Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2010/11/12/13]

Gree, iako nepoznat kod nas je vrlo ozbiljan proizvodjac klima. Oni i Midea imaju najvece standove medju klimasima na Mostra Convegno sajmu i imaju sopstvene vrlo ozbiljne proizvodne pogone.
E sad, kao i sve ostale fabrike u Kini, oni ce da naprave ono sto si spreman da platis (tj. uvoznik) ali ne pod svojim brandom. Ako imas ponudu bas pod Gree brendname, mislim da mozes bez bojazni da je kupis. Oni svoj brand guraju i razvijaju na EU trzistima gde se imidz tesko gradi a lako gubi. Ne verujem da bi sebi dozvolili da im neki "brate, zavrsim ti" biznismen odavde srusi reputaciju.
 
Poslednja izmena:
Treba mi preporuka za neki osveživač, da prijatno miriše, dugo traje i naravno što jeftinije :), ne znam ni koliko to može da bude ni gde ima ni kako izgleda... Da li se pravi baš za klime ili je nešto univerzalno? Zato najbolje mi recite gde tačno da idem (Zrenjanin/Novi Sad), jer sam na selu a kad budem išao u grad nemam vremena da lutam jer imam još sto stvari za obaviti.:wave:
 
Znam da je ovo vec pisano... da li moze neko precizno da mi objasni sta bi trebalo da sadrzi "godisnji servis", za koji me klepe 20e po klimi, a nekako mi se cini da nisam dobio sve sto bi trebalo za te novce |(
 
Naravno da nisi dobio i neces nikad dobiti pravi servis za 20 eu :p

Za te pare se malo poprska isparivač ,malo prebriše klima i kao dopuni freon. Eto , sve to si dobio i stvar u redu.
 
Poslednja izmena:
Znam da je ovo vec pisano... da li moze neko precizno da mi objasni sta bi trebalo da sadrzi "godisnji servis", za koji me klepe 20e po klimi, a nekako mi se cini da nisam dobio sve sto bi trebalo za te novce |(


Kako kod koga.
Trebalo bi da se prekontroliše da li svi delovi uređaja rade ono što bi trebali po specifikaciji (kompresor, ventilatori, usmerivač, daljinski upravljač), zatim provera količine freona u sistemu, dezinfekcija unutrašnje jedinice, čišćenje spoljašnje jedinice (najčešće izduvavanje prašine), provera stanja i eventualna zamena creva za odvod kondenzacije i izolacije...
Ponekad je uređaj toliko zapušten da je najjednostavnije demontirati kompletan uređaj i odneti ga u servis na detaljno čišćenje.
Ponekad se redovan servis može uraditi bukvalno za desetak minuta jer jednostavno nema šta da se radi; uređaj izgleda kao da je dan ranije montiran. Naravno i tada se uradi dezinfekcija i provera stanja freona i provera opšteg stanja uređaja.
Slobodno pitaj ako Te nešto konkretno interesuje.
 
Poslednja izmena:
Za 20 eu sigurno neće ići spoljnja jedinica na pranje u servis.

Nisam to ni misli reći. Više sam hteo Danijelu pojasniti da ponekad izgleda kao da su majstori zbrzali posao, možda neki zaista to i urade, a nekad se izgubi i više sati da se uređaj dovede u normalno stanje.
 
OK, onda je to to... zvao sam ih jer mi je izolacija otisla, a imam jako dugacke cevi, pa su to promenili.
Moje klime su ciste |) Prosle godine je iscureo freon iz jedne pa sam i onda dao 40e za celu operaciju, no to mi je nekako delovalo OK |) Od onda su klime radile ukupno 15 dana...
Provera rada i nivoa freona se svela na to da je klima upaljena i bilo je "Jel radi spoljasnja? RADI! Ok..."
Dezifekciono sredstvo je zato sprzilo i ukucane, a ne samo bakterije u klimi... I izduvali su kompresorom sve (iako za unutrasnje bas nije bilo sta da se izduva)... Posto je to sredstvo uopste? Ja sam sad zaprasio klimu na poslu asepsolom... od kad smo neki dan prvi put upalili klimu ovde me grlo ubija, a izuzetno pazim da ne preteram sa temperaturom (i drzim daljinski u dzepu da se nekom drugom ne omakne), tako da mi je jedini zakljucak da je ova JAKO zrela za ciscenje i dezifekciju...
 
Ima li neko preporuku za majstore koji povoljno i kvalitetno rade montazu klime? Trazili su mi 90 evra da mi pomere klimu (spoljnu jedinicu) na ivicu prozora (sa njihovim materijalom), sto mi se cini veoma skupo, obzirom da nema novog busenja.
 
A gde ti je sada jedinica ? Da li je prilazna ?
 
Jel ima neko iskustva sa Samsung Montblanc uredjajima, inverter je u pitanju. Modeli su AQV 12AWAN i 12SAN. Naime treba mi nesto sto bih mogao da koristim i za grejanje zimi,a ovaj inverter mogu da dobijem na neke rate. Ili neki drugi predlog za obican split sistem, ali da bude A energetska klasa i kao sto rekoh da bude ok za grejenje na nekim ne velikim minusima...
 
Redovno cistim filtere tj mrezice na klimi, da li treba da cistim i metalna rebra koja se nalaze ispod filtera, i koje je sredstvo najbolje za to ?

Kako suzbiti neprijatan miris "budj-vlaga" koju klima ponekad ispusta ?
 
A gde ti je sada jedinica ? Da li je prilazna ?

Nisam siguran na sta mislis pod "prilazna" ali moze da joj se pridje. Stoji na simsu od prozora, hocu da je maknem da visi sa simsa. Potrebno je samo namestiti kompresor na (recimo) Z nosace. Mislim da je 90 eura za to ipak previse, obzirom da sam kompletnu montazu (od nule) pre nekoliko godina platio 60eura.
 
Redovno cistim filtere tj mrezice na klimi, da li treba da cistim i metalna rebra koja se nalaze ispod filtera, i koje je sredstvo najbolje za to ?

Kako suzbiti neprijatan miris "budj-vlaga" koju klima ponekad ispusta ?
Metalna rebra ispod filtera periodicno naprskaj Asepsolom (ima po apotekama) i pusti klimu da hladi, da kondenz ispere to, to ce te resiti smrada (izazvanog bakterijama). Neko ozbiljnije ciscenje ipak prepusti majstoru

preporucivali su mi neke Gree klime :)
Gree je velika i ozbiljna fabrika ali opet ne ocekuj nista specijalno za 200 evra... Ne znam kakvi su im oni Artful inverteri...
 
Metalna rebra ispod filtera periodicno naprskaj Asepsolom (ima po apotekama) i pusti klimu da hladi, da kondenz ispere to, to ce te resiti smrada (izazvanog bakterijama). Neko ozbiljnije ciscenje ipak prepusti majstoru

Hvala,
usput me zanima kako najlakse ocistiti rotirajuci valjak u unutrasnjoj jedinici, posto se mnogo prasine skuplja izmedju lopatica, a nije bas lak pristup za ciscenje ?
 
usput me zanima kako najlakse ocistiti rotirajuci valjak u unutrasnjoj jedinici, posto se mnogo prasine skuplja izmedju lopatica, a nije bas lak pristup za ciscenje ?

Ma i mene to zanima , ali dok ga ne operes u kadi nema vajde :smash:
 
Pazite kada čistite rotirajući valjak (ventilator) jer je plastika poprilično krta pogotovu kada je hladna. Ne savetujem nikome da ga skida već samo kompresor ili četkica i usisivač. Jednom prilikom u polumraku sam promašio lopatice pravca malo više zavuko prste i stradale su lopatice. Jedva sam našao drugi ventilator od neke crknute klime.
 
koju najjeftiniju klimu uzeti za sobu od 20ak m2 a da radi posao ?:)
 
Ajde javi utiske ako je kupish...

koju najjeftiniju klimu uzeti za sobu od 20ak m2 a da radi posao ?:)

Uzeh onu pokretnu klimu Alaska MAC 9010 , nije losa, vrsi posao za sobu od 20ak m2, za cenu od 8k i 2god garancije nije lose, buka moze da se podnese, na 1 nivou nije toliko strasno, stim sto meni ne radi toliko cesto, samo da snizi temeraturu kad je nepodnosljivo, posto je soba ipak na zadnjem spratu, ove pokretne klime su super resenje ko nema uslova da stavi klimu sa spoljnom jedinicom i ko nece da izdvaja veliki budzet za nju, posto samo majtoru treba da platite 50-60e, a ova izadje manje od 80e, a realno ovu mozete i preneti na neko drugo mesto, pored prozora.
Sve ima svoje prednosti i mane, samo je pitanje sta ljudima treba, kakvim uslovima su ograniceni i dal ce to resenje da im vrsi posao.
 
koliko je velika/teska ? na kom principu radi/odrzavanje ? za koje vreme ohladi sobu ?
 
Za ovu imas link ovde a na netu sam nasao ove mere 78 x 45 x 35 см, hladan vazduh duva iz ova dva otvora pri vrhu, otvor za vodu je pri dnu, tu stavis neku flasu ili neku posudu, mada u upustvu pise da to moze da se zatvori pa kad se napuni u rezervoar voda ona ja pisti i javi greski da pritisnes dugme, pa kad otvoris u stavis neku posudu kompresor izbaci vodu, odrzava se tako sto recimo na 2-3 nedelje operes vodom 2 filtera koja se nalaze pozadi klime, otvori se plastika i izvade filteri.
 
Da li je ok da je temperatura vazduha na samom izlazu iz unutrašnje jedinice čak 10°C? Meni deluje da nije dovoljno hladan kad stavim ruku, bar mi se čini da je pre bio hladniji... Midea je, 12tica, montirana 2008-me, a zaleđivanja nema nigde, kondenzat uredno curi. Pregledao i očistio/dezinfikovao ali i bilo je sve čisto i spolja i unutra.
 
?
a sta bi hteo -10?

ako izlazi 10 stepeni i hladi prostor to je dovoljno ;)
 
Mislio sam da treba 6-7 stepeni. Dobro je, znači nije problem. Nekako mi se čini da je pre bolje hladila, mada možda se i tripujem. Dosta je toplo i sparno napolju, subjektivno, a termometar kaže 34°C u hladu ispod strehe gde je spoljna. Unutra spušta do 23, ispod ne može (nije da ja hoću, znam da ni ne treba, samo sam mislio da nešto nije u redu.) Pre je moglo i preko mere, da mi bude hladno pa moram da povećavam temp, mada to je subjektivno (kada je napolju pakao onda se i na 24 smrzneš pa držiš na 25-26 :)).
U svakom sliučaju hvala veliko :wave:, jer nemam 20-30E + izlazak (100km) za servis pa da se ispostavi da je pritisak u redu pa da mi za cenu servisa samo poprskaju isparivač ;).
 
Mislio sam da treba 6-7 stepeni. Dobro je, znači nije problem. Nekako mi se čini da je pre bolje hladila, mada možda se i tripujem. Dosta je toplo i sparno napolju, subjektivno, a termometar kaže 34°C u hladu ispod strehe gde je spoljna. Unutra spušta do 23, ispod ne može (nije da ja hoću, znam da ni ne treba, samo sam mislio da nešto nije u redu.) Pre je moglo i preko mere, da mi bude hladno pa moram da povećavam temp, mada to je subjektivno (kada je napolju pakao onda se i na 24 smrzneš pa držiš na 25-26 :)).
U svakom sliučaju hvala veliko :wave:, jer nemam 20-30E + izlazak (100km) za servis pa da se ispostavi da je pritisak u redu pa da mi za cenu servisa samo poprskaju isparivač ;).


To je odlicno , ne diraj nista.
 
Hvala i tebi Ledeni, a ja se baš bio iznervirao zbog ovog :). Biće da se ja nisam aklimatizovao :). Nisam je proverio na vreme (do nedavno sam je ponekad čak palio na heat mode :D) i onda odjednom udari vrućina zadnjih dana pa prokuvah, sve mi se nekako činilo neučinkovito. Teško neko vreme, a obično dobro podnosim vrućinštine, svako leto basket i kad su veće temperature... al danas odem oko sedam, ne mogu da dišem:wall:.
 
Ledeni,jel to 10C vazi za sve klime? Mene interesuje konkretno koliko bi na LG split klimi,model od pre par godina,trebala da bude izduvna temperatura?
 
Zna li neko da li na split sistem može da se ugradi neka pumpa za odvođenje kondenza?

Hteo bih da kupim neki split sistem za potkrovlje (neka 12ica je dovoljna), ali kako god okrenem ne mogu da postignem da kondenz ima slobodan pad, već bi trebalo da se ispumpa negde (npr. do oluka).

Ako takav dodatak postoji, zna li neko koliko bi koštalo to zadovoljstvo? :)
 
Nema te rupe u zidu - podu koja neće rešiti stvar na najjednostavniji način,... :)

Može se inače uraditi senzor nivoa tečnosti (ne konduktivni, zao jer kondenz nije provodan), pa preko elektronike da uključuje malu, jeftinu akvarijumsku pumpicu (vodenu, ne vazdušnu),...

Može da košta elektronika do 10e a za pumpicu ne znam ali je lako saznati.
 
Nazad
Vrh Dno