, već se zaprljao valjak, nahvatala se prašina. Ima i slika u ovoj temi.
 
Znači ništa strašno, hvala!
 
Imam problem sa klimom, stara je nekih 7-8 god, marke Neo 9000btu, klima ne hladi, izduvava vazduh, ali ne ohladjen, tacnije radi kao ventilator.
Pri ukljucivanju klime cuje se klasican "klik" zvuk i "brundanje" kompresora, ali ne tako glasno kao sto se culo kada je bila 100% ispravna.

Sta moze biti problem ? ( i neka okvirna cena popravke )

Usput, ako neko moze da me upiti u kvalitetan i profesionalan servis za klime u Beogradu,
( odgovor na ovaj deo pitanja mi posaljite na PM, da ne bi reklamirali ), Hvala :wave:
 
Evo da bump-ujem post, taman je malo zahladnelo, pa da vidim sta je sa klimom dok opet ne pocne "vulcano heat"

Imam problem sa klimom, stara je nekih 7-8 god, marke Neo 9000btu, klima ne hladi, izduvava vazduh, ali ne ohladjen, tacnije radi kao ventilator.
Pri ukljucivanju klime cuje se klasican "klik" zvuk i "brundanje" kompresora, ali ne tako glasno kao sto se culo kada je bila 100% ispravna.

Sta moze biti problem ? ( i neka okvirna cena popravke )

Usput, ako neko moze da me upiti u kvalitetan i profesionalan servis za klime u Beogradu,
( odgovor na ovaj deo pitanja mi posaljite na PM, da ne bi reklamirali ), Hvala :wave:
 
Uzeo Venting HP12FD, najjeftinije sto sam nasao (21k, stednja, skupe pare, a i klima mi treba vrlo retko, a budzet ogranicen...), na akciji u Teh... Videcemo kako ce se pokazati. Ovo je druga u kuci posto stara (marka je Ferroli, isto bilo nesto jeftino, nikad cuo ni video sem kod sebe :d ) iako vec 6-7 godina radi bez problema, ne moze da se dobaci do drugog kraja stana.
 
Nisam našao bolju temu :)

Izgleda da mi je uginuo miš u kućnoj klimi. Čulo se neko grebanje relativno skoro, ali sam mislio da je negde u zidu/na krovu.
Po katastrofalnom mirisu sada osećam da je nešto uginulo unutra.

Zna li neko da li ovo može da se očisti? Nemam predstavu da li to rade naši servisi i da li je uopšte izvodljivo.
 
Rade to servisi. Kod mene na poslu kada su otvorili klimu nekoliko misjih leseva i feces. Ulaze zimi preko odlivnog creva jer im je toplije unutra. Zato odlivno crevo nikada ne spustati nisko do tla
 
Hvala na savetu, meni je crevo upravo do tla (doduše do krova ispod mog sprata, ali to je to).
Cimao sam servis, pa ćemo videti.
 
Bili majstori, očistili. Ipak je miš uginuo unutra. :(
Koštalo je sve oko 4000 din, jer je nešto još i izgrickao od instalacije (nemam pojma šta).
 
Verovatno pokusavao da progrize put ka slobodi, uzasno.
 
Da, baš. :( Čudi me da nije uspeo da izađe napolje opet kroz crevo. :(
 
Aj nek mi neko kaze koliko ova klima na kraju srce struje po satu?
Jel 3,5 kw ili nesto vise od 1 kw...sta mu znace te 2x2 stavke (kapacitet ili input) u kw-ima sto pisu na slici?
8e7bdf0f2fcf4fb20a08b3ab2891a296.jpg


Послато са POCO F2 Pro помоћу Тапатока
 
1kw, maksimalno moze da "povuce" 1.65kw.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Može li neko da mi pouzdano kaže šta sve može biti razlog neke vrste brujanja i vibriranja dok klima radi? Bude prilično bučna kada se uključi i posle nekog vremena postane sve normalno pa ponovo i sve u krug. Uzeh Hisense inverter letos, dva puta su dolazili majstori i drugi put su stavili neke gume napolju ispod klime jer misle da prenosi vibracije pošto je spoljnja jedinica blizu unutrašnjoj pa je to navodno trebalo da amortizuje vibracije ali ništa nije pomoglo.
 
Kratka instalacija.
 
Meni bruji, a instalacija je cca 5-6m. Kada pritisnem rukom lim, smanje se vibracije, tako da je verovatno do toga sto nema gumene podloške...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno