»RSS Benchmark sajt

Strana 2 od 209 PrvaPrva 1234561252102 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 16 do 30 od ukupno 3121

Tema: Osvetljenje sobe?

Member Avatar korisnika marko_n
        Na forumu od
        Feb 2006
        Poruka
        2.300
        Citat Citiram korisnika: okmijun Pogledaj poruku
        Aj molim te pojasni sta treba da kupimo konkretno, koje tipove sijalica, mi koji ne razumemo u te oznake, znaci sta da trazim u radnji, koje tipove itd....mozes?
        Ako sam dobro shvatio, u pitanju su Philipsove štedljive sijalice:
        Warm White - komada 2
        Daylight - komada 1

@GloryHunter
        Koliko soba ima m2?

Member Avatar korisnika Xardaz_abc
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        68
        aham jel vi ovde pricate o stetnom uticaju monitora na vid ? ili sta ... xD

Member Avatar korisnika xper
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        564
      4. Moja mašina
        • INET: Bez interneta
      5. ambijent pod kojim je prijatno raditi,

Member Avatar korisnika okmijun
        Na forumu od
        Sep 2004
        Poruka
        3.021
      7. Moja mašina
        • CPU: Xeon E5-2670....LC 120
        • MoBo: Intel DX79TO
        • RAM: 64GB Kingstone
        • VGA: GTX 760 4GB
        • MON: Samsung 245B
        • HDD: Hitachi 3GB....Kingstone 128GB
      8. Citat Citiram korisnika: marko_n Pogledaj poruku
        Ako sam dobro shvatio, u pitanju su Philipsove štedljive sijalice:
        Warm White - komada 2
        Daylight - komada 1

@GloryHunter
        Koliko soba ima m2?

odo odma da kupim, pa kad komsije vide da imam sunce u sobi...
        bas jedva cekam da vidim kako deluje
        hvala puno!!!

Member
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        235
      10. Moja mašina
        • CPU: i7 2.2GHz quad core 2720QM Sandy Bridge
        • RAM: 8GB 1333MHz DDR3
        • VGA: ATI HD6750M 1GB
        • HDD: 750GB
        • OPT: Slot In Superdrive 8X
        • Case: Apple Unibody Aluminium
        • LAP: Apple MacBook Pro 17" 2011
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Apple iPhone 4
      11. Elem ja sam tacno pre 2 godine kupio bar 10tak Philips Warm White sijalica (WW) i evo pre neki dan su mi dve ispustile dusu u okviru 3 dana. One su projektovane da traju 6 godina ako se koriste 2 sata dnevno..a posto je kod mene to bar 6 sati u proseku godisnje (vrlo verovatno i vise)..odradile su svoje. Sledece marke spiralnih stedljivih sijalica (a da valjaju) su prisutne kod nas:

- Philips sijalice (neke se zovu i Tornado Philips) Warm White (WW) i Daylight(DL) od 20/23W koje daju priblizan broj lumena kao sijalica sa uzarenom niti od 130W/110W. Cene su bile od 380din u Idei na bezaniji pa do preko bezobraznih 500din po komadu u specijalizovanim radnjama za rasvetu. Imate takvih radnji po ulici Dzordza Vasingtona/27.marta kad krenete od masinca ka zooloskom vrtu. Imate i onaj poznati Battery shop preko puta Kalenic pijace.
        - GE (General Electric) 20W - na akciji u Tempu za 299din. Nijedna mi nije crkla do sad.
        - Osram isto cini mi se 20W, kupio samo jednu i stoji u trpezariji
        - Tungsram isto neke kao iznad, kupio jednu za test u labu.

Ostale marke zaobici u sirokom luku. Uostalom znacete kad vam neko ponudi spiralnu sijalicu za manje od 250din koliko je sati. Neki dan sam na pijaci na bezaniji video neke lepe spiralne sijalice na kojima ne pise gde su proizvedene, ali je kutija fensi. Prodavacica odma pocela da lepo prica o njima..kao iz Italije su, reko mi dobavljac tako. Ja reko mogo je da vam kaze i da su iz Amerike ili iz Bangladesha....smorila se samo tako

Sve spomenute sijalice su Compact Fluorescent Light (CFL) iliti stedljive sijalice u spirali kao ova Philips ispod:

Imate i stapicaste sijalice, ali one imaju taman spot ispod i isijavaju bocno. U prevodu , gde vam grla stoje ne na plafonu nego na zidu/pod nekim uglom ili imate horizontalno grlo u lusteru mozete da ih koristite. Ja ih koristim u kupatilu i u 2-3 ukrasne lampe - i uzeo sam od 11W i 9W Osram sijalice koje su u Tempu 232din (slika dole). Jedna lampa ima narandzasti abazur/kapu..pa daje onako crvenkastu svetlost u sobi. To je kad mi dodje devojka, pa ovo ono a i trosim samo 9W jer ugasim glavno svetlo Green sex - eto novog pojma

Sve spomenute sijalice su za E27 standardno grlo, ali postoje i za ona mrsavija E14 grla:

Na slici iznad vidite 40W matori tip sijalice sa tim grlom, ali imate da kupite sa tim E14 grlom i stedljive. U Tempu je cena ista za General Electric-ove 299din za 20, 15, 10W. To je po meni najisplativije trenutno a da valja. General Electric imate i u Merkuru ali su BEZOBRAZNO skupe.

Sto se tice moje sobe ne znam napamet kvadraturu, provericu kad dodjem kuci i vidim nacrt ali imam sledece osvetljenje:

One 3 sijalice (2+1) sto ste videli od po 23W. Lampa sa stedljivom od 9W za diskretne posete zenskog sveta I imam tehnicku radnu lampu gde sam ubacio sijalicu spiralnu od 11W i sa tim osvetljavam radno polje gde pisem za stolom. Probao sam sve varijante da mi samo svetli na plafonu, ali nocu nema leba da se cita i radi bez posebne lampe pored tebe. Jedino u firmi gde je u kancelariji velicine moje sobe 4 (cetiri) nosaca sa po 4 neonke i onda je cela kancelarija osvetljena skoro ko operaciona sala. Merio sam osvetljaj i stvarno upada u famoznih 500lux-a propisanih za kancelarijske potrebe u EU.

Moj neki optimum za rad kad pisem je oko 700-800lux-a. Radi poredjenja kolika je to vrednost osvetljaja evo vam skolski primeri:

0.5-1lux - svetlo nocu od punog meseca
        50lux - prosecno osvetljena dnevna soba nocu
        80lux - hodnik u zgradi, wc
        100lux - jako oblacno vreme
        400lux - zora/zalazak sunca pri lepom vremenu
        1000lux - TV studio, operaciona sala
        10000lux - operaciono polje
        10000-25000lux - puno dnevno svetlo
        100000lux - direktni suncevi zraci

Eto, nadam se da sam razjasnio ponesto

PS. Ja sam izmenjao sve sijalice u kuci u aprilu pre 2 godine i bukvalno mi se racun za struju prepolovio tada. Medjutim skakala cena struje, pojacao se komp, a i rade non stop 3 komada tako da kuburim sa racunima svaki mesec - dodje mi oko 5800din za 3.5soban stan. Ne smem ni da pomislim koliki bi bio da sam jos na starim sijalicama od 100W. Evo sad nam digose cenu za 10% gore...vidim ja da ce ovakve teme biti sve posecenije i interesantnije. Doduse ja sam za kevu uzeo masinu dual core Atom koji trosi 50W - eto i tu sam se uzelenio
        Menjao GloryHunter : 06.02.2010. u 01:48

Member Avatar korisnika Speeder
        Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        1.441
      13. Moja mašina
        • CPU: AMD® APU A8-5550M
        • MoBo: AMD A70M FCH
        • RAM: 8 GB DDR3 1600 MHz
        • VGA: ATI Radeon® HD 8750M 2GB DDR3
        • MON: 15.6" 16:9 1920 x 1080 IPS
        • HDD: 1TB HDD 5400 RPM
        • OPT: Super-Multi DVD
        • SND: Bang & Olufsen ICEpower®
        • LAP: ASUS N56DY
      14. Odlični su ti postovi GloryHunter!
        Čime se baviš, i kakvom opremom si merio spektre svetlosti, ako nije tajna? Da nisi slučajno merio spektar svetlosti ''bele'' LED?

Što se tiče računa za struju... video bi šta je račun da si prinuđen da se greješ na struju... užas.
        I don't have a short temper, I just have a quick reaction to bullshit.

Member Avatar korisnika kovacm
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        8.473
      16. Moja mašina
        • CPU: Commodore C64 (+floppy)
        • MoBo: ZX Spectrum (modovan)
        • RAM: Atari STe (4MB, MegaFile 30MB) + Atari Mega 4
        • VGA: Amiga 500 (1MB)
        • MON: Atari Falcon030 (CT63/256MB)
        • HDD: Amiga1200 (040+PPC)
        • OPT: Atari Jaguar + Xbox CoinOps Arcade Cabinet mod
        • Case: Mac Classic
        • SND: gomila 286 i ostalog x86 krshware-a...
        • OS: Mac OS X, Windows, MiNT, MagiC, TOS, AmigaOS, NetBSD, Linux
        • LAP: MacBookPro 13"
        • TV: PalmM105 > iPaq3650 > Nokia9500 > Qtek9000 > Qtek9600 > NokiaE61 > iPhone
      17. Citat Citiram korisnika: alfaunits Pogledaj poruku
        Al si mu pomogao
        Ja koristim neonke, koje su iznad mene i malo unazad (tako da nemam odsjaj u ekran i da nisu ispred mene jer mi i to smeta). Meni je to najlakse, a isprobao sam i halogenke i obicne i ona stedljiva s***a.
        LED nisam nigde video
        moj buraz ima LED, ali je dosta staro, jedno 1-2 godine i prilicno je slabo.

na sajmu sam video LED trake (valjda oko 15e metar) koje sijaju neverovatno jako! negde imam katalog te firme...

i josh jedna stvar za neonke... koliko znam one ne moraju da budu "trepcuceg karaktera" ako se povezu na jednosmernu struju.

Citat Citiram korisnika: GloryHunter Pogledaj poruku
        Jedna lampa ima narandzasti abazur/kapu..pa daje onako crvenkastu svetlost u sobi. To je kad mi dodje devojka, pa ovo ono a i trosim samo 9W jer ugasim glavno svetlo
        Citat Citiram korisnika: GloryHunter Pogledaj poruku
        Lampa sa stedljivom od 9W za diskretne posete zenskog sveta
        ti GloryHunter-u za svaku devojku imas po jednu specijalnu sijalicu
        Menjao kovacm : 06.02.2010. u 14:52
        "Unfortunately, people are not rebelling against Microsoft. They don’t know any better." SJ, "For the masses, not for the classes." JT, "Everything is deeply intertwingled." TN

Member Avatar korisnika TwistedMind
        Na forumu od
        May 2009
        Poruka
        5.242
      19. Moja mašina
        • CPU: Intel i7 8700 and Be quiet Dark Rock Pro 3
        • MoBo: MSI Z370 SLI Plus
        • RAM: 2x8GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3000MHz
        • VGA: Asus 1080TI turbo + Accelero Xtreme III
        • MON: Dell P2414H @80Hz
        • HDD: Samsung M.2 960EVO 250GB + WD Caviar Black 1TB
        • Case: Cooler Master Trooper + Cooler Master V750
        • SND: Sennheiser HD 555 modded to 595
        • Ostalo: Mionix Naos 7000 + Xiaomi XL podloga
      20. 4-6 zarulja na centru plafona+prekidac sa potenciometrom po meni najbolje resenje. neko je vec spomenuo da zarulje imaju najbolji spektar...
        u zavisnosti od pozicije stola u sobi mozda je potrebno imati jos jednu stonu lampu za rad. takodje najobicnija zarulja.

za radno svetlo na stolu nije lose ni LED svetlo. imaju da se uzmu u radio klubu nikola tesla, mada su dosta skupe u odnosu na obicne sijalice(2000-3000 u zavisnosti od modela i broja dioda).

Member
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        235
      22. Moja mašina
      23. Citat Citiram korisnika: Speeder Pogledaj poruku
        Odlični su ti postovi GloryHunter!
        Čime se baviš, i kakvom opremom si merio spektre svetlosti, ako nije tajna? Da nisi slučajno merio spektar svetlosti ''bele'' LED?

Što se tiče računa za struju... video bi šta je račun da si prinuđen da se greješ na struju... užas.
        Hvala Speeder Po struci sam dipl.ing. elektrotehnike i apsolvent Teorijske fizike. A trenutno radim dva posla - bavim se razvojem nekih military uredjaja i radim u edukacionom sektoru. I uvek nesto majstorisem, radim i merim u laboratorijama. Nije tajna cime sam merio:

Merenje osvetljaja sa luksmetrom Velleman DVM1300, ima ga u mikroprincu za 3422din:

A spektar sam snimao sa mini spektrometrom firme Ocean Optics model USB4000:

To cudo kosta od 2800USD pa navise. *mjau**mjau**mjau* slatka stvarcica ali paprena.

Sto se tice spektra bele led diode, bas sam juce imao jednu grupu srednjoskolaca u LABu i gledali smo spektre svega i svacega, izmedju ostalog i mog led osvetljenja na mobilnom sony ericsson K750. Spektar nisam snimio, mogu kasnije kad budem opet bio u labu, ali izgleda otprilike kao pik u obliku Gaussove krive u plavom delu spektra superponiran na jedan siri ''sheshir'' koji je u crvenom delu spektra. Bas su se ocigledno potrudili projektovanjem energetskog procepa materijala da dobiju ovakvu kombinaciju spektra - bas ono sto sam pricao da treba da se doda malo plave boje na zarulju. Pretpostavljam da nije svaka bela dioda ista od raznih proizvodjaca, ali mislim da su dosta slicne.

PS. Inace i ja bih presao na LED sijalice samo kad bi bile dostupnije, kad ne bi bile usmerenog zracenja svetlosti i kad bi davale oko 1000lumena kao sto daju CFL i obicne sijalice. Bez obzira na cenu. Jer sam skoro gledao da su Mythbustersi radili test sijalica (incadescent, cfl, xenon, neon, LED, itd) - *mjau**mjau**mjau* pretekli me - na paljenje i gasenje. Testirali su glupavi mit da je bolje da gore sijalice nego da ih gasis i palis jer tako satro mnogo povuku struje. Ali ono sto mi se svidelo stavili su ih na aparaturu koja ih pali i gasi na 2minuta i tako 15 dana. Jedino je LED sijalica prezivela. Toliko o dugovecnosti ostalih

Inace savet za sve u vezi CFL sijalica - one NE IDU na potenciometre/dimmere. Treba im punih 220V da bi radile. I kad ih ukljucite, ne gasite ih za vreme krace od 15min - produzavate im radni vek. Znaci klonja i spajz nema potrebe da ih stavljate. Mada ja imam neku belu stapicastu u kupatilu...non stop je drndamo i nikako da crkne
        Menjao GloryHunter : 06.02.2010. u 16:22

Member Avatar korisnika iMilan
        Na forumu od
        May 2006
        Poruka
        1.491
      25. Moja mašina
        • CPU: Intel i7-4771/CM 212 EVO
        • MoBo: Asus Z87-PRO
        • RAM: Kingston Beast 16GB DDR3 2400MHz
        • VGA: Sapphire R9 270x Vapor-x
        • MON: 2 x Dell P2414H + Samsung 2233BW
        • HDD: Samsung 840 EVO 250GB +WD10EZEX+HD103SJ+WD6400AAKS
        • Case: Fractal Design define R4 black window + Coolermaster V700 PSU
      26. Da li je neko od vas cuo (ili mozda koristi) koristan program sa nazivom F.lux ?? Ja ga koristim vise od godinu dana na sva tri OS (Win, Mac, i Linux) i prosto ne mogu da zamislim rad na racunaru bez njega.

Evo link, pa probajte http://www.stereopsis.com/flux/
        Nobody belongs anywhere, nobody exists on purpose, everybody's going to die...

Member Avatar korisnika neo geo
        Na forumu od
        Nov 2005
        Poruka
        847
      28. Moja mašina
        • CPU: i5-4310M
        • RAM: 8GB DDR3
        • VGA: Intel HD4600
        • MON: FHD built in
        • HDD: Samsung SSD 850 EVO 250
        • OPT: built in
        • LAP: dell lattitude e6540
      29. flux instaliran .. koliko vidim on prati vreme dana/noci i prilagodjava osvetlenje

sto se tiche sijalica u sobi, ja sam skoro radio komplet osvetlenje, al sam pobacao kutije od svih stedljivih sijalica pa me zanima da li se sa samih sijalica moze ocitati kog su tipa, posto bi uradio pomenuto ukrstanje (sada su svih 5 istog tipa)
        weasel: Ko prestane da pusi nagradno mu skidamo 2 warna ...

Na forumu od
        Feb 2006
        Poruka
        2.300
        I mene zanima gde piše da li je Warm White ili Daylight?

Zvao sam prodavnicu telefonom da pitam, rekoše da imaju Philipsove spiralne štedljive "turbo" i one koje "nisu turbo", ali za WW i Daylight nisu znali da kažu.

Member
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        235
      32. Moja mašina
      33. Pise jako sitnim slovima na poklopcu odozgo cini mi se. Pise samo WW ili DL. Mada mozes da ih razlikujes i po boji kutije (Philips):

Slicne su kutije i za ove sto se prodaju kod nas. Ono sto sam primetio je da su Daylight manje rasprostranjene po prodavnicama.

Na forumu od
        Feb 2006
        Poruka
        2.300
        Hvala!

Member Avatar korisnika neo geo
        Na forumu od
        Nov 2005
        Poruka
        847
      36. Moja mašina
        • CPU: i5-4310M
        • RAM: 8GB DDR3
        • VGA: Intel HD4600
        • MON: FHD built in
        • HDD: Samsung SSD 850 EVO 250
        • OPT: built in
        • LAP: dell lattitude e6540
      37. da li to znaci da na samoj sijalici (grlu) ne pise kog su tipa .. nazalost nisam na lokaciji inace bi vec odvrnuo i pogledao ..

sto se tice napomene o bezobraznim cenama u specijalizovanim prodavnicama, ja sam izgleda naseo posto sam placao sijalice kao philips sa slike, samo drugog proizvodjaca, vec pomenutih, a 'bezobraznih' 500 dinara ..

flux je inace skroz dobra stvar
        weasel: Ko prestane da pusi nagradno mu skidamo 2 warna ...

Strana 2 od 209 PrvaPrva 1234561252102 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •